26 Nisan 2015 Pazar
Bizi takip edin

Elvan ailesi: O saldırı Berkin’e oldu

46 gündür yaşam mücadelesi veren Berkin Elvan'ın babası, geçtiğimiz günlerde yaşanan polis müdahalesinde polislerin daha önce gelip görüştürklerini anlatıyor. Polis basın açıklaması dışında bir şey yapıp yapmayacaklarını, örneğin oturma eylemi olup olmayacağını sormuş. Berkin’in ailesi, “Hayır” yanıtı vermiş ve polisler uzaklaşmışlar yanlarından. "Ama" diye ekliyor Sami Elvan, “Basın açıklamasına da müsaade etmediler sonuçta.”
Elvan ailesi: O saldırı Berkin’e oldu
Gündem - 2 Mart 2015

İSTANBUL- Berkin Elvan’ın akrabaları, 46 gündür yattığı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kantininin yanındaki bir masanın etrafındalar. Dayılar, uzaktan akrabalar, akraba olmayan yakınlar…

Berkin’in durumunda bir değişiklik yok. Günler önce kaptığı enfeksiyon nedeniyle durumu daha da ağırlaştı. Ne zamandır uyuması için ilaç verilmiyor ama henüz uyanmadı.

Bundan 46 gün önce ekmek almak için çıkmıştı evinden. Tarih 16 Haziran’dı. Okmeydanı’nda gösteriler vardı. Polis biber gazı sıkıyordu. Biber gazı kapsüllerinden biri Berkin’in başına gelmişti.

Önce babası Sami Elvan ile konuşuyoruz. Sami Elvan, tekstil işçisi. Öğle arasında hastaneye geliyor, sonra işe dönüyor.

POLİSLE OLAN DİYALOG

Taksim’de çocukları için basın açıklaması yapmalarının engellenmesini soruyorum. Bekliyor muydu?

“Hayır” oluyor yanıtı: “Müdahale edilmesini gerçekten beklemiyordum. Berkin bir çocuk çünkü. Biz Berkin’in sesini duyurmak için oradaydık. Ama Berkin’e müdahale edildi.”

Polisin daha önce gelip kendileriyle konuştuğunu anlatıyor. Polis basın açıklaması dışında bir şey yapıp yapmayacaklarını, örneğin oturma eylemi olup olmayacağını sormuş. Berkin’in ailesi, “Hayır” yanıtı vermiş ve polisler uzaklaşmışlar yanlarından. “Ama” diye ekliyor Sami Elvan, “Basın açıklamasına da müsaade etmediler sonuçta.”

Sami Elvan ekliyor: “Berkin hâlâ yaşam mücadelesi veriyor. Bu olayı destek amaçlı, küçük bir basın açıklamasıyla duyurmak istedik. Bu açıklamayı Berkin’in sağlığını, durumunu merak edenler için düşünmüştük.”

‘BERKİN ADINA ÖZÜR DİLİYORUM’

Taksim’e gelenlerden Berkin adına özür diliyor: “Gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istiyorum. Bizim yüzümüzden olmuş gibi düşünüyorum. Hem yaralananlardan hem gözaltına alınanlardan Berkin adına özür diliyorum.”

Sorum üzerine, CHP ve BDP’den milletvekillerinin kendilerini ziyarete geldiklerini, AKP’den kimsenin gelmediğini ve aramadığını söylüyor. “Bizim kimseye karşı yanlışımız yok ki. Keşke gelselerdi. Bizim kalbimizde, gönlümüzde kimseyi kırmak gibi bir düşünce yok” diyor.

Gezi eylemlerinde hayatını kaybedenlerin aileleri bu süreçte en büyük destekçileri olmuş. “Zaten onların desteği sayesinde ayakta duruyoruz” diyor. Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Mehmet Ayvalıtaş’ın aileleriyle sürekli haberleşiyorlar.

Kamuoyu desteğini “mükemmel” olarak niteliyor: “Telefonum 24 saat açık. Kim isterse arayabilir. Berkin’in annesi babası bizsek, onlar da abileri ablaları.”

ANNESİNİN POLİSE SORUSU

Berkin’in annesi Gülsüm Elvan başta konuşmak istemiyor. Sami Elvan ile konuşmamızdan sonra, onun yanına gidiyorum. Sohbet ediyoruz; laf lafı açıyor ve yine düne geliyor.
Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan

“Kaydedebilir miyim?” diye soruyorum. “Tabii” diyor bu kez ve anlatıyor. “Dün bize sadece basın açıklaması mı yapacaksınız diyen polise sordum, ‘Senin çocuğun var mı?’ diye. ‘Var’ dedi. ‘Berkin daha 14 yaşında’ dedim. ‘Eğer babaysan, vicdanın varsa, bu açıklamayı yapmak benim en doğal hakkım. Ben isyan edeceğim, feryat edeceğim’ dedim. ‘Kendini benim yerime koy’ dedim. ‘Tamam’ dedi. Ama yine yaptırmadılar. O saldırı bize, Berkin’e oldu. Çünkü herkes onun için gelmişti oraya.”

Konuşmamız, doktorun yanından gelen dayının aktardıklarıyla yarım kalıyor. Berkin’in durumunda değişiklik olmadığını söylemiş doktor. Dayısı, “Aynı her şey” diyor kısaca.

Yanımızda Berkin’den bir yaş büyük ablası Özge Elvan da var. Kapkara kaşları, kapkara gözleriyle umutlu, gülümsüyor. Bir ara bir anons duyuluyor acil servis tarafından. Oraya koşuyor. Sonra sessizce yanımıza dönüyor. Yeni bir haber olmadığını anlamak zor değil.

Yağmur çiselemeye başlıyor. 14 yaşındaki Berkin Elvan uyumaya devam ediyor.

Aklıma, dün okunamayan basın açıklamasından satırlar geliyor: “Berkin’in vurulmasının üzerinden 45 gün geçmesine rağmen olayın sorumlularının bulunması konusunda herhangi bir çalışma yapılmamıştır.” (BBC Türkçe/Rengin Arslan)

HABERİ PAYLAŞ :
İLGİLİ HABERLER
Diren Finlandiya
SERBEST KÜRSÜ-/ HASAN ŞİMŞEK*- art ayının sonlarında bütün dünya medyasında, dolayısıyla da Türk medyasında Finladiya eğitim sistemi hakkında bir haber ...
İşte böyle paralel ilan ediyorlar
AKP Milletvekili Metin Külünk, dağıttığı karanfillerden almayan vatandaşları ‘paralel’ ilan etti. AKP İstanbul Başkanlığı’nın düzenlediği 1. Bölge Sevgi Yürüyüşü, Ümraniye Alemdağ ...
Hepsi iptal mi olacak?
KPSS soruşturmasında ÖSYM çalışanı Haydar Altunay’ın hard diskinde 2010 SBS sorularının çıktığı ve soruşturmanın SBS sınavlarını da kapsayacak şekilde genişlediği ...
Her şeyi gözler önüne seren anket
Türkiye Toplumsal Eğilimler Anketi’nden çarpıcı sonuçlar çıktı. Vatandaşların yüzde 66,3’ü yolsuzluk son yıllarda arttı diyor. Ankete katılanların yüzde 54,4'ü ise ...
Tayyip’in tahtı!
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için İstanbul’da restore edilen Vahdettin Köşkü’nün iç dekorasyonunda ipek ve 24 ayar yaprak altın kullanıldığı ortaya çıktı. ...
Erdoğan’ın reklamı hata dolu
Erdoğan’ın da oynadığı Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü için Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan tanıtım filminde yapılan hatalar dikkat çekti. Reklamda en belirgin hatalar ...


KÖŞE YAZARLARIMIZ

Yılmaz Polat « Yurt Gazetesi
Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!