CHP'den 19 Mayıs gençlik raporu: İşsiz, borçlu, tutsak!

Son 7 yılda 1827 genç, iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Sadece son 1 yılda, ataması yapılmadığı gerekçesiyle 12 öğretmen adayı hayatına son verdi.

CHP'den 19 Mayıs gençlik raporu: İşsiz, borçlu, tutsak!

Son 7 yılda 1827 genç, iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Sadece son 1 yılda, ataması yapılmadığı gerekçesiyle 12 öğretmen adayı hayatına son verdi.

19 Mayıs 2019 Pazar 08:45
CHP'den 19 Mayıs gençlik raporu: İşsiz, borçlu, tutsak!

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Tekin Bingöl, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla gençliğin içinde bulunduğu duruma ve sorunlarına dair rapor hazırladı. Raporda, Adalet Bakanlığı'nın verilerine göre herhangi bir öğrenim kurumunda okurken tutuklanarak cezaevinde tutulan öğrencilerin sayısının 2 bin 593 olduğu belirtildi. Bakanlığın açıkladığı verilere göre 2016 yılı sonu itibariyle toplam tutuklu ve hükümlü öğrenci sayısı ise 36 bin 33. İş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğunu gençlerin oluşturduğunu aktaran raporda, sadece son 7 yılda 1827 gencin, iş cinayetlerinde hayatını kaybettiği açıklandı. Ayrıca işsizliğe bağlı genç intiharlarının da hızla arttığı belirtilerek, sadece son 1 yılda, ataması yapılmadığı gerekçesiyle 12 öğretmen adayının hayatına son verdiği kaydedildi.

İktidarın gençlerin sorunlarına çare olamadığını vurgulayan CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, “Eğitimdeki sorunların aşıldığı, çağdaş bir eğitim sisteminin sağlandığı, ekonomik problemlerin çözüldüğü, gençlerin istihdamda yer aldığı, fikirlerinden dolayı yargılanmadığı, ötekileştirilmediği bir Türkiye ülkemizi emanet ettiğimiz bütün gençlerin hakkıdır. Sosyal devletin gereği, hakların mahrumiyetini değil; hakların korunmasını sağlamaktır. 19 Mayıs’ın 100. yılında Türkiye, gençliğin aklıyla ve çalışkanlığıyla yükselmelidir” dedi.

'HER DÖRT GENÇTEN BİR İŞSİZ'

2018 yılında yüzde 19 olan genç işsizlik, 2019 yılında 26,1’e yükseldi. Türkiye’de her 4 gençten 1’i işsiz. Geniş tanımlı genç işsizliği 2 milyona yaklaşmakta. AKP döneminde işsizlik oranları AKP öncesi döneme göre yaklaşık dört puan artmış halde. OECD ülkelerinde genç işsizlik oranı 10,9 iken Türkiye’de bu oran yüzde 26 ile OECD ülkelerinin 2 katını aştı.

'ÜNİVERSİTE MEZUNU İŞSİZ SAYISI YÜZDE 12İ4 YÜKSELDİ'

2014 yılında yüzde 10,6 olan yükseköğrenim işsizliği, 2018 yılında yüzde 12,4’e yükseldi. İşsizlik oranları mezun olunan bölümlere göre büyük değişim gösteriyor. En çok sosyal hizmet, gazetecilik ve sanat bölümlerinden mezun olanlar iş bulmakta zorlanıyorlar. 2018 verilerine göre sosyal hizmet bölümü mezunlarının yüzde 24’ü, gazetecilik bölümü mezunlarının yüzde 23,8’i ve sanat mezunlarının ise yüzde 17,8’i işsiz durumda. 2017 yılı ile karşılaştırıldığında yüzde 19,1 olan gazeteci işsizliği yüzde 23,8’e yükselerek işsizlikte en fazla artış gösteren bölüm oldu.

'1 MİLYON 800 BİN GENÇ KAYIT DIŞI ÇALIŞIYOR'

Rapora göre, Türkiye’de gençlik bir taraftan işsizlik diğer taraftan ise güvencesizlik kıskacında. 4 gençten 1’i işsizlikle boğuşurken, çalışan gençler ise çalışma koşullarının güvencesizliği ile sıkışmış haldeler. Kayıtdışı istihdamdan en çok toplumun en savunmasız kesimleri etkileniyor. Bunların başında; kadınlar, gençler ve yaşlılar geliyor. Çalışan gençlerin 1 milyon 800 bini kayıtdışı istihdam ediliyor.

'İŞ CİNAYETLERİ VE İNTİHARLAR ARTTI'

İş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğunu gençler oluşturuyor. Sadece son 7 yılda 1827 genç, iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. 2012 yılında 164 genç iş cinayetlerine kurban giderken, 2018 yılında bu sayı 285’e çıktı. Ayrıca işsizliğe bağlı genç intiharları da hızla artıyor. Sadece son 1 yılda, ataması yapılmadığı gerekçesiyle 12 öğretmen adayı hayatına son verdi.

'TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ ÖĞRECİ SAYISI 36 BİN 33'

Adalet Bakanlığının verilerine göre, herhangi bir öğrenim kurumunda okurken tutuklanarak cezaevinde tutulan öğrencilerin sayısı 2 bin 593. Bakanlığın açıkladığı verilere göre 2016 yılı sonu itibariyle toplam tutuklu ve hükümlü öğrenci sayısı ise 36 bin 33. Bu öğrenciler en temel haklarından biri olan eğitim hakkından yararlanamıyorlar.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.