Diyanet’in verdiği hediyenin sırrı

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, gündeme oturan Mısıroğlu- Erbaş görüşmesindeki hediyeyi yorumladı.

Diyanet’in verdiği hediyenin sırrı

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, gündeme oturan Mısıroğlu- Erbaş görüşmesindeki hediyeyi yorumladı.

15 Kasım 2018 Perşembe 12:03
Diyanet’in verdiği hediyenin sırrı

Terkoğlu'nun yazısı şöyle:

Biliyorum, 10 Kasım arifesinde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Atatürk’e hakaretleriyle bilinen Kadir Mısıroğlu’na gitmesine kızdınız. Ben biraz şaşırdım da. Dahası, “Erdoğan ‘gideceksin’ demiştir” diye geçti içimden.

Öyle ya, 1 Kasım’da bu köşede Erbaş’ın yıllarca FETÖ’nün kurumlarında yöneticilik yaptığını, Dinlerarası Diyalog çalışmaları için Vatikan’a kadar gittiğini okumuştunuz. 15 Temmuz’un beyni Adil Öksüz’ün doktora tezinin altından bile o çıkmıştı. 25 senedir üniversitede Fethullahçılarla dinler tarihi araştıran Erbaş, “Erdoğan’ın selamını getirdim” diyerek 57 yaşında hayatında ilk kez cemevine gitmişti. 
“Erdoğan’ın selamı”nı bu kez de Mısıroğlu’na götürmüş olabilir mi?

Hangi kitabı verdi

Ali Erbaş’la Mısıroğlu’nun fotoğrafına iyice baktınız mı? 
Arkalarındaki cama karşı duvardan yansıyan kılıçları ya da Mısıroğlu’nun eşofmanının üstüne taktığı fesi kastetmiyorum.
Asıl tuhaflık, iki tarafın da karşılıklı hediyelerinde. 
Fotoğrafa yaklaşınca Ali Erbaş’ın Mısıroğlu’na 7 ciltlik bir eser verdiğini gördüm. Kitapların adı okunmuyordu. Diyanet Yayınları’nda tarayınca “Hadislerle İslam” olduğu sonucuna vardım. Manevi torun Nurullah Mısıroğlu’na ulaştığımda o da beni doğruladı. 
Diyeceksiniz ki “ne var bunda?”. 
2 yıl önce, eski Başkan Mehmet Görmez FETÖ’yü nihayet hedef alınca, örgüt ona bir fotoğrafla yanıt vermişti. “Görmez’in, kendi el yazısıyla Hocaefendi’ye imzalayıp gönderdiği kitabın ilk sayfası” açıklaması yapılmıştı. Tahmin ettiğiniz gibi, o eser Mısıroğlu’na da hediye edilen “Hadislerle İslam”dan başkası değildi. Görmez’in el yazısında şu ifadeler dikkat çekiyordu: “(…) Şahsım da dahil çağımız İslam nesillerinde büyük emekleri olan zat-ı âlilerinin yüksek ıttılaına (bilgi) ve tenkidatına (eleştirilerine) arz etmekten şerefyab olduğumu ifade eder, sıhhat, afiyet, uzun ömürler niyazıyla selam, hürmet ve muhabbetlerimi takdim ederim.” 
“Görmez’in neslinde emeği olanlar”dan daha ilginç bir ayrıntı var. 
Notun sonunda “25 Nisan 2013” yazıyor.

Medyayı taradığımda 2014 yılının ilk ayında “Hadislerle İslam eseri tamamlandı” başlıklı haberleri gördüm. Nitekim Görmez’le görüşen Karar yazarı Elif Çakır da “2013 yılının son ayında 7 ciltten oluşan Hadislerle İslam Külliyatı neşredildi” diyor. Bu tarihteki eserin sayfasını çevirdiğimizde “2. Baskı” olduğu anlaşılıyor. 
Yani; Diyanet, hazırladığı kitabın ilk baskısını yaygın dağıtmıyor. “Nesillerinde emeği geçenlere” gönderiyor. Neden mi? Görmez’in dediği gibi, “tenkidatına arz etmek” için. Yani eleştirsinler ve düzelsin diye. Kitabın piyasadan önce “hürmet ve muhabbetle” ulaştığı kişilerden biri de Fethullah Gülen. Gülen, “şurasını beğenmedim” dedi mi, Diyanet’imiz “siz isteyin efendim” deyip değiştirdi mi? Şimdilik bilmiyorum. 
Görmez, bu rezaleti şöyle açıkladı: ABD’ye giden bir isme Merve Kavakçı’nın babası Yusuf Ziya Kavakçı’ya götürsün diye kitabı imzalayıp vermiş, o isim de Gülen’i ziyarete gidiyormuş, “elim boş gitmeyeyim” diyerek Gülen’e vermişmiş!
Herhalde Kavakçı’ya da “sizin kitap öldü” dediler! Yerseniz!

Özetle, kitabın 1. baskısı Pensilvanya’ya “el boş kalmasın” diye gidiyor. 15 Temmuz’dan sonra kitabı hazırlayan Mehmet Görmez ve Yardımcısı Mehmet Emin Özafşar başta olmak üzere Diyanet’te tasfiyeler yaşanıyor. Yeni Başkan Ali Erbaş, 2. baskısını Kadir Mısıroğlu’na “çam sakızı imam armağanı” diyerek veriyor. 
İşte “hizmet”teki bu süreklilik beni şaşırtıyor!

Mısıroğlu da kitap verdi

9 Kasım buluşmasında Mısıroğlu’nun da Erbaş’a hediye verdiği görülüyor. 3 ciltlik kitabın adı “Tarihten Günümüze Tahrif Hareketleri”. 
Okur musunuz bilmem, Mısıroğlu kitabın çoğunda Diyanet’i hedef alıyor. “Dede Paşa Hazretleri” olarak bilinen Musa Baştürk’e biat etmiş Mısıroğlu, Diyanet’i İslam saymıyor.

3. ciltteki Diyanet bölümünün ilk cümlesi şöyle: “ ‘Dinler Arası Diyalog’ hareketi denilince ilk akla gelen Gülen cemaati olduğu halde buna ülkemizde ilk olarak katılan ve fitili ateşleyen ‘Diyanet Teşkilatı’dır.”

Diyanet’in ve başkanlarının yerden yere vurulduğu eserde, kendisine hediye edilen kitabı hazırlayan Mehmet Görmez’i de unutmuyor. Görmez ve Diyanetçiler için “sapık” diyen Mısıroğlu bakın ne söylüyor: “Mehmet Görmez’in asıl sakat görüşleri hadis-i şerifler hakkındadır.”

Birbirlerine hediye mi veriyorlar yoksa masa altından tekme mi atıyorlar? 
Ali Erbaş’ı cemevine “yalandan” götüren samimiyet ne kadarsa, Erdoğan’ın “Hocam” dediği Mısıroğlu’na “gönülsüz” ziyaretindeki samimiyet de o kadar. 
Hediye edilen hadis kitabıyla bitirelim:

“Bazı kimselerin, ‘biz amirlerimizin huzurunda onların lehine konuşuyor, oradan çıktığımızda ise aksini söylüyoruz’ demeleri üzerine İbn Ömer, ‘biz böyle bir davranışı münafıklık kabul ederdik’ demiştir.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
aydın 2018-11-15 12:11:41

bunlara ataturku anlamaları için ders alma cezası verilmeli

Misafir Avatar
akıl sahibi olan camiye gitmez bu imamların 2018-11-15 22:57:54 @aydın

arkasında kılınan namazın Allah katında bir degeri yoktur.bu şerefsizlere işler bozuk 7 ay maaş ödenmiyecek başınızın çaresine bakın deseler sokarım namazına der bu ibine hoca takımı ailesinin geçim derdine düşsün hele bi.bunların Allah,ı yoktur.hiç olmamıştır

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
yörük haydar 2018-11-15 17:40:22 @aydın

hepsi fetöcü malları paylamaşayıp ayrılan hipneler bunların arkasında namaz kılınmaz namazlarınızı ya evinizde yada mescitlerde kılınız.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Kara Fatma 2018-11-15 18:01:18

Bunlar kutuplaşmaktra, ayrışmadan besleniyorlar. Akkoyunlara masallar. Ben Anıtkabir'e gideceğim sen püsküllüye git. Hem nalına hem mıhına vuralım hesabı. Yoksa bir yeden izin almadan tuvalete bile gitmez bunlar. Birde şatafatlı cübbesi ile. Bacımızın dediği gibi, Tanrı dağı kadar Türk ve Hira dağı müslümanız elhamdülillah. Emperyalistlerin pranga vuramadığı biz Türkleri araplaştırma çalışmayın. Bizleri Allah(cc) ile aldatmayın.

Avatar
654 2018-11-15 13:18:45

dinayetin kendisi ne ki , verdigi hediyede aynidsidir!

Avatar
Misafir 2018-11-15 16:59:27

Oyalaniyoruz.Amaç belli Ekonomik kriz,Ortadoğu meselesinin altı oyulmasinda , millet birbirini yesin ,kutuplaşma artsın , kimsenin kimseye saygısı kalmasın bu tiyatroları duzenleynlerde işini yapsın , Türkiye'yi yok etsinler .Oyuna gelmeyin ey millet , madalyonun arka yüzüne bakın ,gerçek orada,birleşin ,birlikten kuvvet doğar .

Avatar
The İmam 2018-11-15 18:06:30

Emevi zihniyetli bunlar. Koca koca camiler, süslü, püslü cübbeler. İslamiyet gariban dinidir. Gösteriş, riya, kül hakkı yoktur. Bizim vergilerimizle orada saltanat yaşıyorsunuz biraz sade ve mütevazı olalım. İkimizde aynı cins kefenle gömülecegiz yoksa sizin ki yanmaz ipek kefen mi olacak.

Avatar
Kara Fatma 2018-11-15 18:08:56

Biliyoruz cemaatle camide kılınan namaz makbul ama artık cami cemaati bütçeden aslan payı alan Dinayet İşleri Başkanlığının görevli imam ve müezzinleri yaptıkları siyasi hutbe, vaazları nedeniyle camiye gitmiyor. Bıktı ve usandı. Bir çok apartman veya site sıgınaklarını mescide çevirdi. Mescitte siyasi baskı olmadan huşu içinde ibadetlerini yapıyorlar, tatlı tatlı sohbetlerini yapıyorlar ve kuran kıraat ediyorlar. Yakında Mübarek Ramazan aynı gelecek siyasi baskı olmadan apartman komşuları beraber iftarlarını yapacak, huşu içinde teravih namazlarini kılacaklar, Kuran kıraat edecekler bunun hazırlıkları yapılyor. En iyisi bu şekilde olacak herhalde. Cemaat bıktı ve usandı. Ayrıca şunu da söylemeden edemeyeceğim Dinayet camiilerin bakım ve onarımı için ödenek ayırmıyor mu? Bazen gayri ihtiyari zorla da olsa bağış isteniyor.

Avatar
Asker 2018-11-15 22:37:08

Bu serefsiz puskullu Amina koydugum ulan arap pisligi ve yaninda din tuccari sizlerin soynuzu kurutmak gerekir. Serefsiz cemaatcilar, tahrikatcilar, dinciler hepsi amerikan yalakasi. Yakinda sonunuz gelecek .vay haramzadeler, kufraniler. Bu puskullu gebermedimi! Garip yaratiklar !!

Avatar
ülkücü aydın 2018-11-15 15:01:57

güzel yurdumda konu ya Atatürk yada çatalcı,kaşıkçı.iki kutup partisi akp yüzünden dinden soğudum chp yüzünden atatürkten soğudum o yüzden kafamı mhp'de dinliyorum