banner87

‘İnternetin başına sansür çuvalı geçiriliyor’

İnternet üzerinden yapılacak yayınlara Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) denetimi getiren yasa tasarısı yasalaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yasayı onaylaması halinde yeni RTÜK yasası yürürlüğe girecek. RTÜK'e CHP kontenjanından üye olan İlhan Taşçı, "İnternetin başına sansür çuvalı geçiriliyor" dedi.

‘İnternetin başına sansür çuvalı geçiriliyor’

İnternet üzerinden yapılacak yayınlara Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) denetimi getiren yasa tasarısı yasalaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yasayı onaylaması halinde yeni RTÜK yasası yürürlüğe girecek. RTÜK'e CHP kontenjanından üye olan İlhan Taşçı, "İnternetin başına sansür çuvalı geçiriliyor" dedi.

22 Mart 2018 Perşembe 22:06
‘İnternetin başına sansür çuvalı geçiriliyor’

İnternet üzerinden yapılacak yayınlara Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) denetimi getiren yasa tasarı Çarşamba günü TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi ve yasalaştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yasayı onaylaması halinde yeni RTÜK yasası yürürlüğe girecek. RTÜK'e CHP kontenjanından üye olan İlhan Taşçı, konuyla ilgili denetimin olmadığını söylemenin halkı aldatmak olduğunu belirterek, "İnternetin başına sansür çuvalı geçiriliyor"dedi.

Yeni RTÜK düzenlemesi ile birlikte artık RTÜK, uygun bulmadığı internet sitesi, internet videosu ve benzeri internet içeriklerine erişimi engelleyebilecek. İnternet üzerinden yasal yayın yapmak isteyenlerse RTÜK’ten lisans almak zorunda kalacak.

Muhalefet kanadının “internete sansür” olarak yorumladığı yeni yasa tasarısını, bazı çevrelerse olumlu karşıladı.

BBC Türkçe servisinin yaptığı araştırmaya göre; RTÜK üyeleri ve uzmanlar, yeni yasayı olumlu ve olumsuz yönleriyle değerlendirdi.

CHP ÜYESİ TAŞÇI: “İNTERNETİ ZAPTURAPT ALTINA ALMAK”

RTÜK’e CHP kontenjanından üye olan İlhan Taşçı, yaptığı değerlendirmede, yeni yasanın daha yayıncı yayın yapmadan engelleme yapılabilmesinin önünü açtığını söyledi. Taşçı’ya göre, Facebook, Youtube ve benzeri sosyal medya mecralarından yapılacak toplumsal yayınların daha yayın yapılmadan ya da yayın sırasında engellenmesini sağlayacak bu yasa “interneti zapturapt altına almak” amacıyla çıkartılmış bir yasa.

Taşçı, internet özgürlüklerinin engellenmemesi gerektiğini belirtirken Wikipedia’nın hala neden yasak olduğunu da sorarak, aslında internetin şu an denetim altında olduğunu belirtti.

“Demek ki bir denetim var. Çocuk istismarı, pornografi bakımından da denetleniyor” diyen Taşçı, “Denetim yok demek halkı aldatmak demektir. Şimdi o denetim alanı daha da genişletiliyor ve dijital bir çağda, dijital bir sansür getiriliyor aslında. İnternetin başına sansür çuvalı geçiriliyor” ifadelerini kullandı.

AKP ÜYESİ YÜCEL: “DİN İSTİSMARI YAPILIYOR”

RTÜK’e AKP kontenjanından dahil olan Taha Yücel, kanunun yapımı sırasında konunun muhataplarının görüşlerine başvurulmadığını söylüyor. Yücel’e göre, bu yasanın tek amacı sadece kişisel özgürlükleri sınırlamak ve sansür değil.

Yücel, “İnternette din istismarı yapanlar, dizilerdeki küfürlü ifadeleri internet versiyonunda kullananlar nedeniyle konu hakkında toplumsal bir hassasiyet oluşmuştu. Bunlarla ilgili RTÜK’e ve çeşitli kurullara şikayetler yağıyordu.” diyerek yasanın gerekli olduğunu savundu.

Yücel ayrıca “Benim elimde olsa ilgili sivil toplum örgütlerini ve kurumları, yani söz söylemek isteyen herkesi bu tartışmanın içine çekerdim. Bu konunun toplumsal gerekçelerini ortaya koyardım ve tartışılmasını sağlardım. Ondan sonra toplum beklentisini karşılayan ve bütün hassasiyetleri dikkate alan bir düzenlemeyi Meclis’e sunardım.” diyerek alternatif çözüm önerisi de sundu.

REKTÖR YASAYI SAVUNUYOR

Çankırı Üniversitesi Rektörü Hukukçu Prof. Dr. Hasan Ayrancı düzenlemeyi destekleyenler arasında. Ayrancı, yasanın kişisel özgürlüklere karşı bir uygulama olmadığını savunarak, şunları söyledi:

“Çocuk istismarına çok gündemde ve biz çocuklarımızı internetteki her türlü zararlı bileşenden korumak istiyoruz. Ya da sosyal medya ve internetteki terör faaliyetlerini engellemek istiyorsak, güvenli internet ortamlarının sağlanması gerekiyor.

“Tabii bu hiçbir zaman özgürlüklerin tam olarak kısıtlanması, insanların iletişim özgürlüğünün engellenmesi veya haber alması özgürlüğünün engellenmesi anlamına gelmiyor. Ama maalesef ülkemizde son zamanlarda hükümetin bütün faaliyetlerini, mutlaka kötüye gidileceği yada özgürlüklerin zayıflatılacağı gibi bir anlama çekme arzusu oluyor.

“Bu düzenlemenin kişisel özgürlüğümüzü ve toplumsal güvenliğimizi sağlamak için olduğunu düşünüyorum.Türkiye bir hukuk devleti ve basın özgürlüğü var. Eğer uygulamada hata olursa, her seviyede denetim mekanizmaları var, davalar açılır. Ama baştan bunu reddetmek çok kategorik red anlamına geliyor.”

ÖĞRETİM ÜYESİ UZUNOĞLU: OLDUKÇA KARANLIK BİR TABLO

Yeni yasayı değerlendirenler biri de Norveç Arktik Üniversitesi Öğretim Üyesi Sarphan Uzunoğlu oldu. Uzunoğlu konu hakkında  “oldukça karanlık bir tablo” diyerek yasaya karşı olduğunu belirtti. Uzunoğlu, şunları kaydetti:

“Dizilerde oynayan oyuncuların günlük hayatlarına kadar varan geniş bir öz-sansür mekanizması doğmuş durumda ve bu da hukuki denetimin ‘aşırılıklarından’ kaynaklanıyor.

“Bence yasanın kapsamı ve gücünü değil, yaratacağı ‘kelebek etkisi’ etrafında yeni medyada çalışanlar üzerinde oluşturulacak baskı/korku rejimi üzerine konuşmalıyız. RTÜK’ün bir kez bir konuda ceza kesmiş olması, sektördeki diğer herkese de ‘Yapma!’ mesajı olacak.”

“Ülkenin değerleri dedikleri şey 1960’larda ve 1970’lerde de vardı; ama bugün söz konusu olan ülkenin değerlerinden çok ‘rejimin ajandası etrafında belirlenmiş hedefler’ şeklinde. Bu iş Adnan Hoca ve kediciklerle başladı sözde değil mi? Ne oldu da Motto Müzik’ten Medyascope’a Türkiye’de televizyonculuğun yeni yüzünü oluşturan projeler bir anda hedefe geldi? Bu “değerlerimiz” türküsünü söylemememiz şart.”

 “RTÜK ANLAMSIZ BİR KURUM”

“Öyle ya da böyle medya kurumları öz denetim organlarıyla, meslek örgütleriyle zaten denetimlerini sağlayabilirler. RTÜK günümüzün kişiselleştirilmiş medya deneyimleri dünyasında tarihi geçmiş anlamsız bir kurum. Puhu TV, Blutv ve Netflix’i ‘denetleyememek’ değil, normal televizyonları da mevcut yapıyla denetlemek problem.”

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kadir 2018-03-22 22:21:59

bu birşey degil daha telefonlar var sokaklara kendi sixil güçlerini koyacaklar aleyhlerinde konuşan birisini yakaladıkları zaman doğru kodese evine işine el koyacaklar bunada şükür

Misafir Avatar
haydyin Türkiyem 2018-03-23 09:15:29 @kadir

İnternetin virisüne karşı önlem alan RÜTÜK e ""‘İnternetin başına sansür çuvalı geçiriliyor"" diyen chp nin başına bizde seçimde çuval geçirelim.. EVET HAKLI KARAR

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
yazık değilmi? 2018-03-23 09:00:53 @kadir

Taksiye bindim adam anlatıyor abi ortam kötü! nasıl diyorum. ya adam ağlayarak!!! " bir kızım var 15 yaşında eve gelince odasına gidiyor kapıyı kapatıyor kilitliyor. gece yarılarına kadar çıkmıyor internetten" abi ne yapıyor bu kız? anlatılanları duyuyorum kahroluyorum. kızım bu konuşmaya kalkıyorum sinirli dinlemiyor ben çocukmuyum diyor, annesi bana geliyor sus sus. evden kaçar.... adam ağladı taksici yaaa. bu chp kimin için neyi savunuyor?
daha çok cinayetler boşanmalar tecavuzler olsun diyemi?
chp durdurulmalı bence .

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
evet 2018-03-23 08:57:35 @kadir

chp Ahlakı çöküşün MİMARIDIR.

Beğenmedim! (0)
Avatar
001 2018-03-23 00:16:25

bu akp bu Türkiyenin başına gerçekten ciddi bir bela el atmadıkları yer nerdeyse kalmadı

Avatar
Batuhan 2018-03-23 02:24:32

Başkalarının hayatını kontrol altında tutarak "din yaşamak" gibi, bozuk/abuk subuk bir inanç ile ne kendileri bir yere varabilecek ne de halk hüsrandan başka bir şey elde edemeyecek..... 001 e katılıyorum AKP bu ülkenin başına ciddi bir beladır.

Avatar
buyrun CHP , işte CHP 2018-03-23 08:57:09

RTÜK'e CHP kontenjanından üye olan İlhan Taşçı, "İnternetin başına sansür çuvalı geçiriliyor" dedi.**************hepimiz internetin sapık tarafından çocuklarımızın tehlikelere düşürmesinden korkarız. buna önlem alınmasını isteriz, ahlaksızlığın yozlaşmanın, yuvaların yıkılmasının en birinci sebei olan kötü internet ortamı. bunu düzeltmek isteyen RTÜK e CHP krşı çıkıyor. işte kardeşlerim doslarım abilerim ablalarım ve herkes, her gün içimizi sızlatan vahşi haberlerin kaynağını savunan bir chp var. yorum halkımızın.

Avatar
solculuk 2018-03-23 09:03:49

Hem ülkemizde olaylar olsun istiyor, ahlaksızlık yolsuzluk hırsızlık terör olsun istiyor ve olması içinde elinden geleni yapıyor chp. her olayıda tarafları gazeteler ballandıra ballandır hükümete, dine mal ederek boy boy resimlerle yayımlıyor.. bu sol ve chp zihniyetinden kurtulmamız lazım. chp baraj altında kalmazsa yandık. dünyanın hiç bir ülkesinde chp gibi ülkesinin aleyhine çalışan parti yoktur. dünyanın hiç bir köşesindede solculuk di sol diye geçinenler yine ülkesine bu kadar saldırmıyor. yani hiç saldırmıyor. bizdeki solculuk resmen teröristik oldmuş.

Avatar
iskenderun akp belediyesi 2018-03-23 09:27:29

bakın iskenderun akçay 342 nolu imarsız parsele 100000tl.rüşvet alıp bina yaptıran ruhsat veren her akşam rakı içen dingil bey birde utanmadan cuma mesajı yolluyor.okuyun vatandaş,ey rabbim şu sonsuz ve merhamet dünyasındanbir damlada olsa nasiplenmeyi hak eden kullarından eyle bizi cumanız mubarek olsun.lan gavvat avukatlar aracılığı ile belediyeye otobüs alacağız ayağıyla 50000-100000 rüşvet istiyorsun haramzade hak edene ver ruhsatı .meclis üyen erdal bönce oğluda rüşvet olarak bu yere ortak edilmiştir.akp ilçe başkanı endüstri melek lisesi mezunu b.bestami bilgilide bekbele belediye başkanı iken rüşveti almıştır.işte kökten hırsız akpliler. haydi iskenderundan namuslu vatanperver bir savcı bekleniyor.