Diyanet'ten skandal üstüne skandal: Atatürk yok

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle dikkat çeken bir soru önergesi verdi.

Diyanet'ten skandal üstüne skandal: Atatürk yok

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle dikkat çeken bir soru önergesi verdi.

14 Kasım 2018 Çarşamba 12:05
Diyanet'ten skandal üstüne skandal: Atatürk yok

Kuruluş emrini Ulu Önder Atatürk’ün verdiği Diyanet İşleri Başkanlığı, geçen haftaki Cuma hutbesinde tek kelime Atatürk’ten bahsetmemesi tepkilere neden olmuştu. Öte yandan, Diyânet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın Atatürk düşmanı Kadir Mısıroğlu'nu ziyaretinin tartışmaları da devam ediyor.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi ise, Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle dikkat çeken bir soru önergesi verdi. İlgezdi, Diyanet'in sitesinde "Kurumsal" başlığı altında kurumun tarihçesinin anlatıldığını ifade ederken, Atatürk'ten hiç bahsedilmediğini belirtti.

İlgezdi, "Diyanet İşleri Başkanının, 'Keşke Yunan galip gelseydi, ne hilafet yıkılırdı ne şeriat yıkılırdı' diyen Mustafa Kemal Atatürk düşmanı Kadir Mısıroğlu'na geçmiş olsun ziyaretinde bulunması ile Diyanet'in sayfalarından Atatürk’ün izinin silinmesi bilinçli bir tercih midir" derken, "Geçen haftaki Cuma hutbesinde Mustafa Kemal Atatürk’ten tek kelime bile bahsettirmeyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı, Atatürk düşmanı Kadir Mısıroğlu’nu ziyareti nedeniyle görevinden almayı düşünüyor musunuz" diye sordu.

Gamze Akkuş İlgezdi'nin soru önergesi şu şekilde:

"Diyanet İşleri Başkanlığı, 3 Mart 1924 tarihinde, İslâm dininin inançları, ibadet ve ahlâk esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek üzere Mustafa Kemal Atatürk'ün emriyle 429 sayılı kanunla Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığına bağlı bir teşkilat olarak kurulmuştur. 1961 Anayasası ile Anayasal kurum statüsüne kavuşmuştur.

Öte taraftan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde'kurumsal' başlığı altında kurumun tarihçesi yer almaktadır. Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan günümüze din hizmetlerinin tarihçesinin anlatıldığı, bugüne kadar alınan kararların, yapılan değişiklerin ve kurumun işlevini içeren söz konusu sayfada Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kurucusundan hiç bahsedilmemektedir.

Bu bağlamda;

1) Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kurucusu kimdir?

2) Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kurucusunun, Diyanet İşleri Başkanlığı sayfalarında yer almamasının sebebi nedir?

3) 28 Mayıs 2013 tarihinde kurumun internet sayfasına eklenen söz konusu metinde, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hem fikren hem fiilen kurucusu olan Atatürk’ten bahsedilmemesi sayfa editörlerinin bir ihmali midir yoksa kurum tarafından uygulanan Mustafa Kemal Atatürk’ü yok sayma politikasının bilinçli bir neticesi midir?

4) Anayasanın 136. Maddesi gereğince Diyanet İşleri Başkanlığı, laiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasî görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak milletçe dayanışmayı ve bütünleşmeyi amaç edinmiştir. Buna karşın Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kurumsal sayfasında, 'Cumhuriyetin bir kurumu olmakla birlikte tarihsel kökeni itibarıyla Şeyhülislâmlığa dayanan ve onun geleneksel misyonunu sürdürmek üzere kurulan Diyanet İşleri Başkanlığı' ifadesine yer verilmiştir. Bu ifade Diyanet İşleri Başkanlığı’na Anayasa ve yasalarda yer almayan bir kurumun görevini yüklemek değil midir? Bu Anayasal suçu işleyenler hakkında başlatılan bir işlem var mıdır?

5) Diyanet İşleri Başkanının, 'Keşke Yunan galip gelseydi, ne hilafet yıkılırdı ne şeriat yıkılırdı' diyen Mustafa Kemal Atatürk düşmanı Kadir Mısıroğlu'na geçmiş olsun ziyaretinde bulunması ile Diyanet'in sayfalarından Atatürk’ün izinin silinmesi bilinçli bir tercih midir?

6) Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu devlet ve devletin kurumundan maaş alan, Atatürk düşmanı birini ziyaret eden Ali Erbaş halen neden görevinin başındadır? Geçen haftaki Cuma hutbesinde Mustafa Kemal Atatürk’ten tek kelime bile bahsettirmeyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı, Atatürk düşmanı Kadir Mısıroğlu’nu ziyareti nedeniyle görevinden almayı düşünüyor musunuz?

7) Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 'insani ziyaretini' neden başka hastalara değil de Atatürk düşmanı Mısıroğlu’na yapmıştır? Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ziyaret edecek yer mi bulamamıştır?

8) Türkiye’nin dört bir tarafında dramlar yaşanırken Diyanet İşleri Başkanı’nın yapacak daha insani işleri kalmamış mıdır?

9) Eğer Ali Erbaş’ın açıkladığı gibi resmi değil de 'insani ziyaret' ise bu ziyaretini neden resmi kıyafeti ile yapmıştır?

10) Diyanet İşleri Başkanı’nın görevleri arasında hastaları ziyaret etmek var mıdır? Ali Erbaş görevi süresince kaç hasta ziyaret etmiştir?

11) Ali Erbaş görevinden alınmazsa gelecek yıl 10 Kasım’da bir başka Atatürk düşmanı Engin Ardıç’ı mı ziyaret etmeyi düşünmektedir?"

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dogru Söyler 2018-11-14 12:55:38

Nankörlügün en üst seviyesi diye buna derler

Misafir Avatar
kezortanyan 2018-11-15 08:21:38 @Dogru Söyler

bu sizin diyanet i....ne p...şt pezenevk kimin bir şey herhalde.

Beğenmedim! (0)
Avatar
The İmam 2018-11-14 12:57:08

Bacımızın dediği gibi, Tanrı dağı kadar Türk ve Hira dağı müslümanız elhamdülillah. Emperyalistlerin pranga vuramadığı biz Türkleri araplaştırma çalışmayın. Bizleri Allah(cc) ile aldatmayın.

Avatar
dddddd 2018-11-14 15:46:47

EYYYYYY DIYANET BASKANI SENI KÖTÜNDEN SIKERIM PIC KIMSINIZ ULAN MISIROLU SENINDE NE KADAR VARSA SIKEYIM PIC SÜRÜSÜ EVET AGZIMI BOZACAM ARTIK BU ÜLKEYI YOK EDEMEYECEKSINIZ YÜCE TÜRK MILLETININ ATASINI YOK SAYANIN TA AMINA CAKARIM BIZ ARAP DEGILIZ YEZIT SOYLARI SIZI GAZI MUSTAFA KEMALIN YOLUNDA ÖLECEK BUGÜN MILYONLARCA GENC VAR SIZIN VATAN HAININLIGINIZI BIZ BILIYORUZ BU ÜLKEYI SIZE YIDIRMEYIZ AKPE FETÖNÜN SIYASI AYAGIDIR BILINE

Avatar
D 2018-11-14 23:51:54

Bu ziyareti Muhalefet yapsaydı uf anam uf neler yapardınız düşünmek bile istemeyiz bir tarafınız yırtarak bir yıl bunu söylerdiniz . Ama size göre insani demek ,yanlız size göre .sadece size haktır bu başkasına asla .

Avatar
Deist 2018-11-14 16:06:22

ATATÜRK olsun, ozaman diyaneti kaldirin ve cünkü diyanet yetkilileri benim gibi Deist veya daha önemlisi Ateist'dirler. Atatürk'ü yok saymak diyanet icin inancsizliktir, zaten Tayyip'de Yahudi ve benim gibi Deist degilmi?

Avatar
YAŞA MUSTAFA KEMAL PAŞA YAŞA 2018-11-14 17:13:24

kansız herifi ziyaret ederken utanmıyorsun gelmiş bize müslümanlığı öğretiyorsunuz.Sizin kurucunuzda GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK yalaka sürüleri ülkeyi boka çevirdiniz.

Avatar
The İmam 2018-11-14 17:40:07

Biliyoruz cemaatle camide kılınan namaz makbul ama artık cami cemaati bütçeden aslan payı alan Dinayet İşleri Başkanlığının görevli imam ve müezzinleri yaptıkları siyasi hutbe, vaazları nedeniyle camiye gitmiyor. Bıktı ve usandı. Bir çok apartman veya site sıgınaklarını mescide çevirdi. Mescitte siyasi baskı olmadan huşu içinde ibadetlerini yapıyorlar, tatlı tatlı sohbetlerini yapıyorlar ve kuran kıraat ediyorlar. Yakında Mübarek Ramazan aynı gelecek siyasi baskı olmadan apartman komşuları beraber iftarlarını yapacak, huşu içinde teravih namazlarini kılacaklar, Kuran kıraat edecekler bunun hazırlıkları yapılyor. En iyisi bu şekilde olacak herhalde. Cemaat bıktı ve usandı. Ayrıca şunu da söylemeden edemeyeceğim Dinayet camiilerin bakım ve onarımı için ödenek ayırmıyor mu? Bazen gayri ihtiyari zorla da olsa bağış isteniyor.

Avatar
Turkluk 2018-11-14 19:35:20

Bu kurum Ataturk'un kurdugu kurum olmaktan uzaklasali yillar oldu. Turkiyede artik din diye bedevi arap adetlerinin propogandasini yapiyor ve acikca mezhepcilik yapiyor.