Erdoğan'dan Gül'e KHK tepkisi: Üzücü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Afrika turunun son gününde  Çad’dan Tunus'a geçerken uçakta gazetecilere gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'dan Gül'e KHK tepkisi: Üzücü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Afrika turunun son gününde  Çad’dan Tunus'a geçerken uçakta gazetecilere gündeme dair açıklamalarda bulundu.

28 Aralık 2017 Perşembe 09:31
Erdoğan'dan Gül'e KHK tepkisi: Üzücü

Kamuoyunda tepkilere neden olan 15 Temmuz darbe girişimi ve devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden sivillere yargı muafiyeti getiren 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) hakkında konuşan Erdoğan, “Düzenleme son derece açıktır, kararlılıkla ve aynen devamından yanayız” dedi. Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün itirazı için de "Muğlaklıktan bahsetmesi üzücü, neye dayanarak böyle bir muğlaklıktan bahsediyorsunuz” diye tepki gösterek "Kendileri tarafından yapılan o açıklama, aldığı retweet’lerle süreci çok farklı bir yere doğru işletmiştir" ifadesini kullandı.

ABDULLAH GÜL, KHK İÇİN 'KAYGI VERİCİ' DEMİŞTİ

Abdullah Gül, son çıkartılan KHK'yla ilgili olarak Twitter'dan şöyle açıklama yapmıştı:

"15 Temmuz hain darbe teşebbüsüne karşı arkasına bakmadan sokağa çıkıp direnen kahraman vatandaşlarımızı koruma amacıyla çıkartıldığını düşündüğüm 696 sayılı KHK’nın yazımındaki hukuk diliyle bağdaşmayan muğlaklık, hukuk devleti anlayışı açısından kaygı vericidir.

İlerde hepimizi üzecek olaylara ve gelişmelere fırsat vermemek için gözden geçirileceğini ümit ediyorum"

BÜLENT ARINÇ GÜL'E DESTEK VERMİŞTİ

AKP'nin kurucuları arasında yer alan ve eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, Gül'ün Twitter'dan yaptığı açıklamaları paylaşarak destek vermişti.

ERDOĞAN'DAN, ABDULLAH GÜL'E TEPKİ

“(KHK tartışması) Bu düzenlemenin neyle ilgili olduğu aslında belli. Nitekim bundan önce de bu ifadenin yer aldığı dört ayrı KHK düzenlemesi yapıldı. Onların hiçbirine dair bu güne kadar kimse ses çıkarmadı. Şimdi bu son KHK’yı birileri köpürtmeye başladı. Oysa dediğim gibi bu sadece 15 Temmuz’u kapsayan bir olaydır. Bunun dışında hiçbir şey söz konusu değil. Geçmiş Cumhurbaşkanımızın da, burada kalkıp maalesef bir muğlaklıktan bahsetmiş olması üzücüdür. Neye dayanarak siz böyle bir muğlaklıktan bahsediyorsunuz? Hangi madde sizi bu muğlaklığa itebiliyor? Bu üzücü olmuştur. Kendileri tarafından yapılan o açıklama, aldığı retweet’lerle süreci çok farklı bir yere doğru işletmiştir. Ama şunu söyleyeyim: Gerek Adalet Bakanımız gerek Hükümet Sözcümüz bu konuyla ilgili gerekli cevapları vermiş durumdadırlar.

DEVAMINDAN YANAYIZ

Çıkarılmış olan yasal düzenleme son derece açıktır; biz bu düzenlemenin kararlılıkla ve aynen devamından yanayız. İddia edildiği türden, ilerde yanlış yorumlamalar gündeme gelecek olursa, o vakit gereken müdahale zaten yapılır. Öyle bir durumda ya yargı ya da Parlamento, gereği neyse yapar elbet. Bu KHK’lar zaten Parlamento’ya da gidecek. Biz KHK’lar ile sadece süreci hızlandırıyoruz. Yaptığımız iş budur. Mesela, taşeronu da KHK’ya koymamış olsak, konu önümüzdeki yıla kalacaktı. 

(‘Taşeron düzenlemesini geri planda tutmak için bu tartışmanın kasten mi çıkarıldığı’ sorusuna karşılık) Yok canım alakası yok. Biz doğru bildiğimizi yapacağız ve yolumuza devam edeceğiz.”

AVRUPA MESAJI; DÜŞMAN AZALTIP, DOST ARTTIRMAYA MECBURUZ

“(Almanya ve Hollanda’ya ziyaretler olabilir mi, AB sürecinde canlanma yaşanır mı?) Bu seyahatlerin olmaması için hiçbir sebep yok. Her zaman söylediğim bir laf var. Biz düşmanı azaltmaya, dostu çoğaltmaya mecburuz. Ne Almanya’yla problemimiz var ne Hollanda’yla ne de Belçika’yla. Tam tersine oralarda iş başında olanlar benim eski arkadaşlarım. Bana karşı yanlış da yaptılar, o ayrı. Yoksa ben mesela Hollanda Başbakanı Rutte ile çok iyi görüşürdüm. Belçika hakeza öyle. Almanya’yı belirtmeme bile gerek yok. Steinmeier olsun, Merkel olsun, münasebetlerimiz çok çok farklı olmuştur hep. Sorunlar oldu ama son görüşmelerimiz gayet iyi. Kudüs meselesinde görüştüğümde destek istedim, onlar da bizimle aynı çizgideydiler. Birkaç gün önce Steinmeier’i teşekkür için aradım. Rutte ilişkileri geliştirmek için bazı sinyaller veriyor. Tüm bunlar memnuniyet verici. Biz AB’yle, AB ülkeleriyle elbette ilişkilerimizin iyi olmasını arzu ederiz.”

28 ŞUBAT YORUMU; BENİ YARGI MAKAMINA OTURTMAYIN

“28 Şubat’ın yanında olan bir kesim var. Bir de karşısında olan bir kesim var. Cumhurbaşkanı olarak bana düşen nedir? Sadece izlemektir, meselenin takibidir ve ‘Gereği neyse bunu yargı yapar’ demektir. Ama FETÖ’cü savcı demeyelim o sürece, bir veya daha fazla. Olayın sadece savcı boyutu da yok. Şu anda bu sürecin içinde olup beraat edenler var. Beraat etmeyip şu anda yargı süreci devam edecek olan isimler var. İşlerine geleni kabul ediyorlar, işlerine gelmeyeni reddediyorlar. Böyle bir anlayış olmaz. Onların o kararı veren savcıları Türkiye’de değil, yurtdışında kaçak. Bunları niye dile getirmiyorlar? Bunları da dile getirsinler. Ortada öyle ciddi bir kombinasyon vardı ki bu kombinasyonla birlikte o zaman bu adımlar atıldı. 28 Şubat bu şekilde yapıldı. Şu anda da yargı, buradaki bu sıkıntıyı, yanlışı gördü, bu suretle tekrar bu işi masaya yatırdı. Yargılama süreci tekrar başlamış oldu. Biz diyoruz ki, ‘Yargı burada adil bir şekilde kararını versin işi sonuçlandırsın’. Onların hışmına uğrayıp ölenler var, isimleri olup da öldüğü için şu anda yargı sürecinin içine girmeyenler var. Tarih en büyük şahittir. 

(Mütalaada medyaya da atıf olduğu belirtilerek sivil ayak sorusu üzerine) Beni yargı makamına oturtmayın. Şair diyor ya: ‘Ağlarım, ağlatamam; hissederim, söyleyemem; / Dili yok kalbimin, ondan ne kadar bîzârım.’ Elbette mazlumların, mağdurların yanında oluruz.”

'EL BAŞİR'İ TUTUKLAYIN' DEDİLER

“Uluslararası Ceza Mahkemesi, İstanbul’da İslam İşbirliği Teşkilatı’nın olağanüstü zirvesini yaptığımız sırada bize bir mektup gönderdi. Mahkeme bu mektubunda ‘Aldığımız bilgilere göre Ömer el Beşir Türkiye’de. Beşir’in tutuklanarak tarafımıza verilmesi’ diye bizden talepte bulundu. Biz bir defa oraya zaten üye değiliz. İki, adamlar kim nerededir, kim kimdir hâlâ bunun farkında değiller. Böyle bir şeye ancak gülünür. Bizimle İslam İşbirliği Teşkilatı’nın bir üyesi olarak böyle bir zirveye katılmış bir insani biz kalkacağız sana teslim edeceğiz... Bu nasıl anlayıştır? Bunu anlamak mümkün değil. Sadece güldük geçtik.”

SAVUNMA SANAYİSİNDE ÇOK BAŞLILIĞA SON

“(Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın Cumhurbaşkanlığı’na bağlanması) Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile ilgili Başbakan olarak 11 yıllık tecrübem var. Sistemin birlikte çalışması lazım. Yani birbirinden ayrıldığı zaman netice almak zorlaşıyor. Şu anda Havelsan, Aselsan, TAI vs. hepsi kendi başına bir hegemonya oluşturdukları zaman netice almak mümkün olmuyor. Buraları da FETÖ istila etmişti. Ne kadar temizlik yaparsanız yapın, hâlâ oraların hücrelerine kadar sinmişler, girmişler. Bahsettiğim kurumlar, bu ülkenin en güçlü üniteleri, kuruluşları. Bu işi şöyle bir merkeze bağlayalım, bağlarken de Başbakan da savunma sanayisinde icra komitesinde olacak. Konsey içinde İçişleri Bakanı, Genelkurmay Başkanı, Milli Savunma Bakanı ve Savunma Sanayii Müsteşarı var. Yedi kişilik bir ekiple bunu böyle yöneteceğiz.”

SEVAKİN'DEN YENİ UMRE ROTASI

“Sevakin Adası’nı kendilerinden (Sudan) istedik, bunu kabul etti. Bu gerçekleşirse TİKA ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile devreye girmek suretiyle hazırlanan projeye göre ve aslına uygun olarak orayı yaparız. Bir de oranın adeta planda mütemmim cüzü olarak 300 odalı kervansaraydan bahsettiler. Bunu biz göremedik. Bunlar gerçeğe dönüşürse paket turizmde çok ciddi bir adım atılabilir. Türkiye’den umre ziyaretlerine Sevakin Adası üzerinden gitmek mümkün olur.

(Sevakin Adası’ndaki projede aynı zamanda askeri liman olacağı doğru mu) Askeri liman diye bir şey söz konusu değil.”

(ABD Başkanı Trump ile telefon görüşmeniz olabilir mi?) Görüşmemek için bir sebep yok. Görüştüğümüz zaman, tabii ki düşüncelerimizi aktarırız; yanlış karardan dönmelerinin isabetli olacağını, mevcut gidişatlarının doğru olmadığını kendilerine elbette anlatırız.”

VATİKAN ZİYARETİMİZ OLABİLİR

“(BM kararı) Oylama sonucunun ABD’yi tutumunu yeniden gözden geçirmeye sevk etmesini diliyoruz. Şimdi gerekli diğer adımları da atmak lazım. Bu çerçevede Filistin devletinin tanınması önemli. Bazı ülkeler var ki onlar Filistin’i tanırsa, AB üyelerinin ciddi bir kısmı da Filistin’i hemen tanıyabilir.

(Hangi ülkeleri kastediyorsunuz?) İsim vermek doğru olmaz. Ama bizim bu konuyla ilgili ikili görüşmeler yapmamız lazım. Sudan’da bulunduğum esnada Kral Abdullah ile de telefonda görüştüm. Ne gibi adımlar atılabileceğini konuştuk. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un da benimle bir görüşme talebi oldu. Onunla da telefonda görüşeceğiz. Ayrıca Fransa ziyaretim olabilir. Onlar da bizi bu konuda yalnız bırakmadılar. Belki bir Vatikan ziyaretimiz olabilir. Papa biliyorsunuz beni ziyaret etmişti. Şimdi iade-i ziyaret yapabilirsek, bu konuları Papa’yla yüz yüze de görüşme imkânımız olabilir.”

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 28.12.2017 11:53
Anahtar Kelimeler:
VatikanKHKGülErdoğan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Antalyalı Attalos 2017-12-28 10:33:26

Adam faşist olunca tabiiki Ali İsmail i döverek öldüren faşist yobazları savunacak.Bunda şaşılacak bir yan yok.

Misafir Avatar
aKp.liler insanları öldürebilir.****cevap 2017-12-28 17:53:28 @Antalyalı Attalos

Yalancının, iftiracının Allah belasını versin mi* versin. AKP insana değer veren, insan haklarına hukukuna en çok dikkat eden bir hükümettir. siz bir avuç soytarı iftira ve karalama kampanyası yapıyorsunuz. halkımız kimin dürüst kimin sahtekar olduğunu biliyor.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
aKp.liler insanları öldürebilir..KHK..696 ceza yok 2017-12-28 12:14:49 @Antalyalı Attalos

tARKAN ÇOK İÇİYORSUN. BELLİ..ANTALYALI KARDEŞİN SÖYLEDİĞİ DOĞRUDUR..SANA UYAN DİYOR..SEN HOOOOR HOOOOR YATIYORSUN..İYİ UYKULAR..SENDE ONLARDANSIN PİLOT ANTONİ..javascript:void(0)

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Akp. varken ülke huzur bulamaz..!!!! uyan millet 2017-12-28 12:12:05 @Antalyalı Attalos

Millet akp.den daha çook ızdırap çekecek..zulum görecek..yarın bir kanun kuvv..kararname çıkarsa ( putin gibi) 2024 senesine kadar cum.bşk.nı olarak kalacağım dese millet ne yapabilir? bağırıp çağırmaktan başka...Valla bir kişi Türkiyeyi avucunun içine almış..bilye gibi istediği gibi oğuşturuyor..Allah sonumuzu hayreylesin..ancak akp. kendi tarafından başkasına hayır verecek maharete sahip değildir..ya benim kölemsin veya düşmanımsın..demektedir..iç savaş çıktımı akp.nin palyaçolarını koruyor K.H.K..nameler.AKP.YE OY VERMEYECEĞİZ.

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
tarkan 2017-12-28 11:47:31 @Antalyalı Attalos

kardeş faşistlik ayrı bir şeydir .bu kelimeleri yanlış kullanmayın faşist zorla yaptırandır.ama tek başına değil bu tür insanlar tek başına hiçbir şeydir.ozaman halkın%50+1 faşist diyiyorsun çünkü halk baskıyla oy kullanmıyorki.hileler hariç kendi rızası ile kullanıyor değilmi?

Beğenmedim! (1)
Avatar
texas 2017-12-28 18:18:09

tayibi alasagi edecek tek kisi a, gül sevsek de sevmesek de

Misafir Avatar
001 2017-12-29 00:22:27 @texas

abdullah gül teyyipten yine iyiydi

Beğenmedim! (0)
Avatar
yörük haydar 2017-12-28 11:44:55

Hangi madde sizi bu muğlaklığa itebiliyor? Bu üzücü olmuştur. Kendileri tarafından yapılan o açıklama, aldığı retweetlerle süreci çok farklı bir yere doğru işletmiştir. Ama şunu söyleyeyim: Gerek Adalet Bakanımız gerek Hükümet Sözcümüz bu konuyla ilgili gerekli cevapları vermiş durumdadırlar. demiştir sayın cumhur başkanımız muğlak nedir:anlaşılması zor,anlaşılmaz,çapraşık,karışık demektir eyyyy cemaati müslimin .!ammaaa muğlaklık nedemektir onu çözemedik onuda danışmanlar açıklasın.okadar hukukçu var hukuk profesörü var .kimsenin karşı çıktığı yok kelime değişikliği olacak siz bunu doğru diyiyorsunuzda bu kadar hukukçu yalanmı söylüyor sırf muhalif olmak içinmi söylüyor .yani kanun çıktı yapacak birşey yok sizlerede tükürdüğünü yalamamak kalıyor .yani değişiklik yapmayacaksınız.yaparsanız millet iyi demez.polemik olur kanaatindeyim.

Misafir Avatar
akp.lilere silah verilmiş ...foceebook.ta.yorumlar 2017-12-28 12:19:38 @yörük haydar

akp.liler adam öldürme özgürlügünü kullanacaktır..bu kararnamelerle..
istediği kişiyi keser biçer,döver cezası yoktur..
ülkeye korku hakim olmuştur..akp. orangotan korkusu..vurun akp.yi sevmeyene ve akp.li olmayana...sonuç böyle gidiyor..millet ekmek derdinde ancak suriyelilerde ekmek derdindeydi..sonuç ortada..güney şehirleri kasabaları yıkılmış..yakında akp.iç anadoluyuda yıkar..adım adım..geliyor.

Beğenmedim! (0)
Avatar
abdullah ademoğlu 2017-12-28 13:44:07

beni yargı makamına oturtmayın demiş sayın cumhurbaşkanımız çok haklı , bu ülkede yargı bağımsızdır yargıya kimse müdehale edemez ,yargının aldığı kararlar hukuka uygundur

Avatar
Selim 2017-12-28 17:02:39

O zamana atı alan Üsküdar'ı geçer valla....