banner87

'Ecdadına salak diyen soysuzdur'

İslami kesimin önde gelen isimlerinden Milli Gazete yazarı Mehmet Şevket Eygi, “Piri Reis’in hayatındaki en büyük talihsizliği Kanuni Sultan Süleyman gibi bir salağın zamanında doğmuş olmasıdır” ifadesini kullanan Prof. Dr. Celal Şengör'e tepki gösterdi.

'Ecdadına salak diyen soysuzdur'

İslami kesimin önde gelen isimlerinden Milli Gazete yazarı Mehmet Şevket Eygi, “Piri Reis’in hayatındaki en büyük talihsizliği Kanuni Sultan Süleyman gibi bir salağın zamanında doğmuş olmasıdır” ifadesini kullanan Prof. Dr. Celal Şengör'e tepki gösterdi.

12 Mart 2018 Pazartesi 13:25
'Ecdadına salak diyen soysuzdur'

Şengör, Kanuni hakkındaki ifadeleri için özür dilemişti. İlgili sözlerini haberleştiren gazeteciler için "düşük kültür seviyeli" diyen Şengör, sözlerine "Bundan sonra Habertürk dışında hiçbir gazete veya televizyona hiçbir haber veya röportaj vermeyeceğim" demişti.

Eygi'nin "Salak!" başlığıyla (12 Mart 2108) yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle:

(Mahut kişi, özür dilemeden önce yazılmıştır.)

Kökeninin Dönme Sabataycı olma ihtimalinin büyük olduğunu bizzat kendisi itiraf eden bir profesör, Cennetmekan Kanunî Sultan Süleyman Han hakkında salak kelimesini kullanmış.

Teessüf ediyorum… Yazıklar olsun diyorum… Üniversite profesörleri edepli olmalı.

Kanunî Sultan Süleyman’a bütün cihan Muhteşem Süleyman diyor.

Onu düşmanları bile takdir ediyor.

Hiçbir Müslüman Türk ecdadına salak demez.

Ecdadına salak diyen soysuzdur.

Kanunî zamanında Nil ve Tuna iki Osmanlı nehriydi.

Kanunî’nin imparatorluğunun enkazından irili ufaklı kırk devlet çıkmıştır.

Kanunî edib bir Padişahtı, Divanı vardır.

ABD Capitol binasında, dünyanın sayılı kanun vazı’larından (koyucularından) olduğu için onun kabartma resmi bulunmaktadır.

Kanunî dünyanın en güçlü devletinin başındaydı.

Kanunî’nin Barbaros gibi bir amirali vardı.

Mimar Sinan gibi bir mimarı vardı.

Ebussuud efendi gibi bir şeyhülislamı vardı.

Sokullu gibi bir veziriazamı vardı.

Fuzulî Baki gibi şairleri vardı.

Kanunî 150 bin kişilik bir orduyla İstanbul’dan orta Avrupa’ya sefer eder ve binlerce kilometrelik yolda bir tek ekili tarlaya, bahçeye, bostana, meyveliğe zarar verilmezdi. (Sefer ruznamelerinden/günlüklerinden birinde “Bugün mezru/ekili arazide atını otlatan bir sipahinin boynunu vurdurttum” cümlesi yazılıdır.)

Kanunî İstanbul’unda hiç kimse hırsızlık yapmaya cesaret edemezdi. Öylesine huzur, asayiş, adalet, güvenlik vardı.

Kanunî Hıristiyanlara ve Yahudilere din, inanç, ibadet, kimlik, kültür hürriyeti veren bir padişahtı.

Avrupa’dan kovulan Yahudiler Kanunî Türkiye’sinde huzur içinde yaşıyordu.

Kanunî’nin devleti, o günün kontekstinde dünyanın en medenî, en âdil ülkesiydi.

Kanunî dindar bir Müslümandı.

Medenî, kültürlü, yüksek bir devlet başkanıydı.

Düşmanlarının bile salak demediği bu büyük Padişahı tahkir etmek hiçbir Türkiyeliye şeref kazandırmaz.

Onun hataları olmuş mudur? Bir kul olarak, bir insan olarak elbette olmuştur. Ama o, bütünüyle büyük bir şahsiyettir, büyük bir Müslümandır, büyük bir Türk’tür.

Onun dünyevî saltanatı sona ermiştir ama Mimar Sinan’a inşa ettirdiği Süleymaniye ve diğer eserleri ile kültür saltanatı devam etmektedir.

Onun büyüklüğünü anlamak için Avusturya kralı Ferdinand’ın elçisi Busbecq’in kitabını okumak gerekir.

A zavallı Dönme!.. Salak görmek istiyorsan aynaya baksan iyi edersin.

(Müslümanlara: Büyüklerimize hakaret eden salakları, yasal sınırlar içinde seviyeli bir üslupla protesto etmezseniz, onların edepsizliklerine ortak olursunuz.)

Not: Muhterem üstad, mütebahhir tarihçi İlber Ortaylı beyefendiye selam ve hürmetlerimi sunarım.

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 12.03.2018 16:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
VATAN SEVER 2018-03-12 13:54:15

NEDEN PROFESOR YALANMI SÖYLEMIŞ.DOĞRULARI DILE GETIRMIŞ.FRANSAYA KAPITILASYONLARI,BIR AVRADA RUSYAYI,SARAY
DA DÖNEN PISLIKLERI SAYMIYORUM BILE.MILLET AÇ BI ILAÇ.ELINDEN SON LOKMASI ALINIRKEN YABANCILARA VERDIKLERI
TAVIZLERI KONUŞALIM.ANALARINI BABALARINI KARDEŞLERINI TAHT UĞRUNDA KATLEDENLER MUHTEŞEMLIĞI BIRAKIN,ZAVALLI BILE OLAMAZLAR.EYGI BEYEFENDI ŞU ANKI HUKUMET IÇIN AYNI DÜŞÜNEN YURTTAŞLARIMIZ VAR.NE DIYORLAR;ÇALIYORLAR
AMA ÇALIŞIYORLAR.NE YAPTIKLARINI SORUNCADA KOPRÜLER DUBLE YOLLAR YAPTILAR DIYORLAR.BENDE CEVABEN;AL O DUBLE YOLLARI KÖPRÜLERİ KOY YEMEK MASASINA SABAH OĞLEN AKŞAM YERSIN DEYINCE SURATLARI GÖRMEK LAZIM.ELBETTE TÜM PADIŞAHLARI AYNI KEFEYE KOYMAYACAĞIZ.ÇOK AZI DEVLETE YARARLI OLMUŞ ÇOĞUNLUK ÜÇKUR DERDINE DÜŞMUŞ.YALAN DE
DIYEMEZSIN.SARAYIN TUZU KURUYDU.HAYAT ONLARA GÜZELDİ.YA VATANDAŞ NE HALDEYDİ.?AĞIR VERGILER ALTINDA EZILI
YORDU.EYGİ HOCA SIZIN DOĞRULARI SÖYLEDÎGİNİZİ ZANNEDERDIM.DOĞRULARA ALERJINIZ OLDUĞUNU BILMIYORDUM.

Avatar
DEMOKRASI 2018-03-12 15:01:49

Senin adamlığına tüküreyim Ulan tuturdunuz bir Osmanlı Türk Milletinın adı Türktür Osmanlının Borçlarını 1954 yılına kadar ödedik nerden bahsediyon Osmanlı diye bir imparatorluk yok işgal edip atalan eden bir topluluk osmanlı milleti nerelerrde yaşardı

Avatar
Nazif 2018-03-12 15:32:49

1500-1570 yıllarını kapsayan Osmanlı'nın altın çağında, Osmanlı kırsal nüfusunun ekonomik kaynaklara ciddi bir yük getirecek şekilde % 40, şehirli nüfusun da % 80 oranında arttığı tahmin edilmektedir. Ayrıca bu yıllar tüm Osmanlı ülkesinde şiddetli kıtlığın yaşandığı yıllar olarak kayıtlara geçmiş, bu durum tarımsal üretimi düşürmüş, böylece enflasyonun artmasına neden olmuştur. Örneğin; oldukça bolluk içinde sayılan Kanuni Sultan Süleyman'ın saltanatı yıllarında, ekmeğin tabii fiyatı bir akçeye 800 dirhem (2560 gr.), II. Selim Saltanatı ile III. Mehmed’in ki arası sürede 400 dirhem (1280 gr), Celali Fetreti yıllarında 200-150 dirhem (640-480 gr) ve büyük kaçgunluk da ise 70-60 dirhem (224-192 gr), hatta 50 dirheme (160 gr) kadar düşmüştür. Yani 1 akçeye alınan ekmeğin gramı 10 da 1’e kadar düşmüştür. Başka bir değişle aynı grama sahip ekmeğin fiyatı 10 misli artmıştır. Bu dönemde çarşı ve pazarlar ayarı düşük parayla (züyüf akçe) dolmuş ve piyasadaki denge altüst olmuştu.

Avatar
Tosun 2018-03-12 15:58:28

Kanuni dediginiz anne yahudi kizi karisi yahudi boyle olmasaydi madem guclu zamanlardi neden kapitilasyonlari kabul etti rahmetli Ataturk kaldirdi o kapitilasyonlari biraz kitap okuyun profosor bosuna olmamis kitap okumus ama unutmamiş

Avatar
ali gullu 2018-03-12 16:00:16

Yalanmi soylemis bir rus yahudi karinin agzina bakip Mustafayi katlettirip sarhos Selimi yerine getirene salak denir benim ecdadim Turk Osmanli degil 36 padisahin 32 sinin analari karmakarik Turk degil Aklinizi fikrinizi muslumanlik almis Isat dunyada muslumanlarin hali gozukuyor.

Avatar
bilipbilmeden 2018-04-07 03:50:01

Büyüklerimize hakaret eden salakları, yasal sınırlar içinde seviyeli bir üslupla protesto etmezseniz, onların edepsizliklerine ortak olursunuz.) demiş ... Atatürk'e sövüp sayanlara neden tepki vermediniz...sizde o edepsizliklere ortak olmadınız mı ?