Demirtaş TRT'de halka seslendi

HDP'nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş TRT'den seçim konuşması yaptı.

Demirtaş TRT'de halka seslendi

HDP'nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş TRT'den seçim konuşması yaptı.

17 Haziran 2018 Pazar 20:52
Demirtaş TRT'de halka seslendi

HDP'nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş TRT 'den seçim konuşması yaptı. 20 ay sonra ilk defa halka seslenen Demirtaş'ın konuşmasının tam metni şöyle: 

Çok değerli kardeşlerim, ülkemin güzel insanları,

Sizleri en sıcak duygularımla, sevgiyle, özlemle, hasretle selamlıyorum. Siyasi tarihimiz açısından kara lekelerden biri olarak anılacak bu seçim kampanyasında, maalesef ki sizlere, Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevinden seslenmek zorunda bırakılıyorum.

4 Kasım 2016 tarihinde, 12 milletvekili arkadaşımla birlikte, yasalar ayaklar altına alınarak cezaevine konulduk. 20 ayı aşkın süredir hukuksuz bir şekilde burada tutuluyorum. Hiçbir şekilde adil ve tarafsız bir yargı sürecimiz olmadı. Bu 20 ay boyunca, tutuklu olduğum dosyada bile sadece iki defa mahkemeye çıkarıldım. Yargılama sürecim rahatlıkla tutuksuz  yapılabilecekken, siyasi baskılar nedeniyle, her aşamada tutukluluğuma devam kararı verildi. Hakkımdaki suçlamaların tamamı, sizlerin de defalarca dinlediği konuşmalarımdır; başkaca da bir suçlamayla muhatap olmadım.

Benim halen burada olmamın tek nedeni, AKP’nin benden korkuyor olmasıdır. Benim burada elimi kolumu bağlayıp, meydan meydan dolaşarak bana iftira atmayı mertlik sanıyorlar. Hakkımda tek bir mahkumiyet kararı bile yokken, beni suçlu ilan ederek hem açıkça Anayasayı ihlal ediyor, hem de kamuoyunu yanlış bilgilendirerek yönlendirmeye çalışıyorlar.

Şatafatlı ve lüks yaşamlarını, iktidarlarını kaybetmemek için açıkça yalan söylemekten, iftira atmaktan çekinmiyorlar. Ahlâkını ve vicdanını bu derece yitirmiş olanların, ülkeyi hangi yüzle yönetmeye talip olduklarını da, doğrusu anlamakta zorlanıyorum. En kısa zamanda yargı önünde aklanacağımdan kuşkunuz olmasın. Yeter ki, yargı makamları iktidarın beklentilerini değil, hukukun üstünlüğünü esas alsınlar.

Ama şunu da unutmasınlar ki, Seyit Rıza şöyle demişti: “Ben sizin hilelerinizle, yalanlarınızla baş edemedim, bu bana dert oldu. Ama ben de senin önünde diz çökmedim, bu da sana dert olsun.” Evelallah ben, sizin yalanlarınızla da baş edeceğim!

Saygıdeğer yurttaşlarım,

Bana uygulanan bu zorbalık ve hukuksuzluk, benimle sınırlı olsaydı bunları dile getirmeyi çok da gerekli görmezdim. Ama sizler, bu tür zorbalık ve hukuksuzlukları her gün yaşıyor veya çevrenizde yaşandığını görüyorsunuz. Bu zulmün mağdurusunuz zaten. Hayatınızın her anının büyük bir trajediye dönüştüğünü görüyor ve duyuyorum. Toplumun tamamını esir almaya çalışan derin bir umutsuzluk, korku ve karamsarlık var. Kamplaşma, kutuplaşma ve gerilim ürkütücü boyutlara ulaştı. Komşu komşudan, kardeş kardeşten şüphelenir, korkar hale geldi. Bunun yanı sıra işsizlik, yoksulluk, enflasyon, dövizdeki durdurulamayan artış, yaşamı iyiden iyiye çekilmez hale getirdi. AKP yönetimi saraylarda, köşklerde, villalarda lüks içinde gününü gün ederken, milyonlarca yurttaşımız ekmeğe muhtaç hale getirildi. Siyasi çıkarları uğruna, içerde ve dışarıda ölümü kutsayan savaş politikaları, evlatlarımızın canı pahasına sürdürülüyor.

Sevgili kardeşlerim,

Elbette demokratik rejimlerde seçimler son derece önemli karar aşamalarıdır. Vereceğiniz oylarla yasalarımızı yapıp, ülkeyi yönetecek temsilcilerimizi seçeceksiniz. Alacağınız karar sadece bugünü değil, yarınlarımızı, çocuklarımızı ve torunlarımızı da yakından ilgilendiriyor olacak. 24 Haziran seçimlerinde oldukça kritik bir kavşağa gelmiş olan ülkemizin, bundan sonra hangi istikamete doğru yol alacağına sizler karar vereceksiniz.

Tercihinizi AKP ve Erdoğan’dan yana kullanmanız halinde, bundan sonra ülkenin tamamının kaderi tek bir kişinin iki dudağı arasında olacak. Yasama, yargı ve yürütme güçlerinin çok önemli yetkileri tek bir kişide toplanmış olacak. O tek kişinin yapacağı en küçük hatayı bile denetleyecek, kontrol edecek ya da sınırlayacak hiçbir kurum olmayacak. 81 milyonun kaderi, tamamen bir kişinin insafına terk edilmiş olacak.

Dünyanın geri kalanı demokrasi yolunda ilerlerken, Türkiye çağ dışı bir yönetim anlayışıyla yalnızlaşacak; otoriter, baskıcı, demokrasiden kopmuş bir ülkeye dönüşecek. Cumhuriyetin artısıyla eksisiyle bütün demokratik kazanımları bir gecede ortadan kalkmış olacak. Tek adam rejiminde karşı karşıya kaldığınız adaletsizlikler, haksızlıklar için başvurabileceğiniz hiçbir yer kalmayacak. Ne mahkemeler ne de diğer devlet daireleri sizin derdinize derman olmayacak. Her şey tek adamın isteğine, keyfine, çıkarlarına göre düzenlenecek. Bir korku ve istibdat rejiminde nefes alamaz hale gelecek, boğulur gibi hissedeceksiniz.
Bunları tahminlerime veya öngörülerime dayanarak değil, son birkaç yılda bilfiil yaşananlara bakarak söylüyorum. Bugünlerde yaşadıklarımız, tek adam rejiminin sadece fragmanıdır. Filmin asıl korkunç bölümü henüz başlamadı bile. İşte 24 Haziran’da, bu korku atmosferinin başlayıp başlamayacağına, siz kendi oylarınızla karar vereceksiniz.

Bu kararınızın demokrasiden ve özgürlüklerden yana olacağından kuşkum yoktur. Bunca zulme ve tehdide rağmen boyun eğmeyen dik duruşunuz, Türkiye’nin aydınlık yarınlarının teminatıdır. Bu karanlık tablo karşısında umutsuzluğa, korkuya, yılgınlığa düşmeye gerek yok. Sonu belirsiz, karanlık bir tünele girmeden önce önümüzde ciddi bir fırsat var. Bu fırsatı hep birlikte doğru değerlendireceğiz ve göreceksiniz, ülkemizi bu uçurumun kenarından çekip alacağız.

Öyle, devletin bütün imkanlarını sınırsızca kullanarak seçim kampanyası yapan; valisiyle, kaymakamıyla, yargısıyla, medyasıyla, bütün bürokrasiyi AKP’nin emrinde çalıştıran, buna rağmen meydanları dolduramayan kof kabadayılığın tehditleri cesaretinizi kırmasın. Bunların bir oyluk canları vardır. Meydanlarda bağırıp çağırarak, insanlara hakaret edip düşmanlaştırarak halka boyun eğdireceklerini zanneden bu siyasi karikatürlere, halkın kim olduğunu ve gücünü göstermek hiç de zor değil.

24 Haziran’da sandığa atacağınız zarfın içine demokrasi istediğinizi gösteren 2 pusulayı, HDP ve Demirtaş oylarını koyun, gerisini bize bırakın. Seçim akşamı sandıklar açıldığında görün bakalım, o ha bire size parmak sallayıp, damarları çıkıncaya kadar bağıran sahte kabadayılar ne hale geliyor! Kendini dünya lideri zanneden bu üçüncü sınıf kasaba politikacılarına güzel bir ders verme fırsatını kaçırmayın. Bu nedenle mutlaka sandığa gidin. Oyunuzu kullanın ve sandıklara sahip çıkın.

Özellikle genç arkadaşlarım, bulundukları yerlerde müşahitlik için görev almalıdırlar. Ben buradan, en çok da kadınlara ve gençlere güvenerek aday oldum. Benim buradaki imkanlarım çok kısıtlı. Yüksek güvenlikli bir hücrede tutuluyorum. Ama biliyorum ki, benim adıma seçim kampanyasını sizler inançla, coşkuyla sürdürüyorsunuz. Yine biliyorum ki, aynı inançla ve coşkuyla sandıklara da sahip çıkacaksınız.

Beni merak etmeyin. Sizler iyi oldukça ben iyi olacağım. Sizler özgür oldukça ben özgür olacağım. Beni değil 20 ay, 20 yıl daha hücrede tutsalar bile zulme boyun eğmeyeceğim. Barış için, demokrasi ve özgürlükler için burada sizler adına direnmeye devam edeceğim. Bizi hapisle, hücreyle, ölümle korkutacaklarını zannedenler kendi gölgelerinden korkar hale geldiler. Onları kendi korkularıyla baş başa bırakıp, bizler, el ele güneşli güzel günlere yürüyelim.

Peki, kimiz biz? Kürt’üz-Türk’üz, kadınız-erkeğiz, Aleviyiz-Sünniyiz, ama önce insanız. Birbirimize yoktur üstünlüğümüz. Sadece zulme karşıdır öfkemiz. Serez’in esnaf çarşısında Şeyh Bedrettin’dir adımız. Pir Sultan’dır bir yanımız. İşkence tezgahlarında Hallac-ı Mansur olduk. İbrahim’dik. Mazlum’duk biz. Dar ağacına yürürken başımız dikti. Deniz’dik. Hüseyin’dik. Yusuf’tuk. Sait’ti adımız, Dağkapı meydanında. Bolu Beyi’ne boyun eğseydik, Köroğlu’na çıkmazdı adımız. Mahir olmazdık, cesaret timsali. Kuyuda Yusuf’tuk, Kerbela’da Hüseyin. Sürgünde Ahmet Kaya, zındanda Yılmaz Güney’di namımız. Unutmayın ki;

Ekilir ekin geliriz,

Ezilir un geliriz,

Bir gider bin geliriz,

Bizi vurmak kurtuluş mu

diyerek yola çıktık. Bizim farkımız budur işte. Biz tek adam değil, çok insanız. Bu kadar çok insan, bir tek adamdan korkacak değiliz. Biz hep birlikte ülkemizin, çocuklarımızın yarını için yürek yüreğe verip düze çıkacağız. Bizi idamla tehdit edenlere boyun eğmeyeceğiz.

24 Haziran’da sandığa atacağınız zarfın içine korkuyu değil, geleceğe yazılmış umut dolu mesajınızı koyun. 1 oy HDP’ye, 1 oy Demirtaş’a deyin. Karanlığa, korkuya ve kabusa değil; aydınlığa, umuda, huzura, güvene ve barışa şans verin. Bunu başaracağımıza inanalım ve birlikte yapalım. Unutma, senle değişir her şey. Gelin beraber değiştirelim, hepimiz kazanalım.

Cezaevinde yaptığım konuşmamın birinci bölümünü bitirmeden önce, TRT’yi de adaletsiz ve haksız uygulamalarından dolayı eleştirdiğimi, bunları yapan yöneticilere hakkımızı helal etmediğimi; bununla birlikte, TRT’nin bütün emekçilerini de saygıyla selamladığımı ve bu adaletsizlikte onların rolünün olmadığını belirtmek istiyorum.

Bu duygularla sizleri bir kez daha saygıyla, sevgiyle selamlıyor, mübarek Ramazan Bayramınızı kutluyor, hepinize mutlu, umutlu yarınlar diliyorum.

Son Güncelleme: 17.06.2018 21:12
Anahtar Kelimeler:
TRTDemirtaş
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TEXAS - (((((( BEN TOP'UM !!!! )))))) 2018-06-20 14:55:21

HEMDE SÜPER-TOP'UM ! İTİRAF EDİYORUM ! AY-OF RAHATLADIM...

Misafir Avatar
DOĞU PERİNÇEK❤ www.youtube.com/watch?v=8lpjsyNbSlA 2018-06-21 14:40:22 @TEXAS - (((((( BEN TOP'UM !!!! ))))))

.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
SİYONİST KÖLESİ OLMAYAN TEK LİDER ❤DOĞU PERİNÇEK❤ 2018-06-21 12:07:33 @TEXAS - (((((( BEN TOP'UM !!!! ))))))

.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
SİYONİST KÖLESİ OLMAYAN TEK LİDER ❤DOĞU PERİNÇEK❤ 2018-06-21 12:07:10 @TEXAS - (((((( BEN TOP'UM !!!! ))))))

.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
HDP'YE OY VEREN ; VATAN HAİNİDİR , SİYONİST'TİR ! 2018-06-20 15:03:48 @TEXAS - (((((( BEN TOP'UM !!!! ))))))

.

Beğenmedim! (0)
Avatar
KECi COBANI 2018-06-17 23:43:03

DEMiRTASIN NEDEN TUTKLU YARGILANDIGI BU GÜNE KADAR ACIKLANMADI SUCLANAN VE MAHKEMEYE CIKARILAN HER SANIK BÜTÜN SUCLAMALAR KANITLANANA KADAR SUCSUZDUR BU DA TÜRKiYENiN HUKUK DEVLETiNDEN COKTAN CIKTIGINI GÖSTERMEKTEDiR

Misafir Avatar
kic lalesi alpere 2018-06-18 17:34:52 @KECi COBANI

Senin kadar andavalli görmedim sen Demirtasin neden yargilandigini biliyorsan acikla serefsizlik yapma ! Gö. kili daha dava acilmadi Demirtas bile kendisinin ne ile suclandigini bilmiyor. Sadece terörü destekliyormus , hangi terör eylemlerini destekledi sen söyle godos havadan kaptiginiz seyler ile bül bül kesiliyorsunuz.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
alper sefiline 2018-06-18 12:52:55 @KECi COBANI

Sefil , Demirtas yarilanmiyor sadece tutuklu, yargilanmasi icin dava acilmasi lazim daha dava acilmadi . Saray savcisinin iddiasi Demirtas terörü destekliyormus. Neden dava acilmadiginida sevgili tayyipe sor, tabii caseretin varsa!

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
KECi COBANI 2018-06-18 10:39:20 @KECi COBANI

ALPERE SENiN GiBi GÖT VERENLERiN DUASIYLA BiR SEY OLSAYDI BU GÜNE KADAR DÜNYA YIKILIRDI

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
alper 2018-06-18 09:41:07 @KECi COBANI

ulen keci cobanı denen karaktersız bu adamın neler yargılandığını sende iyi billiyorsun ...işAllah en yakınını pkk lı teröristin mayınıyla kaybedersın o zaman cümle aleme burada bu adamın bir terörist yalaması oldugunu yazarsınç.....karakter yoksulu namussuz

Beğenmedim! (8)
Misafir Avatar
KECi COBANI 2018-06-18 09:15:07 @KECi COBANI

BENi BiLALE BENZETTiYiN iCiN TESEKÜR EDERiM BANA BiR ETKiSi OLCAGINI SANIYORSAN YANILIYORSUN 40 SENEDiR YASADIGIM HUKUK DEVLETiNDE GÖZALTI EN FAZLA 24 SAATTIR iSPATLANABiLECEK DELiL VARSA TUTUKLAMA YAPILIR SADECE SÜPHEYLE TUTUKLULUK BU KADAR SÜREMEZ

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
@KECi COBANI x 2018-06-18 02:28:31 @KECi COBANI

Yargilamayi mahkemede hakim yapar, sacvi sucu tesbit eder ve delil toplar. Suclanan kisinin kacma süphesi var ise mahkemeden tutuklama karari alir ve tutuklatir. Avrupanin bazi adalet sisteminde tutuklunun sucu 6 ay icerisinde ispatlanip dava acilmaz ise tutuklu serbes birakilir ve istina edilen sucdan berat eder. Ama türkiyede adalet keyfi islediyi icin adaletde yerini bulmuyor. Simdiye kadar Demirtasa suclama var ama dava acilip yargilama dönemine gecilmedi tabii burada keyfi davranma söz konusu. Adalet ile alaksi yok.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
@KECi COBANI x 2018-06-18 02:14:43 @KECi COBANI

Bilale anlatir gibi anlatayaim ; Demirtasa terör sucu istina ediliyor, kacmasin diye tutukluluk karai aliniyor. Savcilar terör iddiasi kapsaminda delil toplayip dava acacaklar. hakimin karsisinda delilleri ile sucu ispat etmeleri durumunda Hakim demirtasi mahkum edecek. Mahkum oldukdan sonra aday olamiyacak. Suc istina edilir fakat ispat edilemiyene kadar sucsuzdur. simdi anlastikmi?

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
KECi COBANI 2018-06-18 00:23:16 @KECi COBANI

CEVAP YAZANA YAZDIKLARIMI BiR DAHA OKU HA BiR SEY DAHA MADEM TUTUKLU OLARAK TERÖRDEN SUCLANIYOR NASIL CUMHUR BASKANLIGINA ADAY OLABiLiYOR ?

Beğenmedim! (4)
Misafir Avatar
@KECi COBANI x 2018-06-17 23:50:32 @KECi COBANI

Dava acilmadiki yargilansin , biraz dikkatli takip et. Sadece terör suclamasi var.

Beğenmedim! (1)
Avatar
Can 2018-06-17 21:21:24

Helal sana

Misafir Avatar
hic kimse oyuna gelmesin 2018-06-20 11:37:36 @Can

herkes sandiga gitsin

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
hahahaha 2018-06-20 11:36:13 @Can

binali yıldırım, "kaf kaf sin sin kafsin kafsin kaf" tezahuratıyla izmirlileri selamlamaya çalışırsa
https://www.youtube.com/watch?v=Qu1YpE7ZJco

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
yüce Türkiye milleti 2018-06-18 09:16:38 @Can

Bu gazete kati pkk lıdır ak partiği karalamak milleti kandırmak için chp li, iyi partili nick leri altında yazılar yorumlar yapıyorlar. uyuma kardeş. pkk eşkiyaslısı kendilerini akıllı sanıyorlar. aşağılıkların aşağısıdırlar haberleri yok.

Beğenmedim! (3)
Misafir Avatar
yüzü kızarasıcaklar 2018-06-18 09:13:28 @Can

Bir terör örgütü başı TRT den hağsteyken konuşma yapabiliyor. hani dikdatörlük vardı?
ulan soysuzlar. siz dikdatörlüğü gidin Avrupada görün. TC bakanına başbakanına konuşma yaptırmadı. sinevizyondan konuşma yaptırma bu seçimde sandığa gömelim bu muhalefeti def olup gitsinler. demokrasimiz temizlenir. bunar demokrasimizi kirletiyorlar.

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
roja velad 2018-06-18 08:15:41 @Can

çok güzel konuştun bay bay cevaplasın bakalım bunları .

Beğenmedim! (0)
Avatar
Ossmann 2018-06-17 23:30:52

a ka pe baskanina engel olacak tek siyasetci. Anahtar elinde. Millet itifaki degilde sifir baraj ittifaki yapilip hdp nin de dahil edilmesi gerekirdi. O zaman tayyip garanti papaz olurdu!

Misafir Avatar
Ossmann 2018-06-18 11:45:18 @Ossmann

cahiller ile ugrasmiyorum! Ne halt islersen isle!

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
alper 2018-06-18 09:39:21 @Ossmann

osmann adın gibi gevşeksin... osmannnn ospiii diyecegim sana bundan sonra ....bu adamı savnan zihniyetimn ta...aq

Beğenmedim! (5)
Avatar
texas 2018-06-17 23:36:16

samimi dürüst tek lider selo baskan ama gelde bu aptal halka anlat onlar dinbazlarin (akp)sahte cikarci atatürkcülerin irkci fasist mhp lilerin arkasindan koyun gibi giderler

Avatar
texas 2018-06-17 23:41:22

yargi eskiden ulusal irkci fasist atatürkcülerin elindeydi simdi akp li dinci yobazlarin elindeydi HDP lilerin iktidarinda bu düzen degisecektir insAllah vay o zaman irkci dinci polislerin ve savcilarin yargiclarin generallerin haline hepsi ömürboyu hapislik saga sola saldiran genellikle HDP parti binalarina saldiran magandalar hepiniz kodesi boylayacaksiniz

Avatar
aydın 2018-06-18 00:35:34

bunlar azılı ataturk düşmanı,bunlar avrupada bagırıyor avrupalılara, turkiyedeki butun katliamları faili mechulleri ataturkculer yapmış diye haykırıyor,bunlar bop taşronu,bunlar sol görünüme burunmuş kara yılan

Misafir Avatar
aydın 2018-06-18 00:40:00 @aydın

nedir derdiniz,solu teröre mi çekmek,akıl yok mu,bunca asker polis sehit olurken bu sol nasıl peşinizden gelsin,sen yabancı basına pkk a terör örgütü degil,masada olacak diyon ,hdp eeş başkanları sayın öcalan pkk yı yönetiyor diyor tv de.yani derdiniz ne iç şavaş mı çıkarmak bop taşronları,solcuları kuru çula oturtup,dinci kürdü rantiyeye mi bogmak

Beğenmedim! (4)
Misafir Avatar
aydın 2018-06-18 00:37:27 @aydın

sizin derdiniz meclise girmek mi yoksa miletin bu dar zamanında korkuyla pkk yı mı mesrulaştırmak,eger meclisse pkk yı red et %14 le meclistesiniz,7 haziranda görüldü

Beğenmedim! (4)
Avatar
gele me 2018-06-18 01:48:02

bu aydin rumuzunda yazan serefsiz acaba AKP den ayda kac lira aliyor isi gücü HDP düsmanligi yapmak iftira atmak