banner87

İşte seçmen nabzı…AKP’nin güçlü olduğu yerlerde oyları düşüyor mu?

AKP’nin oy deposu Kayseri’nin bu dönem partisine kırgın olduğu, Sivas’ta 3 milletvekiline düşmesinin beklendiği, Orta Anadolu’nun üç büyük ili Konya, Kayseri ve Sivas’ta siyasetin ideolojisini terk ettiği belirtiliyor. İktidar partisinin blok çıkardığı illerden Yozgat’ta da durumun bu kez farklı olduğu kaydediliyor. Tulum çıkarılan Sivas, Kırıkkale, Nevşehir, Kırşehir ve Aksaray’da ise MHP’li seçmenin tutumu ve ittifak oyları nedeniyle işinin zor olduğu öne sürülüyor.

İşte seçmen nabzı…AKP’nin güçlü olduğu yerlerde oyları düşüyor mu?

AKP’nin oy deposu Kayseri’nin bu dönem partisine kırgın olduğu, Sivas’ta 3 milletvekiline düşmesinin beklendiği, Orta Anadolu’nun üç büyük ili Konya, Kayseri ve Sivas’ta siyasetin ideolojisini terk ettiği belirtiliyor. İktidar partisinin blok çıkardığı illerden Yozgat’ta da durumun bu kez farklı olduğu kaydediliyor. Tulum çıkarılan Sivas, Kırıkkale, Nevşehir, Kırşehir ve Aksaray’da ise MHP’li seçmenin tutumu ve ittifak oyları nedeniyle işinin zor olduğu öne sürülüyor.

11 Haziran 2018 Pazartesi 15:22
İşte seçmen nabzı…AKP’nin güçlü olduğu yerlerde oyları düşüyor mu?

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, seçim öncesi dolaştığı illerde seçmenin nabzını tuttu. Orta Anadolu illerinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın partisinin oy oranının üzerinde göründüğünü ifade eden Sarıkaya, Muharrem İnce ve Meral Akşener arasında ise ikincilik mücadelesinin yaşandığını aktardı. Bu izlenimlere göre, AKP’nin oyları ise blok çıkardığı illerde düşüş kaydediyor.

‘Sandığı teşkilat değil sevdalı seçmen taşıyor’ başlıklı yazısında Sarıkaya, Tekirdağ’dan Mardin’e, Muğla’dan Ardahan’a Türkiye’nin her yerinde seçmenin, partisinden çok daha fazla çalıştığına tanıklık ettiğini belirtti. Sarıkaya, sahada en dinamik ve görünür olanın İYİ Parti olduğunu kaydetti. Sarıkaya, izlenimlerini şöyle aktardı:

SİVAS’IN MEYDANI

“Seçim otobüsleri de seçmen de iftarını yaptığında Cumhuriyet Meydanı’nda buluşuyor; sahura kadar da devam ediyor. Nabız tuttuğum arkadaşım Kemal Çağlayan, her sandıkta bunun yaşandığını belirtti. AK Parti Kayseri, Diyarbakır ve bazı illerdeki gibi aday olan il başkanını listeye koymamış. BBP’nin umduğu sıradan adayına yer bulamadığı kentte, AK Parti 4, CHP 1 çıkarmıştı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın liste başı olduğu kentte, 2. sıra adayı Habib Soluk. SP’nin de çok etkin olduğu ilde, Millet İttifakı’ndan CHP’nin 1 vekili görünüyor; diğerleri de bastırıyor. AK Parti’nin bu seçimde 3’e inmesi, CHP ve MHP’nin de 1’er çıkarması muhtemel. Erdoğan’ın oyu partisinin önünde gidiyor. İkinciliği ise Akşener alır.

Sivas’ta Zekeriya Kartal, “Ortalık hiç bu kadar durgun ve karışık olmamıştı” dedi.

‘KAYSERİ PARTİSİNE DARGIN’

Tüccarlık kadar siyaseti de iyi bilen Kayseri’de seçmen, genelde sağ partileri tercih eder ve oyunu blok verip blok çeker. AK Parti’nin 2002’den bu yana oy deposu olan Kayseri, bu dönem partisine dargın. Listelerin açıklandığı gün gittiğim kentte, AK Parti’de tepki sokağa taştı, teşkilat istifaları bakanların devreye girmesiyle durduruldu. Ancak o günden beri yatışmadı...

Milletvekili sayısı 1 artıp 10 olan ilde, CHP ve MHP 1’er, AK Parti 7 çıkarmıştı, bu seçim aynı sayıya ulaşması zor görünüyor. CHP ve İYİ Parti il başkanlarının kadın olduğu kentte, İYİ Parti ve SP yükselişte, 1’er milletvekilliği garanti görülüyor. İYİ Parti İl Başkanı Emine Bağcı, sonucun 4 AKP, 4 İYİ, 1 CHP, 1 SP olacağı iddiasında.

SP İl Başkanı Mahmut Arıkan, CHP’den aldıkları 2. sıra kontenjanı adaylığını kabul etmemiş, kendi partisinden aday olmuş. CHP ise zeminin en iyi olduğu ortamda 2. sıradan kontenjan kullandırdığı SP adayı nedeniyle buruk, çünkü seçime 2 hafta kalmış olmasına karşın seçmen adayı tanımıyor. O nedenle CHP bu seçim de 1’de kalır.

CHP İl Başkanı Ümit Özer de liste mağduru olduklarını gizlemedi, kenttin doğusunda yerleşik Kürt seçmenden dolayı oylarının HDP’ye kayacağı endişesini dile getirdi.

Kayseri’de Adem Karaca, AK Parti’nin cumhurbaşkanlığı ve TBMM’yi almaması durumunda daha büyük devalüasyon olacağını söyledi.

‘ÖZHASEKİ BÜYÜK ÇABA GÖSTERİYOR’

Adaylık için ayrılan ancak listede yer bulamayan AK Parti İl Başkanı yerine atanan Fatih Hasyüncü seçmen tepkilerinin yatışacağı inancında. Listesini geçen seçim gibi çıkaran Bakan Mehmet Özhaseki’nin 1, Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın 2, eski Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın da 3’üncü sıra olduğu AK Parti’de seçmenini ikna için Özhaseki büyük çaba gösteriyor.

Bugüne kadar AK Parti’ye oy verdiğini, bu kez MHP’yi tercih edeceğini söyleyen emlakçı Ahmet Atılgan’ın tavrı kentte yaygın. AK Parti kaymayı durdurmak için çaba gösterdiği Kayseri’ye gelen MHP Lideri Bahçeli’nin tepkisiyle karşılaştı; MHP İl Başkanı Serkan Tok da sert dille eleştirdi. Beklenti, 10 milletvekilinden AK Parti’nin 5, İYİ Parti’nin 2, CHP’nin 1, SP’nin 1, MHP’nin 1 alacağı yönünde...

‘ESKİŞEHİR’DE CUMHURBAŞKANLIĞI ZARFINDAN BİRİNCİ İNCE ÇIKAR’

Eskişehir’de geçen seçim 6 milletvekili AK Parti ile CHP arasında paylaşılmıştı; milletvekili sayısı 1 arttı... Listesinin ilk 3 sırası aynı kalan AK Parti’nin handikabı, oy deposu Alpu Ovası’nda halkın yapımına karşı çıktığı termik santral ve tarımsal girdi maliyetlerinin artması.

CHP mevcut milletvekili Utku Çakırözer’i 1. sıradan göstermiş. Listenin 2 ve 3. sırasını da iki kadına, Tepebaşı Meclis Üyesi Jale Nur Süllü ile Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy’a vermiş.

İYİ Parti Doktor Arslan Kabukçuoğlu, MHP ise Metin Nurullah Sazak ile yarışıyor. Beklenti İYİ Parti’nin 1, MHP’nin 1, CHP’nin 4, AK Parti’nin 3 çıkaracağı, 1 vekilliğin de ortada olduğu noktasında. Kentte cumhurbaşkanlığı zarfından birinci İnce, ikinci Erdoğan çıkar.

Eskişehir Tepebaşı’nda kahvehanede sohbet ettiğimiz emekliler, toplumda gerilim olduğunu, ekonominin hükümeti etkileyeceğini söyledi.

ORTA ANADOLU’DA MEVLANA SİYASETİ

ORTA Anadolu’nun üç büyük ili Konya, Kayseri ve Sivas’ta bu gözlemler baskın şekilde kendini hissettiriyor... Siyaset bu 3 ilde ideolojisini terk emiş... “Ne olursan gel” diyen Mevlânâ’nın memleketi Konya’da durum daha belirgin. Arkadaşım Zafer Samancı ile dolaştığımız kentte, CHP’nin 1. sıra adayı AK Parti ile uzun yıllar önce bağını koparan Abdüllatif Şener, 2. adayı da Saadet kökenli Abdülkadir Karaduman. SP ise listesine ilin sevilen ismi, eski Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa’yı koydu. MHP’nin ilk sırasında Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı var...,

AK Parti’de Seçim İşleri Başkanı Ahmet Sorgun liste başı olurken, 2. sırayı eski Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek aldı. AK Parti listesinin 3. sırası her kesimin hakkında olumlu konuştuğu Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem; Akşehir bölgesini toparlıyor. AK Parti geçen seçim 14 milletvekilinin 12’sini almış, CHP ve MHP ise 1’er vekil çıkarmıştı. Bu seçim milletvekili sayısı 15’e çıkan ilde, CHP, MHP, İYİP, HDP ve SP’nin 1’er milletvekili kesin görünüyor. SP ve İYİ Parti’nin 2 vekil çıkarmasına şans veriliyor. Bu durumda AK Parti için öngörülen 8-9 vekillik.

YOZGAT’TA DA ZOR

AK Parti’nin blok çıkardığı illerden olan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın liste başı olduğu Yozgat’ta durum bu kez farklı. Bozdağ da bunu fark etmiş olacak ki, “SP’ye verdiğiniz oy CHP’ye kazandırır’’ diyerek gidecek oyları kesmeye çalışıyor. Ancak girdi maliyetlerinin artması tarım kesiminin tepkisini yükselttiği kentte AK Parti’nin blok çıkarması zor görünüyor.

CHP’nin adayı Ali Keven’i her kesim seviyor. Arka caddede seyyar tezgâhında kadayıf satan Yusuf Gülsoy, “MHP’ye vereceğim, AK Parti 2, MHP 1, CHP 1 alır’ dedi. AK Partili olduğunu söyleyen Emrah Türkmen de müşterilerinin konuşmalarından çıkardığı kadarıyla 3-1 olma ihtimalinin yüksek göründüğünü söyledi. Kentte beklenti 3-1 ama 2 AK Parti, 1 CHP, 1 MHP sürpriz olmaz...

AMASYA VE TOKAT

Benzer durum 1 vekili CHP’li olan Amasya için de geçerli; AK Parti, CHP ve İYİ Parti’nin 1’er alacağı kenttin Suluova bölgesinde SP de çok etkili.

Tokat’ta ise AK Parti’nin Zile ve Turhal’dan aday göstermemesi tepkiyi artırmış, Turhallı esnafın şu tespiti dikkat çekiciydi: “Daha önce sigara fabrikası için 5 yıl işçiye çalışma garantisi verdiler, süre doldu fabrika kapandı, şimdi de satılan şeker fabrikası için 5 yıl güvence verdiler; endişeliyiz...’’

AK Parti’nin eski Vakıflar Genel Müdürü, Milletvekili Yusuf Beyazıt’ı aday gösterdiği ilde, CHP’nin adayı Kadim Durmaz seviliyor. AK Parti’nin 1 milletvekili düşüp 3 alması, diğer 2’sinin de CHP ve İYİ Parti arasında paylaşılabileceği genel kanı... Bu illerde de Erdoğan ilk sırada görünüyor ve Akşener ile yarışıyor. Bazı illerde İnce, 2’ncilik için devreye giriyor.

Yozgat’ta Rıza Yüce, sandıktan 3 AK Parti, 1 CHP’nin çıkacağını belirtti.

BU KEZ TULUM ZOR

AK Parti geçen dönem Sivas, Kırıkkale, Nevşehir, Kırşehir ve Aksaray’da tulum çıkarmıştı, bu seçimde ise zor. Neden de ittifak oylarının toplamının buna izin vermemesi ve bölgedeki MHP’li seçmenin tutumu. Milletvekili sayısı 1 artıp 4’e çıkan ve geçim sıkıntısı en az olan Aksaray’da, AK Parti’nin 3’ü garanti görünüyor, 1 milletvekilliğininse İYİ Parti’nin kentte sevilen ilk sıra adayı Avukat Ayhan Erel’e gitmesi muhtemel. CHP, MHP’li seçmenin de takdirini toplayan Doktor Metin İlhan’ı Kırşehir’de, Avukat Faruk Sarıarslan’ı da Nevşehir’de aday göstermiş; ittifak da avantajını artırmış. İYİ Parti ise Aksaray ve Kırıkkale’de aynı avantajı yakalamış.”

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kayseri'li 2018-06-11 15:39:37

Kayseri'nin AKPnin oy deposu olarak deyil İhsan Eliaçık gibi degerli insanlarla anilmasini isterim.

Avatar
Mavi göz,sarı saç. 2018-06-11 16:45:28

BETER OLSUNLAR,CUMHURRIYET VE ATATÜRK DÜŞMANLARI.HAINLER SÜRÜSÜ.

Avatar
HALKIMIZIN CUMHURBASKANI MUHARREM INCE 2018-06-11 16:04:03

akp elveda

Avatar
Unal 2018-06-11 16:46:43

ASIL KOPMA HEMDE CIG BOYUTUNDA KARADENIZ BOLGESINDE OLACAK TASIMALI MITINGLERINE RAGMEN BOS MEYDANLARA KONUSUYORLAR TUM TURKIYE ARTIK DEGISIM ISTIYOR BUGUN MERKEZ BANKASI IKI KERE DOLAR CINSINDEN SATIS IHALESI YAPMASINA RAGMEN DOVIZIN YUKSELMESI BUNLARIN BITTIGINI GOSTERIYOR SRCIM SONRASINA OTELENEN MAZOT ZAMLARI VE SECIMIN GETIRECEGI YUKLER VE ZAMLAR COK BUYUK BIR KRIZ YARATACAK ALLAH MILLETIN YARDIMCISI OLSUN

Avatar
erdinc 2018-06-11 17:42:41

akp ye tulum cikartmak bu secimde olacak seymi .millet in umudu ,millet itifakinda bu sefer akp ye milletcek tamam diyoruz.