banner87

Bozdağ: Bütün insanlarımızla seferberlik halinde olursak başarabiliriz

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ gündemi değerlendirdi.

Bozdağ: Bütün insanlarımızla seferberlik halinde olursak başarabiliriz

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ gündemi değerlendirdi.

22 Şubat 2018 Perşembe 13:08
Bozdağ: Bütün insanlarımızla seferberlik halinde olursak başarabiliriz

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, TBMM'ye sunulan seçim ittifakı teklifine ilişkin, "Bunun en önemli sonuçlarından bir tanesi, ittifaka katılan partilerin baraj sorununu aşma konusundaki kolaylıktır." dedi.

"AK Parti ve MHP'nin, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi içeren ortak kanun teklifi dün TBMM Başkanlığına sunuldu. Bu düzenlemeye ilişkin değerlendirmenizi alabilir miyiz?" sorusu üzerine Bozdağ, bunun, Türkiye'deki siyasi hayat için son derece önemli bir değişiklik olduğunu söyledi.

Siyasi Partiler Yasası'nın bugüne kadar partiler arası ittifakı yasakladığını hatırlatan Bozdağ, "İlk defa seçim öncesi ittifakı yasal hale getiren, bunun çerçevesini çizen ve bir kişinin kendi partisinden istifa etmeden başka bir partinin listesinden aday olmasına ve partilerin de başka partileri desteklemesine imkan veren bir yasal düzenleme teklifi Parlamento'ya sunuldu. Bu çok açıdan son derece önemli." ifadesini kullandı.

Bunun, partiler arasındaki işbirliğini, dayanışmayı, yakınlaşmayı temin edeceğine işaret eden Bozdağ, seçmenlerin de yakınlaşmasını sağlayıp, ayrışmaları azaltacağını bildirdi.

Bekir Bozdağ, yeni sistem bakımından bu düzenlemenin çok önemli olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Çünkü cumhurbaşkanı hükümet sistemi esasında yürütme yetkisini doğrudan halktan alan yeni bir anlayışı hayata geçirdi. Yürütme yetkisini halktan alabilmek için yüzde 50 artı 1'in oyuna ihtiyaç var. Bu da partiler, seçmenler arası yakınlaşmayı zorluyor. İlk turda cumhurbaşkanı seçilemediği takdirde ikinci tura gitmesi söz konusu. O da iki adaylı olacaktır. Bu da ister istemez bütün partileri ve seçmenleri adaylardan yana yakınlaştırmaktadır ya da uzaklaştırmaktadır. Bu düzenleme, seçim öncesinde milletin önüne dürüstçe siyasi partilerin çıkıp 'Biz ittifak yaptık.' demelerine imkan veriyor. Yani zorunlu bir ittifak değil, ihtiyari bir ittifak yapma imkanı getiriyor. Seçimden önce getiriyor. 'Bizi tanıyın, bizi görün, biz ittifak yaptık, ittifakımızın çerçevesi şudur.' diyecekler ve milletin huzuruna öyle çıkacak. Vatandaş da tercihte bulunurken, önünde olan tabloya göre bu tercihini sağlayacaktır."

"İTTİFAKA GİDEN PARTİLER YAN YANA"

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, bu teklifle, ittifakı yasaklayan yasal kuralların kanunlardan çıkarıldığını, ittifakı serbest bırakan ve kuran yasal düzenlemelerin kanunlara taşındığını belirterek, "Bunun en önemli sonuçlarından bir tanesi ittifaka katılan partilerin baraj sorununu aşma konusundaki kolaylıktır. Çünkü bu durumda baraj iki partinin aldığı oy toplamı üzerinden hesap edilecek ve iki parti yüzde 10'dan fazla oy almışlarsa, barajı geçmiş sayılacak. Partilerden birinin az, diğerinin çok oy alması sonucu değiştirmeyecektir. Bu açıdan son derece önemli bir düzenleme." dedi.

Siyasi partilerin ittifaka bir isim de koyabileceklerini, koymamaları durumunda oy pusulasında "ittifak" ifadesinin birlikte hareket eden partilerin üzerinde yer alacağını vurgulayan Bozdağ, seçmenlerin sandığa gittiğinde oy pusulasında ittifaka giden partileri yan yana göreceğini aktardı.

Bozdağ, AKP ve MHP'nin ittifak yapacağını açıkladığını hatırlatarak, AKP'li seçmenin AKP'ye, MHP'li seçmenin MHP'ye oy atacağını dile getirdi. Daha sonra oyların sayımı, dökümü, partilere dağılımı yapılırken ittifakın adeta tek hesap edileceğini belirten Bozdağ, alınan oyların toplamı doğrultusunda illerde milletvekili dağılım hesabı yapılacağını ifade etti.

"HERKES KENDİ PARTİSİNE OY VERECEK"

Bozdağ, ittifaka giren partilerin milletvekili dağılımının kendi içinde yapılacağına değinerek, "O ilde ittifakta olan partilerden diyelim AK Parti şu kadar, MHP bu kadar oy aldı. Kime ne kadar milletvekili düştüğü de kendi içindeki bu hesaplamaya göre dağılım yapılacak. Dolayısıyla, seçmenin iradesi hür bir şekilde sandığa yansıdığı gibi kendi partilerine oy verme iradeleri de yansıyacak. Ve bunun milletvekili seçim sonuçlarına da doğrudan yansıması söz konusu olacaktır." diye konuştu.

Mührün ortaya veya iki partiye basılması durumunda oyun ittifakın hanesine yazılacağını, bu oyların "ittifak oyu" olarak kabul edileceğini belirten Bozdağ, bunların dağıtımının partilerin aldığı oy oranına göre yapılacağını vurguladı.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, herkesin kendi partisine oy vereceğini, ancak oylar hesaplanırken, vekil dağıtımı yapılırken ayrı bir usulün ortaya konulacağını kaydetti.

"CHP İLE HDP RESMEN İTTİFAK YAPARSA AHLAKİ OLUR"

Bozdağ diğer partilerin de ittifak yapabileceklerini belirterek, "İki parti arasında ittifak olmak zorunda değil. 3 parti, 4 parti de olabilir. AK Parti şimdi, MHP ile ittifak yapacağını söyledi. Biz kapımızın kimseye kapalı olmadığını da söyledik. CHP, adalet yürüyüşünü yaparken de bunu yaptı. CHP'nin oyu şimdi yüzde 25'in de altında. Yüzde 50+1'i nasıl bulacaklar? Partiler bu yola gitmez ise, seçim de ikinci tura kalırsa seçmen bu yola gidecek. Ben CHP'nin ittifak yoluna gitmeyeceğini düşünmüyorum. Ben fikri takip olarak baktığım zaman, fikir olarak CHP'ye en yakın parti kimdir, HDP'dir. Açıklamalara baktığımızda, yanyana koyduğumuzda fikirleri en çok örtüşen parti CHP ile HDP'dir. Bizim HDP ile CHP'nin bir ittifak içerisinde olacağını söylememiz kadar doğal bir şey yok. Resmen ittifak yaparlar mı, yaparlarsa dürüstlük olur, ahlaki olur. Ama yapmazlarsa da biz biliyoruz ki HDP'liler, CHP'liler seçimde birlikte hareket edecekler." dedi.

"BÜTÜN İNSANLARIMIZLA SEFERBERLİK HALİNDE OLURSAK BAŞARABİLİRİZ"

Çocuklara cinsel istismar ile ilgili düzenlemeleri de anlatan Bozdağ,"İnsan kılığındaki insan olmayan kişilerle mücadeleyi, bütün insanlarımızla seferberlik halinde olursak başarabiliriz. Biz buna topyekün bir mücadele olarak bakıyoruz. Cezaları artırdık. Çocuklara cinsel istismar ile ilgili kastrasyon konusunu daha önce gündeme getirmiştik. Danıştay izin vermemişti. Kanun gerektiğini söylemişti. Çocuklarımızı koruyucu mekanizmalar hayata geçirilmeli. Bununla ilgili kurulan komisyon bugün ilk toplantısını yapacak. AB üyesi ülkelerde de kastrasyon yöntemi var, Türkiye'de neden uygulamayalım." şeklinde konuştu.

Kastrasyon yöntemi uygulanan zanlı serbest mi bırakılacak sorusu üzerine Bozdağ, "Hayır, cezası infaz edilecek. Takip altına alınacak. Bu bir sapıklık, bu eğilimi olan kişilerle ilgili bir kontrol mekanizması kurulması gerekiyor." dedi. 

ZEYTİN DALI HAREKATI

Zeytin Dalı Harekatı'nın bölgedeki terör örgütleri ve bunların teröristlerini temizleyene kadar devam edeceğini kaydeden Bozdağ, "Eğer orada rejim elbise değiştirip YPG/PYD kılığında oraya girerse, onlar hedeftir. Milisler girerse, onlar da hiç ayrıma tabi tutulmaz. Bu terör örgütlerinin yanında TSK'ya karşı kim mücadeleye girişirse, onlar bizim karşımızda hedef olur" dedi.

Bozdağ, AB'nin 'vize serbestisi için şart koştuğu' iddialarına ilişkin, "Zeytin Dalı Harekatı'nın durdurulmasına ilişkin bir şart koşulması söz konusu değil" dedi.  

Bozdağ: "(ABD ile ortak mekanizma) Mart'ın 15'inden önceki bir tarihte ilk toplantının Washington'da yapılması planlanıyor. Bu toplantı Sayın Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Sayın Tillerson'ın koordinasyonunda eş zamanlı gerçekleşecek."

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 22.02.2018 13:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SANANE CHP'NIN 2018-02-22 13:25:21

KIMINLE ITTIFAK YAPACAGI SANA MI SORULDU? AHLAKI OLURMUS, SIZ MEMLEKETTE AHLAK MI BIRAKMADINIZ.

Misafir Avatar
cok imla hatasi vardi özür dilerim 2018-02-22 14:11:47 @SANANE CHP'NIN

Amerika diş işleri geldi ve kulaklari cekti, o görüsmeden sonra suriye politikasinda icraatler degismeye yöneldi. Simdi hamaset ile kamufle etmeye calisiyorlar. Hüsnü Mahalli bey cok dogru söylüyor, "suriye yönetimi türkiye ile anlasarak afrine giriyor" Gizle

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
K.Kadir 2018-02-22 14:08:58 @SANANE CHP'NIN

Amerika disiisleri geldi ve kulaklari cekti, o görüsmeden sonra suriye politikasinda icraatler degismeye yöneldi. Simdi hamest ile kamufle etmeye calisiyorlar. Hüsü Mahalli bey cok dogru söylüyor, "suriye yönetimi türkiye ile anlasarak afrine giriyor"

Beğenmedim! (0)
Avatar
sütçü beygiri 2018-02-22 13:42:42

biz zaten sefer görevinde bekliyoruz sefer görev emirlerimiz var ama askerden kaçıp sefere katılmayan onun bunun çocuklarını veledi zinaları ne yapacağız sütçü beygiri.

Avatar
PEDOFİLİ ve SÜBYANCILIK 2018-02-22 15:01:26

yaşındaki kız çocuklarına nikahı reva görenleride (sübyancı) pedofili suçları işlemek dahilinde hadım edecekmisiniz.

Misafir Avatar
K.Kadir 2018-02-22 16:31:47 @PEDOFİLİ ve SÜBYANCILIK

nedense Allahin tek bir kulu magdur olan cocuklar icin aklini yormuyor. Öneri cinsel istismara ugrayan bütün cocuklara, maddi yardim özel egitim ve istedikleri ve ihtiyac duydugu yere kadar pisikolojik destek.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Ahlak ve lak lak 2018-02-22 14:56:11

Chp ile Hdp işbirliği yaparsa en az sizin yaptığınız kadar ahlaki olurmu acaba,şimdilerde HDP=PKK olarak lanse ettiğiniz siyasi yapının illegal bölücü terör örgütünün başı APO 'nun seçimlerde desteğini almak üzere yazdığı mektubunu HDP'ye ilgili bakanınız tarafından iletilmesi kadar ahlaki olurmu acaba.

Avatar
gereksiz adam 2018-02-22 14:06:59

seferberlik için senin önce tüm malını Mehmetçik Vakfına BAĞIŞLA.... vekillikten gelen maaşları da bağışla, alma... ardından vekillikten de istifa et... o zaman bende katılacağım.

Avatar
köylü 2018-02-22 14:38:51

şeriatçılar mhp nin osmanlı şeriatçıları kürtlerin dünyada bir devletleri olmasın diye var güçleriyle kürtlere saldırıyorlar kürtlere attığınız bombalarda sıktığınız kurşunlarda kürtlerinde parası vardır bunu unutmayın şeriatçı korkak kürtlerde bir gün öleceklerdir

Avatar
taka 2018-02-22 14:56:50

açıklamaya bakıyorsun anlamaya çalışıyorsun hep kelime oyunu ötekileştirmeden ibaretTc ti vatandaşı ve milleti olarak çok yıprandık yeter artık neyin peşindesiniz