banner87

Meclis'te 'Alevilik' tartışması

TBMM Genel Kurulu'nda bütçe görüşmeleri sırasında CHP’li Mehmet Tüm ve AKP’li vekiller arasında gerginlik yaşandı​.

Meclis'te 'Alevilik' tartışması

TBMM Genel Kurulu'nda bütçe görüşmeleri sırasında CHP’li Mehmet Tüm ve AKP’li vekiller arasında gerginlik yaşandı​.

21 Aralık 2017 Perşembe 16:39
Meclis'te 'Alevilik' tartışması

CHP Balıkesir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm’ün bütçe konuşmasında “Aleviler Diyanet’e haklarını helal etmiyorlar” sözü TBMM Genel Kurulu’nda tartışmalara neden oldu.

'ALEVİLER DİYANET'E HAKLARINI HELAL ETMİYORLAR'

Meclis’te devam eden bütçe görüşmelerinde “gelir gider dengesi” üzerine söz alan CHP’li Mehmet Tüm, 2018 bütçesinin vatandaşın dengesini bozduğunu ifade etti. Konuşmasında Alevilerin vergi vermesine rağmen hizmet alamadığını vurgulayan CHP’li Tüm, hükûmete dönerek Alevilerin Diyanet İşleri Başkanlığına ve TRT’ye vergilerini helal etmediğini belirtti. Bunun üzerine Meclis’te çıkan tartışmaya Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı’nın da dahil olmasıyla Meclis’te kısa süreli gerginlik yaşandı.

'BU BÜTÇE; YANDAŞIN, RANTÇISNIN, FAİZCİNİN, TEFECİNİN BÜTÇESİDİR'

İşte CHP’li Mehmet Tüm’ün bütçe konuşmasından satır başları:

“80 milyon yurttaşımız, işçisiyle, esnafı ve emeklisiyle sadece bu bütçenin kendileri için ne ifade ettiğini merak ediyorlar. Sizin burada ‘bütçe artıyor’ veya ‘ekonomi büyüyor’ sözleriniz halkımıza hiç inandırıcı gelmiyor. ‘Ekonomi yüzde 11 büyüdü’ diyorsunuz ama halkın ekonomisi büyüdü mü, hayır. Ekonomik büyüme emeklinin geçim derdini çözdü mü, hayır. İşçiler emekçiler esnaflar köylüler geleceğe güvenle bakabiliyor mu, hayır. Bu bütçe 80 milyon vatandaşın değil; yandaşın, rantçının, faizcinin, tefecinin bütçesidir.”

İNSANLAR BİR BANKANIN KARTIYLA DİĞER BANKANIN BORCUNU KAPATIYORLAR

“Halkımız gittikçe daha da yoksullaşıyor. Türk-İş’in rakamlarına göre, Kasım ayında açlık sınırı bin 567 liraya, yoksulluk sınırı ise 5 bin 105 liraya çıktı. Ülkemizde 7 milyon asgari ücretli açlık sınırının altında yaşıyor, insanlar temel ihtiyaçlarını bile karşılayamıyorlar. İnsanlar bir bankanın kartıyla diğer bankanın borcunu kapatıyor. 16 Nisan referandumunda ‘evet çıkarsa ekonomi şaha kalkacak’ demiştiniz. Şimdi enflasyon oranı yüzde 17’leri geçti. İşsizlik durmadan artıyor. Torba yasayla gıdadan enerjiye kadar tüm tüketim kalemlerine zam yapıldı. Gelir vergisine zam yapıldı, kiralar arttı. İletişim vergileri iki katına çıktı. ‘Dolardaki artış vatandaşı etkilemiyor’ diyorsunuz ama dolar artınca benzin, ulaşım, doğalgaz fiyatları arttı. Dışarıdan ithal edilen her şeye zam yapıldı. ‘Ekonomimiz coştu’ diyorsunuz ama halkın ekonomisi kan ağlıyor.”

SARAY'A BU YIL NE KADAR EK AYIRDINIZ?

“Bütçedeki gelirin en önemli ayağı vergilerdir. ‘Milli güvenlik’ dediniz, vergilere zam yaptınız. ‘Savunma harcamaları var’ dediniz, vergileri artırdınız. ‘Milli mesele’ dediniz, yeni vergiler çıkardınız. Bu vergilerle Saray’ın örtülü ödeneğini sürekli artırdınız. Cumhurbaşkanlığına ve Başbakanlığa kaç defa ek ödenek çıkardınız? ‘Saray’a para yetmedi’ diye bu yıl Saray’ın örtülü ödeneğini kaç defa artırdınız? Saray’a bu kadar cömert olup açlık sınırının altında yaşayan milyonlarca insana neden bu kadar cimri davranıyorsunuz? Bir taraftan, fakir fukaradan topladığınız vergileri, örtülü ödeneklere, gizli hizmet giderlerine aktarıyorsunuz. Diğer taraftan, ÖTV, KDV, MTV, ÖTV’nin KDV’siyle, maaş kesintileriyle halkımızı perişan ediyorsunuz.”

ASIL İHANET BU ÜLKENİN BAŞINA FETÖ'YÜ BELA ETMEKTİR!

“80 milyonluk ülkenin vergileri yandaşa, rantçıya, faizciye, tek adamın harcamalarına ve lüks araçlarına gidiyor. Hesap sorduğumuzda da AKP’nin Genel Başkanı bizlere ‘Ana hıyanet partisi ülkeye yaptıklarımızın hiçbirini görmüyor’ diyor. Biz ülkeye yaptıklarınızı çok iyi görüyoruz ve biliyoruz. Asıl ihanet, 80 milyonu yoksullaştırıp Man Adası’na vergi kaçırmaktır. Asıl ihanet, İranlı bir sahtekardan rüşvet alıp ülkemizin itibarını yerle bir etmektir. Asıl ihanet, ülkeyi parsel parsel teröre, rantçıya, yandaşa peşkeş çekmektir. Asıl ihanet, ormanlarımızı, derelerimizi, doğamızı millete küfredenlere teslim etmektir. Asıl ihanet, FETÖ’yü bu ülkenin başına bela etmektir. Devletin tüm kurumlarını, orduyu, yargıyı onlara teslim etmektir. Asıl ihanet FETÖ ne istediyse hepsini vermektir. Kimin ihanet içinde olduğunu halkımız çok iyi biliyor.”

MİLLİ PİYANGO HARAM DA, MİLYONLARCA ALEVİ'DEN DİYANET'E GİDEN VERGİLER SİZCE HELAL MİDİR?

“Diyanet İşleri Başkanlığı geçtiğimiz gün ‘milli piyango haramdır’ diye bir açıklama yaptı. Ülkemizde bu kadar yoksul ve işsiz varken, iktidarın milyonlarca vergi kaçırmasına neden “haram” demiyorsunuz? 80 milyondan vergi alan bir kurum olarak neden bir kez bile ‘rüşvet, hırsızlık, yolsuzluk haramdır’ demiyorsunuz? Çocuklara tecavüz edilirken, kızlarımız yurtlarda yanarken bir kere bile neden ‘yazıktır, günahtır’ demediniz? Kadın cinayetleri, işçi cinayetlerine fıtrat denirken tek kelime bile etmediniz? FETÖ din yalanlarıyla insanları kandırırken neden tek bir kelime söylemediniz? Şimdi milli piyangoya haram diyorsunuz. 80 milyondan vergi alıp sadece tek adam propagandası yapan TRT’nin aldığı vergiler sizce helal midir? Milli piyango haram da, milyonlarca Alevi’den Diyanet’e giden vergiler sizce helal midir? Alevilerden aldığınız vergileri sadece tek bir mezhebin hizmetine aktarmanız sizce helal midir? Aleviler ödedikleri vergileri sizlere helal etmiyorlar. Halen bu insanları eşit yurttaş olarak görmüyorsunuz. Asıl bu ötekileştirici anlayış, halka ihanet eden anlayıştır.”

DİPLOMALILAR İŞSİZLİKTEN İNTİHAR EDERKEN, DİPLOMASIZLAR VERGİ CENNETLERİNE MİLYONLARI KAÇIRIYOR

“Milyonlarca insan işsiz durumda iş bulamıyor. Aralık ayı itibariyle gerçek işsizlik 5 milyonu aşmış durumdadır. Her beş gençten ikisi işsiz durumdadır. Üstelik bunların çoğu da diplomalı gençlerimizdir. Ne yazık ki, diplomalılar işsizlikten, ekonomik sıkıntıdan intihar ederken, diplomasız adamların ülke yönettiği, vergi cennetlerine milyonları kaçırdığı bir ülkede yaşıyoruz. Bu bütçede yer vermediğiniz işsiz gençlerimiz bu yaptıklarınızı asla unutmayacaklardır. Korkuyla, baskıyla, sindirmeyle, “ekonomimiz coşuyor” yalanlarıyla asla kimseyi kandıramazsınız. Biz rant için değil, halk için bütçe istiyoruz diyor.”

Önerilen Haberler
Anahtar Kelimeler:
MeclisAleviDiyanet
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
veli 2017-12-21 16:54:56

dogru demis bende hakimi helal etmiyorum vergimi veriyorum askerligimi yaptim kisacaci vatandas olarak verilen gorevleri yapmisim o zaman devlette kendine duseni yapmasi lazim

Misafir Avatar
meclise sözüm var 2017-12-22 09:49:54 @veli

Alevilerin kapılarında bazen işaretlenme falan oluyorya onlardanda bu chp milletvekili Mehmet Tüm ün haberi vardır kesin.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
meclse sözüm var. 2017-12-22 09:16:32 @veli

chp nin bir tek gayesi var Türkiyenin huzursuz olması, kaybetmesi, düşmanların ülkemizde cıdır atması. baka gayesi yok. alevi kartını yine ortaya koymaya başladılar. eskiden gizli adamlar yapardı bu yaygara ve fitneyi, bu gün chp milletvekilleri mecliste yapıyor ve tarafları olan gazetelerdede boy boy haberler yapıyorlar. buna önlem alınmazsa kötü bişeyler amaçlıyor bunlar. benden söylemesi.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
meclise sözüm var 2017-12-22 09:08:13 @veli

yorumcularında yorumlarından anlaşılacağı gibi chp li milletvekili halkı ayrıştırmaya kin ve nefrete itmiştir. bunlar bu kadar serbest ajanlık ve fitne yapmaya serbest bırakılmamalı.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
meclise sözüm var. 2017-12-22 09:04:38 @veli

chp li millet vekilleri resmen alevileri isyana teşvik ediyor. alevi bu ülkenin vatandaışdır ve hiç bir ayrıma aşağılanmaya maruz kalmıyor . bu chp lilere ne oluyor ?

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
meclise sözüm var. 2017-12-22 09:03:32 @veli

Eskiden aanlar gizliden belli aralara sızıp fitne çıkartırdı. bu gün aşikar chpli milletvekilleri hemde mecliste ajanlık yaparak fitne çıkartıyorlar. bunları seçime kadar serbestmi bırakacaklar* bu ajanlar ellerini kollarını sallayarak aşikara halkımızı birbirine düşürme serbestliği içindem olacaklar?

Beğenmedim! (0)
Avatar
TROLLER USLU DURUN SONRA GORUSURUZ 2017-12-21 17:01:33

DOGUM GUNUM KUTLU OLSUN
Mutlu ol her gününde, Hayatın her yerinde
Mutlu ol doğum günüde, Sevinçlerin senin elinde
Dilek tut hislerinle, Kabul olur doğum gününde...
DOGRULUK DURUSTLUK HER ZAMAN KAZANSIN
Doğrunun yardımcısı Allah'tır
Hak ve adaletten kopmayan, işlerinde doğruluktan ayrılmayan kişiye Yüce Allah her zaman yardım eder
Adalet ile zulüm bir yerde barınmaz
Yalancının mumu yatsıya kadar yanar
Doğruluk dost kapısı oylarimiz CHPye

Avatar
DOGUM GUNUM KUTLU OLSUN 2017-12-21 17:00:29

Mutlu ol her gününde, Hayatın her yerinde
Mutlu ol doğum günüde, Sevinçlerin senin elinde
Dilek tut hislerinle, Kabul olur doğum gününde...
DOGRULUK DURUSTLUK HER ZAMAN KAZANSIN
Doğrunun yardımcısı Allah'tır
Hak ve adaletten kopmayan, işlerinde doğruluktan ayrılmayan kişiye Yüce Allah her zaman yardım eder
Adalet ile zulüm bir yerde barınmaz
Yalancının mumu yatsıya kadar yanar
Doğruluk dost kapısı oylarimiz CHPye

Avatar
ay aydin yas gunumu kutlaman 2017-12-21 17:03:45

gozlerimi yasartti demekki sende benim gibi CHP yi seviyorsun

Avatar
Aydin 2017-12-21 17:04:49

ÜNIVERSITE DIPLOMALI Kilicdaroglu Hocamın sonuna kadar yanındayız, şehitliği göze alarak onu destekliyoruz oylarimiz CHPye CHP ATAMIZDAN BIZLERE MIRAS

Avatar
OOOOOOOOHHHHHHHHŞŞŞŞŞŞŞŞ.... ::))))) 2017-12-21 17:09:43

ÜNIVERSITE DIPLOMALI Kilicdaroglu Hocamın sonuna kadar yanındayız, şehitliği göze alarak onu destekliyoruz oylarimiz CHPye CHP ATAMIZDAN BIZLERE MIRAS
YAY BURCU IYIDIR DURUSTUR ADALETTEN HAKTAN HUKUKTAN YANADIR KILICDAROGLU VE BEN YAY BURCUYUZ YASASIN BIZE VE troller uslu durun iftiranizda abartmayin ok yoksa size yas gunu kekimden vermem kih kih gittim ben

Misafir Avatar
bu nasil kardeslik****bb 2017-12-21 18:48:36 @OOOOOOOOHHHHHHHHŞŞŞŞŞŞŞŞ.... ::)))))

Kimse mal varlığından, tarlasından edilmedi. yalan atma bir. ikincisi cami yaptırılıyorsa sen müslüman değilmisin? gel camiye? cami her müslümana açıktır. ama sen müslüman olduğunu kabul etmiyorsan kusura bakma sen alevide değilsin. çünkü alevi müslümandır. aleve hz Ali ra yı sever bizde severiz, her müslüman sever. ama senin daha doğrusu sizin derdiniz alevilik ibadet falan değil. siz bölücülük ve isyan içinde olanların maşasısınız. tamam?

Beğenmedim! (6)
Avatar
Hasan Kula 2017-12-21 22:13:34

Emekli maaşını alırken utanıyorum aldığım maaşta onların hakkı var

Avatar
Alevilerin yanındayız 2017-12-21 22:36:00

Ben alevi değilim ama alevilere cephe alan bir hükümet varsa derhal bu ülkeden sktr olup gitsin alevilerin yanındayım o kadar

Misafir Avatar
Alevilerin yanındayız ***-cevap 2017-12-22 09:07:01 @Alevilerin yanındayız

alevi değilsin, zaten gerçek alevi bu ülkenin gerçek evladıdır. ama sen manyaksın. alevi olmamakla beraber bir manyak ve piskopatsın.

Beğenmedim! (0)