Hükümetten 'paket' açıklaması

09 Mart 2013 Cumartesi 16:50

Hükümet, muhalefetin 4. Yargı Paketi'ne yönelik eleştirilerine yanıt verdi: “4. paketle ilgili ne söylediysek tam da onu getirdik Parlamento'nun huzuruna.” Adalet Bakanı Ergin, paketin AİHM'de ihlal konusu olan konularla ilgili “telafi edici bir çalışma” olduğunu söyledi.

Hükümetten 'paket' açıklaması
ANKARA- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AKP Siyasi ve Hukuk İşler Başkanlığı Bölge Toplantısı'nda konuştu.
Bakan Ergin, 4. yargı paketinin konuşulmaya başlandığı 2011'in Kasım ayından bu yana hep aynı şeyleri söylediklerini ifade ederek, paketin Avrupa Konseyi ile Türk Adalet Bakanlığı'nın yürüttüğü bir çalışma olduğunu kaydetti.

Paketin, Türkiye'nin AİHM'deki karşı karşıya kaldığı tabloyu tedavi etmeye dönük bir çalışma olduğunu söyleyen Ergin; "Bunun dışında hiçbir şey söylemedik. Biz çıtayı buraya koymuşuz, çerçeviyi çizmişiz ve bu çizdiğimiz çerçevede de hareket etmişiz. Bugün yorumlara bakıyoruz; 'Vay, dağ fare doğurdu, biz başka bir şey bekliyorduk.' Bekliyorsan sen bekliyorsun, biz ne için yola çıktığımızı yaklaşık 2 buçuk yıl önce ilan etmişiz. Türkiye, yıllar itibariyle ve toplamda AİHM'de ihlal konusunda birinci. Bu birinciliği haketmiyoruz, bu birinciliği devredeceğiz dedik. Buna dönük adımlar attık. Çalışmalarımız sonucunda 2012 yılı sonu itibariyle ilk defa Türkiye yıl bazında AİHM'de şampiyonluğu başkasına devrettik. 2012 yılında Türkiye ikinci ihlalde. İyi bir şey değil ama birinciliği devrettik, bundan sonraki amaç bütün o sıralamaları başkalarına devrediyoruz, biz o sıralamadan çıkıyoruz" diye konuştu.

“AİHM İÇİN TELAFİ ÇALIŞMASI”

Bu sıralamadan çıkabilmek için bu 4. yargı paketindeki düzenlemelerin yapılması gerektiğini dile getiren Bakan Ergin şöyle konuştu; TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in ifadesiyle 'Bu gönderdiğimiz paket bir mızraklı ilmihal falan değil.' Kişiler kendi sıkıntılarını, bireysel sorunlarını bunun içinde çözecek diye bir taahhütümüz yok. Bizim söylediğim şey şuydu: Türkiye'nin AİHM'de ihlal aldığı konuları telefi edici bir çalışma. Bu geçtiğinde Türkiye'de demokrasinin standartı yükselecek, ifade özgürlüğünün önündeki engeller daralacak ve Türkiye düne göre çok daha iyi duruma gelecek. Çünkü Türkiye ihlal kararlarının gerekçelerini ortadan kaldırıyorsunuz."

Bakan Sadullah Ergin, muhalefetin 4. yargı paketi konusundaki eleştirilerine üzüldüğünü ifade ederek şöyle konuştu: "Kılıçdaroğlu'na sordular ne düşünüyorsunuz diye, 'Amaca hizmet etmiyor. Şunu getirmiyor bunu getirmiyor' dedi. Bir gazeteci soru sorduğunda ise; Ben henüz inceleyemedim, arkadaşlarım bakacaklar, bana bilgi verecekler, ondan sonra değerlendiririz' dedi. Benzer bir şey Bahçeli'de söyledi. Ortaya çıkarılan bir tasarının okunmadan, algılanmadan eleştirisi yapmak heralde Türkiye'deki muhalefete özgü bir yaklaşım. Böyle bir şey kabul edilebilir mi? Okumadınız, incelemediniz, ne getirdiğini bilmiyorsunuz, kulaktan dolma bilgilerle eleştiri yapıyorsunuz. Biz ilk gün ne taahhüt ettiysek, 4. paketle ilgili ne söylediysek tam da onu getirdik Parlamento'nun huzuruna."

Yorum Gönder