Erdoğan-Trump görüşmesinde masada 4 önemli konu olacak

21 Eylül'de ABD'de bir araya gelecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump'ın önünde 4 büyük mesele duruyor.

Erdoğan-Trump görüşmesinde masada 4 önemli konu olacak

21 Eylül'de ABD'de bir araya gelecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump'ın önünde 4 büyük mesele duruyor.

16 Eylül 2017 Cumartesi 18:15
Erdoğan-Trump görüşmesinde masada 4 önemli konu olacak

Türk-Amerikan ilişkilerinde adeta bir 'sonbahar' yaşanırken  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın  New York'ta  ABD Başkanı  Donald Trump ile yapacağı görüşmede,  ABD'nin PKK/YPG'ye doğrudan silah desteği, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iade süreci, yeni iddianameyle 'siyasi bir Halkbank davasına' dönüşen  Rıza Sarraf dosyası ve S-400 füze savunma sistemi gibi konu başlıklarının masada olması bekleniyor.

ÖNCELİKLİ KONU  PKK'YA VERİLEN DESTEK

Son yıllarda  Türkiye ile  ABD arasındaki 'çıkar farklılaşması' tavan yaptığından,  BM Genel Kurulu toplantıları nedeniyle 21  Eylül'de  New York'ta görüşecek iki liderin ajandası bir hayli dolu olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile  ABD Başkanı Trump arasındaki görüşmede öncelikli olarak,  Türkiye için doğrudan ulusal güvenlik sorunu haline gelen  ABD'nin PKK/YPG'ye silah desteğinin konuşulacağını öngörmek mümkün.

9 MAYIS'TA SKANDAL İMZAYI ATMIŞTI

20 Ocak'ta göreve gelen ve önemli beklentiler oluşturan Trump'ın 9 Mayıs'ta attığı imzayla PKK/YPG'ye artık doğrudan silah verilmesinin önünü açması,  Obama döneminde açılan makasın daha da büyümesine ve güven bunalımının derinleşmesine neden oldu.

Ancak bu karara imza atan Trump'ın,  Washington'da hakimiyet kuramayan, başta  Rusya soruşturması olmak üzere içeride ciddi sorunlarla uğraşan ve  Cumhuriyetçi Parti de dahil Kongre ile sağlıklı bir denge oluşturamayan bir başkan olduğunu vurgulamak lazım. 9 aylık görev süresi boyunca en yakınındaki birçok ismi kaybeden ya da kovan Trump,  Beyaz Saray içinde de halen istikrarlı bir çizgi yakalayabilmiş değil.

PKK, OBAMA'DAN KALAN BİR "EVLATLIK"

Bu gelişmelere ilaveten, dış politika yapım sürecini büyük ölçüde Pentagon ve Savunma Bakanı  James Mattis'e devreden Trump, PKK/YPG'ye silah verilmesi gibi askeri kararları da Pentagon ile  ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'na (CENTCOM) bırakmış durumda.

ABD'nin  Suriye'de PKK/YPG unsurlarıyla çalışma kararının,  Obama döneminde temelleri atılıp uygulanmaya başlayan ve Trump döneminde de devam eden bir miras olduğunu vurgulamak lazım.

BEKLENTİLER DÜŞÜK

Trump'ın özellikle askeri konulardaki karar alma süreçlerini orduya devretmiş olması ve Pentagon'un da PKK/YPG ile çalışmaya istekliliği, kısa vadede bu sorunun çözümü hususunda büyük beklentilere girmenin doğru olmayacağını gösteriyor. Dolayısıyla  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump arasındaki görüşmeden bu konuda somut bir sonuç beklemek çok gerçekçi olmayabilir.

GÜLEN KONUSUNDAKİ HAYAL KIRIKLIĞI İLETİLECEK

Gülen'in iade süreciyle ilgili iki ülke arasındaki ayrışmanın Türk-Amerikan ilişkilerini ne denli zora soktuğunu Amerikalıların yeterince anladığını söylemek mümkün değil. Zira FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili üzerindeki şüpheleri halen tam olarak gideremeyen Amerikan yönetimi, Gülen'in iade sürecindeki tutuk tavrının Türk toplumunda ve  Ankara'da meydana getirdiği derin hayal kırıklığını okuyamıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşmede,  Türkiye'nin bu konudaki kararlılığını bir kez daha dile getireceğine dair kuşku yok; ancak şu anda ne  ABD  Adalet Bakanlığı'nda ne de  Beyaz Saray'da Gülen'in iade sürecinin ciddi bir öncelikle ele alındığı

TRUMP, KENDİ DERDİNE DÜŞMÜŞ DURUMDA

ABD tarafının "konu yakından takip ediliyor" tarzı açıklamaları bir yana, şimdiye kadar  ABD  Adalet Bakanlığı nezdindeki idari sürecin hızlandığını gösteren somut bir emarenin olmaması, kuşkusuz  New York'ta görüşülecek ana konulardan biri olacaktır. Buna ilaveten,  ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions'ın Trump ile yaşadığı sürtüşmenin halen örtülü olarak devam etmesinin ve  Rusya soruşturmasının bakanlığın ana gündem maddesi olmasının da Gülen'le ilgili sürecin belli ölçüde göz ardı edilmesine neden olduğu söylenebilir.

SARRAF DOSYASI KABARIYOR

Türk-Amerikan ilişkilerinin yeni sorun alanlarından biri de son iddianame ile 'merkezine Halkbank'ın konulduğu siyasi bir dosyaya' dönüşen  Rıza Sarraf davası.  Türkiye'nin  Tahran'la o dönemki ticaretini tek taraflı olarak " İran yaptırımlarını delme" olarak kodlayan  ABD yargı makamlarının süreci okuma biçimi, 17-25 Aralık'ta FETÖ'cü savcıların hazırladığı iddianamenin yaklaşımıyla önemli ölçüde örtüşüyor.

DAVA FETÖ'NÜN ARGÜMANLARI ÜZERİNE KURULU

Ankara bu konudaki rahatsızlığını ciddi şekilde dile getirirken, Adalet Bakanı  Bekir Bozdağ'ın "Bu davayı görecek mahkemenin başkanı Richard Berman, 2014 yılında Fetullahçı Terör Örgütü'nün 17/25 süreçlerindeki propagandalarına ve politikalarına destek vermek maksadıyla  Türkiye'de düzenlenen uluslararası bir kongreye moderatör olarak katıldı. Orada Zaman gazetesine, örgütün yayın organına röportaj verdi ve FETÖ'nün argümanlarını kullanarak açıklamalar yaptı" şeklindeki sözleri  Türkiye'nin konuya bakışını net bir şekilde özetliyor: İhsas-ı rey yapmış bir hakimin başkanlık edeceği mahkemenin göreceği bir dava hukuki olamaz.

Dolayısıyla, FETÖ elebaşı Gülen'in iade süreciyle ilgili somut bir adım atmayan  ABD'nin, Sarraf davasını merkezinde Halkbank'ın olduğu siyasi bir sürece tahvil etmesi de  New York'taki görüşmenin ana konularından biri olacak.  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son mülakatında "New York'taki görüşmede bu konuyu da gündeme getireceğiz" açıklamasını yapması,  Ankara'daki rahatsızlığın boyutunu gösteriyor.

S-400 FÜZE SAVUNMA SISTEMİ  ABD'YE BİR MESAJ

Cumhurbaşkanı Erdoğan-Trump görüşmesinde  ABD tarafından gündeme getirilecek en önemli başlığın ise S-400 füze savunma sistemi olması bekleniyor. Pentagon ve  ABD Dışişleri Bakanlığı, başından itibaren  Türkiye'nin  Rusya'dan S-400 füzeleri almasına karşı çıkıyor.  Türkiye açısından ise bu süreç,  Ankara'nın kendi ulusal çıkarları söz konusu olduğunda  ABD'den bağımsız politikalar geliştirebileceğinin en somut örneklerinden biri olarak görülüyor.

HEMEN SONUÇ BEKLEMEK YANLIŞ OLABİLİR

Pentagon'daki endişeler Mattis üzerinden Trump'a ve oradan da  Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ulaşacaktır. Ancak bugüne kadar PKK/YPG'ye silah desteği konusunda hep "DEAŞ'la mücadele" bahanesini kullanan Amerikan yönetimi, S-400'ler konusunda da  Ankara'nın "ulusal tehdit öncelikleri değerlendirmesini" dinlemek zorunda kalacak.

Tüm bu zor maddeler yan yana konulduğu zaman,  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump arasındaki görüşmeden hızlı somut sonuçlar beklemek doğru olmayabilir. Ancak olumlu ve yapıcı geçecek bir Erdoğan-Trump görüşmesi, iyileşme ve yenilenme sürecine kapı aralayabilir.

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.