İsmail Kahraman'dan 'Kadınlar sahneye çıkarılmadı' iddiasına flaş yanıt

Dolmabahçe Sanat Merkezi’nde gelenekten geleceğe ‘Revnakın İzdüşümü’ sergisinin açılışını yapan Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın gündeminde TBMM’deki Çanakkale konulu gösteride kadın oyuncuların sahneye çıkmasını engellediği iddialarını yanıtladı.

İsmail Kahraman'dan 'Kadınlar sahneye çıkarılmadı' iddiasına flaş yanıt

Dolmabahçe Sanat Merkezi’nde gelenekten geleceğe ‘Revnakın İzdüşümü’ sergisinin açılışını yapan Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın gündeminde TBMM’deki Çanakkale konulu gösteride kadın oyuncuların sahneye çıkmasını engellediği iddialarını yanıtladı.

01 Nisan 2018 Pazar 17:05
İsmail Kahraman'dan 'Kadınlar sahneye çıkarılmadı' iddiasına flaş yanıt


TBMM’de yaptıkları yeni bir çalışmayla Meclis Sohbetleri adıyla her ay yeni bir etkinlik yapmaya başladıklarını belirten Kahraman, Mart ayındaki gündemlerinin ‘Gazi Meclis, gazilik ve şehit ruhu’ olduğunu söyledi.

Televizyonda izlediği bir haberde Kastamonu’da öğrencilerin AVM’de sergiledikleri Çanakkale Türküsü etkinliği çok beğendiğini söyleyen Kahraman sonrasını şöyle anlattı: “Hepsi Çanakkale türküsünü söylüyorlar. Çok hoşuma gitti. Sürpriz olsun. ‘Kastamonu’daki bu kardeşlerimizi çağırın’ dedim. Fakat tecrübeli bir rejisör ekip için devlet tiyatrosunun genel müdürünü aradı arkadaşlarım. Dediler ki, ‘oyuncular da profesyonel’ olsun. Lise talebeleri beceremeyebilirler. Onun için de oyuncular da devlet tiyatrosundan olsun. Sahnede 9 tane asker Çanakkale’deki kıyafetleriyle.

9 kişi askerde bir manga demektir. Sembolik olarak o askerler bulunsun. Ve koro, hanımlardan beylerden oluşan koro, Çanakkale türküsünü söylesinler. Açılışı TBMM Bilim Kültür Sanat Başkanlığına bakan arkadaşımız Ahmet Aydın yapıyor. Başkan vekili kendisi. Tam ‘hoş geldin’ diyecek. Işıklar söndü. ‘Yahu ne oldu’?. ‘Allah, Allah bir şey var, arıza mı var’ diyecek herkes. Bir de bakılacak ki, Çanakkale çalıyor. Bütün salon Çanakkale türküsünü söyleyecek. 

“16 TANE HANIM VAR”

Yapılacak şey ne? Sadece ve sadece Çanakkale türküsünün söylenmesi. Söyleyenler içinde 16 tane hanım var. Toplam 13 erkek var. 29 kişi salondalar. 9 tane askerimiz orda. Muhteşem bir program. Herkesin memnun kaldığı bir program. Arkasından şehitlik ruhuna sahip olmayan, Tarih duygusuna sahip olmayan, Çanakkale’nin manası bilmeyenler, Meclis Başkanı ne yaptı biliyor musunuz? Ne yaptı? Kadınları koymadı. Nasıl koymaz. O hanımlar ne? O sahnede. Sahne yok ki . Sahnede üç tane koltuk var. Orası sahne değil. Tiyatro eseri değil. Sadece türkünün söylendiği bir hadise. Devlet Tiyatrolarından istediğimiz de bu. Devlet tiyatrosu bildiri yayınladı. Meclis Başkanlığı anlattı. Fakat, var ya, ‘bizim çocuk bina okur, döner döner yine okur’. Duygu, dürüstlük, şahsiyet, haysiyet lazım. Müthiş bir faaliyet yaptık. Hiç ondan bahsetmek yok. 

“SANATI SEVMELİYİZ”

Çanakkale ruhuymuş, Gazi meclismiş. ‘Hanımlar konmadı’. Dolu. Ve ben demin bahsettiğim gibi, misal verdim konuşmamda ‘o ruh lazım’ dedim. O istiklal savaşındaki o yiğit hanımlardansınız. Ama şehit Seyit onbaşı ruhu lazım. Her şeyi neden tutup da siyasi mülahazalarla bir taraflara çekiyoruz. Neden bütünleşmeyi sağlayıcı konularda bir arada olmuyoruz. Ha, bu bizim estetik eksikliğimden kaynaklanıyor olabilir. Türkiye’de satılmış yoktur. Aldatılmış vardır. Mühim olan diyalogdur, birbirini anlamaktır. Sanata değer vermektir. Sanatkar olsa insanlarımız böyle hadsizlik ve kabalığa gitmezler. 15 Temmuz gecesi o akşam herkesin hangi partiden olursa olsun. Hepimizin yakasında ay yıldız. Böyle olmalıyız. Sanatı sevmeliyiz. Sanatkarları sevmeliyiz. 

Sanata değer veren bir insanın nene hatunların, hanımların gerektiği yerde bulunması gerektiğine, gereken saygının gösterilmesine inanıyorsa, böyle ufak şeylere, polemik mevzusu haline getirmek yanlış. Diyalog, diyaloğu ne sağlar. Karşılıklı konuşma. Birbirine tahammül edeceğiz. Herkes illa benim gibi konuşmak zorunda değil. Demokrasi, Herkes hürdür. 

“ZAVALLILAR, İNŞALLAH DÜZELİRLER”

TV’de , gazetede okuduğum zaman kızmıyorum. Neden kızmıyorum. Acıdığımız için. Zavallılar, inşallah düzelirler. Bir bütünüz biz. Etle tırnağız. İşte ‘şu gazeteyi okudun mu’ Ben yürürüm, ileri, daha ilerilere. Kalkınacağız, birbirimize girmeyeceğiz. İlle bir 15 Temmuz olacakta mı kendimize geleceğiz? Beraber olacağız. Hür, müstakil. Kendi sanatına , değerine, tarihine saygılı olacağız.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmetim 2018-04-01 17:16:24

Bir kere bale seyretmeye git sanati seviyonmu sevmiyonmu anlariz.

Avatar
Murat 2018-04-01 17:16:08

Ulan serefsiz bu yasta serefsizlik yapmaya,yalan soylemeye utanmiyormusun.Sen degilmisin.Hanimlar sahneye cikmiyorlar degilmi diye soran sonrada aferin diyen.Adi yobaz herif.

Avatar
Derince 2018-04-01 17:19:43

Taş düşmüş kafa gitmiş vah vah .

Avatar
Derince 2018-04-01 17:22:01

Yalanın sınırı ve ehliyeti yok. At atabıldigin kadar meydan sizin beyimde yemiyoruz.

Avatar
Vatandaş 2018-04-01 18:08:07

Devrimci katili sen ne anlarsın sanattan. Ancak şafşata ile odanı döşetirsin. Yalnız israf iflas getirir. Yolun sonu göründü saltanat kayığına yapışın İYİ günlere

Misafir Avatar
körfez 2018-04-01 20:35:25 @Vatandaş

Bunu kim önerdi kim seçti? akp.

Beğenmedim! (0)
Avatar
TANRI HEMEN ŞİMDİ SENİN ÇANINI ALSIN AMİN . NE MUTLU TÜRKÜM ,TÜRKÜM ATATÜRKCÜYÜM DİYENE . 2018-04-01 17:49:35

TANRI bu bunak mahlüku cezalamış şöyleki suratını şnsan oğlullarının çinsel organlarına benzetmiş bakın iyi bakın bu firavun suratlı İĞRENÇ YARATIĞIN ŞEKLİNE SURATININ ŞEKLİNE.ŞÖYLEKİ BURUN TIPA ,TIP (( SİKE )) GÖZLER TAŞAKLARA AĞIZ AMCUK ..SURATIN TAMAMI DEVE GÖTÜNE tıpa ,tıp benziyor TANRI BİLE TİKSİNMİŞ BU İĞRENÇ MAHLÜKTAN BUNDAN DOLAYI SURATINI TAM İNSAN OĞULLARININ ÇİNSEL ORGANLARINA BENZETMİŞ BUNAK ALZAYMIR .Eclis kürsüsündeki koltuğun önünden geçen adlarının açıklanmasını istemiyen kendi partilileri vekillerinin bile artık tahamül edemiyoruz meclis başkanının koltuğunun önünden geçerken tamamen iğrenç bir lağım ve foseptik içeren koku bizi rahatsız ediyor diyorlar ve devam ediyorlar bu bunak 87 yaşındaki alzaymır iğrenç götüne bez bağlıyormuş ve devamlı OSURUYOR ,ALTINA SIÇIYOR VE İŞİYORMUŞ ..MECLİS TAMAMEN LAĞIM VE FOSEPTİK KOKAN BİR İRENÇ KOKU İLE SARILMIŞ.. VEKİLER ÇOOK RAHTSIZ EDİ KOKU KARŞINDA BAZILARI Tamamen bu iğrenç mahlükün oturduğu koltuktan uzakta bulunuyorlarmış mecliste uyukluyor uyuklarkende devamlı lağım içeren ..GAZ ÇIKARIYOR YANİ OSURUYORMUŞ bariz şekilde pantolonu bok içerisindeymiş ..Niçin bu bunak mahlük halâ benim meclisimde tam 87 yalında yakında 88 yaşına basacak nu iğrenç mahlük artık görevini yapamıyacak seviyede istemiyoruz hemen istifa etsin ..ne işi var biz TÜRK ULUSUNUN MECLİSİNDE bunak iğrenç sik suratlı mahlükün meclis gibi yüce divanda ..vekiller bile şikayetci

Avatar
İĞRENÇ MAHLÜK BUNAK İSMAİL 2018-04-01 17:55:05

Garati ediyorum bu iğrenç sözde meclis başkanı bunağın geberdiği zaman ilk işi TANRI tarafından sorgusuz soğalsiz ilk gideceği yer CEHENDEMİN DİBİ ÇAYIR ,CAYIR YANACAK VE BU ERMENİ PUŞTUNUN ÇIĞLIKLARI KANALİASYONLARDA ŞAHLANACAKNTIR ..BUNAK ,İĞRENÇ MAHLÜK TANRI BİLE KESİN İĞRENİYORDUR BU SLTINA SIÇAN ,İŞİYEN DURMADAN OSURAN 88 YAŞINDAKİ BUNAK ALZAYMIRDAN .

Avatar
Tarzan 2018-04-01 18:34:24

Arkadaşlar bu İsmail Kahraman denen yobazı Papa Francesko ile yanyana karşılaştırın ve tıpa tıp ikiz kardeşler gibiler. Yoksa diyorum bunlar kardeş mi?