CHP’li kadınlardan dini nikah tepkisi: Çocuk gelinlere izin vermeyeceğiz

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Kadın Kolları, Müftülere "Nikah Kıyma Yetkisinin" verilmesi ile ilgili olarak hükümete tepki gösterdi.

CHP’li kadınlardan dini nikah tepkisi: Çocuk gelinlere izin vermeyeceğiz

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Kadın Kolları, Müftülere "Nikah Kıyma Yetkisinin" verilmesi ile ilgili olarak hükümete tepki gösterdi.

31 Temmuz 2017 Pazartesi 13:59
CHP’li kadınlardan dini nikah tepkisi: Çocuk gelinlere izin vermeyeceğiz

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Kadın Kolları, Müftülere "Nikah Kıyma Yetkisinin" verilmesi ile ilgili olarak CHP İzmir İl Başkanlığında basın açıklaması düzenledi. CHP İzmir Kadın Kolları Baskani Nurşen Balcı,”Resmi nikahın müftülerce kıyılabilmesinin önünün açılması Türkiye’deki aile yapısına dini bir dayatmadır” dedi. 

CHP İzmir Kadın Kolları Baskani Nurşen Balcı’nın yaptığı basın açıklaması şu şekilde: 

"YAPILACAK BAŞKA BİR İŞ KALMADI MI?" 

“Türkiye’nin gündeminde çok acil çözümlenmesi gereken sorunlar var iken İç ve dış borçların trilyon dolarlara yaklaştığı, işsizliğin-aşsızlığın had safhaya ulaştığı, her dört gençten 1’inin işsiz olduğu, terörün her gün yüreklerimizi kasıp kavurduğu, basının ve bilimin dört duvar arasına hapsedildiği bir süreçte; yapılacak hiçbir iş kalmamış gibi, iktidar yine nikâhı kimin kıyacağı ile uğraşmaya başladı… İktidarın müftülüklere de, resmi nikah kıyma yetkisi veren kanun tasarısını tekrar tekrar gündeme getirmesi, yaşamakta olduğu çöküşü, sistematik tehditlerle bertaraf etmeye çalışmasıdır. 

Biz kadınlar sormak istiyoruz; 

Kadınlar her gün öldürülüyorken,her gün tacize, tecavüze, şiddete uğruyorken,yoksulluk içindeyken,çalışma hakları ellerinden alınıyorken, özgürlükleri gasp ediliyorken tek sorunumuz, evlenme akdinin müftü aracılığıyla çözüme kavuşturulması mıdır? 

“SİZLER; MEDENİ KANUNUN KADINLARA VERDİĞİ HAKLARDAN NEDEN RAHATSIZ OLUYORSUNUZ!”

Mevcut şartlarda, Türkiye’de evlendirme memuru sayısında bir sorun yoktur. Buna rağmen müftülüklere de bu yetkinin verilmesi sosyal hayata dini tahakkümün dayatılması içindir. Türkiye’de çocuk istismarlarının ve tecavüzlerin büyük çoğunluğunun dini nikah kisvesi altında yapıldığı düşünüldüğünde bu tasarının nasıl bir gaflet olduğu daha rahat görülecektir. 12 yaşında imam nikahına, 6 yıl sonra imamın kıydığı resmi nikaha, çocuk gelinlere izin vermeyeceğiz. 

"AİLE YAPISINA DİNİ DAYATMA"

Müftülük kurumu İslam ile özdeştir. Resmi nikahın müftülerce kıyılabilmesinin önünün açılması Türkiye’deki aile yapısına dini bir dayatmadır. Bu topraklar dinine sahip çıkan, geleneklerine ve göreneklerine bağlı olan insanların evidir. Bu insanların %90’dan fazlası zaten Müslümandır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti bir Hukuk Devleti’dir.  Hukuk Devleti olmakla, kadınlar evlenirken Medeni Kanunla hakları güvence altına alınmıştır. Evlilik akdinin müftülerce yapılmasının önünün açılması din ve devlet işlerinin birbirine karıştırılmasıdır. Bu da Laiklik ilkesine aykırıdır. 

Ancak endişe ile görüyoruz ki; iktidar bu ve bunun gibi uygulamalarla laik düzeni yavaş yavaş ve sinsice yok etmeye çalışmaktadır. Bir arada yaşamamızı sağlayan laikliğe açılan her gedik, toplumsal kutuplaşmayı derinleştirecektir. Bugün daha net görüyoruz ki siyasi iktidarın son yıllarda “dava” dediği şey laik düzenin yıkılması davasından başka bir şey değildir. 

“BİLİYORUZ Kİ; BU DÜZENLEMEYİ GETİRENLERİN EN BÜYÜK KORKUSU, DİRENEN, MÜCADELE EDEN KADINLARDIR!”

Türkiye’de kadınların sosyal statüsü 1926 medeni kanunu ile resmen tanımlanmıştır. Bizlere düşen, bu medeni kanunu daha ileriye taşımaktır. Biz Atatürk devrimlerinin uygulayıcısı kadınlar olarak, kadını toplumdan dışlayan her tür uygulamanın karşısında olduğumuzu ve mücadelemize devam edeceğimizi bir kez daha duyuruyoruz.” 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.