banner87

Eski Bakan'dan flaş Kanal İstanbul uyarısı

YURT yazarı Eski Bakan Şükrü Sina Gürel, ‘Kanal İstanbul Hayali ve Gerçekler’ yazısıyla, hükümetin yapmayı planladığı Kanal İstanbul projesinin gerçekte ne anlama geleceğini yazdı.

Eski Bakan'dan flaş Kanal İstanbul uyarısı

YURT yazarı Eski Bakan Şükrü Sina Gürel, ‘Kanal İstanbul Hayali ve Gerçekler’ yazısıyla, hükümetin yapmayı planladığı Kanal İstanbul projesinin gerçekte ne anlama geleceğini yazdı.

05 Haziran 2018 Salı 17:13
Eski Bakan'dan flaş Kanal İstanbul uyarısı

Devletin, yapılsa bile Kanal İstanbul’u kullanmaya kimseyi mecbur edemeyeceğini belirten Şükrü Sina Gürel, ‘Çünkü bu kanal, ne Süveyş’e, ne de Panama Kanalı’na benzeyecek bir alternatifsiz geçiş yolu olmayacaktır. Gemiler, serbest geçiş hakkına sahip oldukları İstanbul Boğazı’nı, hiçbir geçiş ücreti ödemeden kullanmaya devam edecektir. AKP Genel Başkanı’nın aklındaki, Montrö Boğazlar Sözleşmesini feshetmek ya da değiştirmek midir? Bilemeyiz. Ancak sözleşme feshedilse veya değiştirilse bile, AKP Hükümeti hiçbir gemiyi Boğaz’dan değil Kanal İstanbul’dan geçmeye mecbur edemeyecektir’ görüşünde.

İşte Gürel'in bugünkü yazısı:

AKP iktidarı 16 yıldır milyarlarca doları betona ve asfalta gömmüş olmakla övünüyor ya, şimdi de Genel Başkanları, “mega proje” olarak , “Kanal İstanbul”u öne sürüyor. Mitinglerde, kafasındaki düşünceyi, “bu işte çok para var, haa !” diye de açığa vuruyor. Hemen söyleyelim, bu “çok para”, ancak hafriyatı yapanlar ve yeni “kupon arsaları” ele geçirecek olanlar tarafından kazanılacaktır ! Devlet, yapılsa bile Kanal İstanbul’u kullanmaya kimseyi mecbur edemeyeceği için bu işten hiç gelir elde edemeyecektir. Çünkü bu kanal, ne Süveyş’e , ne de Panama Kanalı’na benzeyecek bir alternatifsiz geçiş yolu olmayacaktır. Gemiler, serbest geçiş hakkına sahip oldukları İstanbul Boğazını, hiçbir geçiş ücreti ödemeden kullanmaya devam edecektir.

MONTRÖ BOĞAZLAR SÖZLEŞMESİ

Lozan Boğazlar Sözleşmesi, Boğazlar Bölgesinde (İstanbul-ya da Karadeniz- Boğazı, Marmara Denizi, Çanakkale Boğazı) Türkiye’nin egemenlik haklarına kısıtlamalar getirmişti : Bu bölgede asker bulunduramıyor ve Boğazlardan geçişi düzenleme ve denetleme işini de bir Uluslararası Komisyona bırakıyorduk. Bu bölgenin güvenliğini ise Milletler Cemiyeti’ne, ama özellikle İngiltere, Fransa, İtalya ve Japonya’ya havale ediyorduk.

1930’lar, Uluslararası Hukukun yerlerde sü- ründüğü bir dönem oldu. Birinci Dünya Savaşı sonunda imzalanan antlaşmalardan hoşnut olmayanlar, tek taraflı oldu-bittilerle, fiilen bu antlaş- maları çöpe yollamaya başladılar. Türkiye de değiştirmek istediği 1923 Boğazlar Sözleşmesini oldu- bittilerle uygulamamaya başlayarak, Boğazlar Bölgesine askerini sokabilirdi.

Ancak, Atatürk Türkiyesi, hukuk yolundan sapmadı. 1936’da, İtalya’nın Habeşistan’ı, Japonya’nın Çin’i işgale başladığı, Hitler Almanyası’nın Versay Antlaşmasını hiçe saydığı bir dönemde, Montrö’de bir uluslararası konferans toplayabildi. Bu, büyük bir diplomasi başarısıydı. Konferansın sonunda imzalanan Boğazlar Sözleş- mesi, Türkiye’nin bütün isteklerini karşılıyordu. Uluslararası Komisyon kaldırılıyor ve Türkiye Boğazların güvenlik ve denetiminden tek sorumlu oluyordu. Hatta, Türkiye’ye, “kendisini yakın bir savaş tehlikesi tehdidi” altında hissederse, Boğazlardan geçişi sınırlandırma yetkisi de veriliyordu.

Montrö Boğazlar Sözleşmesiyle , Boğazlardan “geçiş ve gidiş-geliş özgürlüğü ilkesi” kabul edilmiştir. Yani, Türk Boğazları, geçişin ancak belirli durumlarda kısıtlanabileceği bir uluslararası su yoludur.

AKP Genel Başkanı’nın aklındaki, Montrö Bo- ğazlar Sözleşmesini feshetmek ya da değiştirmek midir ? Bilemeyiz. Ancak Türkiye’nin bütün gereksinim ve önceliklerini karşılayan Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni feshetmek veya değiştirmek kimin işine yarayacaktır ? Üstelik, Sözleşmenin 28. maddesiyle “bu Sözleşmenin 1. Maddesinde doğrulanan geçiş ve gidiş-geliş özgürlüğü ilkesinin sonsuz bir süresi olacaktır” denildiğine göre, Sözleşme feshedilse veya değiştirilse bile, AKP Hükü- meti hiçbir gemiyi Boğazdan değil Kanal İstanbul’dan geçmeye mecbur edemeyecektir.

EKOLOJİK DENGE

Boğazlar Bölgesi, binlerce yıllık doğa dengesinin oluşturduğu, çok özel bir bölgedir. Boğazda alt ve üst, karşılıklı akıntılar, Karadeniz-MarmaraEge-Akdeniz dengesini oluşturmaktadır. Son dö- nemde dünya ekolojik sisteminin “çivi”leri tek tek sökülmektedir ! Şimdi bir çivi de AKP iktidarı tarafından neden sökülmek istenmektedir?

Sonuç olarak, eğer bu hayal proje gerçekle- şirse, sadece yandaş ve ortakların yalıları ve arsaları için yapay bir “Boğaz” yaratılmış ve millete hiçbir fayda sağlanmamış olacaktır.

NOT: Fenerbahçe Başkanlığına seçilen Sayın Ali Koç’u candan kutluyorum. Sayın Aziz Yıldırım da, özveriyle ve eğilmeden Cumhuriyeti savunan bir lider olarak Fenerbahçe ve Türkiye tarihine geçecektir. Koç yönetiminin de bir Cumhuriyet kurumu olan Fenerbahçe’yi aynı özveri ve kararlılıkla koruyacağından eminim.

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bravo hocam 2018-06-05 17:28:18

helal olsun sana dersini verdin tayyibe gene sınıfta kaldı her dalda olduğu gibi diplomasızdan bu kafayla bu kadar beklenir

Misafir Avatar
ugur 2018-06-06 18:18:37 @bravo hocam

bence o almanların fikrini abd nin fikrini yad fetonün fikrinin söylüyor kendide biliyor ordan gecen gemilerden neler alınacagını

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
AKP 2018-06-05 19:52:39 @bravo hocam

AKP YATMA GARANTISI VERMIS ( sehir hastanelerine hazine garantili dolar bazinda yuzde 70 % hasta garantisi verilmis galiba 25 senelik ) AKP UCMA GARANTISI VERMIS ( havaalani icin ucanda ucmayanda oduycek hepimiz ucucaz ) AKP GECME GARANTISI VERMIS ( kopru icin hazine garantili dolar bazinda gunluk 40.000 arac garantisi verilmis kimbilir kac sene ?gecende gecmeyende oduycek

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
AKPye OY YOK 2018-06-05 19:51:38 @bravo hocam

akp iktidara geldiginde 129 milyar dolar borc vardi akp donemi 450 kusur milyar dolar borcumuz oldu milli varliklarimizin cogu satildi ordan 70 milyar elde edildi toprak satisi bilmem ne derken 100 ila 150 milyar dolar olabilir yapilan kopruler hastaneler dolar bazinda hazine garantili dolar bazinda borc arac garantisi gunluk 40.000 verilmis kopruden gecende gecmeyende oduycek hastaneye hasta garantisi yuzde 70 % verilmis ulkemizin yuzde 70 % hasta olmasi lazim AKP Tane Fabrika kurdumu ?? 16 sene odenen vergi paralarimizla neler yapildi ???

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
çocuk ve yetişkin aklı aynı sanki 2018-06-05 18:57:03 @bravo hocam

Çocuktum dört yaşlarımda. bana annem biftek pişireceğini söyledi bende yemem dedim. sevmem dedim iğrenrim dedim annem AAA neden ama biftek çok lezetlidir faydalıdır bende cevaben BİT ten iğrenirim hele hiç yemem. annem güldü ne bit ne diyorsun sana bit mi yediririm ben hiç?
dedimki biftek bit demek değilmi değil değil dedi. ve bana bifteği tarif etti ondan sonra bifteği zevkle yedim. şimdi bu geri zekalı KANAL İSTANBULUN NE İŞ YAPACAĞINI NE İŞE YARAYACAĞINI BİLMİYOR YADA BİLİYOR OYUN BOZANLIK YAPIYOR. cahilmi hainmi ?

Beğenmedim! (4)
Misafir Avatar
ANKET YAPALIM 2018-06-05 18:34:07 @bravo hocam

İTürkiye genelinde bir anket yapalım. AKP nin yaptığı MARMARAY ı kapatalımmı , yıkalımmı ?
yüzde doksan dokuzu DEVAM DER işte o yüzde bir Türkiye ve türk halkı düşmanları yıkalım der. işte o yüzde bir olan şer li gruh bu milletin cahillerini kandırıp AKPA ye düşmanlık ettiriyor. YAZIK ÇOK YAZIK.

Beğenmedim! (4)
Misafir Avatar
tabiii 2018-06-05 18:32:10 @bravo hocam

MARAMARAYDA GEREKMEZ.

Beğenmedim! (3)
Avatar
birizleyici 2018-06-05 17:20:44

boğazın kıyı şeritlerini şimdiden doldurmaya başladılar gemilerin geçişi zaten şu an tehlikeli daha da tehlikeli bir hale dönecek. Marmara açıklarında bekleme süreleri artacak. Kanal İstanbul'dan seve seve geçecekler azcık kafanız çalışsın köşe yazısı yazıyorsunuz düşünmüyorsunuz bile

Avatar
semih 2018-06-06 18:09:45

Yazık size siz neler yaparsınız nerde yaşarsınız hangi ülke vatandaşısınız siz türk degilsiniz sanırım bukadar yaşadıgınız ülkeye çamur atan her şeye kulp takan havlayıp duran boş insan topluluğu siz pkk pyd yoksa fetoyemi bağlısınz ne istiyorsunuz bu devletten bu milletten o kanal İstanbul sadece kanal İstanbul degil oranın temizlenmesi demek orda pkk var yandaşlarınız gidecek diyemi üzülüyorsunuz orda kumar var orda uyuşturucu var orda fuhuş var bunlar gidecek diyemi korkuyorsunuz ya siz abd yemi ab yemi çalışıyorsunuz maaşınız kac söyleyin bu devlet sizde öder satmayın kendinizi 3.5 kuruşa yazık size

Avatar
Mavi göz,sarı saç. 2018-06-05 17:29:40

16 YILDIR YAPTIKLARI HATA BU.BEN BILIRIM UKALALIĞI.OYSA DEVLET IHTIYARKAR MECLISI DIYE ESKI VEKIL VE BAKANLARDAN OLUŞAN BIR KURUM KURSA,MECLISTEKI 600 VEKILDEN 300 E INDIRSE,YEREL IDARELERİ GÜÇLENDIRSE
ANKARADA IHALE TAKIPÇISI VEKILDE HEM AZALMA OLUR.HEMDE MASRAF OLMAYACAĞINDAN TASARRUF EDECEĞİZ.MILLETIN
ASIL IHTIYAÇLARINA DÖNÜŞ OLACAKTIR.OSMANLIDA 600 SADRAZAMMI VARDI.KI OSMANLI PADIŞAHLIK YÖNETIMIYDİ.
ISTESE PADIŞAH YALAKA DANIŞMAN ORDUSU KURAMAZMIYDI.KURARDI ELBET.AMA NERDE ÇOKLUK ORDA PISLIK ÇOK OLACAĞI BILINCINDEYDİ.

Avatar
Bay Tayyip bu Millet ne yiyecek ne icecek 2018-06-05 19:46:40

ANKARA BALGAT DA ORTALAMA KIRA 1200 TL DOGALGAZ AYLIK 450 TL Elektrik kisin 150 TL yazin 50 TL CEP TELEFONU ORTALAMA 60 TL EV AIDATI 50 TL SU FATURASI 80 TL Toplam 1890 TL elektrik faturasini 50 tl den hesapladim ise gitmek icin yol masrafi iki vesait 2.75 den gudis gelis aylik 452 TL 1890 arti 452 TL 2.342 TL 1200 TL MUTFAK MASRAFI TOPLAM 3.542 TL Mutfak Masrafi 3 kisilik Aile icin asgeri harcama 1200 TL sart kiyafet sart millet kiyafetsiz dolasamazki cocuk varsa kirtasiye masrafi okul servis masrafi doktor ilac masrafi millet nasil gezsinki ???asgeri ucret 1603 TL en dusuk emekli maasi 939 TL

Avatar
AKP iktidara geldiginde 2018-06-05 19:49:17

ceyrek altin 24 lira
benzin 1,66 lira
et in kilosu 3 ila 5 tl civarindaydi
ekmek 22 kurus

Avatar
aydın 2018-06-05 18:15:14

kanal istanbulu yapıyor.sen onu yapacagına bir sürü yol var .uzun,tunel açılsa kestirme yol olacak

Avatar
nazim 2018-06-06 07:40:50

zaten amac gemi gecmesi degilki. 2.bogaz yapip yeni insaat alanlari cikarmak ve yuksek fiyata satmak. devlet parasiyla arsa ve rant yarat bunun karini yandaslar yesin.

Misafir Avatar
salih 2018-06-06 18:17:19 @nazim

sende yiyorsun yemiyormusun en bu ülkede maaş almıyormusun karnını kim doyuruyor bedavamı çalışıyorsun

Beğenmedim! (0)