Hayrettin Karaman: Rüşvet vermek caizdir

Yeni Şafak gazetesi yazarı Hayrettin Karaman'dan, rüşvetle ilgili çok konuşulacak satırlar kaleme aldı.

Hayrettin Karaman: Rüşvet vermek caizdir

Yeni Şafak gazetesi yazarı Hayrettin Karaman'dan, rüşvetle ilgili çok konuşulacak satırlar kaleme aldı.

06 Mayıs 2018 Pazar 16:45
Hayrettin Karaman: Rüşvet vermek caizdir

Hükümete yakın Yeni Şafak gazetesi yazarı Hayrettin Karaman bugünkü köşesinde, rüşvetle ilgili çok konuşulacak bir yazı kaleme aldı. 

Karaman, köşesinde Prof. Dr. M. Mustafa Şelebî'yi referans göstererek zaruri durumlarda rüşvet almanın haram olduğunu ama vermenin ise caiz olduğunu belirtti. 

Karaman, "Burada emirin, valinin veya sultanın, rüşvetinizle sizin evrakınıza imza atması, size isteğinizi vermesi, istediğiniz emri çıkarması hadisesi vukua gelmezse, siz hemen bir haftada veya 24 saat içinde ölmezsiniz; ama meşrû bir menfaat elinizden gider ve siz artık ondan istifade edemezsiniz. Edemeyince, demek ki, fıkıh bunu bir zarûret olarak kabul ediyor ve bundan dolayı rüşvet verirsin diyor. Bu senin için caizdir. Ama karşı taraf için haramdır" ifadelerini köşesine taşıdı.

Hayrettin Karaman daha önce de yolsuzluğa “hırsızlık” demenin hata, yalan ve iftira olduğunu iddia etmişti.

Karaman'ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

"'Bir insan emir, ya da devlet başkanı nezdinde, bir işini tesviye etsin, düzeltsin, yoluna koysun, böylece meşrû olan bir menfâati elde etsin ve bir zarardan kurtulsun diye, bu maksatla, birine rüşvet verse bu caiz midir?'

Cevap veriyor:

'Alana haramdır, verene caizdir' (İbn Nüceym, Risâle fi’r-Rüşve, Mecmuâ, s. 112, 115).

Bakın rüşvetle ilgili hadisten hareket ettik, bu noktaya geldik. Şunu bir daha tekrarlıyorum: Burada emirin, valinin veya sultanın, rüşvetinizle sizin evrakınıza imza atması, size isteğinizi vermesi, istediğiniz emri çıkarması hadisesi vukua gelmezse, siz hemen bir haftada veya 24 saat içinde ölmezsiniz; ama meşrû bir menfaat elinizden gider ve siz artık ondan istifade edemezsiniz. Edemeyince, demek ki, fıkıh bunu bir zarûret olarak kabul ediyor ve bundan dolayı rüşvet verirsin diyor. Bu senin için caizdir. Ama karşı taraf için haramdır. İşte önemli özel veya amme ihtiyacını gidermek için faiz vererek kredi temini de böyledir; günahı, başka türlü, mesela ortaklık yoluyla sermaye vermeyen yüklenir.

Bir insanın hastalığı belli bir ilâcı tatbik etmeden ya geçmez, ya da zann-ı galibe göre geç iyi olursa yasak kılınan tedâvi âlet ve şekilleri geçici olarak mubah olur ve uygulanabilir.

Dileyenler Mecelle’nin 21, 32 ve 58. maddelerine, amme ihtiyacı sebebiyle istimlâki caiz gören 1216. maddeye, bunların şerhlerine, Suyûtî’nin Eşbah’ının (ihtiyacı zarûret sayan) kaidesine ve şerhine (s. 88, Kahire, 1959) bakabilirler. Yine amme ihtiyacı sebebiyle Hz. Ömer’in, Irak topraklarını gazilere dağıtmayıp devlete bırakması, toplumun ihtiyaçlarını karşılamak için Müslümanlardan zekât dışında bir de vergi alınmasını fukahânın caiz görmesi üzerinde düşünebilirler." 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ata 2018-05-06 17:31:23

Rüşvet vereninde alanında anasını avradını sıkım...benimde fikrim bu...hadi sıkıysa gel rüşvet ver...ne kadar rüşvet i savunan varsa sülalesini sikim...hadi gel savun...

Avatar
İlahiyatçı 2018-05-06 17:21:12

Bu adamın suçu yok bu adama profesörlüğü verende suç

Avatar
Atilla alptekin 2018-05-06 17:33:32

Bunlar harbiden dini değiştirmiş hangi dindensin seewfsiz

Misafir Avatar
@Atilla alptekin x cvp 2018-05-06 17:59:04 @Atilla alptekin

para dininden. Para icin Yukariya yalakalik yapiyor godoş.

Beğenmedim! (0)
Avatar
bir bilen 2018-05-06 17:52:17

dini Kurani kerim degil bunlarin musrik bunlar yahudilerden sonra dunyaya en cok tapan kitle bunlar, kimmi soyluyor Kurani kerim soyluyor, mkodugumun ibnesi kicindan din uydurdun hadis adi altinda o yuzden hadisler insani musrik yapar sunnetlerde keza oyle bunlarin dini bu yoksa bu kadar zulumleri yapip milletin malini yiyip rahat edemezler

Avatar
kuş 2018-05-06 23:18:41

Beyinsiz ler

Avatar
SON GÜL 2018-05-07 23:20:56

ya ne hallere düştük. Bu insanların yüzlerine tükürmek caizmi dir? acaba.