banner87

CHP’li Tezcan anlattı…Seçim gecesinin bilinmeyenleri

"CHP Seçim İzleme ve Koordinasyon Merkezi'nin başında bulunan CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, “seçimin ikinci tura kaldığını” neden açıkladı? Oylar çalındı mı? Ne zaman kaybettiklerine inandı? İnce'nin ‘kaçırıldığı' söylentisini ne zaman öğrendi? İşte ayrıntıları...

CHP’li Tezcan anlattı…Seçim gecesinin bilinmeyenleri

"CHP Seçim İzleme ve Koordinasyon Merkezi'nin başında bulunan CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, “seçimin ikinci tura kaldığını” neden açıkladı? Oylar çalındı mı? Ne zaman kaybettiklerine inandı? İnce'nin ‘kaçırıldığı' söylentisini ne zaman öğrendi? İşte ayrıntıları...

01 Temmuz 2018 Pazar 11:48
CHP’li Tezcan anlattı…Seçim gecesinin bilinmeyenleri

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, 24 Haziran baskın seçimlerinde neler yaşandığını anlattı.

Tezcan, Sözcü'den Saygı Öztürk'e konuştu. Öztürk, "CHP Seçim İzleme ve Koordinasyon Merkezi'nin başında bulunan Tezcan, “seçimin ikinci tura kaldığını” neden açıkladı? Açıklamalarda hangi veriler kullanıldı? Oylar çalındı mı? Ne zaman kaybettiklerine inandı? İnce'nin ‘kaçırıldığı' söylentisini ne zaman öğrendi?" sorularını Tezcan'a yönelten Öztürk, şunları kaydetti:

“24 Haziran 2018 cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimi ülkede bir ‘dönüm noktası' olması nedeniyle hep konuşulacaktır. O gecenin bilinmeyen hikayeleri de ortaya çıkacaktır. Seçim gecesi hiçbir açıklama yapmayınca Muharrem İnce hakkında ‘kaçırıldı', ‘rehin alındı' söylentisi  çıkarıldı. Bunlar için ne kadar ‘yalan' dense de açıkçası buna inanan da inandı. Bu köşenin okurlarına, İnce'nin o gece Ankara Swissotel'in 8. katında bulunduğunu duyurmuştuk. CHP Genel Merkezi'nde Seçim İzleme ve Koordinasyon Merkezi'nin başında Bülent Tezcan, Tuncay Özkan, Onursal Adıgüzel ve Muharrem Erkek bulundu. Açıklamaları Tezcan yaptı. İşte bu açıklamaların birisinde, ‘seçimin ikinci tura kaldığı' belirtildi. Oysa, sonuç farklı çıktı. O gecenin hikayesini Bülent Tezcan'dan dinledim:

BELGELİ ÇALIŞMA

Anadolu Ajansı'nın (A.A.) önceki seçimlerde de manipüle yapacağını biliyorduk.  AKP'nin oy oranını yüksekten açacak, yüzde 50'lerin üzerinde bir sınırda bağlayacaktı. İşte, bunun önüne geçmek için biz de gün içinde ve sandıklar açıldıktan sonraki bilgilerle kamuoyunu aydınlatmak istedik. Elimizde, CHP sandık görevlilerinin bize ulaştırdığı ıslak imzalı veriler olacaktı. Bizim seçime yapacağımız itirazlar da bu tutanaklara dayanacaktı.  Belgelerin ulaşması, tutanakların bilgisayara aktarılması ister istemez ajansın geçtiği bilgilerin gerisinde olur. Sonuçları almamız gecikmeli olacaktı ama doğru bilgiler olacaktı. Biz sandık sonuçlarını toplamıyor, tutanakları da getirtiyoruz. Elimizdeki bilgileri de kamuoyuyla paylaşmaya başladık. Seçim akşamı üç açıklama yaptık. Üçü de kendi parti görevlilerimizin taşıdığı  ve sisteme girdikleri sandık sonuç tutanaklarının açıklamalarıdır. Hepsi doğru bilgiler içeriyor.

‘İNCE YÜZDE 40, ERDOĞAN YÜZDE 46’

İlk açıklama saat 19.15: İlk açıklamayı saat 19.15'de yaptım. O saatte, A.A., sandıkların yüzde 20'sinin açıldığını, sayım sonucu oyların yüzde 60'ından fazlasını  Erdoğan'ın elde ettiği, Muharrem İnce'nin oy oranının da yüzde 20 civarında olduğunu duyurdu. A.A., o bilgileri geçtiği saatte biz ıslak imzalı tutanaklardan yüzde 5'ini sisteme girmiştik. Bizdeki tutanaklara göre 9 bin 800 sandık açılmıştı. Buna göre İnce yüzde 40, Erdoğan ise yüzde 46 oy almış gözüküyordu. Yaptığımız ilk açıklamada A.A.'nın, Erdoğan'ın oylarını yüksek gösterdiğini belirtip, sonucu yüzde 51'e bağlayacağını kaydettim. Bu süreçte kimsenin sandık bölgesinden ayrılmamasını istedik. Ne bizim rakamımızı ne de A.A.'nın rakamlarını değiştirmedik. Görevlilerimizden işi sıkı tutmalarını, gidişin ikinci tura kalınacağını gösterdiğini bildirdik.

‘İKİNCİ TURA KALDI’

İkinci açıklama saat 22.09:  İkinci açıklamayı, basında yer aldığı gibi 23.30'da değil, 22.09'da yaptım. O saatte ajans, sandıkların yüzde 93'ünün açıldığını duyuruyordu Oysa, bizde sisteme giren sandık sayısı ise yüzde 39'du.  Yani, 180 bin sandıktan yaklaşık 70 binini sisteme girmiştik. Geride, sisteme girmeyen 110 bin sandık vardı.  O saatte biz sisteme 18 milyon oy girmiştik, henüz sisteme girilmeyen oy sayısı da 40 milyona yakındı. Elimizdeki verilere göre o saatte bizim sistemimizde Erdoğan'ın oy oranı yüzde 51.77, İnce'nin oy oranı ise yüzde 33.65 gözüküyordu.  Bu rakamların tamamını açıkladım. Erdoğan'ın oy oranının yüzde 50'nin altına ineceğini değerlendirdik. Açıklamamda da, ‘Bu tablo, seçimin ikinci tura kalacağını gösteriyor.  Seçim ikinci tura kalmıştır' dedim. Açıklamamda kastettiğim seçimin ikinci tura kalacağı anlamındaydı. O saatte Erdoğan'ın oylarının ineceğine inanmıştık.

BİTTİĞİNİ GÖRDÜK

Son açıklama saat 00.30: Seçim gecesi son açıklamayı saat 00.30'da yaptım. O saatte ıslak imzalı tutanakların yüzde 80'den fazlası sisteme girmişti. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve ajansın verilerine göre sandıkların yüzde 99'u açılmış gözüküyordu. YSK ve ajansın verilerini, bize gelen verilerimizle de analiz ettik. Seçimin ikinci tura kalmadığını kendi sistemimizden de gördük. Meydanlarda müthiş bir gerilim vardı. Son açıklamamda, ‘Demokraside kazanmak da, kaybetmek de vardır. Sandık görevlileri, görevlerini sürdürsün. Kimse tahriklere  kapılmasın' uyarısında bulunduk. Çatışma olmaması için teyakkuz halindeydik.  Toplumsal çatışmayı tahrik eden taraf olmamaya çalıştık. Çok şey yaşandı ama Allahtan can kayıplarına yol açacak olay yaşanmadı. Aynı şekilde, Muharrem İnce adına da çekilen mesajlarda, sandık görevlilerinin görevlerini eksiksiz yapmasını istedik. Açıklamalarımızda, kendi verilerimizi açık yüreklilikle paylaştık.

DELİ SAÇMASI SÖYLENTİ

Seçim sonuçları büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Çünkü, parti yönetimi de, vatandaş da seçimi kazanacağımıza inanmıştı. Seçim, ikinci tura kalmayınca oluşan hayal kırıklığının itirazları da büyük oldu. Seçim akşamı, Muharrem Bey  tehdit edilmiş, aranmış, kaçırılmalar olmuş gibi söylentiler çıkmış. ‘Deli saçması' söylentilere bazıları ciddi ciddi inanmış. O gece, ben ve Tuncay Özkan telefonla konuştuk. Yanlarında bulunan Engin Altay'la, Yaşar Tüzün'le de konuşuldu. Muharrem Bey, tüm sonuçlar geldikten sonra açıklama yapmayı uygun buldu. Hakkında çıkarılan ‘rehin alındı. Kaçırıldı' söylentilerini de İnce'nin açıklamasından öğrendik.

‘OYLAR ÇALINDI’ DİYEMEYİZ

Önceki seçimlere göre oy çalındığı iddiaları da az. Gelen ıslak imzalı tutanaklara dayalı olarak sayım sonuçları topladık. Sayımdan kaynaklanan, sonucu etkileyecek bir rakam yok.  Bizim topladığımız  ıslak imzalı  tutanaklar ile YSK tutanakları örtüşüyor. ‘Oy çalındı' demek pek mümkün değil. Sonuç istedikleri gibi çıkmamış olabilir ama “oylar çalındı”dan, “oylar çalınmadı” dönemine ulaşılmasında partililer kadar gönüllülerin de büyük çabaları olduğunu ve oylarımıza sahip çıkarak kutlanmayı hak ettiklerini de ekleyelim.”

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
meral ve muharreme oylarımız haram olsun..İzmir,li 2018-07-01 12:34:06

size artık millet inanmıyor..Bülent efendi....at at ve gerçekleri sakla..
bir daha size oy vermeyeceğiz..iyi partide dahil.
küfelik muharrem ve 3 gün kaybolan meral,a millet oy vermeyecek..veren olursa kafayı yemiştir.
davalar açın itiraz edin millet diyor.siz şeyinize dahi sallamıyorsunuz.
gidin işinize...boş sözler.... milleti aldatıyorsunuz..Bülent chp sözcücü..
sizden bir nane olmaz..anlaşıldı..ihtiyarda zaten 7 gündür kayıp..
zamanında ÇATI aday yapsaydınız..şimdi cb.olmuştunuz.
herkes bir baş çekerse sonuç budur...milleti isyan ettirdiniz..kahvelerde ..evlerde.

Misafir Avatar
adam kazanamadı beni tehdit etti teslim oldum 2018-07-01 22:47:30 @meral ve muharreme oylarımız haram olsun..İzmir,l

muarrem inceye verdim oyu ama adam kazandı diyerek yan yattı çalınan haklarını aramadılar oyysa muarrem kazanmıştı yazıkalr olsun üç adayada

Beğenmedim! (0)
Avatar
D 2018-07-01 14:02:53

Evet ortada Kocaman bir yalan var .Kimsede inanmıyor kazandınız fakat kaybettirildiniz hade be sizde bırakın yalanları artık millete size inansın en kötü seçimi yaşattınız be bu insanlara , haram olsun diyoruz.bir daha kimseye oy yok bunuda unutmayın siz istediniz bunu .

Avatar
D 2018-07-01 13:58:41

Gerilimin olduğunu A A nın yüzde 90 sandıkların açıldığını açıklaması sizde henüz yüzde 39 sandık açılmıştı diyorsunuz sizde dogruyu söylemekten çekiniliyordunuz Egerki S ince kaybettiğini bilseydi çıkıp Erkekçe kaybettik derdi ortada bir senaryo var bu gizleniyor siz bunu külahımıza anlatın anlatın anlatın güheyecanlı oluyor Boşversenize siz.

Avatar
D 2018-07-01 14:29:17

Bu konuşmalarınız bile artık oy kaybettirir .kazanacağınızı hiç aklınıza getirmeyin başladınız birbirinizi yemeye , koskoca partiyı ne hale getirdiniz bari rahat durun be.

Avatar
Memedı 2018-07-01 14:48:19

Oy yok

Avatar
bozo 2018-07-01 14:59:49

ha bu duyar habudu habudu habuduyar

Misafir Avatar
ibibik 2018-07-01 15:00:36 @bozo

kilictaroglulu chp ye oy yok

Beğenmedim! (0)
Avatar
Mavi göz,sarı saç. 2018-07-01 15:13:38

OYLARDA BIR OYUN OLDUĞU AŞİKÂR.AMA NE DIYE SORANLARA FAZLADAN OY KULLANILDI.OYLAR ÇALINMADI AMA FAZLA OY KULLANILDI.CEHEPE SEÇİMLERE ITIRAZ ETMELI,YENI SEÇİM ISTEMELI.ÇÜNKÜ YSK INANILIR BIR KURUM DEĞİL. SANKI IKTIDAR MEMURU GIBI ÇALIŞIYOR.FAKAT CEHEPE PARTI OLARAK SUÇU YOKMU,!!! VAR TABİ.ÇOK SANDIKTA CEHEPEDEN
INSANLAR YOKTU MÜŞAHİTLER SANDIK GÖREVLILERİ YOKTU.YANI CIĞERİ KEDIYE TESLIM ETMİŞLER.KORKMAK YOK AYNI ONLAR GIBI OLACAKSIN.REZILLE REZIL OLACAKSIN,DEMOKRASIYE INSANA INANMIYANA SENDE MAGANDA OLACAKSIN.KISACA
HANGI DILI ISTIYORLARSA ONU KONUŞACAKSIN.ÖLÜMDEN ÖTEYE KÖY VARMI......

Avatar
Bilge 2018-07-01 16:14:09

Demek ki seçime hile karıştırılıp karıştırılmadığını ancak gelen ıslak imzalı tutanaklara dayalı olarak gözlemledikleri anlaşılıyor. Yani, sandıklara ne kadar hileli oy girmiş olursa olsun, o oylar sayılıp 'ıslak imzalı' tutanaklara geçrildikten sonra bu hazretler tarafından 'geçerli' sayılmış oluyor! Tutmuşlar zincirin bir halkasının önünde nöbete yatmışlar, güya seçim hilelerinin önüne geçmiş oluyorlar. Peki ya zincirin diğer bütün halkaları?? Bir planınız varmıydı? Örneğin, seçmen listelerinin geçerliliği? Oy veren seçmenlerin doğrulanması? Seçmen listelerinin, oy verme oranlarının yapay zeka ile 'big data' analizini yaptırmayı hiç düşündünüzmü?

Özellikle yeni nesillerin CHP'nin artık köhnemiş bir parti olarak en son teknolojileri kullanan, saflarına en yetkin teknisyenleri katan bir parti ile asla başa çıkamayacağını görmüş olmaları gerekir. Artık, genç, yetenekli ve ileriyi düşünen elemanlarca sıfırdan kurulmuş yeni ve modern bir partiye ihtiyaç var.