Flaş Haber
Kapat

Gerçek işsiz sayısı altı milyonu aştı

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi'nin (DİSK-AR), Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Araştırması ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) sigortalı verilerine dayanarak yaptığı hesaplamalar, "gerçek işsiz sayısının altı milyonu aştığını" ortaya koydu.

Gerçek işsiz sayısı altı milyonu aştı

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi'nin (DİSK-AR), Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Araştırması ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) sigortalı verilerine dayanarak yaptığı hesaplamalar, "gerçek işsiz sayısının altı milyonu aştığını" ortaya koydu.

15 Mart 2018 Perşembe 15:09
Gerçek işsiz sayısı altı milyonu aştı

DİSK-AR'dan yapılan açıklamada, “Geniş tanımlı işsiz sayısı Aralık 2017’de 6 milyon 190 bin olarak gerçekleşirken, geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 18.3 oldu. İş aramayıp çalışmaya hazır olanların sayısı 1 milyon 677 bine yükselirken, 656 bin işsiz ise iş bulma umudunu kaybetmiş durumda” denildi ve şu değerlendirme yapıldı:

“İşsizlik çift hanelerden düşmüyor. Dar tanımlı işsiz sayısı 3 milyon 291 bin olarak gerçekleşti. “TÜİK verilerine göre dar tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 10.4 olarak hesaplandı.

“Geniş tanımlı işsiz sayısı 6.1 milyon, geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 18.3 oldu.

“Genç işsizlik oranı yüzde 19.2 olarak gerçekleşti.

“Geniş tanımlı kadın işsizliği yüzde 27.

“Kadın işsizliği yüzde 13.1, Tarım dışı genç kadın işsizliği ise 24.1 olarak açıklandı.

“Ne istihdam ne de eğitimde olan gençlerin oranı (NEET) yüzde 23.1 oldu.”

disk-ar-gercek-issiz-sayisi-alti-milyonu-asti-439339-1.

DİSK-AR, işsizliğin azaltılması ve istihdamda kalıcı ve güvenceli artış sağlanması için şu önerilerde bulundu:

- İş başında eğitim adı altında çırak, stajyer, kursiyerlerin ve bursiyerlerin ucuz işgücü deposu olarak kullanılması uygulamasına son verilmelidir.

- “Herkesin çalışması için, herkesin daha az çalışması” ilkesi doğrultusunda haftalık çalışma süresi gelir kaybı olmaksızın 37.5 saate, fazla mesailer için uygulanan yıllık 270 saat sınırı, 90 saate düşürülmelidir.

- Uluslararası çalışma normları doğrultusunda herkese en az bir ay ücretli yıllık izin hakkı tanınmalıdır.

- İstihdam artışlarında kamunun payı dikkate değerdir. Kamu istihdamının artırılması, kamuda eğreti ve güvencesiz çalışma biçimleri yerine, kadrolu ve güvenceli istihdam artışının sağlanması yaşamsal önemdedir. Kamu girişimciliği ve hizmetleri istihdam yaratacak şekilde yeniden ele alınmalı ve kamuda personel açığı derhal kapatılmalıdır.

- Güvencesiz çalışma biçimlerine son verilmeli, tüm taşeron işçilere kadro verilmelidir. Kamu taşeron işçileri kamu işçisi olarak kadroya alınmalıdır.

- Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’nun 'insana yaraşır iş' yaklaşımı temelinde herkese güvenceli ve nitelikli işler sağlanmalıdır.

- Kiralık işçilik yasası (6715) Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmelidir.

- Sendikal hak ve özgürlüklerin kullanımı güvence altına alınmalı, sendikal barajlar kaldırılmalı, herkesin sendika hakkını özgürce kullanabilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

- Toplum yararına çalışma programları kapsamında çalıştırılanlar daimî işçi statüsüne geçirilmelidir.

- İşsizlik Sigortası Fonunun amaç dışı kullanımına son verilmelidir

- Kadın istihdamının artırılması ve işsizliğinin azaltılması için işgücü piyasalarındaki cinsiyetçi uygulamalara son verilmeli, ev içi bakım hizmetleri devletin gereken nitelikli, yaygın ve ücretsiz bakım hizmetlerini sağlaması ile kadının üzerinden alınmalıdır.

disk-ar-gercek-issiz-sayisi-alti-milyonu-asti-439340-1.

Anahtar Kelimeler:
İŞSİZSGKDevrimciSendika
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İşsizlik kimin umurunda 2018-03-15 15:15:41

aksama kadar ellerinde mikrofon oy pesindeler.