Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez hakkında flaş gelişme

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in emeklilik dilekçesi kabul edildi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez hakkında flaş gelişme

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in emeklilik dilekçesi kabul edildi.

31 Temmuz 2017 Pazartesi 21:23
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez hakkında flaş gelişme

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez emekliye ayrıldı.

Edinilen bilgiye göre, Görmez'in "emekliye ayrılma" talebini içeren dilekçesi, Başbakanlık tarafından kabul edildi.

Görmez'in yerine Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş'in vekalet edeceği öğrenildi.

İşte Görmez'in emeklilik dilekçesi:

"Başbakan Yardımcılığına

11.11.2010 tarihinde şahsıma tevdi edilen Diyanet İşleri Başkanlığı görevimi bugüne kadar kurumun ve Din-i Mübin-i İslam’ın vakarına uygun tarzda ifa etmenin gayreti içinde oldum. Bundan sonraki süreçte ilmi hayata dönerek bu alanda milletimize, dinimize ve İslam âlemine hizmet etmenin daha isabetli olacağını düşündüğümden görevden affımı ve emekliliğe sevk edilmemi takdir ve tensiplerinize saygılarımla arz ederim.

31.07.2017

DR. EKREM KELEŞ KİMDİR?

1958 yılında Konya-Seydişehir'de doğan Ekrem Keleş, 1977 yılında Konya İmam-Hatip Lisesini, 1981 yılında da Konya Yüksek İslam Enstitüsünü bitirdi. 1985 yılında Haseki Eğitim Merkezi 4. Dönem Müftüler ve Vaizler İhtisas Kursunu tamamladı. 1988 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Yüksek lisans yaptı.

DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU BAŞKAN VEKİLLİĞİ YAPTI

1994 yılında "İslam Hukukunun Kaynağı Olarak İcma" konusunda doktorasını Ankara Üniversitesinde tamamlayan Keleş, 1985-2005 yılları arasında Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanlığı yaptı. 2005-2008 yılları arasında Mekke-i Mükerreme'de Din Hizmetleri Ataşeliği görevinde bulundu. 29.08.2008 yılında Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeliğine seçilerek Kurul Başkan Vekilliğine getirildi.

ARAPÇA VE FRANSIZCA BİLİYOR

Arapça ve Fransızca bilen Dr. Ekrem Keleş'in kaleme aldığı bazı makale ve denemeler Diyanet Dergilerinde yayınlandı.

Yayınlanmış Kitapları:

Haccı Anlamak, (Prof. Dr. Bünyamin Erul ile birlikte) Diyanet İşleri Başkanlığı yayını. Kutsal İklimde Dua (Prof. Dr. Bünyamin Erul ile birlikte). Umre Rehberi (Haccı Anlamak kitabından Umre için uyarlama). Umre Duaları (Kutsal İklimde Dua kitabının umreye uyarlanmış şekli). En Güzel Örneğin Aile Hayatı, 'En Güzel Örnek Hz. Peygamber' kitabı içinde, Türkiye Diyanet Vakfı Yayını, (Dr. Sadık Eraslan ile birlikte). En Güzel Örneğin Çocuk Sevgisi/ 'En Güzel Örnek Hz. Peygamber' kitabı içinde, (Dr. Sadık Eraslan ile birlikte) Türkiye Diyanet Vakfı Yayını. Ailenin Din Kılavuzu, Seha Neşriyat, (Dr. Muzaffer Şahin ile birlikte).

Makale ve Tebliğleri: 'Dini Nikah' Adı Altında Yapılan Gayr-ı Resmi Nikah Akdinin Tahkim Yoluyla Sona Erdirilmesi (Toplumumuzda Yaşanan Güncel Bir Sorunun İslam Hukuku Çerçevesinde Tahkim Yoluyla Çözümü Üzerine Bir Deneme) Marife Dergisi, 2004. Rü'yet-i Hilal Meselesi, Marife Dergisi, 2002.

Kurbanın Hükmü Konusunda Mukayeseli bir İnceleme, Diyanet İlmi Dergi. Hacda Kadınların Durumu, Hac Sempozyumuna sunulan tebliğ, İst 2006, (Hac Sempozyumu Tebliğ ve Müzakereleri, Diyanet İşleri Başkanlığı yayını, 2007 (Tebliğ).

Namaz vakitlerinin oluşmadığı bölgelerde vakitlerin belirlenmesi konusunda muhtelif çalışmaları bulunmaktadır.

2010'DA DİYANET İŞLERİ BAŞKAN YARDIMCILIĞI GÖREVİNE GETİRİLDİ

Uzun yıllar Din İşleri Yüksek Kurulunda görevli bulunmasının tabii bir sonucu olarak çeşitli konularda hazırladığı raporlar ve yazılar, kitap ve makale inceleme raporları, dini suallerin cevapları şeklindeki bazısı kısmen ilmî olarak nitelendirilebilecek- bir takım çalışmaları, genellikle Din İşleri Yüksek Kurulu bünyesinde Kurul müktesebatı içinde değerlendirilmiştir.

Dr. Ekrem Keleş, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekilliği görevini sürdürürken, 30.12.2010 tarihinde Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevine atandı.

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 31.07.2017 22:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mine 2017-08-01 00:24:21

Umutla beklıyoruz birlik ,ve beraberlik için ,mücadele ederler .

Avatar
hak ve gerçek ! 2017-08-01 08:35:58

atarili mercedes (zırhlı) buna kaldıı.........5 milyon lira..
gel keyfim gel..öbürü 7 sene kullandı..bu da bi 10 sene kullanır..artık o mercedes hurdaya verilir.bu dünyaları keyf içinde..ya ahiretleri ? kul hakkı yaman bir derttir..zırlı mercedes kullananlar fukaranın hakkını yiyenler ve limanları satanlar..!! Allah asla mazlununun hakkını yere koymaz..bir yapana bin dert verir..inşAllah.

Avatar
ZIRHLI MERCEDES,LER 2017-08-01 08:41:01

hakkımızı yiyenleri ve ülkenin malını satanları Allah,a havale ediyor MİLLET..
vekiller yerli malı reno,ya binse kıyamet mi kopar..ölüm Allahın emridir..canından korkan vekil olmasın..ne bu ya fakirin parası vekillere danışmanalara etkisiz kişilere psikologlara ve benzerlerine gidiyor..çift örtülü ödenek..hesap yok..Allah kabul etmez..kul hakkıdır bu..
HZ.MUHAMMED s.a.v. buyuruyorki..Beytül Mal,dan bir hırka çalan savaşta ölse şehid olmaz..hadisişerif. ya bugün mazlumun hakkını yiyenler kim olursa olsun Allah indinde mes,uldur.hakkımız haram olsun...amin..

Misafir Avatar
BEYTÜLMAL,,MİLLETİN HAZİNESİ.. 2017-08-01 08:46:06 @ZIRHLI MERCEDES,LER

BEYTÜL MAL..milletin verdiği vergi ile toplanan para (devlet hazinesi)
Allah kesinlikle bu hazineden masum insanların hakkını yiyeni cennetine asla koymaz...bugün ışıklı dünyada yemek kolay..ya yarın karanlık alan olan mezarda hesap sorulmayacak mı? mazlumun haberi olmazsa dahi Allahın haberi vardır..o hem basirdir..görür.hem sem,i,dir duyar.hem habirdir.herşeydan haberdardır..hem alim,dir bütün bilgiler ve ilimlerin sahibidir..Allah mazlumun hakkını zalimden almasını çok iyi bilir..sabır eder,,erteler ancak iptal etmez.

Beğenmedim! (0)