‘Eşitlik, Adalet ve Kadın Zirvesi’ sonuç bildirgesi 

Eşitlik, Adalet ve Kadın Zirvesi sonuç bildirgesinde, iktidara ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ için harekete geçme çağrısı yapılarak, müftülük nikâhının Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi gerektiği belirtildi.

‘Eşitlik, Adalet ve Kadın Zirvesi’ sonuç bildirgesi 

Eşitlik, Adalet ve Kadın Zirvesi sonuç bildirgesinde, iktidara ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ için harekete geçme çağrısı yapılarak, müftülük nikâhının Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi gerektiği belirtildi.

03 Aralık 2017 Pazar 12:52
‘Eşitlik, Adalet ve Kadın Zirvesi’ sonuç bildirgesi 

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda yaşanan geri gidişin nedenlerinin derinlemesine tartışılıp geniş kapsamlı bir dayanışma zemininin yaratılması hedefiyle düzenlenen Eşitlik, Adalet ve Kadın Zirvesi son buldu. Yapılan tartışmalar sonucunda ortak yol haritasının belirlendiği zirvede 30 Kasım-1 Aralık tarihlerinde akademisyenler, politikacılar, sivil toplum kuruluşları ve medya temsilcilerinin katılımıyla paneller düzenlendi.

Sonuç bildirgesinde OHAL’e son verilmesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yerine “Kadın Bakanlığı” kurulması, değişen teknolojiye ayak uydurarak örgütlenme biçimlerinin güncellenmesi gibi talepler yer aldı. Türkiye’nin tarafı olduğu uluslararası sözleşmelere uygun davranması ve Milli Eğitim müfredatına toplumsal cinsiyet eşitliğinin dahil edilmesinin de vurgulandığı bildirgede şu maddeler yer aldı:

PARTİLER ÜSTÜ ÇATI ÖRGÜT TALEBİ
Farklı cinsiyet, dil, din, cinsel eğilim, siyasi düşünceye sahip yurttaşlar eşit fırsatlara sahip olmalıdır.

Ötekileştirmeyen, egosuz ve kapsayıcı barış dilini önceleyen bir ortak dil oluşturulmalıdır.

Yatay organizasyon içeren, bilgi odaklı dayanışmayı destekleyen, birey hukukunu öne çıkaran kapsayıcı ve kolektif örgütlenme yapıları oluşturulmalı, partiler üstü çatı örgütler kurulmalıdır.

Siyasal irade, kutuplaştırıcı nefret söyleminin kadınlar üzerinde yarattığı baskı ve şiddeti engellemelidir.

YARGI, EŞİTSİZLİĞİ PEKİŞTİRMEMELİ
Kadınlara daha çok çalışmayı tavsiye eden bir siyasi yaklaşım değil, daha çok alan açarak güçlendiren politikalar geliştirilmelidir.

Yargı kadınları aşağılayan, baskı altına alan ataerkilliği pekiştirmek yerine, eşitsizliği ortadan kaldıran bir işlev görmelidir.

DEVLET DESTEKLİ “AİLECİLİK” POLİTİKALARINDAN VAZGEÇİLMELİDİR.

Siyaset, bağımsız kadın örgütlerinin 30 yıldır biriktirdiği bilgi, deneyim ve çözüm önerilerini yasama, yargı ve yürütme süreçlerine hem ulusal hem de yerel düzeyde dahil etmelidir.

Yerel yönetimlerde sivil toplum ile diyalogu artıracak koordinasyon merkezleri, STK danışma kurulları ve ilgili STK birimleri kurulmalıdır.

MÜFTÜLÜK NİKÂHI AYM’YE GÖTÜRÜLMELİ
Karar mekanizmalarında kadınların varlığının arttırılması için tam eşitlik – parite anlayışı siyasi partilerde ve karar organlarında hukuki olarak garanti altına alınmalı ve uygulamada yaygınlaştırılmalıdır.

Yerelde kadın örgütlenmesini güçlendirmek için her düzeyde kadın meclislerinin sayısı ve etkinliği artırılmalıdır.

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi konulu Kanun’un etkin bir şekilde uygulanması için yasa uygulayıcılar üzerinde baskı oluşturulmalıdır.

Müftülük nikâhı muhalefet partileri tarafından Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) götürülmelidir.

KADIN, ÇOCUK VE LGBTİ HAKLARI EĞİTİMİ
Kadına yönelik suçlarda, caydırıcı ve önleyici tedbirleri uygulamayan kamu görevlileri cezalandırılmalı; toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısını benimsemeyen siyasetçiler görevden alınmalı; ayrıca iş yerlerinde ve parti üyeliklerinde toplumsal cinsiyet temelli şiddet uygulayan çalışanın/üyenin yaptırımla karşılaşmasına yönelik parti tüzüğüne ve sendikal sözleşmelere maddeler eklenmelidir.

»Kadın, çocuk ve LGBTİ bireylerle teması olan kamu görevlilerine düzenli olarak toplumsal cinsiyet, kadına yönelik şiddet ve LGBTİ hakları konusunda eğitim verilmelidir.

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ VURGUSU
Kadını iş hayatına hazırlayacak mesleki eğitimler verilmeli, İŞKUR ve benzeri kurumlarla işbirliği yapılarak kadınlara iş imkânları sunulmalıdır.

140 karakterle yaşayan genç nesil için farklı bakış açısına göre farklı bir siyaset dili ve farklı bir siyaset modeli oluşturulmalıdır.

»Yazılı, görsel ve dijital medya dahil tüm platformlar kullanılarak, siyasi partiler, özel sektör ve sivil toplumun ortaklığında büyük bir toplumsal cinsiyet eşitliği kampanyası başlatılmalıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Aydin 2017-12-03 14:05:44

Bu vatan haini gandi kemali elestirmedikce sozunuz para etmez .o hdp yi hdp pkk yi pkk da askerimizi sehit ediyor.bu hainlik degilmi.sonrada bu utanmaz kosuyor sehit cenazesine

Avatar
yeter 2017-12-03 14:23:23

muftuluk nikahi iptal edilmeli