29 Mart 2015 Pazar
Bizi takip edin

Elvan ailesi: O saldırı Berkin’e oldu

46 gündür yaşam mücadelesi veren Berkin Elvan'ın babası, geçtiğimiz günlerde yaşanan polis müdahalesinde polislerin daha önce gelip görüştürklerini anlatıyor. Polis basın açıklaması dışında bir şey yapıp yapmayacaklarını, örneğin oturma eylemi olup olmayacağını sormuş. Berkin’in ailesi, “Hayır” yanıtı vermiş ve polisler uzaklaşmışlar yanlarından. "Ama" diye ekliyor Sami Elvan, “Basın açıklamasına da müsaade etmediler sonuçta.”
Elvan ailesi: O saldırı Berkin’e oldu
Gündem - 2 Mart 2015

İSTANBUL- Berkin Elvan’ın akrabaları, 46 gündür yattığı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kantininin yanındaki bir masanın etrafındalar. Dayılar, uzaktan akrabalar, akraba olmayan yakınlar…

Berkin’in durumunda bir değişiklik yok. Günler önce kaptığı enfeksiyon nedeniyle durumu daha da ağırlaştı. Ne zamandır uyuması için ilaç verilmiyor ama henüz uyanmadı.

Bundan 46 gün önce ekmek almak için çıkmıştı evinden. Tarih 16 Haziran’dı. Okmeydanı’nda gösteriler vardı. Polis biber gazı sıkıyordu. Biber gazı kapsüllerinden biri Berkin’in başına gelmişti.

Önce babası Sami Elvan ile konuşuyoruz. Sami Elvan, tekstil işçisi. Öğle arasında hastaneye geliyor, sonra işe dönüyor.

POLİSLE OLAN DİYALOG

Taksim’de çocukları için basın açıklaması yapmalarının engellenmesini soruyorum. Bekliyor muydu?

“Hayır” oluyor yanıtı: “Müdahale edilmesini gerçekten beklemiyordum. Berkin bir çocuk çünkü. Biz Berkin’in sesini duyurmak için oradaydık. Ama Berkin’e müdahale edildi.”

Polisin daha önce gelip kendileriyle konuştuğunu anlatıyor. Polis basın açıklaması dışında bir şey yapıp yapmayacaklarını, örneğin oturma eylemi olup olmayacağını sormuş. Berkin’in ailesi, “Hayır” yanıtı vermiş ve polisler uzaklaşmışlar yanlarından. “Ama” diye ekliyor Sami Elvan, “Basın açıklamasına da müsaade etmediler sonuçta.”

Sami Elvan ekliyor: “Berkin hâlâ yaşam mücadelesi veriyor. Bu olayı destek amaçlı, küçük bir basın açıklamasıyla duyurmak istedik. Bu açıklamayı Berkin’in sağlığını, durumunu merak edenler için düşünmüştük.”

‘BERKİN ADINA ÖZÜR DİLİYORUM’

Taksim’e gelenlerden Berkin adına özür diliyor: “Gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istiyorum. Bizim yüzümüzden olmuş gibi düşünüyorum. Hem yaralananlardan hem gözaltına alınanlardan Berkin adına özür diliyorum.”

Sorum üzerine, CHP ve BDP’den milletvekillerinin kendilerini ziyarete geldiklerini, AKP’den kimsenin gelmediğini ve aramadığını söylüyor. “Bizim kimseye karşı yanlışımız yok ki. Keşke gelselerdi. Bizim kalbimizde, gönlümüzde kimseyi kırmak gibi bir düşünce yok” diyor.

Gezi eylemlerinde hayatını kaybedenlerin aileleri bu süreçte en büyük destekçileri olmuş. “Zaten onların desteği sayesinde ayakta duruyoruz” diyor. Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Mehmet Ayvalıtaş’ın aileleriyle sürekli haberleşiyorlar.

Kamuoyu desteğini “mükemmel” olarak niteliyor: “Telefonum 24 saat açık. Kim isterse arayabilir. Berkin’in annesi babası bizsek, onlar da abileri ablaları.”

ANNESİNİN POLİSE SORUSU

Berkin’in annesi Gülsüm Elvan başta konuşmak istemiyor. Sami Elvan ile konuşmamızdan sonra, onun yanına gidiyorum. Sohbet ediyoruz; laf lafı açıyor ve yine düne geliyor.
Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan

“Kaydedebilir miyim?” diye soruyorum. “Tabii” diyor bu kez ve anlatıyor. “Dün bize sadece basın açıklaması mı yapacaksınız diyen polise sordum, ‘Senin çocuğun var mı?’ diye. ‘Var’ dedi. ‘Berkin daha 14 yaşında’ dedim. ‘Eğer babaysan, vicdanın varsa, bu açıklamayı yapmak benim en doğal hakkım. Ben isyan edeceğim, feryat edeceğim’ dedim. ‘Kendini benim yerime koy’ dedim. ‘Tamam’ dedi. Ama yine yaptırmadılar. O saldırı bize, Berkin’e oldu. Çünkü herkes onun için gelmişti oraya.”

Konuşmamız, doktorun yanından gelen dayının aktardıklarıyla yarım kalıyor. Berkin’in durumunda değişiklik olmadığını söylemiş doktor. Dayısı, “Aynı her şey” diyor kısaca.

Yanımızda Berkin’den bir yaş büyük ablası Özge Elvan da var. Kapkara kaşları, kapkara gözleriyle umutlu, gülümsüyor. Bir ara bir anons duyuluyor acil servis tarafından. Oraya koşuyor. Sonra sessizce yanımıza dönüyor. Yeni bir haber olmadığını anlamak zor değil.

Yağmur çiselemeye başlıyor. 14 yaşındaki Berkin Elvan uyumaya devam ediyor.

Aklıma, dün okunamayan basın açıklamasından satırlar geliyor: “Berkin’in vurulmasının üzerinden 45 gün geçmesine rağmen olayın sorumlularının bulunması konusunda herhangi bir çalışma yapılmamıştır.” (BBC Türkçe/Rengin Arslan)

HABERİ PAYLAŞ :
İLGİLİ HABERLER
‘Burada eşekbaşı mısınız?’
Haber Merkezi/Rojda Duygu Yeşilgöz - Rutin okul gezisi sırasında Yalova Fen Lisesi’nde kılık kıyafet özgürlüğü eğitimi yapan öğretmene sakalını kes ...
Kentsel dönüşüm camiyi öteledi
HABER MERKEZİ/ MEHMET DEMİRKAYA- Bağcılar’ın göbeğini oluşturan meydan yeşil alan ve park olarak büyütülüyor. Göbekte bulunan 30 yıllık Bağcılar Merkez ...
KKTC’yi kaybettik!
Kuzey Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu, Rum Futbol Federasyonu’na üye olmaya hazırlanıyor. Üyelik kararı pazartesi günü basın toplantısıyla açıklanacak. Türkiye Futbol Federasyonu’nun ...
Ahmet Hakan’dan Gökçek’e olay tweet
Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan'ın köşesinde bir çikolata firmasının reklamını yapması ortalığı karıştırdı. Ahmet Hakan'la Twitter'da dalga geçen Ankara Büyükşehir Belediye ...
Yargıtay’dan flaş Gökçek kararı…
Yargıtay, Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Melih Gökçek lehine verilen tazminat kararını bozdu. Gökçek, CHP Parti Meclisi üyesi Ali Özcan’ın bir ...
Saray değil sanki kara delik
ANKARA/SEDA BUGARİ- Meclis’te bir önerge ile Torba Yasa’ya Cumhurbaşkanı Erdoğan’a örtülü ödenek eklendi. Seçim döneminde görev yapmak üzere atanan İçişleri ...

KÖŞE YAZARLARIMIZ

Elvan ailesi: O saldırı Berkin’e oldu « Yurt Gazetesi
Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!