CHP'li Karabat: Delege sayısı bağlayıcıdır, kanunlara aykırı olamaz

CHP'nin 36. Olağan Kongresi'nde seçimlerinin kıran kırana geçmesiyle birlikte, delege seçiminde ve sayısında adaletsizlik olduğu iddialarına, CHP aleyhine karalama kampanyası yürütüldüğünü söyleyen Başakşehir İlçe Başkanı Özgür Karabat, ''Yasal düzenlemeler tüm siyasi partiler açısından bağlayıcıdır ve siyasi partilerin tüzükleri, normları hiyerarşisinin gereği olarak kanunlara aykırı değildir. Biz sığ bir siyaset anlayışından ziyade, parti yönetiminin belirlenmesinde tüm Türkiye’nin rol oynadığı ve kurultayda temsilin tüm ülkeyi kapsaması ile eşitlikçi ve katılımcı olmasını sağladık'' dedi.

CHP'li Karabat: Delege sayısı bağlayıcıdır, kanunlara aykırı olamaz

CHP'nin 36. Olağan Kongresi'nde seçimlerinin kıran kırana geçmesiyle birlikte, delege seçiminde ve sayısında adaletsizlik olduğu iddialarına, CHP aleyhine karalama kampanyası yürütüldüğünü söyleyen Başakşehir İlçe Başkanı Özgür Karabat, ''Yasal düzenlemeler tüm siyasi partiler açısından bağlayıcıdır ve siyasi partilerin tüzükleri, normları hiyerarşisinin gereği olarak kanunlara aykırı değildir. Biz sığ bir siyaset anlayışından ziyade, parti yönetiminin belirlenmesinde tüm Türkiye’nin rol oynadığı ve kurultayda temsilin tüm ülkeyi kapsaması ile eşitlikçi ve katılımcı olmasını sağladık'' dedi.

07 Şubat 2018 Çarşamba 23:21
CHP'li Karabat: Delege sayısı bağlayıcıdır, kanunlara aykırı olamaz

CHP'nin 36'ncı Olağan Kurultayı geçtiğimiz hafta sonu Ankara Arena Spor Salonu'nda gerçekleşti. İlk gün (3 Şubat) yapılan Kurultay'da CHP Genel Başkanlığı için Kemal Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce yarıştı. Kılıçdaroğlu 1226 delegeden 790'ının oyunu alarak tekrar Genel Başkan Seçildi. 

Bununla birlikte son zamanlarda CHP aleyhine,delegeler noktasında bir takım hukuksuzluklar yaşandığı bir takım çevreler tarafından iddia edildi. Bu iddialara cevap veren Başakşehir İlçe Başkanı Özgür Karabat, ''Bu itibarsızlaştırma hareketine karşı siyasi partiler kanunu ve CHP tüzüğüne göre il, ilçe ve büyük kongrede oy kullanma hakkına sahip delegelerinin seçimi, sayısı ve illere göre dağılımını düzenleyen yasal düzenlemelerin, tüm siyasi partiler açısından bağlayıcıdır ve siyasi partilerin tüzükleri, normları hiyerarşisinin gereği olarak kanunlara aykırı olamaz'' dedi. 

CHP'nin 36. Olağan Kurultayı'nda delege sayı ve dağılımına ilişkin maddeleri sıralayan Başkan Özgür Karabat, ''delegelerinin belirlenmesi usulü için Siyasi Partiler Kanunu’nun 20. maddesine bakmak gerekmektedir. Bu maddeye göre ilçe delege sayısı 400 sayısını aşmamak üzere köy ve mahallelerde partinin bu yerlerde son genel seçimde aldığı oy sayısına göre verilecek kontenjanlara göre yapılır. CHP tüzüğünün 48. maddesi de buna uygun olarak düzenlenmiştir. 48. maddeye göre Bir kongreye ve kurultaya katılmak üzere muhtarlık bölgesi ve alt yönetim birimi toplantısında ve kongresinde seçilen partiliye “delege” denmiştir. Bu durumda ilçe delegelerinin seçimi ilçe örgüt üyeleri tarafından yapılması Siyasi Partiler Kanunu’nun zorunluluğudur ve CHP tüzüğünün de bu zorunluluğa göre düzenlendiğini'' ifade etti. 

İl delegelerinin belirlenmesi usulü içinde açıklamalarda bulunan Özgür Karabat, '' Siyasi Partiler Kanunu’nun 19. maddesine bakmak gerekmektedir. Bu maddeye göre il delege sayısı 600’den fazla olmamak üzere, parti tüzüğüne göre ilçe kongrelerince seçilen delegelerden oluşur. Yine siyasi partiler kanununa uyumlu olarak CHP tüzüğünün 48. maddesi,  İlçe ve il kongrelerinin delege sayılarının, partinin son genel milletvekili seçiminde aldığı oyla orantılı olarak Merkez Yönetim Kurulu kararı ile belirleneceğini hüküm altına almıştır. Ayrıca tüzüğün 46. maddesi ilçe kongrelerinde il kongresine katılacak delegelerin seçiminin de yapılacağı hüküm altına alınmıştır. Bu durumda görülecektir ki il ve ilçe delege sayısı ve seçimleri hususunda CHP tüzüğü, Siyasi Partiler Kanunu’nun emrettiği düzene uygun olarak düzenlendiğini'' belirtti.

    Büyük kurultay delegelerinin sayısı ve seçimi konusunda ise Siyasi Partiler Kanunu’nun 14. maddesine bakmak gerektiğini söyleyen Karabat, ''Bu maddeye göre büyük kurultay delegeleri Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının iki katından fazla olmamak kaydıyla, parti tüzüğünde gösterilen şekilde ve sayıda il kongrelerince seçilen delegelerdir. CHP tüzüğü ise il delegelerin sayısını belirlerken, kanunun sistemine sadık kalmış, il delegelerinin sayısını, o ilin TBMM üye sayısının iki katı olarak belirlemiştir. CHP tüzüğünün 53. maddesi, kurultay delegesini il kongrelerinde seçilen ve o ilin T.B.M.M. üye sayısının iki katı olarak tanımlamıştır. Görüleceği üzere Siyasi Partiler Kanunu’nun getirdiği zorunluluk olan delege sistemi, kanuna aykırı olmayacak şekilde ve tüzüğe göre de benimsenmiştir. Bu hususta tüm siyasi partiler bu yöntemi uygulamak zorunda olup, bu hususta kanun gereği siyasi partilerin bir seçim hakkı söz konusu değildir. CHP’de siyasi partiler kanununun gereği olarak büyük kurultay delegelerini il kongrelerinde seçmiştir. Yine kanunun ruhuna uygun olarak delege sayısını da, o ilin TBMM üye sayısının iki katı olarak belirlemiştir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu bir tercih meselesi olmayıp, kanuni bir zorunluluktur. Bir seçim bölgesinde 2 milletvekili seçiliyor ise o bölgenin delege sayısı 4 olacaktır. Bu bölgede CHP’nin aldığı oy sayısı veya çıkarttığı milletvekili sayısının delege sayısına bir etkisi kanunen yoktur ve olamaz'' dedi. 

      Öte yandan Karabat delege sistemine ilişkin, ''bu sistem ile CHP, belli bir seçim bölgesine sıkışmış ya da yalnızca yüksek oy aldığı seçim bölgelerinden gelen delegelerin parti yönetimini belirlediği sığ bir siyaset anlayışından ziyade, parti yönetiminin belirlenmesinde tüm Türkiye’nin rol oynadığı ve kurultayda temsilin tüm ülkeyi kapsaması ile eşitlikçi ve katılımcı olmasını amaçlamıştır. Bu durum bazı basın organlarında ve sosyal medyada, CHP aleyhine olumsuz algı oluşturmak üzere kullanılmaktadır. Önemle ve üzerine basarak belirtmeliyiz ki Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu siyasi partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi, halka hiçbir zaman sırtını dönmeyecektir. Halktan aldığı güçle de iktidara yürüyecektir. Bunun aksini gerçekleştirmeye çalışan, CHP’yi bir bölgenin ya da bir kesimin partisi haline getirmeye çalışan kesimler başarılı olamayacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi halkın partisidir ve Türkiye’nin birleştirici gücüdür'' açıklamalarında bulundu.

Son Güncelleme: 08.02.2018 00:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tekin Baran 2018-02-08 02:45:24

AYDIN SEN BEYNI GOTUNDE BIR SEREFSIZSIN.

Avatar
CHP KAZANACAK 2018-02-07 23:53:55

akp bu ekonomiyle erir mhp baraj alti kalir

Avatar
Aydin 2018-02-08 00:00:56

Işine geliyor degilmi 1000 tavi üye kayıt ettir delege agadi ol.hdp çiclerde. Derin yapi da cirit atsin

Avatar
daret dik 2018-02-08 09:04:12

İSKENDERUN Akçay 342 nolu parsel üzerine fetö sempatizanlarının açtığı burçak söve fabrikasının ve Abdullah adında bir sempatizanın mermer üretim atölyesinin bulunduğu-soner boz burçak söve fabrikasınınolduğu Akçay 342 nolu parsel olduğuyer imarsız yarısı hazine arazisi atıklar kimyasal hiçbir önlem yok belediye meclis üyesi Erdal bönceoğlu ile beraber bu sahışlar araştırın 17 temmuzdan sonra 1 ay kıbrısa kaçıp sonra geri döndüler neden?buraya çalışma ruhsatı elektrik su verdiler.neden bu ülkede İskenderun belediye bşk.nı Seyfi dingilde hesap verecek bekbele eski belediye bşk Beyazıt bestami bilgilide kanunlar yokmu ey akp haydi bakalım iş başına bu başkan ve fetö sempatizanlarını sorgulayın .şuda çok önemli akbezden bir valizle gelip bu kadar servete bu kadar kısa zamanda nasıl ulaştılar.ben birini söyleyeyim Mehmet boz Soner bozun babası modern evler Sakarya bütün camileri gezerek fetöcüler gibi mal sahibi yaşlıların yerlerini kat karşılığı kandırıp camiden cematten çaldı.fetöcüler:S