banner87

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Atatürk'ün devrimciliğini anlattı

Adana’da bir konferansa katılan 26. Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Atatürk’ün devrimcilik prensibinden bahsetti. Başbuğ, “Devrimcilik çok önemlidir onun prensiplerinde. Devrimcilik çok devamlı ve süreklidir. Canlı bir olay devrimcilik. Atatürk diyor ki, 'Zaman süratle dönüyor, milletlerin, cemiyetlerin, toplumların bir noktada saadet ve acı duyma, böyle bir dünyada asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, akla ve bilimin gelişimine inkar etmek olur.' Devrimcilik sürekli bir faaliyettir” şeklinde konuştu.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Atatürk'ün devrimciliğini anlattı

Adana’da bir konferansa katılan 26. Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Atatürk’ün devrimcilik prensibinden bahsetti. Başbuğ, “Devrimcilik çok önemlidir onun prensiplerinde. Devrimcilik çok devamlı ve süreklidir. Canlı bir olay devrimcilik. Atatürk diyor ki, 'Zaman süratle dönüyor, milletlerin, cemiyetlerin, toplumların bir noktada saadet ve acı duyma, böyle bir dünyada asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, akla ve bilimin gelişimine inkar etmek olur.' Devrimcilik sürekli bir faaliyettir” şeklinde konuştu.

19 Aralık 2017 Salı 22:16
Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Atatürk'ün devrimciliğini anlattı

Çukurova Belediyesi’nin Orhan Kemal Kültür Merkezinde ‘Her Ayın 19’unda Saat 19’da’ etkinliği devam ediyor. Her ay farklı bir ismi ağırlayan belediyenin bu ay ki konuğu ise “Atatürk’ü 20. yüzyılın en büyük lideri yapan nedenler” konulu konferans ile 26. Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ oldu.

Konferans öncesi Başbuğ, “Terör Örgütlerinin Sonu”, “20. Yüzyılın En Büyük Lideri: Mustafa Kemal”, “20. Yüzyılın En Büyük Lideri: Atatürk”, “Suçlamalara Karşı Gerçekler”, “Nasıl Bir Türkiye”, “Ermeni Suçlamaları ve Gerçekler”, “Unutulan Ada Kıbrıs”, "15 Temmuz Öncesi ve Sonrası", “Sorunlarla Yüzleşmek” adlı 9 kitabını fuaye alanında imzaladı.

“Prensipler kutsaldır”

Konferansa geçildiğinde ise yaptığı konuşmada Mustafa Kemal Atatürk’ün prensiplerinden bahseden ve çocukluktan gelen prensiplerinin onun hayatında önemli rol oynadığını kaydeden Başbuğ, “Prensipler kutsaldır. Eğer adam gibi prensipleriniz varsa onları değiştiremezsiniz. Kurallar şartlara göre değişir. Mustafa Kemal Atatürk bir yerde konuşurken ‘Alacağımız kararlarda, halkın düşüncelerini elbette göz önünde tutacağız. Mutlaka bu düşüncelere göre hareket etmeye çalışacağız fakat, prensiplerimiz bahis konusu ise başımızı veririz fedakarlık etmeyiz’ diyor. İşte Mustafa Kemal Atatürk bu” diye konuştu.

“Atatürk çok farklı bir insan”

Atatürk’ün hayatında bağımsızlıktan hiç fedakarlık etmediğini anlatan İlker Başbuğ, daha sonra şu ifadeleri kullandı:

“Bağımsızlıktan fedakarlık etmedi. Küçük yaşlarından beri, 'Hürriyet ve bağımsızlık benim karakterimdir. Ben yalnız ve bağımsız bulunmayı çocukluktan çıktığım zamandan itibaren daima tercih etmiş ve sürekli olarak yaşamıştım' diyor. Atatürk çok farklı bir insan. Kişisel olarak da çok bağımsız. Ülke ilişkileri konusunda da bağımsızlığı önde tutan birisi. Özellikle bugünlerde de çok tartışılıyor. NATO ilişkileri falan konuşuluyor. Bu kamuoyu tarafından çok iyi bilinmez ama aslında 1937 yılında uluslararası bir antlaşma imzalanmıştır. Bu anlaşmaya Türkiye imza atmıştır ve Mustafa Kemal Atatürk çok ısrarlı olmuştur. Ama daha sonra bazı uygulamalar onu rahatsız etmiştir. Bu konuda Yunanistan Başbakanı 19 Ekim 1937’de Türkiye’ye geldiği zaman nasıl hareket edilmesi, ne gibi sorunlar olabileceğini çok güzel ifade etmiştir. O zaman Atatürk’e 'Büyük devletlerle bir uluslararası ilişkiye girerseniz dikkatli olun bazen kendi milli menfaatleri için ve kendi emelleri doğrultusunda bizi yönlendirmeye çalışırlar' demiştir. Bağımsızlık denildiği zaman elbette tam bağımsızlık Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatta durduğu noktalardan birisidir.”

“Atatürk’ün rehberi akıl ve bilimdir”

Başbuğ, Atatürk’ün 15 yıllık cumhurbaşkanlığı döneminde ekonomide 2 defa bütçe açığı olduğunu belirtti. Mustafa Kemal Atatürk’ün akla ve bilime çok önem verdiğini de söyleyen Başbuğ, “Atatürk için bütün hayatı boyunca karşılaştığı bütün sorunlarda olaylara bakış açısı çözüm ararken akıl ve bilimi yol gösterici olarak alırdı. Akla ve bilime önem vermiştir. Rehberi odur. Akıl ve bilimi öne alıyorsanız, rehber ediniyorsanız bu tek kelime ile laik düzendir” ifadelerini kullandı.

“Devrimcilik sürekli bir faaliyettir”

Atatürk’ün devrimcilik prensibinden de bahseden Başbuğ, “Devrimcilik çok önemlidir onun prensiplerinde. Devrimcilik çok devamlı ve süreklidir. Canlı bir olay devrimcilik. Atatürk diyor ki, 'Zaman süratle dönüyor, milletlerin, cemiyetlerin, toplumların bir noktada saadet ve acı duyma, böyle bir dünyada asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, akla ve bilimin gelişimine inkar etmek olur.' Devrimcilik sürekli bir faaliyettir” şeklinde konuştu.

“Bazı yaş gurupları sosyal medyanın dışına çizgi atmıyor”

Sosyal medya konusundan da bahseden Başbuğ, insanların sosyal medyada çok vakit geçirdiğini söyleyerek, “Sosyal medyaya karşı değiliz fakat genç ve orta yaşları görüyoruz. Sosyal medyanın dışına çizgi bile atmıyorlar. Sosyal medya önemli ama her şeyde sosyal medya kullanıyorlar. Dışarıda bazı aileler oturmuş konuşmuyorlar, cep telefonuna gömülüyorlar sosyal medyadan yazıp çiziyorlar. Buradan çıkartacağımız sonuç fikir sahibi olmak çok önemli” açıklamasını yaptı.

“Atatürk’ün hayat felsefesi medeni olmaktı”

Mustafa Kemal Atatürk’ün hayat felsefesini de yorumlayan İlker Başbuğ, “Medeni olmaktı. Onun hayat felsefesinin tek bir temeli medeni ve uygar olmak. O zaman medeni ve uygarlıktan ne anlıyordu Atatürk. Bize diyor ki, ‘Medeniyim diyen Türkiye Cumhuriyeti halkı, ilk önce zihniyetinizde, aklınızda medeni olduğunuzu ispat ile gösterme mecburiyetindesiniz.’ İnsanları değerlendirirken düşünce yapısını anlamaya çalışın. Yoksa diğer konularla insanları kategorize etmeyin. Şekil farklı olabilir ama o insanın düşüncesi zihniyeti farklı olabilir” diye konuştu.

“Atatürk’ü anlatın”

Mustafa Kemal Atatürk’ü anlamak gerektiğini ve herkesin bu konuda üzerine düşeni yapmasını istediğini belirten 26. Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, daha sonra şu ifadeleri kullandı:

“Çocuklarınıza lütfen Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatın. Ama ilk olarak siz anlayın. Sloganlar içerisinde onu bırakmayın. Lütfen sloganlarda bırakmayın bu işi. Atatürk’ü anlatın. Bu hepimize düşen bir görev. Türk milleti olarak biz ne yaparsak yapalım Atatürk’e olan borcumuzu ödeyemeyiz. En azından bu konuda biraz çabalayın. Lütfen Mustafa Kemal Atatürk’ü anlayın, anlatın, sahip çıkın.”

Konuşmanın sonunda Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin tarafından Başbuğ’a çiçek takdim edildi. Düzenlenen panele çok sayıda Adanalı vatandaş katıldı.

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 19.12.2017 22:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yörük haydar 2017-12-20 08:06:32

bu ağlama duvarında ağlayan,ordu içinde ikilik çıkarıp,subay astsubay ayrımı yapan insan asla adam gibi adam olamaz istese görevdeyken bu fetöyü bitirebilirdi.istese o karargahlara atadıkları fetöcü subay astsubaylar yerine çalışkan vatanını düşünen subay astsubayı atardı.ondan sonra bütün orduyu arkasına alır ,bu hainfetöcüleri bertaraf ederdi.ama iş koltuk olunca buda yapmadı.karargahlara milliyetçi işini bilenleri alsa idi bunlar olmazdı.onlarıda nedemn almadı bu insanlar işini dört dörtlük yaparlar yanlış emir aldıklarındada itaat etmeyip doğrusunu yaptırırlar bu da bu tip paşaların hoşuna gitmez onlar yanlışta olsa mutlak itaat edecek adamları isterler yanında işte sonuç ortada ,o milliyetçi duruşta duran kıtadaki arkadaşlarımız olmasa bu fetö haini çoktan ihtilal yapmıştı kimsede halk bile bunun karşısına geçemezdi o zaman.onun için atatürk adam gibi adamdı her nekadar bizi dinsizlikle itham etselerde biz peygamber efendimizin bize emanet ettiği mescidi aksaya sahip çıkmlyz dedi.

Avatar
ilker başbuğ adam gibi adam 2017-12-20 00:12:15

ilker başbuğ bir numara adam gibi adam gerçek ATATÜRK çü bazıları gibi dönek değil

Avatar
ercan 2017-12-20 10:08:38

atatürk mü ?.......

Avatar
osman özpınar 2017-12-20 11:01:14

bu adanın dilinden ve yaptıgı içraatlar ne oldugunu meydana koyuyor ama inanmıyanlar kabirde kimin yolundan giddigini anlıyacaklar ama ALLAH c.c muhafaza geç olacak

Avatar
gülizar 2017-12-20 11:02:22

zaten biliyorduk bunları da beyni yıkanmış halk bilmiyordu maalesef.

İspata da gerek yok, hilafeti kaldırmasından belliydi dinsiz olduğu.

Bi sonraki araştırmanızda da, -ülkeyi kurtarmadığı gerçeğini- yazarsanız beyni yıkanmış halka katkınız olur.

Allah katında da sevaptır,çünkü müslüman halk bir yahudiye atam diyorsa, o kişi dinden çoktan çıkmıştır

Avatar
enes 2017-12-20 11:03:15

Nederseniz diyin ben rahmetli buyuk dedemin agzindan duydum ataturkun nasil biri oldugunu.yazilarda oldugundan farkli birsey duymadim.ben sahsen sevmem kendisini.suan turkler ataturke putperestler gibi tapiyolar.yazik yazikkk

Avatar
yunus 2017-12-20 11:04:46

koruma kanunu kaldırılsın daha neler çıkacak...bu insanlar yıllarca müslüman olan insanlara inançlarından dolayı işkenceler ettiler ..örnek ..istiklal şairimizi bile sürgüne gönderdiler...10 yıllarca

Avatar
adem 2017-12-20 10:18:12

atatürk alkol yüzünden öldü ispatı var araştırın cahiller inkar etmeyin artık kemal ında nahaptını biliyoz dinmize göre işki haram ben haram işleyeni neden seveyimki peygamber efendimiz bir gün yürürken bir tane kafir görüyor tırnaklarını serçe yüzük orta işaret baş parmağı şeklinde kestiğini görüyor evde ise tırnaklarını birer parmak atlayıp kesiyo sırf kafire benzememek için alkolü kafirler bulmadımı evet adam kafirlere benzemişmi evet o zaman oda kafir hem savaşta atatürk kendi başınamı aldı savaşı anca atatürkü övün diğer askerlerimiz hiç bişey yapmadıda o yüzden övmüyorsunuz demi bi vido bırakçam izleyin izleyinde türkiye eskiden nasılmış nasıl hale gelmiş kim getirmiş öğrenın bilip bilmedende konuşmayın https://www.youtube.com/watch?v=_lV5MeLLw28&t=385s

Misafir Avatar
tc 2017-12-20 12:49:54 @adem

sen sevme eksik kal yunan cocugu

Beğenmedim! (0)