Barodan Leyla'nın ölümü hakkında şok iddia!

Ağrı Barosu, 4 yaşındaki Leyla Aydemir'in kaybolduktan 18 gün sonra ölü halde bulunmasıyla ilgili soruşturmaya müdahil olmak için başvurdu. Çocuğun ölümünde ihmal olabileceğini belirten Baro Başkanı Ali Artuk, 'Minik Leyla Aydemir'in üzerindeki elbiselerin delilleri karartmak amacıyla çıkarıldığı açıktır' dedi.

Barodan Leyla'nın ölümü hakkında şok iddia!

Ağrı Barosu, 4 yaşındaki Leyla Aydemir'in kaybolduktan 18 gün sonra ölü halde bulunmasıyla ilgili soruşturmaya müdahil olmak için başvurdu. Çocuğun ölümünde ihmal olabileceğini belirten Baro Başkanı Ali Artuk, 'Minik Leyla Aydemir'in üzerindeki elbiselerin delilleri karartmak amacıyla çıkarıldığı açıktır' dedi.

06 Temmuz 2018 Cuma 16:49
Barodan Leyla'nın ölümü hakkında şok iddia!

Ağrı'nın Bezirhane köyünde 4 yaşındaki Leyla Aydemir'in kaybolduktan 18 gün sonra cansız bedeninin bulunmasıyla ilgili yürütülen soruşturmaya Ağrı Barosu'nca müdahillik talebinde bulunuldu.

Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuran Baro Başkanı Ali Artuk dilekçesinde, Leyla Aydemir'in kaybolduğu günden beri köyde tutulduğu değerlendirmesinde bulundu. Çocuğun ölümünde ihmal olabileceğini belirten Artuk, "Minik Leyla Aydemir'in üzerindeki elbiselerin delilleri karartmak amacıyla çıkarıldığı açıktır" dedi.
Artuk, başsavcılığa sunduğu başvuru dilekçesinde, şu ifadeleri kullandı: "Ağrı Barosu olarak Bezirhane köyünün ahalisiyle koordineli çalışarak, aileden ve yerel yetkilerden çeşitli aralıklarda bilgi alarak, bu bilgileri sağlıklı bir şekilde STK'lara ve gerek yerel gerekse ulusal basın mensuplarına aktardık. Bu konuda tüm üyelerimiz sosyal medya hesaplarında, birebir ilişkilerinde, irtibatlı oldukları nüfus alanları nezdinde minik Leyla Aydemir'in bulunmasına yönelik bir caba içine girmişlerdir.

'TÜM YASAL HAKKIMIZI KULLANACAĞIZ'

Nitekim bizim, Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Jandarma, AFAD, güvenlik korucuları, UMKE, STK'lar ve gönüllüler tarafından oluşturan ekiplerin ve tüm Türkiye'nin olayı sahiplenmesi sonucunda acı gerçek ortaya çıkarılmış bulunmaktadır. Minik Leyla Aydemir'in cansız bedenine ulaşıldığı 2 Temmuz tarihinden beri tüm süreçlere otopsi dahil müdahil olduğumuzu belirtmek isteriz. Bundan sonra da soruşturmanın takipçisi olacağımızı, maddi gerçeğin ortaya çıkarılması için her türlü yasal hakkımızı kullanacağımızı belirterek, Ağrı Barosu olarak soruşturmaya ‘Avukatlık Yasası'nın 76. maddesi uyarınca müdahil olacağımızı beyan ederiz."

'KÖYDEKİ BÜTÜN EVLERDE ARAMA YAPILDI MI?'

Leyla'nın ölümünde ihmal olabileceğini belirten Artuk, araştırılması gereken hususları şu başlıklar altında sıraladı:

"Olayın oluşum ve gelişimi, valilik açıklaması ve otopsi raporu bir bütün değerlendirildiğinde Leyla Aydemir'in 14 Haziran'dan 2 Temmuz'a kadar köyde bulunduğu tarafımızca değerlendirilmektedir. Bu tarih aralığında köyde bulunan tüm evler ve eklentilerine yönelik adli arama kararı verilmiş midir? Buna ilişkin ayrıntılı arama tutanakları dosya içinde mevcut mudur? Yoksa aldığımız harici bilgilere göre köyde adli başka problemler baş göstermesin diye sözde bir ‘hassasiyet' gösterilerek tüm evlerin aranması cihetine gidilmemiş midir? Burada bir ihmal varsa ihmali bulunan merciler hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Böyle bir arama kararı verilmiş ise fazlaca yerleşim birimi bulunmayan köyde maktul Leyla Aydemir neden bulunmamıştır. Tüm bu noktalarda kamuoyunun bilgilendirilmesini, varsa adli arama kayıtları ile birlikte arama tutanaklarının tarafımıza tebliği, son tahlilde avukatlık yasasında kaynaklı bilgi verilmesini, soruşturmanın selameti için alınan gizlilik kararına rağmen baromuzca yetkilendirilecek bir meslektaşımızın soruşturmanın şeffaf ve güvenilir yürütülmesi için aynı zamanda da maddi gerçeğin ortaya çıkarılması için dosyanın her aşamasında koordineli bilgilendirilmesini talep ederiz."

'8-10 GÜN EVİNDE BULUNMAYANLARIN İFADELERİNE BAŞVURULMALI'

Soruşturmanın genişletilmesini istediklerini katılma talebi dilekçesinde vurgulayan Başkan Artuk, "Minik Leyla Aydemir'in ailevi husumeti olan, her şüphelinin soruşturmaya dahil edilmesini, 14 Haziran'dan 2 Temmuz'a kadar köye giriş çıkışları olan bireylerin HTS (arama, aranma, mesaj) trafiğinin incelemeye alınmasını özellikle 1 Temmuz tarihinden 2 Temmuz tarihine kadar köye dışarıdan gelen bireylerin HTS trafiğinin incelemeye alınmasını, köydeki yetişkin her bireyin bilgi alma şeklinde ifadesine başvurulmasını, tüm köy genelinde her evin adli arama kapsamında aranmasını, delilleri karartma ihtimaline binaen bunun ivedilikle yapılmasını talep ederiz. Minik Leyla Aydemir'in üzerindeki elbiselerin delilleri karartmak amacıyla çıkarıldığı açıktır. Bu nedenle soruşturmanın bu yönüyle de genişletilmesini, Leyla Aydemir'in ölüm nedeninin açlık olması, 10 gün boyunca uğranılmayan evin olağan şüphe kapsamında değerlendirilmesi gerektiğinden köyde 2 Temmuz tarihinden önce 8- 10 gün sürede evinde bulunmayan şahısların ifadelerine başvurulmasını talep ederiz" dedi.

Anahtar Kelimeler:
LEYLAAğrı Barosu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mavi göz,sarı saç. 2018-07-06 21:05:19

YA KARDEŞLER,ARKADAŞLAR HUKUMET EDEN BADEM IBLISLER,BILEREK ISTIYEREK DELILLERI KARARTARAK SUÇ İŞLEMEKTELER
AYNI ENSAR VAKFINDA OLAN TECAVÜZLERI:BIR KEREDEN BIR ŞEY OLMAZ DIYE SAVUNAN KADIN BAKAN GIBILER.YANI BUNLAR
BAKMAYIN ÜZÜLÜYORMUŞ GIBI DEMEÇ VERDIKLERINE,GERÇEKTE BU GIBI TECAVÜZ OLAYLARINI SAVUNAN BAKAN OLSUN VEKIL
OLSUN DEĞİŞMEYEM SAPIK KARAKTERLERDEN OLUŞUYOR.DÜŞÜNSENIZE GÜNDE 35 IN ÜSTTÜNDE ÇOCUĞUN KAYBOLDUĞU BIR ÜLKE
DE YAŞIYORUZ.KIM BILIR KAÇ TANESI ZENGIN IBNELERIN YAŞAMASI İÇİN HAYATİ ORGANLARININ YANINDA CANINI VERIYOR
ÇOCUK KAÇIRMA MAFYASI SADECE DIŞ ÜLKELERDE YOK.BIZDEDE BU ŞEREFSİZ IBNELERDEN SÜRÜYLE VAR.ALLAH ÇOCUKLARIMIZI KORUSUN AMA EBEVEYNLER OLARAK BIZ SALDIM ÇAYIRA MEVLÂM KAYIRA DEYIP BAŞI BOŞ BIRAKMAYALIM.
NE YAZIKKI KANSIZLAR ÇOCUKLARIMIZA MUSALLAT OLUYOR.OYSA BIZ TÜRKIYEDE EN BÜYÜK GÜCÜZ.BİZ HALKIIZ.AMAN BANA
NE DEMEYIP BIRBIRIMIZE YARDIMCI OLALIM.ÖRĞÜTLENELİM HER SEMTTE,HER MAHALLEDE.AMA TAŞ YAKINDAN GELIR SÖZÜNÜ
DE KULAKLARIMIZA KÜPE YAPALIM.

Avatar
Emine 2018-07-06 19:54:55

Baro mu? yok loooo boru boru tin tin tin