banner87

Elif Çakır: AKP'deki sorun 'metal yorgunluğu' değil...

Karar yazarı Elif Çakır, İBB Başkanı Mevlüt Uysal'ın “Metroda da birinci önceliğimiz en fazla oy aldığımız yerler olacak inşallah” sözünün, dil sürçmesi kategorisinde değerlendirilemeyeceğini belirtti.

Elif Çakır: AKP'deki sorun 'metal yorgunluğu' değil...

Karar yazarı Elif Çakır, İBB Başkanı Mevlüt Uysal'ın “Metroda da birinci önceliğimiz en fazla oy aldığımız yerler olacak inşallah” sözünün, dil sürçmesi kategorisinde değerlendirilemeyeceğini belirtti.

21 Mart 2018 Çarşamba 14:44
Elif Çakır: AKP'deki sorun 'metal yorgunluğu' değil...

Mevlüt Uysal'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teşkilatlarına yönelik olarak “partimde metal yorgunluk” var teşhisi ve tespitinin ardından parti teşkilatları ve belediye başkanlarına yönelik değişim operasyonun ardından tercih edildiğini yazdı. Uysal'ın siyasete “dün girmiş” bir isim olmadığını belirten Çakar, Tayyip Erdoğan'ın Başbakan olduğu dönemde yapılan seçimlerin ardından yaptığı konuşmalardan bazı alıntılara yer vererek "Demem odur ki, iki yıllık ayrılıktan sonra partisinin başına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan o günden bu yana, 2019 Cumhurbaşkanlığı seçiminin zor olacağını, sandıkta 50 artı 1’i bulmanın kolay olmayacağını, tabanda partisine yönelik bir mesafe tespit ettiğini dile getiriyor ve bunun sebebinin teşkilatlardaki “metal yorgunluk” olduğunu söylüyor. Ben de diyorum ki sorun “teşkilatlarda” değil, sorun metal yorgunluk değil, sorun zihniyet, sorun güç zehirlenmesine bağlı olarak temel ilkelerin unutulmuş olması" değerlendirmesinde bulundu.

Elif Çakır'ın Karar'da "Metal yorgunluk mu, siyasal yozlaşma mı?" başlığıyla yayımlanan (21.03.2018) yazısı şöyle:

"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın “Metroda da birinci önceliğimiz en fazla oy aldığımız yerler olacak inşallah” sözü, dil sürçmesi kategorisinde değerlendirilebilir mi?

Peşinen söylemeliyim ki hayır.

Özellikle de, söz konusu siyasetçi, en önemli siyasi mottolarından birisi “hizmette ayrımcılık yapmayacağız” diyen bir partide siyaset yapıyorsa, elbette hayır.

Neden mi?

Şundan...

Mevlüt Uysal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teşkilatlarına yönelik olarak “partimde metal yorgunluk” var teşhisi ve tespitinin ardından parti teşkilatları ve belediye başkanlarına yönelik değişim operasyonun ardından tercih edilmiş bir isim. İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı için “istişare edilen” isimler arasında en iyisi olduğu için. En iyi tecrübeye sahip olduğu, dahası partiye mesafe koyan tabanın yeniden gönlünü kazanabilecek bir isim olduğu ve daha da önemlisi 2019 seçimlerinde AK Parti’nin ihtiyaç duyduğu, yüzde 50 artı 1’e katkı sağlayabilme potansiyeline sahip olduğu için, tercih edilmiştir.

Sayın Uysal, siyasete “dün girmiş” bir isim değil.

Meselenin daha iyi anlaşılması için soralım:

Daha “dün” siyasete girmemiş olan, Mevlüt Uysal “dün” böyle bir şey söyleyebilir miydi? Partisinin “AK Parti hizmette ayrımcılık yapmaz” ilkesinden, düsturundan habersiz olduğu düşünebilir mi?

Peki, Mevlüt Uysal’ın bu sözü, 2019 seçimleri için 50 artı 1’e ulaşmak için MHP ile dahi ittifak yapan, sandık kaygısı yaşayan, bir puana dahi ihtiyaç duyan partisine katkı mı sağlar, zarar mı verir?

“Bugünden itibaren seçimi kazanan her belediye başkanı bizim belediye başkanımızdır. Hizmette asla ayrımcılık yapmayacağız. Umarım bu demokratik siyasi rekabet içerisinde hiçbir arkadaşımız, hiçbir vatandaşımızın kalbini incitecek bir davranış içinde olmamıştır. Eğer böyle bir dil sürçmesi olmuşsa, bir yanlışlık olmuşsa ben de dahil olmak üzere özür dilerim.” (Başbakan Erdoğan, 30 Mart 2004, yerel seçimler sonrası balkon konuşması)

“Bizim sevincimiz başkasının üzüntüsü olamaz. Biz AK Parti olarak ne merkezi yönetimde ne yerel yönetimde hiçbir zaman bize oy verenlerle, oy vermeyenler arasında bir ayrım yapmadık, yapmayacağız. Seçimi kazanan bütün belediye başkanlarına eşit mesafedeyiz. Biz bütün Türkiye’yi kucaklıyoruz.” (Başbakan Erdoğan, 30 Mart 2009)

“İl ve parti ayrımı yapmaksızın hangi partiden olursa olsun hiçbir belediye arasında ayrım yapmadan katı atık toplama araçlarını dağıtıyoruz. Biz hizmette ayrım yapmayız.” (Başbakan Erdoğan, Katı Atık Toplama Aracı Dağıtım Töreni, 26 Ağustos 2010)

“Şu il bize oy verdi, hizmet götürelim. Şu ilçe bize oy vermedi onu cezalandıralım. Böyle bir ayrımcılık, böyle bir siyaset anlayışı bizim kitabımızda, bizim siyaset anlayışımızda yoktur. Nerede insan varsa, nerede nefes alıp veren bir can varsa onun ayağına hizmet götüreceğiz.” (Başbakan Erdoğan, 13 Mart 2013)

O halde şimdi şu soruyu soralım:

AK Parti’de asıl sorun ne: Metal yorgunluk mu? Siyasal yozlaşma mı?

Mevlüt Uysal’ın “metroda hizmeti götürürken birinci önceliğimiz en fazla oy aldığımız yerler olacak” sözü nasıl bir fotoğraf ortaya koymaktadır, bu söz neyin göstergesidir?

***

Siyasal yozlaşmanın temel özelliklerinden birisi de, siyasal aktörlerin, sahip oldukları kamu yetkisi ve gücünü kendilerine/partilerine menfaat sağlayacak şekilde kullanmalarıdır. 

Kamu görevlilerinin ve politikacıların hukuki ve ahlaki normları açıktan ihlal ederek, hizmet, seçmen, eş dost, akraba, siyasi ve partizan kayırmacılığı yapmalarıdır.

Siyasal yozlaşma belli  siyasal süreçlerde ortaya çıkan bir olgudur. Bir anda ortaya çıkmaz. En tehlikeli boyutu ise, siyasal yozlaşmanın toplumsal yozlaşmaya kaynaklık etmesidir. Politik yozlaşma hukuk devleti yerine kişisel ve keyfi bir yönetim anlayışını beraberinde getirir. Bu da vatandaşların hukuk sistemine olan güvenini zedeler.

Demem odur ki, iki yıllık ayrılıktan sonra partisinin başına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan o günden bu yana, 2019 Cumhurbaşkanlığı seçiminin zor olacağını, sandıkta 50 artı 1’i bulmanın kolay olmayacağını, tabanda partisine yönelik bir mesafe tespit ettiğini dile getiriyor ve bunun sebebinin teşkilatlardaki “metal yorgunluk” olduğunu söylüyor. Ben de diyorum ki sorun “teşkilatlarda” değil, sorun metal yorgunluk değil, sorun zihniyet, sorun güç zehirlenmesine bağlı olarak temel ilkelerin unutulmuş olması.

Siyasal yozlaşmanın önüne geçecek adımlar atılmalı. Çünkü AK Parti’ye kazandıracak olan budur.

AK Parti işe, tasarısı hazırda bekleyen “siyasi etik yasasını” çıkartmakla başlayabilir."

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ne sana ne de metal 2018-03-21 14:52:31

yorgunlugu diyene inanirim, Kabatas yalanini savunan sen deyil miydin.

Misafir Avatar
:-) 2018-03-21 18:09:44 @Ne sana ne de metal

DELİ ÖRNEĞİ CHP YE TAM UYMUŞ AĞZINA SAĞLIK.

Beğenmedim! (12)
Misafir Avatar
delidir ne yapsa yeridir 2018-03-21 18:08:57 @Ne sana ne de metal

Bir deli her gün koğuşun pencereinden her sabah işine giden adama bağırıyor. heey kaç, heey kaç heey kaç! bir gün adam merak etöiş demiş bir sorayım bu neden heey kaç diyor bana her sabah. yanaşmış koğuşun penceresine sormuş deliye bana neden heey koş diyorsun? deli başlamış gülmeye adam tekrar sormuş deli yine gülmeye başlamış... o arada başka biri delinin yanına yanaşmış pencereden soran adama demişki "bu deli zaten heeey koş heey koş dermiş durmadan bu yüzden buraya tımarhaneye atmışlar.. adam bu sefer ceavp verene sormuş ee sen neden buradasın cevap vermiş, bu delilerin tercümanlığını yapmam için.:-)))))))))))))))))). ŞİMDİ CHP DE ÇOOOOOK DELİ VAR DURMADAN ZIRVALIYOR HEP İFTİRA VE YALAN ATIYOR. YANLARINDA BİR KAÇ AKLI BAŞINDA ATARÜRKÇÜ VAR ONLARDA BİRAZ DURUMU DÜZELTMEYE ÇALIŞSALARDA ETKİLERİ YETKİLERİ ELLERİNDEN ALINMIŞ. yazık olmuş.

Beğenmedim! (10)
Avatar
haydi hayırlısı 2018-03-21 14:53:39

Metal yorgunluğu güç zehirlenmesi hepsi algı operasyonları safları sıklaştırmak için. İnişe geçtiniz haberiniz ola. Vatandaş uyandı seçimi bekliyoruz

Avatar
HAKAN 2018-03-21 15:39:44

BURADAKI TESBITINIZ ÇOK ISABETLİ.FAKAT KABATAŞ YALANIN UNUTULDU SANMA.AMA NE UZUN KUYRUKLUYDU O YALAN DEĞILMİ.

Avatar
Cahil 2018-03-21 15:38:46

GUC HALKTAN GELİR HALKTAN GUCUNU ALAN HALKTAN KORKUP DORTBIN POLISLE GEZMEZ SIZ GUCUNUNZU HALKTAN DEGIL BOP TAN ALIYORSUNUZ TIPKI ONCELERINIZ ECDADINIZ OZALLAR GIBI FAKIR HALKTA AMAN BENIM COCUGMUDA ISE ALSINLAR DIYE SIZDENMIS GIBI GOZUKUYOR KORKU TUNELLERIYLE OY ALIP YETMEZSE SECIM HILESI YAPMAK ICIN YASALAR BILE YAPIYORSUNUZ NATONUN GKADYOCULARI ILE BOP UN TROLLERI BIRLESTI MILLETE HAYIRLI OLSUN

Avatar
amk kaltagi 2018-03-21 16:05:37

kabatas yalancisi, Türk halkinin koltugunu hırsızlıkla caldiginiz icin ve kaybedince yüce divana gideceginizi bildiginiz icin kin ve düsmanlıgı körükleyerek algi operasyonu yaptiginizi gizleyemezsiniz! Devsirme hainler, mutlaka hesap sorulacak.
Müslüman görünümlü tarikat, siyonist soytarisi yalanci iki de bir ortaya cikip ezberledigin üc türce kelime ile bi seyler anlatmaya calisma. Sen bir hicsin!
Bir yalamasin.

Avatar
Yorum yap 2018-03-21 17:43:38

Yolun sonu gözüküyor. Elveda yiyiciler.

Avatar
Vatandas 2018-03-21 20:03:18

Millet parazitlerinden yalancılardan münafıklardan bir fabrika bile kuramayip ulkeyi ağdalı sözlerle kandıran varliklarini satan, zaman zemin ve değer kaybina neden olanlardan kurtulunca her sey daha iyi olabilir.

Avatar
demir kaya 2018-03-22 08:18:28

kabataş dediniz aklıma birsürü fantazi getirdiniz ama en güzeli kabataşta yaşananları anlatan fantaziydi iyiki varsınız yaşasın kabataştaki deri eldivenli belden yukarısı cıplak lar