Deniz Gezmiş 72 yaşında...

Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden Deniz Gezmiş 72. yaş gününde anılıyor...

Deniz Gezmiş 72 yaşında...

Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden Deniz Gezmiş 72. yaş gününde anılıyor...

27 Şubat 2019 Çarşamba 14:46
Deniz Gezmiş 72 yaşında...

Yarın, 6 Mayıs 1972 yılında idam edilen Deniz Geçmiş’in doğum günü.

Deniz Gezmiş'in doğum günü uzun süre 27 Şubat olarak bilinse de ağabeyi Bora Gezmiş, "Deniz'in doğum günü 28 Şubat'tır" açıklaması yapmıştı.

Image result for deniz gezmiş

DENİZ GEZMİŞ’İN ANLAM DOLU SÖZLERİ

– Burada ölen yalnızca bedenimdir ki zaten ölümlüydü, ölecekti ama düşüncemi öldüremeyeceksiniz, düşüncem yaşayacak.

– Vatan, onu parsel parsel satanların değil; uğrunda darağacına gidenlerin vatanıdır.

Peki, Deniz Gezmiş kimdir? Neden idam edildi?

Deniz Gezmiş, 27 Şubat 1947'de Ankara'nın Ayaş ilçesinde doğdu. Annesi ve babasının öğretmen olması nedeniyle ilk ve ortaöğremini Sivas'ta yaptı.

Ardından liseyi İstanbul'da okudu. 1965 yılında Türkiye İşçi Partisi'nin Üsküdar ilçe başkanlığına aday oldu. Deniz Gezmiş henüz lise yıllarındayken tanıştığı sol görüş ile genç yaşta kendini eylemlerin ortasında buldu. 31 Ağustos 1966 tarihinde Ankara'dan İstanbul'a yürüyen Çorum Belediyesi temizlik işçilerinin, Taksim Anıtı'na çelenk koymaları sırasında Türk-iş yöneticilerini protesto eden grupla beraber yaptığı eylem sonucunda tutuklanarak gözlatına alındı. Bu olay Deniz Gezmiş‘in ilk gözaltına alınmasıydı.

Deniz Gezmiş 1966 yılının Kasım ayında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdi. Ardından 19 Ocak 1967'de Türkiye Milli Talebe Fedarsayonu'nunda çıkan olaylarda arkadaşları ile gözaltına alındı ancak kısa bir süre sonra serbest bırakıldı. 22 Kasım 1967'de ise öğrenci örgütlerinin düzenlediği Kıbrıs Mitingi sırasında Aşık İhsani ile birlikte ABD bayrağının yakılması nedeniyle tekrar gözaltına alındı.

30 Ocak 1968'de hukuk fakültesindeki arkadaşları ile birlikte Devrimci Hukuklular Örgütü'nü kurdu ve hemen ardından 7 Mart 1968'de İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi konferans salonunda düzenlenen AIESEC genel kurul toplantısında konuşma yapan devlet bakanı Seyfi Öztürk'ü protesto ettiği için bir kez daha tutuklandı. 2 Mayıs 1968'e kadar tutuklu kalan Deniz Gezmiş, yargılandı ancak beraat etti.

12 Haziran 1968'de İstanbul Üniversitesi'nin işgal edilmesinde önderlik etti. İşgal Konseyi adı verilen grubun lideri olarak Baltalimanı'nda yapılan görüşmelere katılan Deniz Gezmiş, öğrenci haklarının elde edilmesinde etkili oldu. 30 Temmuz'da 6. Filo'nun İstanbul'a girişini protesto etmeleri suç sayılarak tutuklandı.

Image result for deniz gezmiş

Deniz Gezmiş, Milli Demokratik Devrim görüşünün öğrenciler arasında yayılmasında etkili oldu. 1968 yılında yapılan öğrenci eylemlerinde Cihan Alptekin, Mustafa Lütfi Kıyıcı, Mustafa İlker Gürkan, Cevat Ercişli, Selahattin Okur, Saim Kurul ve Erim Süerkan ile birlikte Devrimci Öğrenci Birliği'ni kurdu. Ardından 1 Kasım 1968'de Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı'nın da içinde bulunduğu AÜTB, DÖB ve ODTÜÖB'nin de içinde bulunduğu “Samsun'dan Ankara'ya Mustafa Kemal Yürüyüşü”‘nü düzenledi. 28 Kasım 1968'de ABD büyükelçisinin İstanbul'a gelişini prototesto etmek amacıyla düzenlenen eylemde tutuklandı ancak tekrar serbers bırakıldı.

Deniz Gezmiş bu dönemde 2-3 aylık tutuklanma süreçleri geçirdi. 16 Mart 1969'da İstanbul Üniversitesi'nde düzenlediği öğrenci hareketleri nedeniyle 19 Mart'ta tutuklandı ve 3 Nisan'a kadar tutukluluğu devam etti. Ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinin düzenlediği protesto gösterilerine önderlik etti. Çıkan çatışmalarda yaralandı. 23 Haziran 1969'da TMGT'nin toplandığı 1. Devrimci Miliyetçi Gençlik Kurultayı'nsa FKF Genel Başkanı Yusuf Küpeli ile birlikte bir program hazırladıktan sonra hakkında tutuklama kararının olmasından dolayı Filistin'e gitti.

1 Eylül 1969'a kadar Filistin'de kaldı. Bu dönemde üniversiteyi işgalden dolayı Hukuk Fakültesi'nden atıldı. 23 Eylül 1969'da hukuk fakültesinde olduğu bir sıra polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı ve 25 Kasım'da serbest bırakıldı. Ardından Yıldız Devlet ve Mühendislik Akademisi'nde Battal Mehetoğlu'nun sağcılar tarafından öldürülmesi olayında okulda yapılan araştırmalarda Deniz Gezmiş‘e ait olduğu öne sürülen silahların ele geçirlmesi üzerine hakkında tekrar tutuklama kararı çıkarıldı. 20 Aralık 1969'da tutuklanan Deniz Gezmiş, 18 Eylül 1970'e kadar hapis yattı.

Hapisten çıkmasından sonra öğrenci hareketlerinden uzaklaştı ve Sinan Cemgil ve Hüseyin İnan'la birlikte Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu'nu kurdu. Türkiye'de silahlı mücedele veren ilk siyasi örgüt olan THKO, bağımsız ve demokratik bir Türkiye için mücadele yürürttü. Sosyalist gençliğin katıldığı bu örgüt Hüseyin İnan, Sinan Cemgil, Yusuf Aslan, Alparslan Özdoğan, Deniz Gezmiş ve Cihan Alptekin tarafından kurulmuştu. Bir takım eylemlerden sonra 4 Mart 1971'de yayınlanan bir bildiri ile örgüt kamuoyuna tanıtıldı.

Image result for deniz gezmiş

İlk silahlı eylemleri 29 Ocak 1970 tarihinde verdi ve 12 Mart dönemi boyunca faaliyetlerini dürdürdü. Daha sonra bu örgüt içinde Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Deniz Gezmiş'in de bulunduğu idam kararının iptali için çalışmalarda bulundu. Kadir Manga ve Alparslan Özdoğan'nın Nurhak'ta, Cihan Alptekin ve Ömer Ayna'nın Kızıldere'de öldürülmesinden sonra Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan‘nın idamıyla bu örgüt dağıldı.

Deniz Gezmiş, 11 Ocak 1971'de Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu adına Ankara İş Bankası, Emek Şubesi'nin soygununda yer aldı. Bu sırada Deniz Gezmiş hakkında tutuklama kararı çıkarılmıştı ve polisten kaçmaktaydı. 1971 yılında gerçekleşen 12 Mart darbesinin hemen ardından Yusuf Aslan ile birlikte Sivas'a giderken motorsikletlerinin bozulmasıyla gelen ihbarla 16 Kasım 1971'de tutuklandı. Gemerek'te yakalandıktan sonra Kayseri'ye getirildi. Ardından Ankara'ya o dönem içişleri bakanı olan Haldun Menteşeoğlu'na götürüldü.

16 Temmuz 1971'de Sıkıyönetim Mahkemesi, Altındağ Veteriner Okulu binasında Tuğgeneral Ali Elverdi başkanlığındaki, Baki Tuğ savcılığında toplandı. 9 Ekim 1971'de son bulan mahkeme'de TCK'nın 146. maddesinin ihlali gerekçesiyle 9 Ekim 1971'de idama mahkum edildi. 6 Mayıs 1972 tarihinde Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ile birlikte saat 1.00-3.00 arasında Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'nde idam edildi.

Deniz Gezmiş‘in son istekleri hakkında kesin bir bilgi mevcut değildir. Yazar Erdal Öz'ün yaptığı görüşmlerde en son olarak Rodrigo'nun Aranjuez Konçertosunu dinlemek ve bir bardak çay içmek istediği geçse de avukatı bunu doğrulamamıştır. Ancak ölümünden sonra kendisi gibi devrimci arkadaşı Taylan Özgür'ün yanına gömülmek istediği babasına yazdığı mektupta yer almaktadır.

DENİZ GEZMİŞ'İN BABASINA YAZDIĞI SON MEKTUP

“Baba,


Mektup elinize geçtiğinde ben aranızdan ayrılmış bulunuyorum. Ben ne kadar üzülmeyin dersem yine de üzüleceğinizi biliyorum. Fakat bu durumu metanetle karşılamanı istiyorum, insanlar doğar, büyür, yaşar, ölürler, önemli olan çok fazla yaşamak değil, yaşadığı süre içinde fazla şeyler yapabilmektir. Bu nedenle ben erken gitmeyi normal karşılıyorum. Ve kaldı ki benden evvel giden arkadaşlarım hiçbir zaman ölüm karşısında tereddüt etmemişlerdir. Benim de düşmeyeceğimden şüphen olmasın, oğlun, ölüm karşısında aciz ve çaresiz kalmış değildir, o bu yola bilerek girdi ve sonunun da bu olduğunu biliyordu. Seninle düşüncelerimiz ayrı ama beni anlayacağını tahmin ediyorum. Sadece senin değil Türkiye'de yaşayan Kürt ve Türk halklarının da anlayacağına inanıyorum. Cenazem için avukatlarıma gerekli talimatı verdim. Ayrıca savcıya da bildireceğim. Ankara'da 1969'da ölen arkadaşım Taylan Özgür'ün yanına gömülmek istiyorum. Onun için cenazemi İstanbul'a götürmeye kalkma, annemi teselli etmek sana düşüyor, kitaplarımı küçük kardeşime bırakıyorum. Kendisine özellikle tembih et. Onun bilim adamı olmasını istiyorum, bilimle uğraşsın ve unutmasın ki bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir, son anda yaptıklarımdan en ufak pişmanlık duymadığımı belirtir, seni, annemi, ağabeyimi ve kardeşimi devrimciliğimin olanca ateşi ile kucaklarım.
Oğlun Deniz Gezmiş. Merkez Cezaevi”

Deniz Gezmiş 72 yaşında...

Son Güncelleme: 27.02.2019 19:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nurali Boz 2019-02-27 16:21:08

Dogum gunu O olmediki nehir olmus bend tanimadan deryalara akiyor adnan menderesin ocunu aldik demislerdi adnan mendersciler ulkeyi satip oltaya takilan balik yem istemez dedirtmislerken denizler kahrolsun fasizim tam bagimsiz turkiye dedigi icin din soslu sagici zihniyetin turkiyesinin geldigi durum ortada ama turk milletinin %70 inin aptal oldugunu goruyoruz deniz anilirken dinsoslu sagicilara lanetler okunuyor

Misafir Avatar
ULUSALCI PARTİ 2019-02-27 22:26:31 @Nurali Boz

o dönemde 68 kuşağının gençlik temsilcilerinden d.gezmiş ise idamla yargılandığı mahkemede Türk ve kürt halkları lafını ederek birilerinden doğruda etkilendiğini sergilemiştir.Deniz gezmiş kemalist bir bilinç ve birikime sahiptir ve hayatında markstan tek bir kitap okumamıştır neden böyle bir söz etmiştir? Kanaatimce mutlaka ona bazı abileri bu lafı söyletmişlerdir. Objektif ve gerçekçi olmak gerekirse.D.gezmiş sosyalist sol cephede özellikle gençlik kesiminde fazlasıyla abartılmış idol kahraman haline getirilmiştir. Gezmiş ve arkadaşları aslında elde silah devrim yapacak kadar romantik sosyo ekonomik gerçeklikten kopuk maceracı gerillacılığa özenen bir kuşaktı.O yıllarda latin amerikada che gueveranın başlattığı gerilla hareketi dolayısıyla gezmiş ,çayan , kaypakkaya ve arkadaşlarını etkilemiştir. Kaypakkaya sosyalist hareketteki kürtçülerin öncüsüdür desek yeridir.
https://ulusalcipartisitesi.wordpress.com/

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
ULUSALCI PARTİ 2019-02-27 22:23:09 @Nurali Boz

deniz etnik bölücü kürtçüler tarafından kandırılmıştır macereperestti ve cahildi mektbunda türk ve kürt halkı sözü yanlıştır

Beğenmedim! (1)
Avatar
Tohum oldu düştü toprağa 2019-02-27 16:33:09

Tohum oldu düştü toprağa topraktan milyon milyon Filiz çıktı.

Misafir Avatar
ULUSALCI PARTİ 2019-02-27 22:28:29 @Tohum oldu düştü toprağa

ULUSALCI PARTİ
2 saat sonra @Nurali Boz
o dönemde 68 kuşağının gençlik temsilcilerinden d.gezmiş ise idamla yargılandığı mahkemede Türk ve kürt halkları lafını ederek birilerinden doğruda etkilendiğini sergilemiştir.Deniz gezmiş kemalist bir bilinç ve birikime sahiptir ve hayatında markstan tek bir kitap okumamıştır neden böyle bir söz etmiştir? Kanaatimce mutlaka ona bazı abileri bu lafı söyletmişlerdir. Objektif ve gerçekçi olmak gerekirse.D.gezmiş sosyalist sol cephede özellikle gençlik kesiminde fazlasıyla abartılmış idol kahraman haline getirilmiştir. Gezmiş ve arkadaşları aslında elde silah devrim yapacak kadar romantik sosyo ekonomik gerçeklikten kopuk maceracı gerillacılığa özenen bir kuşaktı.O yıllarda latin amerikada che gueveranın başlattığı gerilla hareketi dolayısıyla gezmiş ,çayan , kaypakkaya ve arkadaşlarını etkilemiştir. Kaypakkaya sosyalist hareketteki kürtçülerin öncüsüdür desek yeridir. https://ulusalcipartisitesi.wordpress.com

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
ULUSALCI PARTİ 2019-02-27 22:27:49 @Tohum oldu düştü toprağa

https://ulusalcipartisitesi.wordpress.com/

Beğenmedim! (1)
Avatar
tesadüfe bakın 2019-02-27 17:56:52

akkpnin başkanı ile aynı ayda doğmuşlar aynı burçtan insanlar ama birisi devrimci digeri evrimci yan cebime koy.

Avatar
BAYBURTLU 2019-02-27 15:30:53

demek ki ABD eli içerisinde idi. Çünkü 6- FİLOYA DEFOL DEDİ. AMA BAZI VATANSEVERLER BUNLARA TAŞ ATTILAR. ATAN KİMLER HALI HAZIRDA ZİLLET DİYEN 2 ADAM HELEN MİLLETTEN OY İSTİYOR. ÜKÜCÜYUM GEÇİNEN LİDER.

Avatar
BAŞBUĞ DENİZ GEZMİŞ cCc 2019-02-27 15:24:39

DENİZ ATA yaşasaydı bizden olurdu ve şu anki chp ve türk solunun en büyük düşmanı olurdu..zamanında amerikan emperyalizmine karşı dik durduğu için oda gene chp tarafından asılan ve şu anda amerikanın elinde oyuncak olan multi emperyalist-kapitalist chp ve hdp'ye karşı direnirdi..!..seni asanlar o zamanın en büyük amerikan uşaklarıydı şimdi devlet el değiştirdi oynamadıkları oyun kalmadı ama başaramıyorlar RAHAT UYU KALDIĞIN YERDEN DEVAM EDİYORUZ cCc

Misafir Avatar
BAŞBUĞ DENİZ GEZMİŞ ve ÜLKÜCÜ AYDIN @ 2019-02-27 18:29:48 @BAŞBUĞ DENİZ GEZMİŞ cCc

Milliyetçilik ve ülkücülük, Amerika tarafından kurdurulan MHP tarafından öylesine çarptırıldı ki, VATAN, MİLLET, BAYRAK, KAHROLSUN PKK DİYE BAĞIRMAYI MİLLİYETÇİLİK SANIYORSUNUZ.
Eğer gerçekten siz de bir parçacık bile Milliyetçilik ve Ülkücülük varsa, Aşağıdaki linkteki makaleyi oku ve MHP Milliyetçi bir parti mi yoksa Amerikanın hizmetinde Türklüğü, Arapçılığa Ümmetçiliğe devşiren bir parti mii karar verin? Milliyetçi fabrika, baraj, liman, topraklarının satılmasına izin verir mi? Siz Milliyetçiliği bilmiyorsunuz okuyun , Yunanistan sadece bir tek Ziraat Bankası şubesi açmamıza izin vermemişken, Türtkiyenin bütün bankaları satılır mı? Okuyun http://www.forumgercek.com/serbest-kursu/116803-secime-dogru-3-mhpnin-acmazi-milliyetcilik-ummetcilik.html

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
BAŞBUĞ DENİZ GEZMİŞ cCc 2019-02-27 18:20:14 @BAŞBUĞ DENİZ GEZMİŞ cCc

insan nikine benzer sende basit bi hasiktirsin işte.sizin yapabileceğiniz en maksimum konuşma bu.küfür-yalan ve edepsizlik tamamen sol kanada ait bi alçak irtifa.! işbu; konuda itliğe gelince hep ayırd edin kazan kafalı oslcular diye belirtiriz : biz bozkurtuz sizde sürekli yüksek dağlara doğru havlayan köyün başıboş itleri.unutma ülkücü bozkurttur solcu it !

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
hstir 2019-02-27 17:55:16 @BAŞBUĞ DENİZ GEZMİŞ cCc

o sizden daha milliyetçiymiş sizin gibi itten it doğar yavrularını ne yapsın asanların içinde it alpaslanda varmış.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
ülkücü aydın 2019-02-27 17:22:58 @BAŞBUĞ DENİZ GEZMİŞ cCc

eski solcular çok omurgalıydı hatta filistinde gidip savaşma trendi diye bişey vardı Deniz merhumda gitti.şimdikilerse israilin uzaktan kumandası omurgasız zavallı ve üçüncü sınıf insanlar topluluğu.düşünün şuan solcuların %98'i islam düşmanı değil filistine gitmek israile giderler.keşke şimdiki düşmanlarımız o günkü kadar omurgalı olsalardı

Beğenmedim! (4)
Misafir Avatar
CHP kadar basina tas dussun 2019-02-27 16:45:15 @BAŞBUĞ DENİZ GEZMİŞ cCc

pis iftiraci

Beğenmedim! (1)
Avatar
Sabit Gömlekli 2019-02-27 17:05:42

DENIZ GEZMIS ADI HALA YASIYOR VE DENIZ GEZMIS ISMI BIR ONUR TASIYOR PEKI ALI ELVERDI ISMININ BIR ONURU VARMI ISTE BOYLEDIR HAYAT BIR ZAMANLAR ASTIGI ASTIK OLANLAR VARSA COCUKLARI NE ONURLA YASIYOR VE BIR HALK KAHRAMANI OLAN VE BAGIMSIZ TURKIYE DEYIP YOLA CIKAN AMERIKAN ALTINCI FILISUNA KARSI CIKAN YUREKLI ADAM PEKI ALTINCI FILO KOPEKLERI KIMLERDI VE ALTINCI FILOYU KIBLE EDINIP NAMAZ KILAN MUSLUMANLAR KIMLERDI TOTAL MUSLUMANLAR VE HALA AYNILAR ONUN ICIN PUTIN NE DIYOR AMERIKAN USAGI OLMAYAN BIR ISLAM ULKESI YOK VE ONLAR HALA AMERIKA VE NATO GLADYOCULUGU YAPARLAR BAHCELI IYI BILIR O GECMISI VE NASIL OLDUYSA KOMONOST S300 FUZELERININ BIR UST MODELI TURKIYEYE GELIYOR ARTIK BIR KOCASI BIRDE SEVGILISI OLAN KADINA DONDULER

Avatar
Göktuğ Yılmaz 2019-02-27 17:47:05

Çocukluk ve gençlik
Deniz Gezmiş, 27 Şubat 1947'de Ankara'nın Ayaş ilçesinde doğdu. Dedeleri Rize'nin İkizdere ilçesine bağlı Cimil köyündendir, kökleri Konya'dan bir vesile ile göç etmek zorunda kalmış. Babası Ilıca (yeni adı: Aziziye), Erzurum nüfusuna kayıtlı ilköğretim müfettişi Cemil Gezmiş, annesi ise Erzurum'un Tortum ilçesinden ilkokul öğretmeni Mukaddes Gezmiş'tir. Ailenin üç erkek çocuğundan ikincisidir. Ağabeyi Bora Gezmiş, hukuk fakültesinden ayrılıp bankacılık yapmıştır. Kardeşi Hamdi Gezmiş ise, mali müşavirdir.
Gezmiş, ilk ve ortaöğrenimini Sivas'ta, liseyi İstanbul'da Haydarpaşa Lisesi'nde okudu. Henüz lise öğrencisiyken sol düşünceyle tanıştı ve kendini dönemin eylemleri içinde buldu.
Siyasi yaşamı
1965'ten sonra, Türkiye'de gelişen gençlik hareketinin en önemli önderlerinden ve Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO)'nun kurucu ve yöneticilerinden Deniz Gezmiş, 1965'te Türkiye İşçi Partisi (TİP)'nin Üsküdar ilçe başkanlığına üye oldu. İlk kez 31 Ağustos 1966'da Ankara'dan

Avatar
ÜLKÜ 2019-02-27 19:49:24

ÜLKÜCÜ OLDUGUNU YAZAN DEYYUS REIS SIZINKINI HERGÜN ..ANLADIN SEN ONU.