banner87

Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi, akademisyen 'şeriat denetimi' istedi

Diyanet İşleri'ne bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaman, bir dergide yazdığı makalede katılım bankalarını şeriata göre denetleyecek bir Fıkıh Kurulu kurulmasını savundu. Kurul, finansal ürünlere onay verecek.

Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi, akademisyen 'şeriat denetimi' istedi

Diyanet İşleri'ne bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaman, bir dergide yazdığı makalede katılım bankalarını şeriata göre denetleyecek bir Fıkıh Kurulu kurulmasını savundu. Kurul, finansal ürünlere onay verecek.

18 Aralık 2017 Pazartesi 08:55
Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi, akademisyen 'şeriat denetimi' istedi

Sözcü'den Ali Ekber Aktürk'ün haberine göre, Diyanet'e bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan ortalığı karıştıracak teklif. Kurul üyesi Prof. Ahmet Yaman, Diyanet Dergisi'ne yazdığı ‘Ekonomi ve Değer' başlıklı makalesinde, faizsiz çalışan katılım bankacılığının sermaye sahibi dindar kesim için iyi bir adım olduğunu belirterek, bununla ilgili sektörel faaliyetleri ‘şeriat kurallarına göre denetleyecek bir Fıkıh Kurulu' kurulmasını istedi. Prof. Yaman, “Altın bankacılığı dâhil bütün bankacılık ürünleri, finansman ürünleri ve kart işlemlerinin bu kurulun onay ve denetimine sunulması sağlanmalıdır” görüşünü savundu. Yaman, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın sık sık gündeme getirdiği ‘paranızı yastık altında tutmayın' sözlerine de destek verdi ve “Sermayeyi yastık altında tutmak zekat sorumluluğu doğurur” uyarısında bulundu.

DİNDARLAR PARALARINI SAKLADI

Yaman'ın makalesinde halkın inanç ve ahlak değerleriyle uyumlu olmasına özen gösterilmeyen bir piyasa oluşturulduğu ve para-finans sistemi yaratıldığı öne sürülerek “Hal böyle olunca dinî duyarlılıkları baskın olan kişiler, ekonomik değerlerini piyasaya arz etmekten geri durmuş, birçok kişi meşruiyet kaygısıyla yatırım yapmaktan korkmuş, bunların doğrudan ya da dolaylı etkisiyle faiz oranları anormal yükselmiş, maliyetler artmış, kayıt dışılık hâkim olmuş, büyüme yavaşlamış, millî gelir istenen ölçüde yükselmemiş ve daha birçok olumsuz sonuç ortaya çıkmıştır” sözlerine yer veriliyor.

Dünyada birçok gelişmiş Batı ekonomisinde kamusal desteklerle on yıllardır var olan faizsiz finans piyasaları ve araçlarının artık ülkemizde devlet girişimiyle de vücut buluyor olmasının heyecan verici olduğunun vurgulandığı makalede şu tespitlere yer veriliyor:

KATILIMCILAR FAİZDEN UZAK OLSUN

“Bu bağlamda kamunun özen göstermesi gereken birkaç hususa işaret etmek yerinde olacaktır: Öncelikle katılım bankalarının kuruluş sermayesinin İslami kurallara göre temiz ve helâl olması gerekmektedir. Bir başka ifadeyle kuruluş sermayesi, kamunun faiz dışı meşru gelirlerinden temin edilmelidir.”

Sektörel faaliyetlerin dinî-şeri denetime tabi olması gerektiğinin belirtildiği makalede “Bunun için yetkin fıkıh uzmanlarından oluşan bir kurulun teşkil edilip altın bankacılığı dâhil bütün bankacılık ürünleri, finansman ürünleri ve kart işlemlerinin bu kurulun onay ve denetimine sunulması sağlanmalıdır. Son bir husus da hizmet içi eğitimdir. Katılım sektöründe bulunan genel müdürden şube çalışanına kadar her düzeydeki görevlinin katılım bankacılığının felsefesi ve uyması gereken fıkıh kuralları açısından periyodik olarak bilgilendirilmesi, yanlışlıkları azaltacaktır” değerlendirme yapıldı.

DEVLET BOŞ TARLANIZA EL KOYMA HAKKINA SAHİP

“İslam, hiç kimsenin haksızlığa uğramayacağı bir ekonomik sistem tasavvuruna sahiptir” tespitini yapan Prof. Ahmet Yaman, İslam'daki ekonomi ilkelerinden bazılarını şöyle sıraladı: “Özel mülkiyet koruma altına alınmış; dinî, hukuki, ahlaki ve resmî sınırlamalar dışında kişinin kendi mülkünde tasarruf hürriyeti olduğu belirtilmiştir. Risksiz veya emeksiz kazanç değerli değildir. Böyle değersiz kazançların en başta gelen şekli olan faiz, haramdır. Sermayeyi yastık altında bulundurmak doğru değildir. Yatırıma konu olmayan sermayeye zekât sorumluluğu yüklenir. Sahibi tarafından değerlendirilmeyen tarım arazileri üzerinde devlet bir takım tedbirler alabilir. Mal ve sermayenin belli ellerde toplanması engellenir.”

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kuşum Aydın 2017-12-18 09:51:37

Uyanmanın zamanı gelmedimiTÜRKİYE!!!

Misafir Avatar
hava alanı 2017-12-18 10:54:16 @Kuşum Aydın

benim kuş her zaman uyanık harbiyi yağladım bekliyorum.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
ülkem 2017-12-18 09:58:47 @Kuşum Aydın

Uyanmanın zamanı taa 2002 yılında gelmiştir. halk uyandı. hel olsun bu halka. iş bilmezlere, yalancılara iftiracılara kavgcılara yönetim vermiyor , vermeyecek. helal olsun bu ülkenin asil evlatlarına.

Beğenmedim! (0)
Avatar
okurem 2017-12-18 09:57:37

sözcü gazetesinden uzak durun. huzurunuz için uzak durun.

Misafir Avatar
geri zekalı 2017-12-18 10:53:19 @okurem

hangi gazeteyi okursam okurum sanane asıl olan bütün gazeteleri okuyup doğru olan haberleri almak içinden ama senin gibi cahil cücük beyinliler bilmez onu çünkü siz evliliğide bir kadınla yatmaktan başka bir şey olmadığını düşünen sınıftansınız.

Beğenmedim! (0)
Avatar
efendi efendi 2017-12-18 10:50:34

bırak bankaları vekilleri ve bürokratları şeri kurallara göre denetleyen adam seçinki elmi yaman beymi yaman ne kadar samimisin görelim.

Avatar
Hulleci 2017-12-18 11:14:33

Banka demek, faiz demektir. Ha normal, ha katılım bankası. Sermayenin kankası.

Avatar
fetöcüleri kim besliyor. 2017-12-18 11:58:30

iskenderun jandarma bölük komutanlığı fetöden içerde yatan hançer gıdadan ikaz edildiği halde hala alış veriş yapmaya devam ediyorlar.neden fetöcüleri besliyorlar acaba içlerinde gizli fetöcümü var çay ocağı malzemelerini bile ordan alıyorlar.vatandaş diyorki bak yahu fetöcü diye içeri aldılar adamı asker bu fetöcü ise neden bir senedir burdan alış veriş yapıyor hadi açıklayın içişleri bakanı ve iskenderun kaymakamı hala takipteyiz bundan sonra film çekip medtanın vatsap hatlarına atacağız. Gizle