Hükümet bile kurulmadı ama gündeme yine erken seçim düştü…

Anayasa değişikliği gerektiren yerel seçimin erkene alınması için 367 milletvekilinin oyu gerekiyor. AKP ve MHP’nin oyu 344’te kalırken, gözler Millet İttifakı’na çevrildi. Kulislerde Kılıçdaroğlu’nun, ’17 ay beklemeyelim, buyurun gelin, erken yapayım’ sözleri öne çıkıyor. İyi Parti’de ise kararın partide değerlendirileceği ifade ediliyor.

Hükümet bile kurulmadı ama gündeme yine erken seçim düştü…

Anayasa değişikliği gerektiren yerel seçimin erkene alınması için 367 milletvekilinin oyu gerekiyor. AKP ve MHP’nin oyu 344’te kalırken, gözler Millet İttifakı’na çevrildi. Kulislerde Kılıçdaroğlu’nun, ’17 ay beklemeyelim, buyurun gelin, erken yapayım’ sözleri öne çıkıyor. İyi Parti’de ise kararın partide değerlendirileceği ifade ediliyor.

02 Temmuz 2018 Pazartesi 11:26
Hükümet bile kurulmadı ama gündeme yine erken seçim düştü…

24 Haziran’daki cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinin ardından, henüz hükümet kurulmamışken, siyasi partilerin gündeminde yine bir ‘erken seçim’ var. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın "yerel seçimlerin erkene, 1 Kasım’a çekilmesinin doğru olacağı” görüşü, kulisleri hareketlendirdi. Anayasada yerel seçimlerin “5 yılda bir yapılması” hükmü yer aldığından, değişikliğin yapılabilmesi için Meclis’te 367 milletvekilinin oyu gerekiyor. AKP ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'nın oyu ise344'te kalıyor. Bu nedenle de gözler, ‘Millet İttifakı’nı oluşturan CHP, İyi Parti gibi partiler ile HDP’de. Muhalefet cephesinin iktidardan gelecek “yerel seçimleri öne alma” teklifine ne yanıt vereceği de tartışılıyor.

Kulislerde Kılıçdaroğlu'nun, 24 Haziran seçimlerinden önce, "17 ay beklemeyelim, yerel seçimler için buyurun gelin, erken yapalım" sözleri hatırlatılırken, İyi Parti yönetimi de yerelde erken seçime ilişkin kararın partide değerlendirileceği ifade ediliyor.

Siyasi kulislerde yer alan iddialar karşısında HDP’nin de teşkilatlarına gerekli uyarıları yaptığı dile getiriliyor; partinin “pek çok belediye kayyımların elinde olduğu için bu öneriye soğuk bakmadığı” dillendiriliyor.

CHP HAZIRLIKLI

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun kulis haberine göre, CHP yönetimi, “partinin yerel seçimlere hazır olduğuna” dikkat çekiyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, baskın seçim öncesinde, Meclis’teki grup toplantısında yaptığı konuşmasındaki şu sözleri anımsatılıyor:

“Şimdi teklif ediyorum, demokrasiyi koruyalım. 17 ay beklemeyelim, yerel seçimler için buyurun gelin, seçimleri erken yapalım. 17 ay beklemek anlamını kaybetmiştir. Şunu söyleyebilir; seçimleri erkenyapacağız da anayasa hüküm var 367’yi bulamayız. Söz, getir kardeşim, anayasayı değiştirelim, erkene alalım. El mi yaman, bey mi yaman, çıksın ortaya. Kim milletten kaçıyor, kim kaçmıyor çıksın ortaya. Demokrasiyi artık daha fazla katletmeyelim. Seçime gidelim, gerçekler çıksın ortaya. Açıkça sana meydan okuyorum, gel kardeşim seçimi yapalım.”

Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerinin ardından Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin öne alınması ile ilgili karar çıktığı vurgulanırken, o dönem CHP’nin de olası erken yerel seçimler için hazırlıklar yaptığı, akademik kurullar oluşturulduğu, il ve ilçe teşkilatlarına da “Hazır olun” talimatının verildiği belirtiliyor.

‘OYUN KURULACAKSA KURALLARINI CHP BELİRLER’

CHP’nin Meclis Başkanvekili Yaşar Tüzün’ün annesinin ölümün üzerine başsağlığı ziyaretine gelen AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş öncülüğündeki heyetin de “Yerel seçimlerin erkene, aralık ayına alınması ile ilgili görüşünüz ne olur” diye sorup görüş aldığı, buna karşılık da şöyle yanıt aldığı ifade ediliyor:

“CHP, seçimden kaçmaz. Ancak böyle bir karar alınacaksa, bu kararın Türkiye yararına olup olmadığını yetkili kurullarında tartışır. Şu an için bizim gündemimizde yerelde erken seçim yok. Diğer partilerin de desteğiyle eğer Meclis’ten bu yönde bir karar çıkarsa, biz de adımlarımızı ona göre atarız. Biz, AKP’nin oyununa gelmeyiz. Eğer, bir oyun kurulacaksa, oyunun kurallarını CHP belirler."

İyi Parti yönetimi de yerelde erken seçime ilişkin kararın partide değerlendirileceğini, “Türkiye’nin ekonomik göstergeleri, terörle yürütülen mücadele açısından böylesi bir erken seçime gerek duyulması halinde partinin karar alacağını” belirtiyor.

AKP’DE TARTIŞILIYOR

Cumhur İttifakı’nın büyük bileşenini oluşturan AKP’de geçen cuma günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında MKYK toplantısı gerçekleştirildi. Seçim sonuçlarının değerlendirildiği toplantıda, “erken seçimin” gündeme gelmediği, ancak parti içinde “yerel seçimlerin de öne alınabileceği” görüşünün tartışıldığı belirtiliyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın bu nedenle yerel seçimlere işaret ettiği ifade edilirken, AKP’nin yerelde erken seçimlerin yapılması için öneri kararını ancak ‘ekonomik göstergelere’ göre alacağı konuşuluyor. AKP’de, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri öncesinde doların 4.95’e çıktığı, ekonomi üzerinde küresel güçlerin hâlâ aktif olduğu değerlendirmeleri de yapılırken, 24 Haziran’dan sonra yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin tam anlamıyla rayına oturtulması için “partilerin gündemlerinden seçimlerin tümüyle kalkması gerektiği” değerlendirmeleri de yapılıyor. İktidarın “terörle mücadelede atacağı adımların da güçlendirilmesi gerektiği, bu nedenle de seçimlerin bir an önce yapılıp özellikle Doğu ve Güneydoğu illerindeki güvenliğin tam olarak sağlanması için” de yerelseçimlerin öne alınabileceği konuşuluyor.

YEREL SEÇİMDE AKP-MHP İTTİFAKI OLACAK MI?

Yerel seçimlerin öne alınmasına ilişkin MHP’den ise “gündemimizde yok” açıklamaları yapılıyor. Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin, “Yerel seçimlerde AKP ile ittifak olacak mı” sorusuna, “Şahsi kanaatimi sorarsanız yerel yönetimde ittifak çok zorlama olur. Çünkü aslında var. Yani bir (parti) aday çıkardığı vakit o adayı seçtirebilmek için o ilçede kendine göre bir ittifak arayışına giriyor. Belediye meclis üyeliklerini paylaştırıyor. Aileleri, köylüleri, mahalleleri dikkate alıyor ve bir yapı oluşturuyor” sözleri anımsatılırken, Cumhur İttifakı’nın iki parti arasında sadece Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için yapıldığına dikkat çekiliyor. MHP’de, “24 Haziran itibarıyla ülkede yeni yönetim sisteminin yürürlüğe girdiğine” işaret edilirken, “yerel seçimleri öne almak yerine, bir an evvel yeni kabineyi kurarak, sistemin sac ayaklarını oluşturması gerektiği” vurgusu yapılıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
DOĞRUCU 2018-07-02 11:35:07

CHP seçimden kaçmazmış çok komiksiniz ! gelin beklemeyelim hemen yapalım demiş kılıçdaroğlu !!!niye beklemiyorsun bay kemal hükümet yıpranmasın diye mi ??????????????????????????? aklımda deli sorular ...................................................................................................................

Avatar
HAKAN 2018-07-02 12:53:28

CEHEPE BELEDIYELERDE KAZANACAĞINI DÜŞÜNÜYOR.CUMHURBAŞKANLIĞI VE VEKILLIK SEÇIMLERINDE OLDUĞU GIBI YINE YA
DOLDIURUŞA GELIYOR.YADA DOLMUŞA BINIYOR.GERÇİ IKISIDE AYNI KAPIYA ÇIKIYOR.

Avatar
xxx 2018-07-02 13:43:38

istanbul ve ankara yı CHP ye kakalayacaklarmış hey ahali

Avatar
roja velad bıji yek gulan 2018-07-02 15:05:44

mhpli ibrahim gülün hakkı yenildiği için iskenderunda garanti akp belediye çıkaramayacak büyük şehir chp ye devam.

Avatar
??? 2018-07-02 17:06:21

seçilenin beli olduğu seçime gerek var mı sizce ????????????????