banner87

'Berberoğlu hükümlü değil, tutukludur'

Hürriyet yazarı Sedat Ergin, CHP'den yeniden milletvekili seçilen tutuklu Enis Berberoğlu'nun durumunu yazdı.

'Berberoğlu hükümlü değil, tutukludur'

Hürriyet yazarı Sedat Ergin, CHP'den yeniden milletvekili seçilen tutuklu Enis Berberoğlu'nun durumunu yazdı.

20 Temmuz 2018 Cuma 10:47
'Berberoğlu hükümlü değil, tutukludur'

Bugün Enis Berberoğlu'nun Maltepe L tipi Kapalı Cezaevi’ndeki 402’nci günü.

Sedat Ergin, bugünkü "Enis Berberoğlu konusunda tereddütleri gidermek" başlıklı yazısında, "Berberoğlu, milletvekili seçilmesinin üzerinden 26 gün geçtiği halde henüz tahliye edilmiş değil." ifadelerini kullandı. 

Ergin, Anayasa'nın ilgili maddesini (83.Maddesi) kaynak göstererek Berberoğlu'nun avukatı Murat Ergün’le konuştuğunu başvurunun henüz gündeme alınmadığını aktardı. 

İŞTE O YAZI: 

TBMM Anayasa Komisyonu’nda dokunulmazlıkların kaldırılması için Anayasa’ya konacak geçici 20’nci maddeye ilişkin görüşmelerin tamamlanmasından sonra oylamaya geçileceği sırada Komisyon Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Prof. Mustafa Şentop söz alıyor.

Anayasa Komisyonu’nun konuya ilişkin raporunun 19. sayfasına göre, Prof. Şentop “Uygulamayla ilgili olarak uygulayıcılara yol göstermek ve maddenin yorumlanmasında ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermek açısından kısa bir açıklama yapıyor.”

Bundan sonra en iyisi Prof. Şentop’un “tereddütleri gidermeye” dönük sözlerini doğrudan komisyon raporundan alıntılamak:

“Buna göre, ... Anayasa’nın 83’üncü maddesinin dördüncü fıkrasının varlığını sürdürdüğü, tekrar seçilen milletvekili hakkında soruşturma ve 
kovuşturma yapılmasının Meclis’in dokunulmazlığı yeniden kaldırmasına bağlı olduğu, bu hükme ilişkin herhangi bir düzenleme yapılmadığı için hükmün yerinde durduğu ve geçerli olduğu, dolayısıyla tekrar bir seçim olması halinde seçilenlerin, dokunulmazlığı kaldırılan dosyalar bakımından, dokunulmazlığın yeniden kazanılacağının açık olduğu ... ifade edilmiştir.”

Prof. Şentop’un sözleri hiçbir yorum gerektirmeyecek kadar açık. Özetle, “Tekrar seçilen milletvekili yeniden dokunulmazlık kazanır” diyor.

Zaten kendisinin atıf yaptığı Anayasa’nın 83. maddesinin dördüncü paragrafında şöyle deniyor: “Tekrar seçilen milletvekili hakkında soruşturma ve kovuşturma, Meclis’in yeniden dokunulmazlığını kaldırmasına bağlıdır.”

Şimdi İstanbul CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun durumuna bakalım. Berberoğlu, dün gece itibarıyla 401 günü Maltepe L tipi Kapalı Cezaevi’nde tek kişilik bir hücrede geçirdi. Bugün hapisteki 402’nci günü.

Berberoğlu’nun yargılanması, geride bıraktığımız bir yıl içinde İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi ile İstanbul Bölge Adliye (İstinaf) Mahkemesi 2. Ceza Dairesi arasında gidip gelen karmaşık bir süreç izledi. Önce 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 14 Haziran 2017 tarihinde savcılığın talebi doğrultusunda kendisini casusluk suçundan müebbet hapse mahkûm etti, ancak bunu iyi halden 25 yıl hapis cezasına indirerek tutuklanmasına hükmetti.

Dosya istinaf mahkemesine geldiğinde işler değişti. İstinaf mahkemesi, hukuka aykırılıklar görerek bu kararı bozdu. 14. Ağır Ceza Mahkemesi ise dosyaya yeniden bakmayacağını belirtti. Dosya bunun üzerine bir kez daha İstanbul İstinaf Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nin önüne geldi.

İstinaf mahkemesi, 13 Şubat 2018 tarihinde Berberoğlu’nu “Devlete ait gizli kalması gereken bilgileri açıklamak” suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Böylelikle, hakkındaki (FETÖ’ye de) casusluk suçlaması düşmüş oldu, ancak istinaf mahkemesi aynı zamanda tutukluluğunun devamına da karar verdiği için Berberoğlu hapiste kaldı.

Berberoğlu’nun avukatları, 9 Mart 2018 tarihinde Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nde bu karara itiraz etti. Yargıtay’ın kararı beklenirken erken seçime gidilince yeni bir durum çıktı ortaya. CHP, Berberoğlu’nu yeniden milletvekili adayı gösterdi. Yüksek Seçim Kurulu da henüz ‘hükümlü olmadığı’ için kendisinin seçime katılmasında bir sakınca görmedi. Berberoğlu, 24 Haziran’da İstanbul ikinci bölge birinci sıradan seçilerek yeniden İstanbul milletvekili oldu.

Bunun üzerine avukatları Murat Ergün ve Yiğit Acar, 29 Haziran tarihinde Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne bir dilekçe vererek, Anayasa’nın 83. maddesinin 4’üncü fıkrasını ve aynı zamanda eski TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Şentop’un komisyon raporuna geçen açıklamalarını hatırlatıp Berberoğlu’nun tahliye edilmesini talep ettiler.

Berberoğlu, milletvekili seçilmesinin üzerinden 26 gün geçtiği halde henüz tahliye edilmiş değil. Dün avukatı Murat Ergün’le konuştum. Ergün, “Yargıtay’dan bana verilen bilgi, başvurumuzun henüz toplantı gündemine alınmadığı yolunda” diye konuştu.

Ergün, şöyle ekledi: “Kamuoyuna hatırlatmak isterim ki, Yargıtay temyiz talebimiz hakkında karar vermedi, verdiğinde de lehe olacağına inanıyoruz. Bu durumda ortada kesinleşmiş bir karar olmadığı için Berberoğlu hükümlü değil, tutukludur. Hükümlü olduğu için değil, kaçma şüphesine istinaden bir tedbir mahiyetinde tutuklu olarak alıkonmaktadır.”

Bu arada, avukatlarının İstanbul İl Seçim Kurulu’ndan Berberoğlu’nun mazbatasını aldıktan sonra kendisinin TBMM’ye kaydını yaptırdıklarını da öğrendim. Berberoğlu’nun kaydını yaptırdığı TBMM’nin yeni başkanvekillerinden biri Prof. Mustafa Şentop’tan başkası değil.

Yazıya Prof. Şentop ile başladığım için yine onunla kapatayım istedim.

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Antalyalı Attalos 2018-07-20 10:59:51

Tayyip in yasa dışı işini açıklayan Berberoğlu hapiste,Devletin ordusunun kozmik odasını açtıran Tayyip devletin başında.Bu ülke zıtlıklar ülkesi vesselam.

Avatar
ankara 2018-07-20 10:57:38

Gazeteci yağcılar SAĞMAL olarak gördükleri kişileri, uysal gördükleri kişileri, emir verebilecekleri kişileri siyasette görmek istiyor. bu yüzdende suçlu bile olsa onları meclise sokmak hatta iktidar yapmak istiyorlar. ama hainlik ve ihanet damgası yiyorlar halktan buna bile tınlamıyorlar. o zaman bunlara gazeteci denirmi?
denmez. soytarı sürüsü denir.

Avatar
aydın 2018-07-20 11:22:24

olay su can dundardiyorki ben belgeleri bir chp miletvekilinden aldım,ispaat yok ben verdim demek yok,yok efendim telefonda can fetocusu berberogluyla konuşmuş o dur deniyor,yani bu belgeler daha öncede yayınlanmış sanırsam,bu belgede fotograflar başka sey degil bildigim kadarıyla,ben verdim diyormu yok,can dündar niye serbes bırakıldı kaçmasına göz yumuldu

Avatar
Gunther 2018-07-20 13:57:38

CHP de 25 yil hapis cezasi almis birini neden vekil yapti, buna oy verenler ne amacla verdi. Onumuzdek martta yerel secimler var, parti bu gibi islerle ugrasiyor.