CHP Sözcüsü Tezcan'dan kurultay açıklaması!

CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, MYK toplantısının ardından açıklama yaptı. Tezcan, 'MYK'mız Genel Başkanımızın tam mutabakatla arkasındadır. MYK'da farklı bir görüş yoktur' dedi.

CHP Sözcüsü Tezcan'dan kurultay açıklaması!

CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, MYK toplantısının ardından açıklama yaptı. Tezcan, 'MYK'mız Genel Başkanımızın tam mutabakatla arkasındadır. MYK'da farklı bir görüş yoktur' dedi.

05 Temmuz 2018 Perşembe 14:16
CHP Sözcüsü Tezcan'dan kurultay açıklaması!

Cumhuriyet Halk Partisi'nin ( CHP ) Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı Genel Merkez'de yapıldı.

MYK, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Seçim sonrası Muharrem İnce'nin yaptığı açıklamalar kritik toplantıda ele alındı. Parti içindeki muhalefet, olağanüstü kurultay çağrısı yapmıştı.

 Toplantı sonrası açıklama yapan CHP Sözcüsü Bülent Tezcan , İnce'nin kurultay çağrısıyla ilgili olarak, "Genel merkezimizin gündeminde olağanüstü kurultay yoktur. Seçim sonuçları daha sağlıklı bir süreçte değerlendirilecektir. Kurultay tartışmaları seçim sonuçlarının sağlıklı değerlendirilmesinin önündeki en büyük engellerden birisidir. Şu anda partinin iç iktidar yarışı içinde olmasının gelecek planlaması açısından faydası olmadığını düşünüyoruz. Kurultay zamanında yapılacaktır" dedi.

Erken yerel seçim için anayasa değişikliğine CHP 'nin destek vermeyeceğini söyleyen Tezcan'ın açıklamasında önce çıkan başlıklar şöyle:

"Yayınlanan ilk KHK ile kötü bşlangıç yapıldı. Bu tek adam rejiminin ilanı oldu. Anayasayı askıya alınan KHK 'ler ve cumhurbaşkanlığı kararnamaleri ile hukuk düeninin tamamen ortadan kaldırmak amaçlanıyor."

ENİS BERBEROĞLU'NUN DURUMU  

"Yerel seçimlere ilişkin stratejileri konuşuyoruz. Milletvekilleri mazbatalarını aldılar. YSK seçim sonuçlarını açıkladı. Seçim süreciyle ilgili adaletsiz, hukuka aykırı ciddi bir süreç yaşadık. Yeni yasama döneminin başarılı geçmesini diliyoruz. Yeni dönemde etkisizleştirilmeye çalışılan TBMM'nin yetkilerini koruma ve yetkilerini kullanma konusunda kararlı bir tutum bekliyoruz. Tek adam rejimi süreci yaşıyoruz. Buna karşı en etkili mücadeleyi parlamento verecektir. CHP grubu olarak bu çerçevede etkin bir mücadele vereceğiz. Bu çerçevede adım atacak herkesle birlikte yürümeye hazırız. Tek adam rejimi ilk KHK ile anayasayı askıya alarak yola çıktığını gösterdi. Yayınlanan KHK kanunla yapılması gereken hususların KHK ile yapıldığını gösteriyor. Yeni dönem bu KHK ile kötü başladı. Tek adam rejimine karşı milletin iradesini savunma kararlılığı devam edecek. Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle Türkiye'de hukuk düzeninin ortadan kaldırılmasının amaçlandığı bir sürece doğru gidiliyor.

 Enis Berberoğlu haksız yere tutuklandı. Yeniden milletvekili seçildi. Millet yargının oyununu bozdu. Anayasanın hükmü açık, yeniden milletvekili seçildiğinde dokunulmazlığı başlar diyor. Enis Berberoğlu'nun Yargıtay'da bekleyen dosyası dokunulmazlık kapsamındadır. Mahkemelerin derhal tahliye kararı vermesi gerekir. Buna rağmen hala tahliye kararı verilmemiş olması önümüzdeki süreçte tıpkı FETÖ yargısının yaptığı gibi tuzak kurma sürecinini başlatıldığına inşallah işaret değildir. Mahkemelerin bir an önce tahliye kararı vermesini bekliyoruz.

EREN ERDEM'İN TUTUKLANMASI  

Eren Erdem haksız yere tutuklanmıştır. 2 yıldır dokunulmazlığı olmayan o dönemde 38 kez yurtdışına giriş çıkış yapan Erdem kaçma şüphesi var diye hapishanede tutulmaktadır. Erdem'in derhal tahliye edilmesi gerekir. Bunun üzerinden yürütülen kirli propagandanın kamu vicdanında mahkum olacağına inanıyoruz. Yargılancak biri varsa kanunsuz emirleri verenlerdir.

CHP'Lİ GENÇLERİN TUTUKLANMASI 

Seçim sandıklarına sahip çıkan gençlerimiz tutuklanmıştır. Sandık güvenliği için orada bulunan gençlerin tutuklanması tek adam rejiminin ilanıdır. 5 gencimiz derhal serbest bırakılmalıdır. Hakimler buna göre karar vermelidir. 

EKONOMİ

"İktidarın seçim döneminde yaptığı seçim harcamaları ile hesapsız davrandığını biliyoruz. Erdoğan meydanlarda dövizin ve faizin yükselmesi için 'dış güçlerin saldırısı' diyordu. 24 Haziran'dan sona bunarın hepsinin ateş düşecek' diyordu. 24 Haziran geçti ama enflasyon hala çift rakam. Pazarda gerçek enflasyon en az yüzde 25. Dolar düşmedi. Faizler yüzde 25 ile 30 arasında. Hani düşecekti? Merakla bunu bekliyoruz, üretime dayanmayan rantiyeci ekonominin geçim sıkıntısını ortadan kaldırması ne yazık ki mümkün değil.

Önümüzdeki dönemde etkin bir muhalefet yürüteceğiz. 

SORU-CEVAP

İnce'nin kurultay talebi?

"Değrli arkadaşlar genel merkezimizin gündeminde olağan üstü kurultay yoktur. Kurultayı gerektiren bir tablo yoktur. Sandıkları ayırıp değerlendirmek doğru değildir. Tümü parti üyelerimizin ve örgütlerin aldıkları sonuçlardır. Kurultay tartışmaları seçim sonuçlarının sağlıklı değerlendirilmesinin önündeki en önemli engeldir. Partinin iç iktidar yarışından arınarak bu değerlendirmeyi yapması gerekir. 9 ay sonra yerel seçimler var, kurultay zamanında yapılacaktır. Biz de yerel seçimlere hazırlanacağız.

-Onursal genel başkanlık teklifi?

"Özel bir yenmekte konuşulanların ana bağlamından koparılarak bu çerçevede servis edilmesi siyasi nezaket ölçüleri ile bağdaşmayan nezaketsiz bir durumdur. Sayın genel başakn çok büyük bir demokratik olgunlukla Türkiye siyasetinin gündemini belirlemiştir. Demokrasinin önüne kurulan tuzağı 15 vekil göndererek bozan sayın genel başkanımızdır. Millet ittifakınınn kurulmasını sağlamıştır. Sayın İnce'yi cumhurbaşkanı adayı göstermiştir. Kötü bir cumhurbaşkanı adayı mı göstermiştir? "Sayın genel başkanımız sürecin hiçbirinde parti içi iç iktidar meselelerini önüne koyarak karar vermeyecek olgunlukta bir siyasetçi olduğunu göstermiştir. Genel başkanın genel başkanlıktan başka bir ihsana ihtiyacı yoktur. Herhangi bir ad altında ihsana ihtiyacı yoktur. Kamuoyunun vicdanı vereceği ihsanı büyük bir gönül rahatlığıyla vermektedir. Kılıçdaroğlu'nun bu tutumu CHP 'nin önümüzdeki süreçte ihtiyaç duyduğu tutumun ta kendisidir. Yerel seçimlerde de partiyi başarıya götürecek anlayış böyle bir anlayıştır"

-MYK'de aykırı görüş var mı?

MYK'miz tam mutabakatla genel başkanın arkasındadır. İmza meselesi tüzükle verilmiş ir haktır. Hiç kimse tüzükteki hakkını kullandı diye bir serzeniş olmaz. Partinin bir genel başkanlık yarışının içine çekmenin doğru olmadığını görüyoruz. Böyle bir sürecin sonuca ulaşacağını düşünmüyoruz. Partinin bir iç iktidar yarışını taşımayacağını düşünüyoruz. Takdir yine de kurultay delgesinin.

- Millet İttifakı sona erdi mi?

 "Millet İttifakı bir seçim ittifakıydı. Ancak o protokoldeki değerler sadece seçimi değil, sonrasını da kapsayacak değerlerdi. eçimden bir hafta önce ittifak bir tutum belgesi yayınladı. Millet İttifakını oluşturan partilerin paralmentoda nasıl hareket edeceği belirlenmiştir. Seçim ittifakı bitse de bu ilkelere göre hareket edileceğini düşünüyoruz. 

Yerel seçimlerin erkene alınması

Yerel seçimlerin öne alınması anayasa değişikliği gerektirmektedir. Seçimlere 9 ay kalmışken anayasayı değiştirip seçim yapmak doğru değildir. Bu konuda anayasa değişikliğine destek vermeyiz. 

Millet ittifakı parlamenter sistem etrafında değil, güçlü kuvvetler ayrılığı etrafında kurulmuş bir birlikteliktir.

-Meclis başkanı adayı kim olacak?

Meclis başkanlığı için alınan bir karar yok. Zamanı gelince açıklama yapılır. Alınmış bir karar henüz yok.

-Çocuklara yönelik suçlar ve idam cezası çağrıları

Bu olayların yaygınlaştığını son dönemde dikkatle izliyoruz. Bu konuda ciddi bir çalışmaya gerek vardır. Evrensel hukuk normaları içinde bütün etkin önlenmler alınmalıdır. Ancak tek başına hukuki tedbirlerin yeterli olmayacağını düşünüyoruz.

MYK'de değişiklik olacak mı?

Bu konuda gnel başkanımızın alacağı her türlü kararra MYK sonuna kadar destek olacaktır. Bu genel başkanımız tasarrufunda bir durumdur. Ancak MYK'de değişiklik gündeme gelmedi.


 

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 05.07.2018 14:58
Anahtar Kelimeler:
MykBülent TezcanKurultay
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
can 2018-07-05 14:38:25

bırakın gidin artık arkadaş daha neyi zorluyorsunuz yıllardır aynı şeyleri söyleyip duruyorsunuz bir kez olsun tabanın sesine değişime hak verin bi zahmet !!!

Misafir Avatar
paü tde bölümünün ibineleri 2018-07-05 22:21:11 @can

pamukkale üniversitesi türk dili ve edebiyatı bölümünden ceyhun vedat uyğur, turgut tok, özgür kasım aydemir, mustafa arslan, yunus balcı hepsi ibine ya acaba trencilik oynuyor mudurlar https://pbs.twimg.com/media/Cs-gKRSWIAEXk_V.jpg

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
ince kim hizmet ediyor? 2018-07-05 17:43:11 @can

İnce ihanet ediyor

Beğenmedim! (3)
Avatar
MUHARREM İNCE.nokta 2018-07-05 14:19:05

Tezcan önce Sanat muzuği sonra Karadeniz havalarına geçti riv riv riv

Misafir Avatar
lütfen 2018-07-05 16:52:52 @MUHARREM İNCE.nokta

Syasete DİNi inançları alet etmeyin. alevi şu parti sünni şu parti ayırmayın. alivide olsa ülkesine milletine kim iyi hizmet ediyorsa oyunu ona verir. pkk lı teröriste arka çıkan alevide olsa hacı da olsa ona oyy yok. siyaset yapın ama dini siyaset alet etmeyin. ne demek alevilerin yüzde 90 ı chp ye oy vermiş. chp yönetimi alevi diye siyaset yapıyor olabilir ama dürüstolmadıktan sonra, terörü destekledikten sonra oy falan vermeyiz.

Beğenmedim! (0)
Avatar
ince yeni parti kurşun 2018-07-05 14:55:15

İnce yeni parti kursun Adida hazır partinin adı adam kazandı Tebrikler partisi olsun çok kazanırsınız

Avatar
Gül Pembe 2018-07-05 15:37:27

bizim partimiz için yerel seçimlermi önemli yoksa genel seçimler mi alooooooooooooooooo Türkiyeyi yönetmekmi 3 tane şehrin yönetimimi bir karar verin artık nasıls maaş belli milletvekillerine geliyor onlar tabanın umurunda değil nassısa bankolar niye seçim kazansınlr

Avatar
chpli 2018-07-05 16:05:35

chp alevi baskısı altındadır tuncay özkan bülent tezcan kılıçtaroğlu alevi dedeleridir....

Avatar
Değişim Kaçınılmaz. 2018-07-05 17:02:14

Muharrem İNCE artık CHP nin yeni genel başkanıdır.Değişim zamanı geldi.Gündem mündem dinlemez bu iş.Yerel seçimlere yeni genel başkanla girecek CHP.

Avatar
( ATATÜRK ) www.ulusalradyo.com ( FM 100.8 MHZ ) 2018-07-05 18:00:09

.

Avatar
Hanefi Türkhan 2018-07-05 19:33:36

Asaggida Alevi Kardeslerimize pentagon,mossad agzi ile salya sicratmaya calisan bop projesinin ceplerine üc bes kurus konularak kullandiklari sokak serserisi vatan nedir bilmez kim para cebine korsa onun altina yatan cinsten serefsizlere diyorumki Ben Bir Sunni olarak akp gibi Alevi Kardeslerimize her türlü alcakligi yapan yezitlerle birlikte olmaktansa tüm ruhumla Alevi Kardeslerimle yan yana olmayi Allah(cc) sahittir seref sayarim.