İnce'den çarpıcı açıklamalar..İBB Başkan adayı olacak mı?

Muharrem İnce, canlı yayında Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtladı. Seçim gecesi yaşananlarla ilgili açıklamalarda bulunan İnce, CHP’de Genel Başkanlığa bir kez daha aday olmayacağını açıklamasına rağmen Kılıçdaroğlu’na istifa çağrısı yapmasına ilişkin “Şartlar değişebilir. O da Baykal'a aday olmayacağım demişti. Ama şartlar bunu gerektirdi ve oldu" ifadelerini kullandı. İnce, İBB Başkanı adaylığıyla ilgili de, “Ben önümüzdeki dönem cumhurbaşkanı adayı olacağım. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi ne olur bilemiyorum" dedi.

İnce'den çarpıcı açıklamalar..İBB Başkan adayı olacak mı?

Muharrem İnce, canlı yayında Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtladı. Seçim gecesi yaşananlarla ilgili açıklamalarda bulunan İnce, CHP’de Genel Başkanlığa bir kez daha aday olmayacağını açıklamasına rağmen Kılıçdaroğlu’na istifa çağrısı yapmasına ilişkin “Şartlar değişebilir. O da Baykal'a aday olmayacağım demişti. Ama şartlar bunu gerektirdi ve oldu" ifadelerini kullandı. İnce, İBB Başkanı adaylığıyla ilgili de, “Ben önümüzdeki dönem cumhurbaşkanı adayı olacağım. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi ne olur bilemiyorum" dedi.

10 Eylül 2018 Pazartesi 21:28
İnce'den çarpıcı açıklamalar..İBB Başkan adayı olacak mı?

24 Haziran seçimlerinde CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, CHP’de Genel Başkanlığa bir kez daha aday olmayacağını açıklamasına rağmen Kemal Kılıçdaroğlu’na istifa çağrısı yapmasına ilişkin “Ben sözümde durdum. Yemekte ona Onursal Genel Başkan olun dedim. Şartlar değişebilir. O da Baykal'a aday olmayacağım demişti. Ama şartlar bunu gerektirdi ve oldu" dedi. Muharrem İnce, "Çift başlılık sona ermesi için genel başkan olmak istedim. İhsanoğlu’nda da denedik, gördük olmadı. 500 günlük süreci yürütebilmem için genel başkan olmam lazım" dedi.

Seçim sürecine ilişkin özeleştirilerde bulunan Muharrem İnce “13 ile gidemedim. Ne yapar yapar giderdim. Uyumayabilirdim, gitmeliydim. 107 yetmez, 150 olmalıydı. Bize oy vermeye eli gitmeyen ama Erdoğan'a da oy vermeyecek olan kesim kıyamadı sandığa gitti. 3 büyük mitingi son güne bırakmamalıydık belki de” ifadelerini kullandı.

CNN Türk canlı yayınında Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtlayan Muharrem İnce’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"4 mayıs günü aday oldum. 51 gün içinde çalışma yattık. Devlet eşittir parti olmuş bir partiyle yarıştık. Devletin tüm imkanlarını kullanan Erdoğan'la yarıştım. İlk kez 30 barajını aştık. Ecevitten beri, 41 yıl sonra. İlke kez kazanabiliriz umudunu yerleştirdik. Meydanları doldurduk. Dün İzmir'deydim. Belediye Başkanı'mız diyor ki hiçbir mitingde böyle kalabalık görmedim dedi. Medyada yer alamadık ama sosyal medya bize aitti. İnsanlar hayal kırıklığına uğradı. Seçim gecesi neden ortaya çıkmadım. Parti başkanı 2. tura kaldık dedi, televizyonlar kaybettiğimizi söylüyor. Akşener, Kılıçdaroğlu çıktı mı? Ben neden çıkayım. Herkese diyorum ki oyuna gelmeyin. Bu seçimde başaramadı ama önümüzdeki seçimde başaracağız umudunu yükseldik.

Muharrem İnce bu topluma umut oldu. Çıksaydım bir açıklama yapsaydım. Emin olunki onun içinde bir cümle çekilecek ve üzerine gidilecekti. Ben önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçiminde bunu başarabileceğimizi inanıyorum. Saadet Partisi'nin ve İYİ Parti'nin daha yüksek oy alacağını tahmin ediyordum. Fakat SP 3 alsaydı, İYİ Parti 10'un üzerinde alsaydı AKP 46'lara düşecekti; 2. tura kalacaktık. Ben kazanmaya inanmıştım. 2. tura da yüzde yüz inanıyorum. CHP'nin giripte yenildiği 10. seçim bu. Diğer 9 seçimde neden bu kadar hayal kırıklığı olmadı?  Çünkü herkes inanmıştı.

APOLET TARTIŞMASI

Seçim sürecinde evet hatalarım oldu.13 ile gidemedim. Ne yapar yapar giderdim. Uyumayabilirdim, gitmeliydim. 107 yetmez, 150 olmalıydı. Hastalandığım günler oldu. Hatay mitingi öncesi.

Apolet tartışmasında kimileri yanlış yaptığımı kimileri yapmadığımı söyledi. Bunu ölçüp biçince yanlış yapmadığıma karar verdim. Bu ülkede 40 yıl solun birlikteliği tartışıldı. Bu artık geçersiz. Ecevit yüzde 21 ile kazandı. Ama artık 50+1 gerekiyor. Solun birlekteliği buna yetmez. Milletin beraberliği lazım.

Bize oy vermeye eli gitmeyen ama Erdoğan'a da oy vermeyecek olan kesim kıyamadı sandığa gitti. 3 büyük mitingi son güne bırakmamalıydık belki de. Bu devasal mitingleri yine yapacağım. Sona bırakmam daha nce yaparım. İzmir'de 10 civarı yaptık. Ankara'da az yaptık. İstanbul'da ilçelerdeki mitinglerimizin her biri il mitingi gibiydi.

'KILIÇDAROĞLU'NA BİR DAHA RAKİP OLMAM' SÖZÜ

Kılıçdaroğlu'na yine rakip olmadım. Ben sözümde durdum. Yemekte ona onursal genel başkan olun dedim. Şartlar değişebilir. O da Baykal'a aday olmayacağım demişti. Ama şartlar bunu gerektirdi ve oldu. Kılıçdaroğlu da Sayın Baykal'la görüştükten sonra 'Aday olmayacağım ' demişti. Sonra aday olması sözünde duramadığı anlamına gelmez.

Bize 14 milyon insan oy verdi. Bunların hukuku yok mu? 1 milyon üye var 15 milyon oy var. Onlar karar verecek buna. Sayın genel başkanımıza söyledim:

Hemen bir otobüs yaptıracağı. Mutfağı, banyosı, odası olacak. Yüksekova'dan başlayıp karış karış Muğla'dan çıkacağım. Kılıçdaroğlu'na siz milletvekilisiniz siz MYK'yı yönetirsiniz ben halkla bir arada olurum dedm.

KURULTAY TARTIŞMASI

Bu tartışmaları artık kapatmamız lazım ama açıklamamız da lazım. Önümüze bakmamız lazım. Önümüzdeki seçimin çalışmasını yapmamız lazım. Kılıçdaroğlu seçim sürecinde çok özverili bir çalışma götürdük. Bana destek oldu. Ama çift seslilik vardı. Gülen konusunda açıklamalarımızda çift başlılık görüntüsü çıktı. Bir partinin genel başkanı aday olmazsa böyle olur. Çift başlılık sona ermesi için genel başkan olmak istedim. İhsanoğlu'nda da denedik gördük olmadı.

500 günlük süreci yürütebilmem için genel başkan olmam lazım. Tüm çalışmayı yürütebilmek için bu gerekli.

 Erdoğan seçimden sonra döviz düşecek diyordu. Düşmedi. Ne dış güçleri eski dönemde dış güçler yok muydu?  Atatürk'ten bu yana vardı. Şimdi varolmadı ki bu dış güçler.

Şu anda muhalefetin ortalığı ayağa kaldırması lazım, muhalefet yok ortada. Ortalık yangın yeri sadece CHP değil hiç bir parti muhalefet yapamıyor.

“PARTİ YÖNETİCİLERİ KİRACIDIR”

Partinin yöneticileri ya da adaylarla seçmen arasında gönül sözleşmesi vardır. Bunu yıkmamak lazım. Bunu yeniden kurabileceğimize inanıyorum. Sadece benimle değil genel olarak. Aynı yöne bakan insanlar topluluğu olmalıyız. Bunu başarılabileceğine inanıyorum. Kurallarımız olur, milletle inatlaşmayız. Bu gönül bağı için değişim lazım. Siyasi partileri yönetenler kurultaylarda yönetme yetkisi verir tapuyu vermez. Partiyi yönetenler kiracıdır. Eğer evi boşaltmıyorsa eve zarar vermeyin, camı çerçeveyi kırmayın dedim. Çünkü ev bizim. Bu parti hepimizin, bu Atatürk’ün partisi.

“BEN ‘DIŞLANDIM’ DEMEDİM ‘DAVET EDİLMEDİM’ DEDİM”

Seçimden 66 gün sonra seçim toplantısını değerlendirdiler, cumhurbaşkanı adayını çağırmadılar. Parti demokratik tepkisini göstermeliydi. ‘Siz kimsiniz neden çağırmadınız adayı?’ demeleri lazımdı partililerin. Ben partiyi karıştırmıyorum. Ben dışlandım demedim davet edilmedim dedim. Beni üç yönetici çağırsa ne olur çağırmasa ne olur… Ben milletin gönlüne bakarım.

Önümüzdeki yerel seçimde her şeyi bir kenara bırakıp partim için çalışacağım. Ben Nevşehir’i istiyorum, Konya’yı istiyorum… İlkinde olmadı ikincide olacak. Şu anda 18 yaş altında Erdoğan’ın üstündeyim. Gelecek benim. Ben önümüzdeki seçimde cumhurbaşkanı olacağıma inanıyorum.

İBB BAŞKANLIĞINA ADAY OLACAK MI?

İnce, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığıyla ilgili de, “Ben önümüzdeki dönem cumhurbaşkanı adayı olacağım. Ben bunda kararlıyım. Bu seçimlere 5 yıl var ama ben 5 yıl sürmeyeceğini düşünmüyorum. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi ne olur bilemiyorum. Benim böyle bir talebim yok, bana bunu söyleyenler var. Partiden de böyle bir teklif gelirse ‘Ben cumhurbaşkanı adayı olacağım’ derim ama şu da var. Bugün İstanbul’u kazanan kişi, 4 yıl sonra yani 25 yıllık AKP’nin saltanatını yıkan biri doğal cumhurbaşkanı adayıdır zaten. Bu bir açık kapı bırakmak değil, siyasetin olurudur. İstanbul’u kazanan biri, cumhurbaşkanlığını da yüzde 100 alır” ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 10.09.2018 23:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
muammer 2018-09-10 23:16:12

muharrem ince sana mecburen oy verdim ama bundan öte mecbur olsamda sana günahımı vermem SEN YALOVA ya BELEDİYE BAŞKANI bile olamazsın ÇÜNKÜ TUTARLI VE SÖZÜNE GÜVENİLECEK BİR İNSAN DEĞİLSİN

Misafir Avatar
eda,,nur...sevda...& ötesi. 2018-09-11 12:21:31 @muammer

korkaklara oy yok..chp.ye ve iyi partiye oy vermeyeceğiz.
tavuk gibiler..
hani itirazlar...sana güvendik muharrem/meral..ancak korktunuz..bu işi yapmayınız.
gidin tavukçuluk yapın..2 ayrı çiftlikte..hahahaaa

Beğenmedim! (0)
Avatar
vatandaş 2018-09-10 22:03:58

bu korkaga kimse inanmasin düm mügün tekidir secim gecesi ilk erdogani arayip terbik eden bu düm mük

Misafir Avatar
oylarımız saadet partisine..açık ve net.. 2018-09-11 12:24:15 @vatandaş

bu kişiden ve meraldan NE HAN OLUR NE KÜLHAN..boşuna oy vermeyin..gene bahçeli tehdit eder..suhuletle bu işi kapat diyen bahçeliye ,,,emriniz olur...DİYEN muharreme ve merala asla oy vermeyeceğiz..
delikanlılık yiğitlik gerek..kedi yavrusu gibi araba altlarına girmek olmaz..muharrem..sabaha kadar iç..küfelik ol..millette senden HAYIR beklesin vay be...get işine..derler..

Beğenmedim! (0)
Avatar
Okur 2018-09-10 21:45:25

Sn ince ,sn Ecevit'in örnek vermişsiniz ;ama sn Ecevit derki siyasette 2 kere 2 ,4 etmez...bu akıl yürütme yöntemi akla zarardır.Akapede en büyük sonucu Davutoğlu almıştır,onun ben Erdoğan'dan daha çok oy aldım demesi gibi bir şeydir.secim gecesi ortaya çıkmadığını yetmedi,böyle bir cevap içinde 3 ay beklediniz.birakin didismeyi birlik olun,akape ülkeyi uçuruma götürüyor ( ülkenin beka sorunu olduğunu akape söylüyor) onun çaresine bakin

Misafir Avatar
okur hiç okumamışsın. 2018-09-11 11:37:19 @Okur

@Okur x---manyaksın len sen. kuzuyu kurd a teslimmi etmeye çağırıyosun herkesi?
chp KURT canavarlara av avlama kurt u dur chp. uyuma. chp bizden değil.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Tamam 2018-09-10 23:02:03

Bay bay Muharrem

Avatar
aydın 2018-09-11 00:52:47

sen bir yalovayı alda sonra konuşalım.senden iyi isportacı olur,kandırır malı satarsın ,seçim zamanı gunlerce taciz olayın yazıldı hangisini mahkemeye verdin,chp li küfür etmez.sen git iyi mafya babası olursun

Avatar
ikiside bitti 2018-09-10 23:03:15

türkiye süper ligde 18 takım var toplam kupa maçları hariç maç sayısı 34 bunlardan son 5 yılı araştırın ilk 5 haftada başarısız olan ve gönderilen antrenör sayısı en az 5 kılıçtaroğlu ayıp olmuyormu partin nerede ise 2.ci kümeye düşecek sana düşen m.ince dahil görevini yerine getirmek

Avatar
gül 2018-09-11 07:30:37

Ince.sen.bir.korkak.adamsin.ilk.erdogani.uyumadan.teprik.eden.sensin

Avatar
doğruya doğru 2018-09-11 04:20:04

Bölücü adam.