Erdoğan: Atı alan Üsküdar'ı geçti!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarabya'daki Huber Köşkü'nde referandum sonuçlarıyla ilgili açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "% 86 katılımla bir oylama gerçekleştirdik ve bunun yüzde 51 buçuğunu evet aldı. Ve şimdi bazı televizyonlarda falan, aç tavuk kendini buğday ambarında sanarmış ya, bu neticeyi küçümsemeye gayret edenler var. Boşuna uğraşmayın, atı alan Üsküdar'ı geçti haberiniz yok" dedi.

Erdoğan: Atı alan Üsküdar'ı geçti!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarabya'daki Huber Köşkü'nde referandum sonuçlarıyla ilgili açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "% 86 katılımla bir oylama gerçekleştirdik ve bunun yüzde 51 buçuğunu evet aldı. Ve şimdi bazı televizyonlarda falan, aç tavuk kendini buğday ambarında sanarmış ya, bu neticeyi küçümsemeye gayret edenler var. Boşuna uğraşmayın, atı alan Üsküdar'ı geçti haberiniz yok" dedi.

16 Nisan 2017 Pazar 22:38
Erdoğan: Atı alan Üsküdar'ı geçti!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle:

16 Nisan 2017 anayasa değişikliğiyle ilgili sonuçların değerlendirmesine yönelik basın toplantısını ilk defa bu mekanda yapıyoruz. Bu mekan basın toplantısına ev sahipliği yapıyor. Hayırlı uğurlu olsun diyorum. Bizleri dinleyen değerli vatandaşlarım, sizleri en kalbi duygularımla saygıyla selamlıyorum. 

Bugün yapılan anayasa değişikliği halk oylaması sonuçlarının, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Milletimiz bir kez daha farklı bir olgunluk içerisinde sandık başına gitmiş, hür iradesiyle TBMM tarafından kabul edilen anayasa değişikliği konusundaki görüşünü ifade etmiştir. Resmi olmayan sonuçlar, yaklaşık 25 milyon evet oyuyla ve 1 milyon 300 bin farkla anayasa değişikliğinin kabul edildiğini göstermektedir.

'TARİHİ BİR KARAR'

Öncelikle oyunun rengi ne olursa olsun, sandığa giden milletimizin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum. 

16 Nisan halk oylaması milletimizin geleceğine sahip çıktığının önemli bir göstergesidir. Ekranları başında bizi izleyen sevgili milletim, bugün Türkiye 200 yıllık tartışma konusu olan yönetim sistemi konusunda tarihi bir karar vermiştir. Bu karar sıradan bir olay değildir. Çok ciddi bir yönetim sistemi üzerindeki dönüşüm kararının verildiği gündür bugün.

Her zaman olduğu gibi bu halk oylamasında mevcudu savunmak kolay, değişimi savunmak zor olmuştur. Hamd olsun bu zoru başardık. Tarihimizin en önemli yönetim reformunu hayata geçiriyoruz. Bilindiği gibi anayasa değişikliği sadece 18 maddeden oluşmasına rağmen, içeriği itibariyle köklü bir değişim arz etmektedir. Bu mesele ülkemizin gündeminde aslında uzun zamandır konuşuluyor.

'TÜRKİYE 25 MİLYON OYLA EVET KARARI VERDİ'

Örneğin büyükşehir belediye başkanı olduğum dönemden bu yana, sürekli medyanın bana sorduğu sorulardan biri olmuştur. Daha sonra panellerde karşılaştığım sorulardan biri olmuştur. Bu soruyla her zaman karşı karşıya olduk. Şimdiyse, 2015 yılı başında başkanlık sistemine geçiş konusunda verilen desteğin yüzde 25-30’lar düzeyinde olduğunu gösteriyordu. İşte böyle zor bir süreç sonunda, bugün Türkiye 25 milyon evet oyuyla kararını vermiştir. 

AK Parti Genel Başkanı Sayın Binali Yıldırım’a, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’ye, STK’lara ve bütün kurumlara teşekkür ediyorum.

'SİVİL SİYASET ELİYLE YÖNETİM DEĞİŞİYOR'

Doğu Güneydoğu’daki oyların önemini vurgulamak isterim. Güneydoğu Anadolu bölgesindeki tüm illerde 10 ila 20 puanlık artışlar olduğunu görüyoruz. İnşallah bu sonuçlar ülkemizin önünde yeni bir dönemin başladığının müjdecisi olacaktır. Gerek halk oylaması sürecinde gerekse sandık başında tercihini evet yönünde ortaya koyan herkese, şahsıma gösterdikleri güven ve teveccüh için şükranlarımı sunuyorum.

Bugün oyumu kullanırken de ifade ettiğim gibi bu anayasa değişikliği herhangi bir değişiklik değildir. Bu farklıdır ve bu çok çok anlamlıdır. Türkiye tarihinde ilk defa, tamamen TBMM ve milletimizin iradesiyle böylesine önemli bir değişime milletimiz karar vermiştir. Cumhuriyet tarihimizde ilk defa tamamen sivil siyaset eliyle yönetim sistemimizi değiştiriyoruz. Bu bakımdan bu çok çok çok önemli. 

'TÜM TÜRKİYE'NİN ZAFERİ'

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle birlikte yürütme yasama ve yargı erkleriyle arasındaki ilişkiler birbirlerinden tamamen ayrılmıştır. Bu üç organ, aynı ortak hedefe yani tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet amacı doğrultusunda hizmet verecektir. 16 Nisan Evet veya Hayır diyen herkese, 80 milyon nüfusun, tüm Türkiye’nin zaferidir. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız bu zaferin önemli bir mimarıdır. Ve onlar demokrasi mücadelesini gurbette verdiler ama asla demokrasiden taviz vermeden bu mücadeleyi verdiler. Şimdi nihai neticeler açıklandığında, verdikleri bu mücadelenin ne kadar bereketli olduğunu da gördük, görüyoruz.

Halk oylaması bitmiş ve o süreçte yaşanan tartışmalar geride kalmıştır. Ama önümüzde yepyeni bir dönem vardır. Anayasa değişikliğinin tüm maddeleri bir anda yürürlüğe girmiyor. 2019’da yapılması ön görülen seçimle devreye girecektir. Önümüzde pek çok iş var. Artık sadece sloganlarla, belirli değerlerin istismarıyla bu ülkede cumhurbaşkanı seçilip yönetimi üstlenmek mümkün değildir.

Milletimizin gönlünü kazanmanın, geleceği için de söyleyecek sözünüz hayata geçirecek projeleriniz, projelendirilmiş yatırımlarınız olmak zorundadır. Başka türlü cumhurbaşkanlığı seçimlerinde neticeye ulaşmak mümkün değildir. Herkes için hazırlık yapmak için 2019’a kadar önemli bir zaman vardır. Bu sekizinci halk oylamasıydı. Masaya yatırıp ne getirmiştir, ne götürmüştür diye baktığımızda bu referandumun çok çok anlamlı olduğunu göreceksiniz. Çünkü bu gerçekten Türkiye’nin geleceğine, ihya adımı olrak büyük önem arz etmektedir.

Diğer ülkelerin ve kurumların milletin kararlarına saygı duymasını bekliyoruz. Bir kez daha halk oylaması sonuçlarının ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Başta YSK olmak üzere, tüm sandıklarda görev alan vatandaşlarıma çok çok teşekkür ediyorum. Sandığa giderek demokrasisine sahip çıkan tüm vatandaşlarıma kalbi şükranlarımı iletiyorum. Sizlere çok çok teşekkür ediyorum. 

CUMHURBAŞKANI HALKA SESLENDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Huber Köşkü'ndeki basına yaptığı açıklamadan sonra Huber Köşkü önünde toplanan halka sesleniyor. Erdoğan'ın buradaki açıklamalarından öne çıkan başlıklar ise şöyle;

- Sizleri bu anlamlı buluşmada en kalbi duygularla selamlıyorum. Gerçekten ir olduk, bir olduk, kardeş olduk, hep birlikte Türkiye olduk. Ve adeta yedi düvel saldırdı. Ama bütün bunlara karşı milletim dik durdu. Bölünmedi, parçalanmadı, yurt içi yurt dışı, işte sandıkları siz patlattınız. 

- Sizlerle beraber yapacağımız çok iş var. Ama bilesiniz ki bu bizim burada çıkışımızın ilk anı değil. Biz şu anda zaten yoldaydık, şimdi vites değiştirerek daha hızlı şekilde gideceğiz. 

- Bunlar hep bize patinaj yaptırdılar, artık Türkiye'nin kitabında Allah'ın izniyle patinaj olmayacak.

- Ve her alanda Türkiye çok daha önemli adımları, büyük adımları atmak üzere muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkacak, hiç endişeniz olmasın. 

- İşte şurada bir saat içerisinde toplandınız. bu ne büyük bir aşktır? 

- Bugüne kadar projesi olmayanlar bizim karşımızda konuştu ama biz projelerimizle konuştuk. Bundan sonra da projelerimizle yol almaya devam edeceğiz. Şimdi biliyorsunuz bugünkü çıkan neticeyle, dikkat edin dünya yüzde 50-55'lerle, bazı yerlerde yüzde 35'lerle seçim yapıyor, bakın biz bugün yüzde 86 ile bir seçim gerçekleştirdik. Böyle bir katılım var mı ya?

"BOŞUNA UĞRAŞMAYIN ATI ALAN ÜSKÜDAR'I GEÇTİ HABERİNİZ YOK"

- Ve bunun yüzde 51 buçuğunu evet aldı. Ve şimdi bazı televizyonlarda falan, aç tavuk kendini buğday ambarında sanarmış ya, bu neticeyi küçümsemeye gayret edenler var. Boşuna uğraşmayın, atı alan Üsküdar'ı geçti haberiniz yok. 

- Bundan sonra birlikte, beraber yapacağımız çok iş var. Birinci safha neydi, parlamento. Anayasa Komisyonu'nda biliyorsunuz pet şişeler nasıl fırlatıldı, engellemek istediler, başaramadılar. Genel Kurul'a geldi, orada ne oldu? Hamd olsun 339'la parlamentodan geçti. AK Parti ve MHP'nin milletvekillerinin dayanışmasıyla. 

- Ben buradan öncelikle Sayın Yıldırım'a, Sayın Bahçeli'ye çok teşekkür ediyorum. Dik durdular, gruplarına sahip çıktılar ve böylece Meclis'ten geçti. Ne dedik? Şimdi sıra millette dedik. Milletimizde burada el ele verdi. Sıra dedik millette, millet görevini yaptı mı? Ve millete sopa gösterilmez. Gösterenler cevabını sandıkta aldı mı? 

- Şimdi ben diyorum ki, AK Parti'ye gönül veren kardeşlerime teşekkür ediyorum, MHP'ye gönül veren kardeşlerime teşekküre diyorum, BBP'ye gönül veren kardeşlerime teşekküre diyorum. HÜDAPAR'a gönül veren kardeşlerime teşekkür ediyorum. Güneydoğu'da çok ciddi değişim dönüşüm yaşandı, bundan sonrası daha iyi olacak. Fakat bu demek değildir ki, diğer siyasi partileri destekleyenlerden destek gelmedi.

- Bundan sonra vites büyüteceğiz. İşimiz çok, yapacağımız çok şey var bu ülkede. İlk iş... ('İdam' sesleri) Hemen bu konuyu Sayın Başbakan ile Sayın Bahçeli ile de görüşeceğim. Meydanlarda hep bununla karşılaştım diyeceğim, zaten Sayın Bahçeli ben desteklerim dedi, Sayın Yıldırım aynı şekilde. Fakat Kılıçdaroğlu da destekleyeceğini söylemişti. Eğer gerçekten destekler de önüme gelirse ben bunu onaylarım. Ha desteklemedi, o zaman yapacağımız şey ne? Bir halk oylaması da bunun için yaparız. 

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 16.04.2017 22:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ETRİKALARLA GELEN HIRSIZLIK OYLAMASI HAYIRLI OLMASIN HARAM OLSUN AMİN 2017-04-16 23:01:00

Heyy tayyip hemen havalara girme daha biz konuşmadık ETRİKALARLA HIRSIZLIKLARLA DALAVERE DÜZAN BAZLIKLARLA 15 SENEDİR HAKIN OLMAYAN SEVİYEYE GELDİN Ama ÖNCE ALLAH bu yaptığın ETRİKALARIN HESABINI ER GEÇ ÖNCE ALLAH SONRA BİZE VERECEKSİN ALLAH SANA BU HAKSIZLIĞIN YAPMIŞ OLDUĞUN DÜZENBAZLIĞI KARŞILIĞINI GÖSTERECK ALLAH SANA NASİP ETMİYECEK TEK ADAMLIĞIDA PADİŞAHLIĞIDA İNŞALLAH YAPAMIYACAKSIN BURNUNDAN FİTİL FİTİL GELECEK ben ettim ALLAHIM AFFET DİYECEKSİN AMA ATI ALAN ÇOKTAN ÜSKÜDARI GEÇMİŞ OLAÇAK DİLİNE FELÇ GELECEK BİRDAHADA ALLAH SANA KONULMAYI NASİP ETMİYECEK AMİN .YŞNE BİZ KAZANDIK SONUN ÇOOK KÖTÜ OLSUN İNŞALLAH NASİBİNİ GÖRMAÜE ALLAH AĞINA DOLAŞTIRSIN AMİN .TÜRK VATANIMIZ TÜRK MİLLETİ LAİKTİR LAİK KALACAK SENDE CEHENDEMDE YANACAKSIN NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE .HAYRINI GÖRMR AYAĞINA DOLAŞSIN BU MUTLULIK SONU MUTSUZLUK OLSUN İNŞALLAH AMİN ALLAHIM BİZ TÜRK MİLLETİNİ BU ŞEYTANDAN TEZ ZAMANDA KURTAR AMİN

Avatar
taner 2017-04-16 22:44:50

her iki kisiden bir hayir dedi .bu degisiklik fiyaskodur

Avatar
İMAMIN KAYIĞI VE tayyip .!! 2017-04-16 23:07:30

Yalanlarla 3 kağıtcılık la çalınan mühürlerle dalavere uyduruk HIRSIZLIKLA GELEN REFERANDUM BİZ TÜRK MİLLETİ İÇİN GEÇERSİZDİR HAYRINI GÖRMEYİN CENNAP ALLAH NASİP ETMESİN AYAKLARINIZA DOLAŞTIRSIN HEP 15 SENE DİR YALAN DĞZENBAZLIK VE ETRİKALARLA ÇIKAN OYLAMALAR ALLAH BÜYÜK BÜTTÜN BUNLARIN HESABINI ER VEYA GEÇ VERECEKSİN ALLAH SANA PADİŞAHLIĞI TEK ADAMLIĞI tayyip giler HANEDANLIĞINI NASİP ETMESİN BURNUNDAN GELSİN AMİN AMİN YÜCE ALLAH BİZ TÜRK MİLLETİ İLE BERABER YOK HÜKMÜNDESİN BU SEVİNÇİ YAŞAYAMAYACAJSIN ALLAH HESABINI KİTABINI VERCEK ALLAH NASİP ETMESİN TEK ADAMLIĞI VE PADİŞAHLIĞI HARAM OLSUN TÜRK VATANI SİZE BURNUNUZDAN GELSİN FİTİL FİTİL AMİN

Avatar
MALCOLM-XX 2017-04-16 23:20:59

CHP, EĞER BU LEKELİ, KARANLIK VE ASLA TÜRKİYE-DÜNYA KAMUOYLARINI İKNA ETMEYİCİ BU HALİYLE BU ŞAİBELİ SEÇİM SONUÇLARINI KABUL EDER VE % 52. KÜSUR ORANLA HAYIR OYLARININ KAZANMIŞ OLDUĞU BU SEÇİMİ DE AKP’YE TESLİM EDERSE, OYLARIMIZ, EMEK VE ÇABALARIMIZ HARAM OLSUN KENDİSİNE ARTIK DİYORUM !!!...

O KOLTUĞA DA BU HİLELİ SONUÇLA OTURMAK KİMSEYE NASİP OLMASIN VE HUZUR GETİRMESİN İNŞAALLAH !!!...

AMAN KESİNLİKLE TESLİM OLMAYIN KARDEŞİM, YENİ VE DÜNYA TARAFSIZ GÖZLEMCİLERİNİN ÖNÜNDE VE DENETİMİNDE KESİNLİKLE YENİ SEÇİME GİTMELİDİR TÜRKİYE !!!...

BU KADAR HİLELERLE MİLLETİ YILLARCA ESİR ALDIĞINIZ YETER ARTIK, YETTİ ARTIK !!!...

Avatar
A.A. 2017-04-16 23:22:15

O AT, BİNİCİSİNİ TEKRARDAN YERE DÜŞÜRMEZSE, YAZIKLAR OLSUN O ATA !!!...

Avatar
Ali Dogru 2017-04-16 23:43:52

Atı alan degil, Atı çalan olacaktı

Avatar
MALCOLM-XX 2017-04-17 00:53:44

SPUTNİK:
RS FM’de konuşan Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi (AKAM) Başkanı Kemal Özkiraz, referandum sonucunu şaibeli bulduğunu söyledi. (DAHA NE DESİN ADAM , NOKTA !!!…)
Özkiraz şöyle konuştu: “Ben sonuçları çok sağlıklı bulmuyorum. Sonuçlarda şaibe olduğundan yüzde yüz eminim. Şahit olduğum çok olay var . İlk sonuçlar geldiği anda YSK ‘Evet’i açıklarsa, itirazlardan sonuç alınmazsa şirketimiz kapanmıştır dedim. Şirketi kapattım.” (NİYE KAPATTIN Kİ ? BU AYIP SENİN DEĞİL !!!…)

Avatar
Tanımıyoruz 2017-04-17 01:18:31

Ata binemeyen atcı