Erdoğan: FETÖ'nün arkasından gelenler bitmez

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de şehit yakınları ve gazilerle bir araya geldiği yemeğin ardından önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülke ve bölgemizde yaşananlardan çıkardığımız derslerle kendimize daha aydınlık bir gelecek kurmak için daha çok çalışacağız. Şunu unutmayın bu FETÖ’nün arkasından gelenler bitmez. Onların girdiği bütün hücreleri keşfederek söküp atacağız. Durmak yok, yola devam edeceğiz" dedi

Erdoğan: FETÖ'nün arkasından gelenler bitmez

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de şehit yakınları ve gazilerle bir araya geldiği yemeğin ardından önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülke ve bölgemizde yaşananlardan çıkardığımız derslerle kendimize daha aydınlık bir gelecek kurmak için daha çok çalışacağız. Şunu unutmayın bu FETÖ’nün arkasından gelenler bitmez. Onların girdiği bütün hücreleri keşfederek söküp atacağız. Durmak yok, yola devam edeceğiz" dedi

15 Temmuz 2018 Pazar 15:17
Erdoğan: FETÖ'nün arkasından gelenler bitmez

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerinin satır başları şöyle:

Aslında bugün buradaki bu buluşmada tüm şehit yakınlarımızla ve gazilerimizle birlikte olma arzumuz çok çok büyük. Tabii bu salon 2000 - 2500 kişiye hizmet veriyor ama zaman içerisinde diğer kardeşlerimizle de inşallah peyderpey bir araya gelme şansımız olacak.

Yürüttüğümüz mücadele öylesine büyük ki, hayatını kaybeden ve gazilikle şereflenen kardeşlerimizin sayısının çokluğu bu buluşmaya imkan vermedi. 1984’ten bu yana, asker polis güvenlik korucusu kamu görevlisi olarak 9 bine, sivil vatandaşlarımızla birlikte 17 bine yakın şehidimiz vardır.

'TERÖRLE MÜCADELE STRATEJİMİZİ DEĞİŞTİRDİK'

'Allah yolunda öldürülenlere sakın ölüler demeyiniz, onlar diridirler lakin siz anlayamazsınız' emri ve müjdesi en büyük teselli kaynağımızdır. Malullük düzeyinde yaralanan gazilerimizin sayısı da şehitlerimizin yaklaşık yarısı kadardır.

Çok sayıda teröristi de oradan kaldırdık. Sadece Fırat Kalkanı Harekatı’nda 3 bin DEAŞ’lıyı, Zeytin Dalı Harekatı'nda 4 bin 600’e yakın PKK ve PYD'liyi etkisiz hale getirdik. Terörle mücadele sınırlarımız içinde ve dışında böylesine büyük kayıplar vermek ve verdirmek kesinlikle bizim tercihimiz değildir. Devlet ve millet olarak bu mücadeleye mecbur kalıyoruz.

Milletimizi kalkındırmak, refahımızı artırmak için kullanmamız gereken kaynaklarımızı terörle mücadeleye tahsis etmek zorunda kalıyoruz. Terör örgütlerinin ısrarla üzerimize salınmasının gerisindeki amaçlardan birisinin bu olduğunu da biliyoruz. İşte bu kısır döngüyü kırmak için son yıllarda terörle mücadele stratejimizi değiştirdik. Artık tehlikenin kapımıza dayanmasını beklemiyoruz. FETÖ’nün de tek hedefi ülkemizin birliğidir, beraberliğidir. Türkiye kendi kararlarını alıp, hedeflere ilerledikçe engelleri giderek daha kolay aşmayı başardık.

'İNŞALLAH BUNDAN SONRA İŞİMİZ DAHA KOLAY'

Başarılamaz denilen nice işin üstesinden geldik, geliyoruz. Sahada mesafe kat ettikçe yıllarca ülkemize patinaj yaptıranların gerçek güçlerini görme imkanı bulduk. Sahada karşımızda duramayanların, diplomasi, siyaset, ekonomi tuzaklarını da birer birer teşhis ve teşhir ediyoruz. İnşallah bundan sonra işimiz daha kolay. Yeni yönetim sistemimizle karar alma ve uygulama mekanizmalarını tıkayarak Türkiye’yi yönlendirenlerin bir kozlarını daha ellerinden aldık. İnşallah 2023 hedeflerine ulaştığımızda her şey çok daha farklı hale gelecek.

Yaşadıklarımızdan ibret almak, aynı hataları tekrarlamamanın en başta gelen şartıdır. Esasen bizim milletimizin karakterinde bu vardır. Bakınız size 15 Temmuz’da yaşanmış küçük bir hadiseyi aktarayım. 15 Temmuz gecesi darbe girişiminin mahiyeti anlaşıldığında, Adana’nın kuzeyindeki yörük köylerinden birisindeki yörük kardeşlerimiz Ankara’daki bir hemşerilerini arıyorlar. Diyorlar ki, 'Gavur Ankara’yı bombalıyormuş, dayanın geliyoruz.' Milletimiz o hayran kalınası irfanıyla darbe girişiminin gerisindeki silueti keşfetmiş, hemen tavrını almıştır. Bu anlayışın tarihimizde pek çok örneği mevcuttur.

'15 TEMMUZ'U UNUTTURMAYACAĞIZ, UNUTMAYACAĞIZ'

Cephedeki oğluna mektup yazan baba; 'Oğlum ya gazi olup avdet, ya şehit olup dahili cennet ol' diyerek milletimizin Çanakkale’deki mücadeleye bakışını ifade etmiştir. Kurtuluş Savaşımız'da evladını koruyan örtüyü bozulmasın diye top mermisinin üzerine örten Şerife bacının mesajı da buydu.

Geçtiğimiz yıl Şenoba’da helikopterinin düşmesi sonucu şehit olan Aydoğan Paşamız, hatırlayın ne diyordu? '90 kişiydik biz o gün. Aç, susuz, uykusuz. Nasır tutmuş ayaklarla yürüyorduk kaygusuz. Şehitlerden selam geldi, savaşan tüm sağlara. Uzaklarım yakınlaştı, inancımla davamla.' Evet, biz ülke ve millet olarak bu mücadeleyi hep inancımızla, davamızla yürüttük. 15 Temmuz gecesi milletimizin sergilediği kahramanlığın sırrını keşfetmek isteyen bu büyük mücadeleye bakmalıdır. Milletimizin istiklali ve istikbali uğrunda verdiği mücadelenin büyüklüğü zaman geçtikte daha iyi anlaşılacaktır.

Anadolu’nun kapılarını açan Sultan Alparslan’ı, bir beyliğin bir dünya devleti haline gelmesinin temellerini atan Ertuğrul Gazi’yi, Osmangazi’yi, çağ kapatıp çağ açan Fatih Sultan Mehmet Han’ı, en kritik zamanda Osmanlı'yı ayakta tutan Sultan Abdülhamit’i, Kurtuluş Savaşı'mızın başkomutanı Gazi Mustafa Kemal’i, demokrasi tarihimizin sembol ismi şehit başbakan Adnan Menderes’i rahmetle yad ediyorsak, bugünün kahramanlarının ismi de aynı şekilde tarihe altın harflerle yazılacaktır. 15 Temmuz’u unutturmayacağız, unutmayacağız.

'FETÖ'NÜN ARKASINDAN GELENLER BİTMEZ'

Ülke ve bölgemizde yaşananlardan çıkardığımız derslerle kendimize daha aydınlık bir gelecek kurmak için daha çok çalışacağız. Şunu unutmayın bu FETÖ’nün arkasından gelenler bitmez. Onların girdiği bütün hücreleri keşfederek söküp atacağız. Durmak yok, yola devam edeceğiz. Vatanımızı korumak, devletimize sahip çıkmak için daha kararlı hareket edeceğiz. Milletimiz asırlardır sahada kanıyla, canıyla, bileğinin hakkıyla kazandıklarını masada söz oyunlarıyla, diplomasi tuzaklarıyla, gafletle ihanetle kaybetmekten bıkıp usanmıştır. Biz kaybetmeyeceğiz.

Biz şehitlerimizin kanları, gazilerimizin fedakarlığı ve bu yola baş koymuş milyonların mücadelesi uğruna kazandıklarımızı, masada tehlikeye atmamakta kararlıyız. AB’den NATO’ya kadar tüm uluslararası kuruluşlarla ilişkilerimizi bu anlayışla yürütüyoruz. Rusya, Çin, Afrika, Asya gibi tüm coğrafyalarda dünyanın yükselen güçleriyle mümkün olan en geniş işbirliği zeminini kurmaya çalışıyoruz. Mecburiyet değil, karşılıklı fayda temelinde bize doğru atılan her adıma fazlasıyla karşılık veriyoruz.

Dünyada ülkemizdeki kadar çok sığınmacıya ev sahipliği yapıp da bu kadar az sorunla karşılaşan başka bir ülke yoktur. Avrupa’da neredeyse yönetimlerin devrilmesine ırkçılığın hortlamasına yol açtığına şahit olduk. Biz elimizdeki paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz. Dünyada mağdurlara birinci sırada en fazla desteği veren kim biliyor musunuz? Türkiye.

'15 TEMMUZ İNANCIMIZIN SEMBOLÜDÜR'

Nasıl oluyor bu? Milletimin sayesinde. Biz hamdolsun yılları, on yılları geride bıraktık. Artık farklı bir Türkiye var. Hep elimizi uzattık, uzatmaya devam edeceğiz. Çünkü biz paylaşmanın bereketine inanan bir medeniyetin mensupları olarak bu konumumuzu daha da ileriye taşıyacağız. Rabbim bizi hep alan değil, veren el konumunda bulundursun. Demokrasimizi ve ekonomimizi geliştirerek istikbalimize sıkı sıkıya sahip çıkarak bu konumumuzu daha da güçlendireceğiz.

15 Temmuz işte bu inancımızın sembolüdür. Kendi akıllarınca 15 Temmuz’u önemsizleştirmeye çalışanlar aslında örtülü olarak ülkemize ve milletimize karşı ruhlarında biriktirdikleri kibirlerini, kinlerini dile getiriyorlar. Terörle mücadelemizi küçümseyenler de aynı ruh halindedir. Hiçbir siyasi, sosyal, ekonomik çıkar hiçbir kişisel husumet böyle bir alçaklığı mazur gösteremez. Şehitlerimizin, gazilerimizin incitilmesine asla izin vermeyiz. Her şehit ailesi ve her gazi benim öz kardeşim mesabesindedir. Onlara yapılan her yanlışı şahsıma yapılmış sayarım, ona göre davranırım.

Bir daha 15 Temmuz'lar yaşamamak için çocuklarımızı bu şekilde yetiştirmeliyiz. Dinini, milliyetini, dilini, vatanını, devletini bilmeyen her çocuk terör örgütlerinin potansiyel hedefidir. Ama benim sizden bir ricam var. Şehadet bambaşka bir şeydir. O makam çok başkadır. Şehadetin inceliğini, hassasiyetini özellikle kavramak ve şehadetin istismar edilmesine asla müsaade etmemek gerekir ki, şehitlerimizi o makamda rahatsız etmeyelim.

Cehalet okuma yazma bilmemek değil, tarihini, kültürünü öğrenmemektir. Bize kendini bilecek, elif gibi dosdoğru olacak, gönüllere girecek nesiler lazım. İşte bunun için eğitim öğretim konusunu önceliklerimizin en başına alıyoruz.

Buradan inşallah İstanbul’a geçiyorum, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde de, orada da Şehitler Mabedi'nin olduğu bölgede bir ikinci merasimi ayrıca yapacağız. Ve orada yine halkımızla buluşacağız, hitabımızı yapacağız. Ve bilin ki bugün 81 vilayette aynen bu törenler yapılıyor. Bunu artık kalıcı kılacağız. Ne dedik? 15 Temmuz'u unutmayacağız, unutturmayacağız.

Son Güncelleme: 15.07.2018 15:51
Anahtar Kelimeler:
Erdoğan15 Temmuz
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KECi COBANI 2018-07-15 16:03:01

FETÖNÜN ÖNÜNDE KOSANLAR TÜKENMEDiKCE SARAYDAKi SÜLALE DEVLETi YIKILMADIKCA FETÖNÜN ARKASINDAN GELENLER DE TÜKENMEZ

Avatar
Ossmann 2018-07-15 15:57:36

akape den bir kisi fetöcü cikmadi cünkü 1 numara sarayda ikamet tayyip

Avatar
Mavi göz,sarı saç. 2018-07-15 16:42:54

MALÛLMÜŞ NEYİN MALÛLÜ.KÖPRÜDE BEN OSURDUM DİYENİ MYLÛL ILAN ETTINIZ.HAYBEDEN AYLIK ALIYORLAR.ŞEHITLERE VE YAKINLARINA VERILEN PARA VE IMKÂNLAR,NİÇİN DOĞU VE GÜNEYDOĞUDA ŞEHIT OLANLARA VE YAKINLARINA TANINMIYOR.ON
LAR VATAN YOLUNDA ŞEHIT OLDU.SENIN BENIM KIÇIMIN RAHATI İÇİN ŞEHİT OLDU.BU AYIRIMCILIK NEYIN NESIDIR AÇIKLA

Avatar
Hoppala paşam malkara keşan 2018-07-15 17:44:18

15 temmuzmuş. Dünyada ki en komik darbe gösterisi. O ölen insanlarda Tayyip için öldü şehit falan değiller şehit dediğin ülke için canını feda eder siktiri boktan biri için değil.

Avatar
15 TEMMUZ SİKTİRİ,BOKTAN BİR OLAY..KİMSE ŞEHİT MEYİT DEYİL tayyibin HALT YEMESİ . 2018-07-15 20:14:12

Eee bir zamanlar sen Fetönün ününe ayağının ,dizinin dibine yatıyordun .Bu yaşa kadar böyle uyduruk , siktiri boktan,saçma ,SAPAN bir derbe görmedim ..Aslında tayyip sen kokuşmuş ,buruşmuş çürümüş iğrenç görünü ve hanedanlığına padişahlığına kurtarmak için TÜRK ULUSUNU KATLETİN .Dolayısı ile çıkmış bu uyduruk boktan olaya derbe diliyorsun ..Kendi menfaatlerin için bir çok TÜRK ULUSUNU KATLETTİN ya bu yaşıma kadar senin gibi başbelâsı hiç bir siyasetçi gelmedi bu ülkenin başına yetmişsin LAN tayyip SEN YOK olasın emi . Şehit meyit olan yok bok yoluna giden niyazdılar bunlar tayyip in sokağa döktüğü yalanına inan savaşı insanlar şeşht olmak o kadar kolaymı.? ŞEHİT DEMEK TÜRK VATANİ TOPRAKLARINI ,TÜRK ULUSUNU GÖZÜNÜ KIRPMADAN KANINI ÇANINI VEREN TANRI HUZURUNDA VEREN SADECE MEHMETÇİKLERE DENİR ..bu gariban saf halkı kendi ,kendine tayyip şehit ilan etmiş tayyip kimki bir hiç .tayyip şehit diye dizleri kandırıyor TANRIYI KANDIRAMAZ .tayyip normal bir CANLI TÜRÜ bu gün var yarın yok .

Avatar
Tarzan 2018-07-15 21:13:11

Bay Tayyip, fetönün arkasından yıllarca sen yürüdün ve sen takip ettin. Hala arkasından ve fetönün izinde yürüyorsun. Bilemem, 15 Temmuz darbe girişimini bahane ederek OHAL ilan ettin. OHAL ile referandum ve Başkanlık seçimi yaptın sahtekarlık yaparak kazandın ve Başkan oldun. Unutma, her çıkışın bir sert inişi vardır. En yakınındakiler birgün senin ipini çekecekler.

Avatar
15 TEMMUZ SİKTİRİ,BOKTAN BİR OLAY..KİMSE ŞEHİT MEYİT DEYİL tayyibin HALT YEMESİ . 2018-07-15 20:17:25

Eee bir zamanlar sen Fetönün ününe ayağının ,dizinin dibine yatıyordun .Bu yaşa kadar böyle uyduruk , siktiri boktan,saçma ,SAPAN bir derbe görmedim ..Aslında tayyip sen kokuşmuş ,buruşmuş çürümüş iğrenç görünü ve hanedanlığına padişahlığına kurtarmak için TÜRK ULUSUNU KATLETİN .Dolayısı ile çıkmış bu uyduruk boktan olaya derbe diliyorsun ..Kendi menfaatlerin için bir çok TÜRK ULUSUNU KATLETTİN ya bu yaşıma kadar senin gibi başbelâsı hiç bir siyasetçi gelmedi bu ülkenin başına yetmişsin LAN tayyip SEN YOK olasın emi . Şehit meyit olan yok bok yoluna giden niyazdılar bunlar tayyip in sokağa döktüğü yalanına inan savaşı insanlar şeşht olmak o kadar kolaymı.? ŞEHİT DEMEK TÜRK VATANİ TOPRAKLARINI ,TÜRK ULUSUNU GÖZÜNÜ KIRPMADAN KANINI ÇANINI VEREN TANRI HUZURUNDA VEREN SADECE MEHMETÇİKLERE DENİR ..bu gariban saf halkı kendi ,kendine tayyip şehit ilan etmiş tayyip kimki bir hiç .tayyip şehit diye dizleri kandırıyor TANRIYI KANDIRAMAZ .tayyip normal bir CANLI TÜRÜ bu gün var yarın yok .

Avatar
15 TEMMUZ SİKTİRİ,BOKTAN BİR OLAY..KİMSE ŞEHİT MEYİT DEYİL tayyibin HALT YEMESİ . 2018-07-15 20:18:08

Eee bir zamanlar sen Fetönün ününe ayağının ,dizinin dibine yatıyordun .Bu yaşa kadar böyle uyduruk , siktiri boktan,saçma ,SAPAN bir derbe görmedim ..Aslında tayyip sen kokuşmuş ,buruşmuş çürümüş iğrenç görünü ve hanedanlığına padişahlığına kurtarmak için TÜRK ULUSUNU KATLETİN .Dolayısı ile çıkmış bu uyduruk boktan olaya derbe diliyorsun ..Kendi menfaatlerin için bir çok TÜRK ULUSUNU KATLETTİN ya bu yaşıma kadar senin gibi başbelâsı hiç bir siyasetçi gelmedi bu ülkenin başına yetmişsin LAN tayyip SEN YOK olasın emi . Şehit meyit olan yok bok yoluna giden niyazdılar bunlar tayyip in sokağa döktüğü yalanına inan savaşı insanlar şeşht olmak o kadar kolaymı.? ŞEHİT DEMEK TÜRK VATANİ TOPRAKLARINI ,TÜRK ULUSUNU GÖZÜNÜ KIRPMADAN KANINI ÇANINI VEREN TANRI HUZURUNDA VEREN SADECE MEHMETÇİKLERE DENİR ..bu gariban saf halkı kendi ,kendine tayyip şehit ilan etmiş tayyip kimki bir hiç .tayyip şehit diye dizleri kandırıyor TANRIYI KANDIRAMAZ .tayyip normal bir CANLI TÜRÜ bu gün var yarın yok .