Danıştay: Cemevleri ibadethanedir

Danıştay, Cemevlerinin elektrik giderlerinin Diyanet bütçesinden karşılanmasına karar verdi. AHİM kararına atıfta bulunan Danıştay, Bakanlar Kurulu kararınında bir bağlayıcılığı olmadığına dikkat çekti.

Danıştay: Cemevleri ibadethanedir

Danıştay, Cemevlerinin elektrik giderlerinin Diyanet bütçesinden karşılanmasına karar verdi. AHİM kararına atıfta bulunan Danıştay, Bakanlar Kurulu kararınında bir bağlayıcılığı olmadığına dikkat çekti.

22 Temmuz 2017 Cumartesi 22:00
Danıştay: Cemevleri ibadethanedir

Selçuk Arslan, Cihan Güner-

Danıştay 13. Dairesi Alevi toplumunun ibadethane merkezleri olan ve AHİM kararlarıyla tescillenen Cemevlerine ilişkin  önemli bir karara imza attı. 

Danıştay, İstanbul 6. İdare Mahkemesi'nin Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı'nın elektrik giderlerinin Diyanet bütçesinden karşılanmasına yönelik yerel mahkemenin verdiği kararı onadı.

Dava sürecinde Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı'nın "Aleviliğin ibadethane yeri olan  cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi ve giderlerinin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bütçesinden karşılanması" istemiyle dava açıldı.

Açılan davada İstanbul 6. İdare Mahkemesi Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı'nın talebini yerinde bularak Cemevlerinde ibadet yapıldığını belirterek elektrik giderlerinin Diyanet bütçesinden karşılanmasına karar verdi.

İstanbul 6. İdare Mahkemesi'nin  bu kararına Esenyurt Kaymakamlığı'ndan itiraz geldi. Kaymakamlık, "Aleviliğin İslam dini açısından bir zenginlik ve tasavvuf meselesi olduğu, farklı bir din olarak nitelendirilemeyeceği, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın cami ve mescit dışında bir yeri ibadethane olarak kabul etme yetkisinin bulunmadığı, elektrik giderlerinin karşılanamayacağını ileri sürülerek kararın bozulması istemiyle konuyu Danıştay'ya taşıdı.

Danıştay AİHM'i gösterdi 

Dosyayı görüşen Danıştay 13. Dairesi, kaymakamlığın talebini reddederek, oy çokluğuyla yerel mahkeminin kararını onadı.

Danıştay, kararında AİHM içtihatlarına vurgu yaptı. İnsan hakları ve inanç özgürlüğü uyarısında bulunan Danıştay, kararında şu ifadelere yer verdi:

"1982 Anayasası, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile yüksek mahkeme kararları ve ilgili mevzuatın bir bütün olarak incelenmesinden: herkesin dil, ırk, renk, cinsiyet, siyası düşüncei felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeksizin kanun önünde eşit olduğu, herkesin düşünme, vicdan ve din hürriyetine sahip olduğu, bu hakkın, din veya kanaat değiştirme hürriyetini ve alenen veya hususi tarzda ibadet ve ayin veya öğretimini yapmak suretiyle Devlet organları ve idare makamlarının, bütün işlemlerinde, kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmesi gerektiğini, ayrımcılığın yasaklandığı, toplumun ibadetine açılmış ve ücretsiz girilen ibadethanelere ilişkin aydınlatma giderlerinin, Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanacağı sonucuna varıldığı, tesis edilen dava konusu 18.05.2015 tarih ve 2015/331 sayılı işlemde, hukuka uygunluk bulunmadığı gerekçesiyle dava konusu işlemin iptaline karar verilmiş"

Kararda ayrıca, söz konusu Cemevi için ücretsiz ibadet verdiği ve kamuya açık yer olduğu ifadelerine verildi. 

Danıştay kararında ibadethane yerleri ve giderleri konusunda Bakanlar Kurulu kararında bir bağlayıcılığı olmadığına dikkat çekerek yasaların önceliğine hükmetti.

AİHM kararı halen uygulanmıyor

Öte yandan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM),  Cemevlerinin Türkiye'de resmen ibadethane olarak tanınması kararı halen uygulanmıyor. Bağlayıcılığı olan karara ilişkin Alevi örgütleri ve dönemin Başbakanı olan Ahmet Davutoğlu ile görüşmeler gerçekleştirildi. Hükümet tarafından Alevi örgütlerine verilen sözler, ve AİHM kararına rağman hiçbir adım atılmadı. Aradan geçen bunca zamana rağman Türkiye'de cemevlerinin resmi ibadethane sayılması konusunda hukuki olarak hiçbir eylemde bulunulmadı. AİHM kararında Türkiye’de Alevilerin din özgürlüğü haklarının ihlal edildiğine ve kendilerine dini planda ayrımcılık yapıldığına dikkat çekilmişti.

Akbulut: Karar sevindirici

Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Remzi Akbulut "Karar Alevi toplumu için sevindirici bir o kadar da üzücüdür. Gördüğümüz kadar kararın temel dayanağı AİHM de kazanılan davalar dayanak olarak verilmiştir. Hukuktaki alt üst hiyerarşik sistem de göz önünde bulundurulmuştur. AİHM kararlarının Bakanlar Kurulu kararı üzerinde olduğuna da vurgu yapılmıştır. Bu karar bir kez daha şunu göstermiştir; Cemevleri Alevi toplumunun inanç merkezi, ibadetleride cemdir. Ne yazık ki bu güne kadar inançları konusunda ötekileştirilmişlerdir. Vergileri alınırken eşit yurttaş. Askere alınırken eşit yurttaş, ama inançları konusunda elektrik, su, ısınma, soğutma, Cemevlerine verilen hizmetler karşılığı bir çaba sarfedilmiştir. Din ve vicdan özgürlüğü göz önünde bulundurulmamıştır." dedi.

Döner: Emsal karar

Danıştay kararını değerlendiren Cem Vakfı Başkanı Erdoğan Döner, "Emsal bir karar. Bu konuda sevindirici bir gelişme. Zaten  bu yönlü AİHM kararları mevcut. AİHM Cemevlerinin Türkiye'de resmi ibadethane sayılmasına ve giderlerin devletçe karşılanmasına karar verdi. Bu karar AİHM'e işaret ediyor. Cemevlerinin de diğer ibadet yerleri gibi yasal statüye kavuşturulup giderlerinin karşılanması gerekiyor. Umarım tüm canlarımız da bu kararı emsal olarak algılar ve gerekli işlemleri başlatır." ifadelerini kullandı.

Karakaş: Karar acilen uygulanmalı

Danıştay kararını hukuksal açıdan yorumlayan Avukat Mustafa Karakaş, davacı olan yerel kamu idaresinin karara saygı duyması gerektiğine vurgu yaptı. Söz konusu kararın emsal olduğuna  dikkat çeken Karakaş; "Bu karar AİHM ve Anayasa amir hükümlerine getirilen özgürlükçü bir yaklaşım. Önemli olan bundan sonra yerel kamu idaresinin tavrı ve yaklaşımıdır.  Kararın bağlayıcılığı ve hukuki zorunluluğu var. Bunun acilen yerine getirilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 22.07.2017 22:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
texas 2017-07-22 22:47:22

turk devletine avrupanin sopasi gerk yoksa adam olacaklari yok bunlarin

Avatar
texas 2017-07-23 14:46:17

biz alevilerin yüzü batiya dönük olmasidir ,islamci,kafa kesen despot zalim diktatör ülkeleri doguya degil

Avatar
ferhat 2017-07-23 21:58:37

hirsiz afyoinlu afyon icmis gibi olmusun benim gibilerin vergileriynen 120 bin cami yaptin namaz kilip cennete hurulere kavusmak icin siz bu hirsizlik baskasinin varliiggini inkarla ancak esek cenetine gidersiniz haram olsun hakimiz size nisadir koymuslar gibi kudurmussunuz!

Avatar
tunc 2017-07-23 13:01:30

ne diyecek tabikide ibadethane dir .türkiye Devlet olarak adi türkiye ise cemevleride alevi inancindaki milyonlarca insanin ibadethanesidir .yok saymak inkar etmek görmezden gelmek 21 yy da tartismak mahkeme karari aldirmak demokrasiye medeniyete aykiridir .

Avatar
Nurali Boz 2017-07-23 13:30:41

Bu Karar bir insanlik ayibini ortaya koymustur soyleki anayasamizda her kes essittir der yanliz tabi kadilar ve muftuler sisteminde bunlar gecerli degilmis turkiye cumhuriyetinin degil turkun anadoluya gelmesinden buyana islenen bir olguyu sokup atmak kolay degildir tesekurler bu karari veren insanlara .

Avatar
52/1Afyonlu 2017-07-23 14:22:33

HAYDİ BİZDE*""HARMANDALI EFEM GELİYOR?LA EV AÇALIM VERSİNDEVLET?""İŞALLAH İNSANLARA İMAN VERSİN SONUMUZ İBADET DEYİL OYUN?MU??OLAÇAK???VAY İNSANLAR VAY İYİÇE SAPITTIK BU OLAYLARIDA TAA HZ.MEHDİ as. ÇIKINÇAYA KADAR İMANDAN ÇIKILAÇAĞA BENZİYOR?YAZIK NE HALLERE DÜŞTÜK?GEL HZ.MEHDİ as. GELDE KURTAR ŞUU İMANDAN DÖNENLERDEN???HZ.BUNLARI O KILIÇILA BEKLİYOR İŞALLAH