Bedelli askerlik Meclis’te kabul edildi

Bedelli askerlik teklifinin 2. maddesi Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Meclis'ten geçen bedelli askerlik yasası, 01.01.1994 tarihi ve öncesinde doğanların, 15 bin TL karşılığında 21 gün temel askerlik eğitimi almasını içeriyor.

Bedelli askerlik Meclis’te kabul edildi

Bedelli askerlik teklifinin 2. maddesi Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Meclis'ten geçen bedelli askerlik yasası, 01.01.1994 tarihi ve öncesinde doğanların, 15 bin TL karşılığında 21 gün temel askerlik eğitimi almasını içeriyor.

25 Temmuz 2018 Çarşamba 18:41
Bedelli askerlik Meclis’te kabul edildi

TORBA teklifte, bedelli askerlikle ilgili maddeler Genel Kurul’da kabul edildi. Düzenlemede yapılan son bir değişiklikle bedelli askerlikten yararlanacaklar için öngörülen 31 Aralık 1993 doğum tarihi, 1 Ocak 1994 olarak değiştirildi. Bu tarihte ve önce doğanlar 15 bin Türk lirası ödemeleri ve 21 gün temel askerlik eğitimi almaları koşuluyla askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Kamu ve özel sektör çalışanlarının temel askerlik eğitimi süresince ücretsiz izinli sayılmalarını da öngören maddelerde yurtdışında yaşayanların ödediği bin Euro’luk tutar 2 bin Euro’ya çıkarılırken, 38 yaş sınırı da kaldırıldı.
Yoklama kaçakları ile bakaya sayılanların her geçen yıl artması üzerine oluşan birikimi önleme amacıyla getirilen teklif, 1 milyon 324 bin kişiyi ilgilendiriyor. Teklifin bedelli askerlikle ilgili iki maddesi Genel Kurul’da kabul edildi. Düzenlemenin görüşmelerinde verilen bir önerge ile bedelliden yararlanacakların doğum tarihi değiştirildi. Düzenlemenin Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen 31 Aralık 1993 tarihi yerine, 1 Ocak 1994 ve bu tarihten önce doğanları kapsaması kararlaştırıldı. 31 Aralık’ta doğup da 1 Ocak’ta nüfusa kayıt ettirilenler, bir gün yüzünden bedelliyi kaçırdıklarından dolayı tarihin 1 Ocak 1994’e çekildiği öğrenildi.

1 GÜN DEĞİŞTİ, 10 BİN KİŞİ YARARLANACAK

Yurtdışında bulunanlar 2 bin avro, Türkiye'de yaşayanlar ise 15 bin lira karşılığında 21 gün temel eğitim yaparak askerlik görevini yerine getirecek. Kanun teklifinde ‘31 Aralık 1993 dahil bu tarihten önce doğanlar' şeklinde yer alan tarih verilen önerge ile değiştirildi. Gerekçe olarak 31 Aralık'ta doğanların 1 Ocak'ta nüfusa kayıt yaptırmaları gösterildi. Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri bir günlük tarih değişikliğinden dolayı 10 bin kişinin bedelli uygulamasından yararlanacağı bilgisini verdi.

‘21 GÜN KALDIRILSIN' KABUL EDİLMEDİ

CHP milletvekilleri, 21 günlük temel eğitimin kaldırılması, yurtdışında yaşayanlara uzaktan eğitim verilmesi düzenlemesinin kaldırılmasını önerdi. Bu öneri AKP-MHP'lilerin oylarıyla reddedildi. İYİ Parti de yurt dışında öğrenci olan 15 bin 600 vatandaş olduğunu belirterek, bunların yurt dışında yaşayan işçi-işveren gibi 2 avro hakkından yararlanması önerisinde bulundu ancak kabul edilmedi.

ŞEHİT AİLELERİNE VERİLSİN

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, bedelliden elde edilecek gelirin yüzde 5'inin şehit ailelerine verilmesini istedi. Şener, “Aldığımız parayı nereye harcamalıyız? CHP'nin önerisi; açıkça bedelli askerlikten elde edilen paranın şehit ailelerine harcanmasıyla ilgilidir yani elde ettiğiniz parayı da hakkaniyete uygun olarak harcamak bir görev olmalıdır” dedi. Bu konuda verilen önerge de reddedildi.

EN ÇOK DOKTOR YARARLANACAK

Bedelli askerlikten kamuda çalışanlar içinde en çok doktorların yararlanacağı açıklandı. 21 gün süreyle izinli sayılacak kamu personeli hakkında Komisyon Başkanı Bilgiç, şu bilgiyi verdi: “Kamudaki tıp doktorlarından 17.001 kişi, hâkim ve savcılardan 810 kişi, akademisyenlerden 203 kişi, mülki ve idari amirlerden 99 kişi bu bedelli askerlikten yararlanacak.”

YAŞI TSK BELİRLEDİ

Milletvekilleri bedelli yaşının neden değiştirilmediği, 25 yaşta ısrar edildiğini sorunca Bilgiç “Yaş tamamen MSB ile görüşülerek hazırlandı” dedi.

YURT DIŞINA 2 BİN EURO

Kabul edilen maddelere göre yurt dışında yaşayıp, bedelli askerlikten yararlanmak isteyenlerin ödediği bin euroluk tutar, 2 bin euroya çıkarılıyor ve 38 yaş sınırı kaldırılıyor. Bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler, yurt dışında oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek, yurt içinde geçirilen süreler hariç olmak üzere, toplam en az 3 yıl süreyle fiilen yabancı ülkelerde bulunmak şartıyla, bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak. Durumlarını ispat eden belgelerle, 2 bin euro veya karşılığı kadar yabancı ülke parasını bir defada ödeyip, Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi almaları halinde muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklar.

BİR DEFADA ÖDENECEK

Düzenlemeye göre, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte, her ne sebeple olursa olsun askerlik yapmayıp, 1 Ocak 1994’ten önce doğan bedelli askerlikten yararlanmak isteyen yükümlüler; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvuracak. Askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaları için başvurularda 15 bin Türk lirası veya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertibl yabancı ülke parasını bir defada ödemeleri ve 21 gün temel askerlik eğitimini yerine getirmeleri gerekecek. Her ne sebeple olursa olsun daha önce bedelli veya dövizli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlardan yaş şartını taşıyanlar ile yaş şartı aranmaksızın ve temel askerlik eğitimine tabi olmaksızın, maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık nedeniyle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlikten muaf tutulanlar, bedelli askerlik uygulamasından yararlanabilecek.

ÜCRETSİZ İZİNLİ OLACAK

Bu madde hükümlerinden yararlananlar temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlar tarafından aylıksız veya ücretsiz izinli olacak. Bu uygulama kapsamında tahsil edilen tutarlar, genel bütçeye gelir kaydedilmek üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı merkez muhasebe birimi hesabına yatırılacak. Bu tutarlar karşılığı Savunma Sanayii Destekleme Fonuna aktarılmak üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesine ödenek eklemeye Cumhurbaşkanı yetkili olacak. Bu düzenleme hükümlerinden yararlanan yükümlüler hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak, başlatılanlar sona erdirilecek. Bu suçlara ilişkin kesinleşmiş idari para cezaları tahsil edilmeyecek.

Son Güncelleme: 25.07.2018 22:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yurt mert 2018-07-26 03:19:42

şehit aileleri gaziler vatan icin senelerce askerlik yapanlar uyumayın siz vatanı beklediniz savundunuz akkplerde parsel parsel hertarafı para icin satıyorlar

Avatar
İmam Bayıldı 2018-07-26 00:25:09

Ülkenin geleceğini betona bağlarsan olacağı bu. Kutsal vatan borcu askerlik hizmeti satıldı. Gariban kışlada 12 ay ya şehit ya gazi askerlik yapar Parası olan banka şubesinde askerlik yapar. Ne ala memleket.

Avatar
Mavi göz,sarı saç. 2018-07-26 12:47:20

TEMCID PILAVINA DÖNDÜ.MEMLEKET MESELELERIDE BÖYLE BELIRSIZ UZUN KARARLARLA YÜRÜTÜLÜRSE YANDIK DEMEKTİR.

Avatar
gele me 2018-07-29 04:01:23

bedeli asker zengin askerdir limit en az 100 bin TL olmalidir ve benim önerim her ilceye ve her vilayete birer sehit cenazesi ardindan bedeli askerlik yasasi 100 bin türkiyenin bütün dis borcu 1 yilda ödenir ben 200 bin bile öderim