‘İktidar için zor seçim…Dip dalga var mı..?’

Yaklaşan parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine için kamuoyu firmalarının daha yüksek bir katılım öngördüğü, çok farklı anket sonuçları görülse de bu noktada bir uzlaşma olduğu kaydedildi. Karar yazarı Mahçupyan, ‘Bu bir ‘dip dalganın’ belirtisi olabilir mi?’ sorusuna yanıt ararken, “İktidar için zor bir seçim olacak” dedi.

‘İktidar için zor seçim…Dip dalga var mı..?’

Yaklaşan parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine için kamuoyu firmalarının daha yüksek bir katılım öngördüğü, çok farklı anket sonuçları görülse de bu noktada bir uzlaşma olduğu kaydedildi. Karar yazarı Mahçupyan, ‘Bu bir ‘dip dalganın’ belirtisi olabilir mi?’ sorusuna yanıt ararken, “İktidar için zor bir seçim olacak” dedi.

12 Haziran 2018 Salı 13:15
‘İktidar için zor seçim…Dip dalga var mı..?’

Karar yazarı Etyen Mahçupyan, yaklaşan parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin olarak kamuoyu firmalarının daha yüksek bir katılım öngördüğünü, çok farklı anket sonuçları görülse de, bu noktada bir uzlaşma olduğunu ifade ederek, “Acaba bu bir ‘dip dalganın’ belirtisi olabilir mi?” sorusuna yer verdi. Mahçupyan, “İktidar için zor bir seçim olacak. Çünkü seçim sisteminin özelliği sayesinde muhalefetin büyük bir ‘dip dalgaya’ ihtiyacı yok” dedi.

Etyen Mahçupyan, ‘Dil dalga var mı?’ başlığıyla kaleme aldığı yazıda, din dalgaların, birbirinden habersiz birçok kişinin birlikte ve aynı anda bir tercih eşiğini geçmeleri ile ortaya çıktığını kaydederken, Fenerbahçe’de Aziz Yıldırım ve Ali Koç arasındaki seçim örneğini verdi.

Mahçupyan, “Fenerbahçe kongresinde katılımın iki misli olacağını ve Koç’un oyların yüzde 80’ini alacağını tahmin etmek herhalde kolay değildi. Bir ‘dip dalganın’ oluştuğu fark ediliyor olsa da boyutunu anlamak zordu. Daha önce farklı nedenlerle desteklenen ya da alternatif görünmediği için razı olunan örneğin Aziz Yıldırım gibi biri, seçmeni bir bütün olarak o denli yoruyor ve tutumu ya da yanlışları ile o denli kendisinden uzaklaştırıyor ki, gerçekçi bir alternatifin belirmesi ile birlikte seçmen bir büyük kayma yaşayabiliyor” dedi. Mahçupyan, şunları kaydetti:

‘SEÇİME KATILIM İSTEĞİNİN YÜKSELMESİ…’

“Böyle bir olgunun ortaya çıkmasının en önemli göstergelerinden biri seçime katılım isteğinin yükselmesi… Geçmişte ‘nasıl olsa’ belirli birinin seçileceğinden emin olan seçmen boşu boşuna sandığa gitmezken, değişim ihtimalinin belirmesi ile birlikte bu yönde irade gösterebiliyor.

Yaklaşan parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin olarak da kamuoyu firmaları daha yüksek bir katılım öngörmekte… Çok farklı anket sonuçları görsek de bu noktada bir uzlaşma var. Acaba bu bir ‘dip dalganın’ belirtisi olabilir mi? Vurgulamak gerek ki siyasi seçimlerdeki ilave katılım Fenerbahçe kongresinde yaşananla mukayese edilebilir değil. Orada katılım yüzde yüz artmıştı… Oysa seçimlerde muhtemelen 5 puanlık bir artıştan, yani katılımın 85’den 90’a çıkmasından söz ediyoruz. Dolayısıyla belirleyici soru şu: Daha önce sandığa gitmemiş seçmenin bu seçimlerde sandığa gitmesini teşvik eden ruh hali ve alternatife sahip olma duygusu, acaba geri kalan seçmende de az veya çok bir karşılığa sahip mi?

VARYANS’IN SAHA ÇALIŞMASI

Cevabı ancak seçimlerde alacağız. Şunu da unutmamak gerek ki, her seçimde kendisini alternatifsiz hisseden seçmen de birbirinden farklı olabilir. Ancak eğer geçmişte sandığa gitmeyen seçmenleri apayrı bir kategori olarak telakki etmeyeceksek, örneğin Kasım 2015 seçimlerinde oy vermediği halde şimdi vermeyi düşünenlerin siyaseten nasıl dağıldığı, muhtemel ‘dip dalga’ açısından bize anlamlı bir ipucu verebilir.

Varyans’ın mayıs ikinci yarısında gerçekleştirdiği saha çalışmasında, parlamento seçimlerine ilişkin soruda kasımda oy kullanmayanların yüzde 10’unun yine kullanmayı düşünmediği, kabaca yüzde 50’sinin ise kararsız olduğu görülüyor. Geriye kalan ise şöyle dağılıyor: Cumhur İttifakı 16, Millet İttifakı 18.5, HDP 6... Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin dağılım ise şu şekilde: Erdoğan 16, İnce 8, Akşener 6, Karamollaoğlu 1.5 ve Demirtaş 6.5…

ÜÇTE BİRE ÜÇTE İKİ MUHALEFET LEHİNE DAĞILIM

Görünen o ki iktidar/muhalefet diye bir ayrım yapsaydık üçte bire üçte iki muhalefet lehine bir dağılım var. Öte yandan geçen seçimde oy vermeyip şimdi sandığa gitmeyi düşünen ama ‘kararsızım’ diyen yüzde 50 gerçekten de kararsız mı, yoksa tercihini mi gizlemekte? Anlamlı bir bölümü tercihini gizlemekte ise bunun ağırlığı hangi tarafta?

İçinden geçilen ortamı dikkate aldığımızda muhalefete oy vermeyi düşünenlerin tercihlerini gizleme ihtimalleri çok daha yüksek. Dolayısıyla kasımda oy vermeyip şimdi verecek ilave 5 puanın dağılımının 1’e 3 muhalefet lehine olması şaşırtıcı olmaz.

Bu noktada karşımızda iki kritik soru var. Bir, acaba bu 1’e 3 dağılımının kasım seçimlerinde oy vermiş seçmen nezdinde de bir karşılığı var mı? Diğer deyişle acaba o seçmen kitlesinin şu an için ölçülemeyen bir bölümünde de benzer bir arayıştan söz edilebilir mi? İki, bu tür bir kayma olmasa bile, acaba iktidar ilave 5 puanlık seçmen nezdinde 2.5 puan geri düşerken, bunu genel seçmenin oyları sayesinde kapatabilecek mi?

‘İKTİDAR İÇİN ZOR SEÇİM’

Sandığa olan bu ilave ilginin anlamı, iktidarın kasım seçiminde sandığa gidenlerin en az yüzde 51.5’inin oyunu alması gerektiğidir. Ancak eğer benzer bir arayış kasım seçimlerinde AK Parti’ye oy vermiş olanların da örneğin yüzde beşinde söz konusu ise, iktidarın kasımda oy kullanan geri kalan seçmenden yüzde 54 alması gerekir.

İktidar için zor bir seçim olacak. Çünkü seçim sisteminin özelliği sayesinde muhalefetin büyük bir ‘dip dalgaya’ ihtiyacı yok. Seçmenin küçük bir kısmında bile böyle bir duygu oluşmuşsa, ibre yeni alternatiflere kayabilir.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HALKIMIZIN CUMHURBASKANI MUHARREM INCE 2018-06-12 13:19:59

akp elveda

Avatar
Mavi göz,sarı saç. 2018-06-12 16:03:10

ERDOĞAN ZIRVALAMAYA BAŞLADI.NERDEYSE MILLT ITTIFAKI ADYLARINA SAYDIRACAK.AYIPTIR O MAKAMDAKİ INSANIN BÖYLE
Sİ PİS SÖZLERDEN MEDET UMMASI INANILIR DEĞİL.YOK PISLIK YOK ÇÖPLÜKMÜŞ,O MAKAMA YAKIŞMIYACAK KAHVEHANE DEYIM
LERİYLE KONUŞUYOR.BU NE YA,BIZ BUNU 16 YIL NASIL SABRETMİŞİZ.

Avatar
ekonomiyi 16 senede bu hale getiren 2018-06-12 13:21:24

akp ye oymu verecektik

Avatar
AKPye OY 2018-06-12 15:56:37

AKPye Hep oy verim, ama galiba oyle yapmayacagim artik, Her halde Aksener belkide Muharrem'e veririm. Adam guzel konusuyor.

Avatar
YİĞİT BULUT (2007) / ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI 2018-06-12 13:20:36

https://www.youtube.com/watch?v=A8ivC0UqsiM

Avatar
aydın 2018-06-12 17:40:35

nasıl dip dalga olacak ajan hdp e tv de sayın öcalan pkk yı yönetiyor derseler hergün sehit haberi gelirse demirtaş pkk a terör örgütü degil derse.masada olacak .bu halk nasıl size güvenecek demirtaşı ziyarette kuyruk oluşturursanız