banner87

Çok konuşulacak iddialar... 'Yeni sistemde Halifelik mi var?'

Eski İçişleri Bakanı, Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne yönelik dikkat çeken eleştiriler getirdi. Tantan, "Bu yeni sistemi halk istemiyor, hiç kimse istemiyor" dedi.

Çok konuşulacak iddialar... 'Yeni sistemde Halifelik mi var?'

Eski İçişleri Bakanı, Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne yönelik dikkat çeken eleştiriler getirdi. Tantan, "Bu yeni sistemi halk istemiyor, hiç kimse istemiyor" dedi.

17 Temmuz 2018 Salı 00:32
Çok konuşulacak iddialar... 'Yeni sistemde Halifelik mi var?'

Eski İçişleri Bakanı, Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne yönelik dikkat çeken eleştiriler getirdi. Tantan, "Ne olduğu belirsiz bir devlet inşa süreci var" dedi.

Necip Fazıl Kısakürek'in "Yüceler Meclisi"ni hatırlatan Tantan, "İradenin halktan değil, hak tarafından verilmesi konusu var. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde Necip Fazıl Kısakürek'in dile getirdiği 'Başyücelik' makamı da var mıdır? Meclis yok sayıldığına göre 'Yüceler Kurultayı' da olacak mıdır? Ayrıca TBMM'de olan halifelik makamı 'Başyücelik Makamı'na mı verilecek?" diye sordu.

"BU TEK KİŞİNİN İRADESİ Mİ KARAR MERCİİNDE OLACAK"

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin "Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi ile Cumhuriyet'in üçüncü evresine intikal sağlanmıştır" açıklamasını da değerlendiren Sadettin Tantan, Yeni Çağ'dan Fatih Erboz'a şöyle konuştu:

"Neye göre böyle bir ifade kullanıldı, bununla ne ifade edilmek istendi anlamış değilim. Cumhuriyet'in kuruluşunun temel alt yapısı, özgürlük ve bağımsızlık üzerinedir, tarih bilinci ve kültür kimliği üzerine inşa edilmiştir, aslında bu inşa süreci yeni bir inşa süreci değildir. 1876 Kanun-i Esasi'nin kabulünden bu yana bu milletin atalarının padişahlık rejimini hukuk zemininde iradeyi halka devretmesi ve o günden bugüne kadar da büyük mücadeleler ile 2018 yılına gelindiğinde sayın Bahçeli'nin de ortaya koyduğu müellifinin kim olduğu belli olmayan, aslında belli odaklarca, devletin arşivleri açısından bilinen fakat halk tarafından bilinmeyen, sürekli kuruluş felsefesinden uzaklaştırılarak, kurumsal alt yapılarının içinin boşaltılması halkının yoksul, fakir, cahil ve borç batağına sürükletilmesi ve iradesinin elinden alınarak mahkum edilmesi, tek kişiye iradenin teslim edilmesine acaba sayın Bahçeli nasıl cevap verecek? Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne gidiş sürecinde sayın Bahçeli'nin, Yunanistan tarafından adeta işgal edilen 18 ada ile ilgili düşünceleri nedir? Bu tek kişinin iradesi mi karar merciinde olacak?"

"ABD'DEN İCAZET ALDIĞINI..."

Bugüne kadar hiçbir hükümetten duymadığımız bir "beka" sorununun dile getirildiğine dikkat çeken Tantan bu konuda da şunları söyledi:

"Türkiye'nin beka sorunu derken, bu beka sorunundan ne ifade edilmek isteniyor? Kendi siyasi zihniyetlerinin beka sorunu mu var? Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin böyle bir beka sorunu yok. Bugüne kadar beka sorununu kamuoyuna açıklamaları gerekir. ABD'den icazet aldığını Türk milletine açıklayarak, parti kurup iktidara gelen Erdoğan'ın 16 yıllık iktidarı sonunda gelinen noktada mı beka sorunu ortaya çıktı? Halkın giderek mali, ekonomik, siyaset, güvenlik açısından giderek daha bağımlı hale gelmesi, iç ve dış tehditlerin, silahlı ve silahsız örgütlerin yanı sıra cemaatlerin büyük güce ulaşması özellikle 16 yıllık iktidar döneminde AKP ve yandaşları devleti, PKK-KCK devleti, cemaatler büyük güce ulaşırken Anadolu halkının fakirleştirilip, yoksul ve cahil bırakılması mı beka sorunudur?"

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile iddia edildiği gibi bir reform sürecinin başlamadığını aksine Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin tamamen ortadan kaldırılmakta olduğunu kaydeden Tantan devamla şu değerlendirmeyi yaptı:

"Ne olduğu belli olmayan devlet inşa süreci var. Bu inşa sürecinde halk yok, Meclis yok. Bu yeni sistemi halk istemiyor, hiç kimse istemiyor. Bunun ne olduğunun hala hiç kimse farkında değil. Bir gerçek ortaya çıkmıştır ki; Türkiye'nin kirli ve kimliksiz siyasi yapısının uzun yıllardan beri Türk iradesinin üzerinden, Türk insanının kendisini yok eden partilere karşı o partilerde insanların hala devam etmek istemesini, onların kendi geleceklerini yok ettiklerini görüyoruz. Artık insanlar bazı konuların farkına vardı. Tuttukları partilerdeki yöneticilerin siyasi tutsaklığı, kendilerini de tutsak almıştır ve bu tutsaklık Türkiye'yi ve kendilerini uçuruma sürüklemektedir. Halk artık bunu görmüştür. Kimi milliyetçiliği, kimi solculuğu, kimi dini kullanarak gelmiştir. Sağ, sol, din eksenli yapı, sömürge anlayışının Türkiye'ye yansımasıdır. Bir Amerikan solculuğu, sağcılığı, milliyetçiliği ve İslamcılığı olarak algılanmaktadır. Geleneksel Türk İslam kimliğinden ve özellikle de Türk kimliğinden uzaktadırlar. Böyle bir anlayıştır bu, 7'den 70'e herkes bunun farkına vardı. Bu siyasilerin söylem, davranış ve eylemleri de nesillerin ve bugünkü yaşayan insanların içine düştüğü tutsaklığın ne kadar tehlikeli olduğunu gözler önüne sermiştir."

"TSK'NIN TASFİYESİ İÇİN SON DARBEDİR..."

Tantan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Müellifinin halk tarafından bilinmediği bir projenin uygulayıcıları tarafından Türkiye siyaseten, mali ve ekomik anlamda, güvenlik anlamında bağımlı hale getirilmiş, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde tek kişinin iradesine teslim edilmiştir. Hakın iradesi değildir, tamamen gücü elinde tutan iktidarın iradesidir. Gerek referandumda, gerekse 24 Haziran seçimlerinde tecelli eden, halkın iradesi değildir. Halkın iradesine el konulmuştur. 15 Temmuz kalkışmasını anıyoruz, aslında Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı yapılmış gibi gözükse de bu Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tasfiyesi için son darbedir ve bu darbeyi önleyen yine Türk Silahlı Kuvvetleri'nin içindeki milliyetçi, sağduyu sahibi komutanlar ve polis teşkilatının içindeki vatanperver, milliyetçi, sağduyu sahibi polisler engellenmiştir. İşin acı tarafı şudur ki, iktidar bu darbe girişiminin açığa çıkmasını arzu etmemiştir. TBMM Araştırma Komisyonu'nun araştırması için de destek vermemiştir. Engellemeye çalışmıştır, bir başka boyuttur. İktidar bugüne kadar bir şeyin araştırılmasına cevaz vermemiştir. Hiçbir şeyin araştırılmasını sağlamamıştır. Araştırma kültürü olmadan, sorgulanmadan halkı bilinçlendirmeden, kendi kirliliğiniz ortaya çıkmasın diye yalan gündemlerle milleti meşgul ederseniz, ülkenin ve milletin kaybına sebep teşkil edersiniz."

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 17.07.2018 03:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nurali Boz 2018-07-17 03:46:46

Halk istemiyor amma suru istiyor yani suru halki gecmis uyaninda baliga gidelimmi desek adamlar hedefi niye 2023 koyduklarini anlamiyan bir guruhun gidecegi yer zifri karanliktir

Misafir Avatar
madem iyi 2018-07-17 12:29:33 @Nurali Boz

HADİ CHP KEMAL DERVİŞİ CHP NİN BAŞINA GETİRİN. hadiiii. uzman adam . hadiin hem siz topu atacağınız bir günah keçisi daha bulmuş olursunuz.

Beğenmedim! (3)
Misafir Avatar
pilov bravo !!!---ADLI YORUMCUya 2018-07-17 12:27:51 @Nurali Boz

CHP liler in epey i bir zamanlar CEM UZANIN peşine koştular, bir zaman SARIGÜL ü havalara çıkarttılar, bir zaman Deniz Baykal, bir zaman kılıçdaroğlu sonra şimdi gazeteler M İNCEYi şişiriyor. bu koyun sürüsü şimdi incenin peşine takılıyor. eeee. koyun bu ot u göster MEEE de peşine gelsinler. CHP kadrosu AJANLAR oy verenlerin çoğu çıkarcı epey oy verende cahil. chp böyle yürüyor işte.

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
pilov bravo !!!---ADLI YORUMCUya 2018-07-17 12:24:50 @Nurali Boz

AK PARTİ seçmeni Asildir soyludur ne yaptığını bilendir kime oy vereceğine bilir. iş yapana, dürüst e
, çalışkana Allah ın hakkını gözetene ülkesine ilkesine bağlı olana oy verir. basının gazete tv lerin açık oturumda şişirilmiş liderler oy veren değildir. CHP VE DİĞERLERİ GAZETELER KİMİ ŞİŞİRSE KİM ÖNE ÇIKARSA ONA OY VERİR BU BOZUK KOYUN SÜRÜSÜ UMARIM AKILLANACAK.

Beğenmedim! (2)
Avatar
Murat 2018-07-17 07:28:34

Bu serefsiz bahceli olmelidir artik.Bundan bir bok olmaz

Misafir Avatar
@Murat x----murat a---- ne o? 2018-07-17 11:28:14 @Murat

fazlami girdi? çüşşş eşşşek demenden caninin acidigini anladim.

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
@Murat x----murat a 2018-07-17 09:09:57 @Murat

@Murat x-------çüşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş eşşşek çüüüüüüüşşşşşşşşşşşşşşşşşş, çüüüüüşdedik eşşek oğlu eşşşek çüüüüüüşşşşşşşşşşşşşşşşş.

Beğenmedim! (8)
Avatar
tebrikler 2018-07-17 01:02:17

dobra konusmus

Misafir Avatar
dr 2018-07-17 09:32:40 @tebrikler

Sayın tantan eskiden akıllı ve vakalı birisiydi. ne oldu bilmiyorum bozuldu. 81 milyon halkın adına konuşuyor. daha dün bu halk bu sisteme EVET DEMEDİMİ? DAHA DÜN BU SİSTEMİN BAŞKANINI SEÇMEDİMİ?
PEKİ SAYIN TANTAN HALK DERKEN KİMDEN BAHSEDİYOR? yüzde üç yüzde beş kaymağı kesilen memnuniyetsiz gazeteci, işadamı, akademisyenleremi halk diyor?
garip şaşkın bir sakinleştirici ilaç verinde acı çekmesin. sıkıntısından konuşuyor.

Beğenmedim! (9)
Misafir Avatar
VATAN MİLLET NAMUS BORCU 2018-07-17 09:08:32 @tebrikler

ERDOĞAN VE AK PARTİ BU ÜLKENİN ŞANSIDIR. KİYMETİNİ BİLELİM. CHP İSE BU ÜLKENİN TALİHSİZLİĞİDİR. KILIÇDAROĞLU M İNCE VE TÜM CHP KADROSU BU ÜLKE İÇİN BÜYÜK BİR TALİHSİZLİKDİR AMA BUDA BİR İMTİHANDIR BİZE HAKK YOLDA OLANI , VATAN MİLLET İÇİN ÇALIŞANI DESTEKLEMEK DÜŞER.

Beğenmedim! (11)
Avatar
Mavi göz,sarı saç. 2018-07-17 00:42:52

IYI DINLEYIN BU ADAMI.ESKILERDENDİR.NE SÖYLÜYORSA DOĞRUDUR.IÇİŞLERİ BAKANI OLDUĞU TARIHLERDE,FETÖ METÖ,PKK
VEYA KCK KIPIRDAYAMAMIŞTIR.ADAM GIBI ADAM.6 OKKALIK ADAMDIR KENDI KILOSU HARICINDE.

Avatar
pilov 2018-07-17 00:56:51

yeni türkiyede eski kafalara yer yok,,,bu adamin begendigim en güzel yönü Istanbul emniyet müdürü iken yaptigi bazi olumlu calismalar,,,,ama bakti o isin sonu yok,,,,daha sonra bir partiden millet vekili oldu daha sonra bakan sonuc noldu hersey düzeldimi,,,onlarin yapamadigini bugunki akp mhp yapiyor,,,mhp en ataturkcu partidir,,,bunlar bos konusuyor,,,

Misafir Avatar
pilov bravo !!! 2018-07-17 03:03:13 @pilov

evet tayyip her sey yapiyor fakat komisyon almadan devleti mütahitlere garantör olarak göstermeden 1 metre yol dahi yaptirmiyor. Ne zaman sigirlar uyanacak , hic ümidim yok.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Mavi göt sarı kıç 2018-07-17 09:18:04

Sen mal mısın? Bakan olduğunda hiçbir örgüt kıpırdayamamış? Ulan pkk nın en azgın olduğu dönem, fetonun devlette çöreklendiği dönem bu herifin dönemi. Allah' ın hükümleri ile yönetileceğimiz günler de yakın İnşAllah. Az daha sabredin.

Avatar
17 yıl oldu be 2018-07-17 07:56:38

17 yıldır yok akp ülkeyi batırdı yok bölecek yok milleti fakir etti yok bilmem ne bilmen ne dediklerinizin hiçbiri olmadi olmıyacakda yalancısıniz halk akp ve erdogandan çok çok memnun sizin karamalarınızda günes kapanmıyor aciz muhalefet başka bi bok yok

Misafir Avatar
..... nasıl genişlemiş 2018-07-17 09:14:16 @17 yıl oldu be

inelerin tötü nasıl genişlemiş----------------- Ulan deyyus hazinen ne, 5 yaşındaki çocuk kim? ulan gavat sizin sevdikleriniz YILLAR ÖNCE ABD nin vatandaşı bir adamı hazinenin başına koydu. adıda KEMAL DERVİŞ ti sizi iyi devşirdimi? iyi becerdimi?
ulan siz babanızıda beğenmez illada sarı mantofon biri annenizin yatağına girsin istersiniz öz babanıza alejiniz var. ne manyak tiplersiniz len siz. sapık hainler.

Beğenmedim! (7)
Misafir Avatar
ibinelerin götü nasıl genişlemiş 2018-07-17 08:34:03 @17 yıl oldu be

daha nasıl batacak ülke pezevenk 5 yaşındaki torunu hazinenin başına geçti gececek yarın yatagındaki karına kayyum atacak pezevenk ama size koymaz nasıl olsa

Beğenmedim! (0)
Avatar
Lütfi 2018-07-17 11:28:17

Hastir fosin hueda indirimi var dumadınmı birde yukarda bahceli ölsün diyen bi şerefsiz var bahceli senin kalıbın kadar bok sıçar ulan dogal göbre sen geber şerefsizin evladı