banner87

Enis Berberoğlu'na 'casusluk ve terör' suçlaması çöktü

MİT TIR'ları davasında Enis Berberoğlu'na 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi. Tutukluluk halinin devamına karar verildi. SEGBİS ile katılan Enis Berberoğlu, CHP'li vekil arkadaşlarına 'umudunuz kaybetmeyin' diye seslendi.

Enis Berberoğlu'na 'casusluk ve terör' suçlaması çöktü

MİT TIR'ları davasında Enis Berberoğlu'na 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi. Tutukluluk halinin devamına karar verildi. SEGBİS ile katılan Enis Berberoğlu, CHP'li vekil arkadaşlarına 'umudunuz kaybetmeyin' diye seslendi.

13 Şubat 2018 Salı 14:31
Enis Berberoğlu'na 'casusluk ve terör' suçlaması çöktü

Enis Berberoğlu'na yönetiltelen; 'teröre yardım ve yataklık ile casusluk suçlaması' düştü. Berberoğlu “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Berberoğlu'nun avukatları gazeyeci Erdem Gül'ün başvurusunu emsal alarak tahilye için başvuru yapacak. Berberoğlu'nun avukatları yynı zamanda bu kararı temyize de götürecekler.

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun, MİT TIR’ları görüntülerini eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a verdiği gerekçesiyle bugün İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nde karar duruşması görüldü. Mahkeme heyeti, “devletin gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak” suçunu işlediği gerekçesiyle Berberoğlu'nu 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Berberoğlu'nun tutukluluk halinin devamına karar verildi.

8 aydır Maltepe Cezaevi'nde tutuklu bulunan CHP'li vekil Enis Berberoğlu, 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi 25 yıl hapis cezası vermişti. Bu kararı İstinaf mahkemesi bozmuştu. Bir önceki davada Berberoğlu'na kelepçe takılmak istenmesi üzerine Berberoğlu Mahkeme Salonu'na gelmemiş davaya SEGBİS ile katılmıştı. Bugünkü davaya da Berberoğlu yine SEGBİS ile katıldı. Kapalı yapılan duruşmaya sadece Berberoğlu'nun eşi, kızı ve avukatları alındı. Çok sayıdaki CHP'li vekil de mahkeme kapısında kararın açıklanmasını bekledi.

HTS kayıtlarını delil gösteren Berberoğlu'nun avukatları o gün Berberoğlu'nun, Can Dündar ile görüşmediğinin açık olduğunu ifade etti. Berberoğlu'da davada kısa bir savunma yaptı. Berberoğlu, 'Gazetecilik ve siyasi hayatım boyunca en küçük bir suça bulaşmadım. Bir delil bulursanız ömür boyu hapis yatmaya razıyım' dedi. Berberoğlu, davada CHP vekil arkadaşlarına da 'umudunuzu kaybetmeyin' diye seslendi.

OYA BERBEROĞLU KARARI DEĞERLENDİRDİ

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'na 5 yıl 10 ay hapis cezası verilmesinin arından adliye önünde Berberoğlu'nun avukatı, milletvekilleri ve eşi Oya Berberoğlu açıklama yaptı. Eşi Oya Berberoğlu,"Adalete güveniyorum Enis'in en kısa zamanda tahliye olmasını bekliyorum" dedi. Berberoğlu'nun avukatı Murat Ergün ise, "Tahliye olmaması bizim için büyük bir sorun. Biz tahliye için öncelikle 3. Ceza Dairesi'ne başvuracağız. Bundan sonra dosya Yargıtay'a gidecek" diye konuştu.

AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Berberoğlu'nun avukatı Murat Ergün ise "Mahkeme, Enis Berberoğlu hakkındaki, en kabul edilemez, en çok vicdanları yaralayan savcılık iddialarının tamamını reddetti. Birinci başlık bu. Ne diyordu savcılık? Enis Berberoğlu casusluk yapmıştır ve Enis Berberoğlu terör örgütüne yardım etmiştir, onun çıkarları doğrultusunda hareket etmiştir. Bugün Bölge Adliye Mahkemesi iki suçlamayı da reddetti. Bu bizim için çok önemlidir. Dolayısıyla bu karar aslında tamamen vicdanları rahatlatan, adalete uygun olan ve içimize sinen bir karar olmamakla birlikte kötünün iyisidir diyebiliriz. Ne olmalıydı? Ne olsaydı adil olurdu. Olması gereken hiç kuşkusuz Enis Berberoğlu'nun beraat etmeseydi. Şimdi dosyada karar ve dosya içeriği alenileştiği için ileride göreceksiniz yargılama aşamasında Enis Berberoğlu'nun masumiyeti gün gibi ortaya çıkmıştır. Güneşin doğması gibi doğmuştur. Ama maalesef mahkeme beraat kararı vermemiştir. Ve doğal olarak tahliye kararı da verememiştir. Tahliye kararının da verilmemesinin gerekçeleri arasında başka bir dosyadan yargılanıyor olması var ki, o dosyada da zaten tutuksuzdur. Dolayısıyla şöyle bağlayabiliriz aslında her şey ortaya çıkmıştır. Enis Berberoğlu üzerine atılı suçları işlememiştir. Üzerine atılı olan iftiralardan, özellikle vatana-millete karşı, casusluk, terör örgütü doğrultusunda çıkarlarına hizmet etme gibi en rahatsız edici, en çok reddettiğimiz suçlamalardan aklanmıştır. Tahliye olmaması bizim için büyük bir sorun. Biz tahliye için öncelikle 3. Ceza Dairesi'ne başvuracağız. Bundan sonra dosya Yargıtay'a gidecek. Burada bir sonuç alamazsak Yargıtay'dan da tahliye yönünde isteklerimiz devam edecek" dedi.

Ergün konuşmasını şöyle sürdürdü; "Ancak şiddetle, sizin vasıtanızla Anayasa Mahkemesine de buradan artık bizim dosyamızın bir an önce ele alınması gerektiğini duyurmak istiyorum. Enis Berberoğlu, Anayasa Mahkemesi'nin daha önce aldığı bir karara rağmen verilmiş bir karardır. Yani Anayasa Mahkemesi de yok sayılarak verilmiş bir karardır. Anayasa Mahkemesi'nin daha önce Erdem Gül - Can Dündar dosyasının da verdiği hak ihlali kararı yok sayılmıştır. Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi'nin bu davranışı görmezden gelmesini anlamak mümkün değildir. Anayasanın hak ihlalini görmezden gelmesi mümkün değildir. Biz bugün tahliye olmasını istiyorduk"

Bir gazetecinin 'itiraz edeceksiniz ama bu şartlarda ne kadar daha cezaevinde kalacak' sorusuna avukat Ergün “Bugün çıkması lazım. İtiraz üzerine bugün çıkması lazım" şeklinde cevap verdi.

"BURUK BİR SEVİNÇ OLDU"

Oya Berberoğlu da yaptığı açıklamada, "Buruk bir sevinç oldu. Ama tamamına en kısa süre ulaşacağına inanıyorum. Bir an önce Enis'in tahliye edilmesini bekliyorum. En güzeli avukatımız da anlattı, o vicdanlarda yaraydı gerçekten. Enis'in casus, terör örgütüne yardım falan suç isnatları çöktü, bitti. Yoktu öyle bir şey zaten. Ona sevindik. En azından üzerimizdeki o manevi yük kalkmış oldu. . Adalete güveniyorum Enis'in en kısa zamanda tahliye olmasını bekliyorum" dedi.

CHP MİLLETVEKİLLERİ İSTİNAF MAHKEMESİ ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPTI

Duruşma öncesi Berberoğlu'na destek için gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, İstanbul Milletvekilleri Gamze İlgezdi, Barış Yarkadaş, Onursal Adıgüzel ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun da aralarında olduğu grup basın açıklaması yaptı.

"EN MÜKEMMEL ADALET VİCDANLARDADIR"

Muharrem Erkek, Berberoğlu'nun Türkiye'nin en önemli gazetecilerden biri ve milletvekili olduğunun atını çizdi. Erkek, "Her şeyden önemlisi suçsuz bir insan cezaevinde. 9 aydır tutuklu. Bizler hukukçular ve hepimiz dosyanın içeriğini çok iyi biliyoruz. Somut kesin inandırıcı bir delil olmadan bir insanın cezaevinde olması, özgürlüğünün elinden alınması yalnızca kendisini değil ailesini ve toplumu giderilmesi imkansız mağduriyetlere sürüklüyor. Bu dosyada bir suç yok. Bir devlet sırrı yok. Bir gizli bilgi belge yok. Bu dosyada casusluk yok. Zaten istinaf mahkemesi bozma kararında da suçun unsurlarının oluşmadığını özellikle vurgulamıştı. Ancak Milletvekilimiz Enis Berberoğlu hala cezaevinden hala tutuklu. En mükemmel adalet vicdanlardadır. Enis Berberoğlu özgür olmadıkça tahliye edilmedikçe toplumun vicdanında adalet hiçbir zaman tecelli etmeyecektir. Bugün artık bu hukuksuzluğa bir son verilmesini ve derhal milletvekilimiz Enis Berberoğlu'nun tahliye edilmesini bekliyoruz. Türkiye'nin en önemli sorunu adalet. Demokrasinin özgürlüğün hakların her şeyin güvencesi bağımsız ve tarafsız yargıdır. Hukuktur. Bunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız" ifadelerini kullandı.

KAFTANCIOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu ise "Haksız hukuksuz bir şekilde 9 aydır tutuklu, esir alınmış milletvekilimiz Enis Berberoğlu'nun mahkemesi için bir aradayız. Hakkındaki bütün iddiaların çürütüldüğü ve kararı veren mahkemeler tarafından bile suçsuzluğunun ifade edilmesine rağmen hala tutukluluğunun devam ettiği ve ne yazık ki tüm Türkiye'nin bildiği gerçekleri bilmesine rağmen içerideki duruşmanın gizlilik kararı nedeniyle hiç kimsenin girmeden kapalı bir şekilde yapıldığı bir hukuk garabetinin içindeyiz" dedi.

KARAR AÇIKLANDI

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, MİT Tırları’nın durdurulmasına ilişkin görüntüleri yayınlaması için Can Dündar’a verdiği iddiasıyla İstinaf Mahkemesi’nde yargılandığı davada, 5 yıl 10 hapse çarptırıldı ve tutukluluk halinin devamına karar verildi.
CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun MİT Tırları’nın durdurulmasına ilişkin görüntüleri yayınlaması için Can Dündar’a verdiği iddiasıyla İstinaf Mahkemesi’nde yargılandığı davanın üçüncü celsesi görüldü.

BERBEROĞLU ’SEGBİS’ İLE BAĞLANDI

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2’inci Ceza Dairesi’nde kapalı olarak görülen duruşmaya, tutuklu sanık Enis Berberoğlu, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanırken, avukatları Murat Ergün, Yiğit Acar ve Zeynel Öztürk, eşi Oya Berberoğlu ile kızı Dilara Berberoğlu da salonda hazır bulundu. Duruşmaya Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı (MİT) avukatı Fuat Midas, Ümit Ulvi Canik ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın avukatı Sara Kanalka ve Hatica Özay da katıldı.

25 YIL HAPİS CEZASI KARARI BOZULDU

3,5 saat süren duruşmanın ardından 2’inci Ceza Dairesi kararını açıkladı. Daire kararında, yerel mahkeme olan İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından sanık Enis Berberoğlu’na “devletin gizli kalması gereken bilgilerini casusluk maksadıyla açıklama” suçundan verilen 25 yıl hapis cezası kararını bozdu.
Mahkeme, sanık Enis Berberoğlu’nun eyleminin “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak” suçunu oluşturduğunu belirterek ve sanığın geçmişi, eğitim ve bilgi düzeyi, konumu, suça konu görüntü ve bilgilerin içeriğinin yayınlanmasının meydana getireceği sonuçları öngörebilme durumuna rağmen bilgileri açıklamış olması ve buna bağlı kastının yoğunluğunu dikkate alarak sanık Berberoğlu’nun 7 yıl hapisle cezalandırılmasına hükmetti.  Ardından sanığın geçmişi, sabıkasız oluşu ve geleceği üzerinde etkisini dikkate alan mahkeme, sanığın cezasında indirime giderek 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırdı ve tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Ayrıca daire kararında, sanığın işlemiş olduğu eylemin terör ve terör amacı ile işlenen suçlardan olmaması nedeniyle cezada artırım yapılmasına yer olmadığını tutanağa geçirdi.
Kararın ardından duruşmaya SEGBİS ile bağlanan Enis Berberoğlu, “25 yılla başladık, 5 yıla kadar düştük. Moralinizi bozmayın arkadaşlar” dedi.

"CASUSLUK İDDİALARININ ÇOKTÜĞÜNÜ VURGULAMAK İSTİYORUM"

Kararı değerlendiren CHP Genel Başkan yardımcısı Muharrem Erkek bu davayı tarihteki ünlü Yüzbaşı Dreyfus davasına benzettiklerini belirtti. Erkek, " Yüzbaşı Dreyfus da çok haksız bir şekilde ağır ithamlarla yargılanmıştı. Ama sonuçta hakikat ortaya çıktı ve aklandı. Enis Berberoğlu suçsuzdur. Enis Berberoğlu, ülkemizin yetiştirdiği en önemli gazetecilerden birisidir. Ve şu anda milletvekilidir. Her şeyden önemlisi suçsuz bir insandır. Bu karar ile baştaki ağır iddiaların, özellikle casusluk iddiasının çöktüğünü de özellikle de vurgulamak istiyorum. Sonuç olarak, bu yargılamaların sonucunda Enis Berberoğlu'nun beraat edeceğini inancımız da tamdır. Her şeye rağmen yargının üzerindeki ağır baskıları bilmemize rağmen, adalete sonuna kadar güvenmek, hukuk mücadelesini sonuna kadar sürdürmek zorundayız diyorum" dedi.

NE OLMUŞTU?

Berberoğlu, MİT TIR’ları görüntülerini eski Cumhuriyet gazetesi genel yayın yönetmeni Can Dündar’a verdiği suçlamasıyla 14 Haziran’da tutuklanmıştı.

Berberoğlu’nun avukatlarının cezanın bozulması için istinaf mahkemesine 18 Temmuz’da yaptığı başvuru üzerine, mahkeme hapis cezasını bozmuştu. Yerel mahkemenin kararı uygulamamasının ardından dosya istinaf mahkemesine devredilmişti. İstinaf mahkemesiyse Berberoğlu için tutuklu yargılama kararı vermişti.

ÖNCE 7 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

İstanbul 2. Ceza Dairesi, sanık Enis Berberoğlu'nun eyleminin oluş ve kabule göre “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" suçunu oluşturduğu takdir ve kabul olunduğunu belirtti.  İstanbul 2. Ceza Dairesi kararında, sanığın geçmişi, eğitim ve bilgi düzeyi, konumu, suça konu görüntülerin ve bilgilerin içeriğinin yayınlanmasının meydana getireceği sonuçları öngörebilme durumuna rağmen bilgileri açıklamış olduğunu ifade ederek, kastının yoğunluğu, suçun işlendiği zaman, yer ve meydana gelen tehlikenin ağırlığı, suç konusunun önem ve değerini dikkate alarak Sanık Enis Berberoğlu'nu Türk Ceza Kanunun (TCK) 329/1 maddesi gereğince 7 yıl hapis cezasına çarptırdı. 

İYİ HALDEN CEZA DÜŞÜRÜLDÜ

Sanık Berberoğlu'nun sübut bulan eyleminin 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 3. ve 4. maddelerinde belirtilen terör ve terör amacıyla işlenen suçlardan olmaması nedeniyle kanunen artırım yapılmasına yer olmadığına hükmeden İstanbul 2. Ceza Dairesi, sanığın geçmişi, sabıkasız oluşu ile cezanın geleceği üzerindeki olası etkileri dikkate alınarak lehine takdiri indirim hükümlerini uyguladı ve cezayı 5 yıl 10 ay hapis cezasına düşürdü. 

BELLİ HAKLARDAN YOKSUN BIRAKILDI

Kararda şöyle denildi: “Sanığın kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasının mahkumiyetinin kanuni sonucu olarak 5237 sayılı TCK'nın 53/1 maddesinin uygulanması yönünden a-c-d ve e bentleri ile b bendinde yazılı seçme , seçilme ve diğer siyasi hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına, aynı kanunun 53/2 maddesinin uygulanması açısından 53-1 maddesinin a-c-d- ve e bentleri ile b bendinde yazılı seçme ve diğer siyasi hakları ve aynı maddenin 3. Fıkrası uyarınca c bendinde yazılı kendi altsoyu üzerindeki velayet, vesayet ve kayyımlık yetkilerinin mahkum olduğu hapis cezasından koşullu salıverilinceye kadar kullanılmamasına karar verildi"

DAVANIN GEÇMİŞİ

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, "MİT TIR'ları görüntülerinin yayınlanması" Davası'nda 14 Haziran 2017 tarihinde "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadıyla açıklamak" suçunu işlediği gerekçesiyle 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve tutuklandı. Berberoğlu'yla aynı davada yargılanan Can Dündar ve Erdem Gül'ün dosyaları ise ayrıldı. Enis Berberoğlu'nun avukatları karara itiraz ederek, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'ne başvurdu. Berberoğlu'nun avukatları aracılığıyla yaptığı istinaf başvurusunu yerinde bulan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararının bozulmasına 9 Ekim'de karar verdi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi de, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi'nin kararını, "usul ve yasaya aykırı olduğu" gerekçesiyle 7 Kasım da iade edilmesine karar verdi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi iade kararında, "(İstinaf Mahkemesi) Adeta kendini yüce Yargıtay'ın yerine koyarak esastan bozma yapmış, mahkememizin bağımsızlığına, karar verme özgürlüğüne müdahale etmiştir. Hatta Bölge Adliye Başsavcılığı dahi bu hatalı uygulama karşısında sessiz kalmamış, itiraz yetkisi olmamasına rağmen 'görüldü' yaparken dile getirdiğimiz hususlarda eleştirilerde bulunma zarureti hissetmiştir" ifadelerine yer verildi. Kararda, istinafın yetkisi ve görevi dahilindeki bir  konuda söz konusu yetkiyi kullanmayıp görev ve yetkisini ilk karar veren mahkemeye devretmesinin usul ve yasaya açıkça aykırılık teşkil ettiği kaydedilerek "Her ne kadar Yargıtay, Bölge Adliye Mahkemesi bozma kararlarına karşı ilk derece mahkemelerinin direnemeyeceğini,  direnme yasağı olduğunu içtihat altına almışsa da bu içtihadın, kanuna uygun şekilde yapılmış bozma kararlarına münhasır olduğunun kabulü gerekecektir" denildi.  Kararda, tüm bu nedenlerle "bozma kararının usul ve yasaya aykırılık teşkil etmekle verilen bozma kararı yönünden mahkemece yapılacak bir işlem olmadığından"  karar verilmesine yer olmadığına hükmetmişti. 

BERBEROĞLU'NDAN MEKTUP

MİT TIR’ları görüntülerini eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a verdiği iddiasıyla bugün İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nde karar duruşması görülecek olan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, Basın Konseyi’nin 31’inci kuruluş yıldönümü kutlamasına mektup gönderirken basın ve ifade özgürlüğüne dikkat çekti.

Caddebostan Büyük Kulüp’teki törenin onur konuğu Maltepe Cezaevi’nde tutuklu bulunan Enis Berberoğlu’nun gazeteci eşi Oya Berberoğlu’ydu. Oya Berberoğlu, eşinin avukatı aracılığıyla cezaevinden gönderdiği mektubu okudu. Berberoğlu mektupta meslektaşlarına şöyle seslendi: 

“Hep adalet ve özgürlüklerden söz ederiz. Ama yokluğunu en fazla cezaevinde hissederiz ya... İşte o misal, medyada örgütlenme özdenetim çabaları da buradan bakılınca çok farklı gözüküyor, daha iyi anlaşılıyor. Ne yazık ki, tıpkı Gazeteciler Cemiyeti ve sendika gibi Konsey de gerekli ve yeterli desteği bulamadı. Ve bu ağır ihmalin sonuçlarını, emekli bir gazeteci, manşet kurbanı mahkûm siyasetçi sıfatıyla fazlasıyla ağır şekilde yaşıyorum. Umarım genç kuşak medya çalışanları geçmiş hatalardan ders çıkarır.” 


 

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 13.02.2018 17:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
asil silah kime gidiyordu bunun incelenmesi lazim 2018-02-13 14:37:51

devletin gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak butun dunya duymus ne gizliligi

Avatar
Enis Berberoğlu serbest 2018-02-13 14:44:44

birakilmali silahlari yollayan tutuklanmali

Misafir Avatar
soylu_ 2018-02-13 17:02:16 @Enis Berberoğlu serbest

CHP de Enis Berberoğlu bir tanemi? chp yönetim kadrosunun yüzde sekseni Türkiye karşıtıdır. yani ABD ajanıdırlar.

Beğenmedim! (5)
Misafir Avatar
erdal 2018-02-13 15:08:20 @Enis Berberoğlu serbest

ne kadar carpık zihniyetlisiniz sen mitin ne olduğunu bir ögren ondan sonra yazı yaz simdi defol bu sayfadan..

Beğenmedim! (5)
Avatar
mit e bu emri kim verdiyse yargilansin 2018-02-13 14:43:37

ordumuz icin silah lazimsa TSK bunu kendisi temin edebilir bi yigin silahla mit napcakmis ??

Misafir Avatar
erdal 2018-02-13 15:09:41 @mit e bu emri kim verdiyse yargilansin

amerikanın verdiği silahlara gıkı çıkmayan zavallı zihniyetler kalkmıs burada miti sorguluyor defıolun gidin bu sayfadan

Beğenmedim! (4)
Avatar
TUZ KOKMUSTUR 2018-02-13 15:21:00

Once FETO ile Ergenekon kumpasi, simdi de CHPye kumpas.

Avatar
katar in eski basbakani 2018-02-13 14:39:02

bi yigin itirafta bulundu gizli mizli birsey kalmamiski

Misafir Avatar
@katar in eski basbakani x****gibilere 2018-02-13 15:06:50 @katar in eski basbakani

Sizin Eniz Berber oğlundan farkınız yok. sizde vatanı satarsınızki söylemleriniz öyledir. ulan deyyuslar. ABD nin teröristlere açık açık verdiği silahları görmüyormusunuz? gözünüz çıksın inşAllah. Türkiye yardım edreken silah diyorsunuz hainler sizi.

Beğenmedim! (3)
Avatar
mit tirlarinda nicin silah vardi ve nereye 2018-02-13 14:41:23

gidiyordu bunlarin acikliga kavusmasi gerek Turk Milletinin odedigi vergi paralariyla gizlilik olabilirmi bence hersey seffaf olmali mit bu silahlari napcakmis ordumuz ne gune duruyorki

Avatar
erdal 2018-02-13 14:45:39

ne kadar gereksiz zihniyet varsa burada yorumcu olarak yazıyor adam vatan haini olmus siz halen savunuyorsunuz sizlerin gibi zihniyetin helak olsun. yazıklar olsun vatan haini savunucuları.. nede olsa cehape zihniyeti

Misafir Avatar
5 Y 2018-02-13 15:28:28 @erdal

yok ya herkes biliyor kimlerin vatan haini olduğunu... sende çok iyi biliyorsun ve gerçekleri kapattığın için sende hainsin

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
devlet sırrı 5 yılmı? 2018-02-13 15:04:47 @erdal

Büyk devletler ayakta nasıl kalır devlet sırrını satan beş yıl hapisle kurtulabiliyorsa yndık, işimiz zor.

Beğenmedim! (5)
Avatar
FETÖCÜ HAKİMLER İŞ BAŞINDA 2018-02-13 14:33:42

BU NE YAA BU ŞEREFSİZ VATAN HAİNLİĞİ YAPIYOR VATANINI SATIYOR SONRA 5 YIL HAPİS YAZIKLAR OLSUN DAHA FETÖCÜ HAKİMLER SAVCILAR VAR DEMEKKİ..DAHA TEMİZLİK GEREKİYOR..

Misafir Avatar
Yalancının 2018-02-13 15:30:09 @FETÖCÜ HAKİMLER İŞ BAŞINDA

Ne kadar kolay bir insana vatan haini demek... Sen vatansever misin yani ne yaptın bu vatan için şimdiye kadar.. bedava üretmeden tüketmek dışın da.

Beğenmedim! (0)