Meral Akşener'den kritik Sudan sorusu!

Aksaray'da partisinin il binasının açılışına katılan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'den AKP yetkililerine Sudan sorusu: “Sudan'da toprak kiralanıp, buğday yetiştiriliyor. Sonra bunlar Türkiye'ye buğday saman olarak satılıyor. Bu işin içinde hangi AKP'liler var”

Meral Akşener'den kritik Sudan sorusu!

Aksaray'da partisinin il binasının açılışına katılan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'den AKP yetkililerine Sudan sorusu: “Sudan'da toprak kiralanıp, buğday yetiştiriliyor. Sonra bunlar Türkiye'ye buğday saman olarak satılıyor. Bu işin içinde hangi AKP'liler var”

26 Aralık 2017 Salı 14:30
Meral Akşener'den kritik Sudan sorusu!

Aksaray'da partisinin il teşkilat binasının açılış törenine katılan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener burada partililere seslendi. İYİ Parti'nin cesurlar hareketi olduğun ifade eden Akşener, "Baskı, korkutma ve tehditlere rağmen 'Elif' gibi dimdik durarak İYİ Partiye güç verdiniz" dedi. Meral Akşener şöyle konuştu:

"Böyle bir zamanda böyle bir binanın açılmasının ne kadar zor olduğunu ne kadar engeller çıkarıldığını biliyoruz farkındayız. Ama İyi parti cesurlar hareketidir. Pek çok baskıya, korkutmaya, tehdide hakarete rağmen dimdik. Elif gibi dimdik durarak İyi Parti’ye güç verdiniz. Onun için İyi Parti cesurlar hareketidir. Derdimiz ekonomi. Ekonomi 11.1 büyüdü sağ olsunlar. Ama kimsenin cebine 11.5 kuruş giriş yok. İşsizlik azaldı mı? 11.1 büyüyen bir ülkenin çocuklarının genç işsizlerinin en az yarısının iş bulması gerekirken, sayın Başbakan her bir iş adamına ekstra iki kişi işe alın demek mecburiyetinde kalıyor. Halbuki Aksaray'da gençlerimizin işsiz olması mümkün değil. İyi kötü fabrikalar vardı. tarım vardı fabrikalar vardı. Dolayısıyla üretmeyen  sadece yanlış bir tercih olan inşaatla sürdürülen ekonomik büyüme size yansımaz. Sizin çocuklarınızın işine yaramaz. Biz iktidar olduğumuzda önce sanayileşmeye, ona bağlı olarak üretime, ona bağlı olarak istihdama önem vereceğiz. Onu birinci tercihimiz olarak ortaya koyacağız."

'ORADA BİLE TÜRKİYE'Yİ SOYUYORSUNUZ'

Tarıma ve tahıl ithalatına da değinen Meral Akşener, şöyle devam etti:

"Tarımda şimdi buğday ithal ediliyor. Ey muhteremler buğday, saman, mercimek ithal ediyorsunuz. Hani Türkiye tarım da kendine yeten bir ülkeydi? Soru bir; Hangi AK Partililerin, AK Parti yandaşlarının Etiyopya’da, Sırbistan’da, Ruanda’da, Sudan’da binlerce dönüm arazisi var ve onların üzerinde tarım yapıp Türkiye’nin ihtiyacı olan buğdayı, samanı ve mercimeği bunlar üzerinden ithal ediyorsunuz. Orada bile Türkiye’yi soyuyorsunuz muhteremler bırakın gelin Türkiye’de tarım yapılmasının önünü açın. Nerede görülmüş Amerikan çiftçisinin 4 katı mazot parası ödeyerek dünya ile rekabet edebilir buğday yetiştirilsin. Biz mazotta gübre de teşviği uygulayacağız. Biz girdilerde çiftçinin elini rahatlatacağız. Ürettiği malın dünya ile rekabet edebilir bir fiyatta oluşmasını sağlayacağız. Dolayısıyla Türkiye tekrar kendine yetebilir hale gelecek."

'TÜRKİYE'Yİ YENİDEN İHRAÇ EDEN TARIM ÜLKESİ YAPACAĞIZ'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sudan ziyaretinde hayvan ithalatıyla ilgili yaptığı anlaşmayı hatırlatan Akşener, şunları söyledi:

"Hayvancılık ne oldu? Hayvancılık gitti. Güney Amerika’dan hayvan ithalatı. Sayın Cumhurbaşkanın Sudan’dan da hayvan ithalatıyla ilgili anlaşma yapmış. Peki angus- mangus geliyor da. Türk hayvancılığı ne oldu? Bizim hayvancılığımız ne oldu. Neden ortadan kaldırdınız. Neden gereken girdi teşviklerini vermiyorsunuz da uluslararası anlamda rekabet edebilir süt üretimini et üretimini ortaya koymuyorsunuz? Neden çiftçimizi ithal buğdaya, ithal mercimeğe, ithal samana mecbur bırakıyorsunuz?İyi Parti’nin hedefi Türkiye’yi yeniden ithal eden değil ihraç eden bir tarım ülkesi haline getirmek. Hem bunlar o kadar büyük paralar değil. Kaynak diyorlar ya, kaynak çok. Sadece çaldıklarını alıp size dağıtsak bitti."

Hükümetin dış politikasını eleştiren Meral Akşener, dış politikanın şahsi dostluklarla yürüyemeyeceğini ifade etti. Akşener sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kişisel dostluklarla 'Canım kardeşim Putin', 'Canım kardeşim Reza', 'Canım kardeşim Trump reis', ondan evvel Obama, 'Canım kardeşim Esat', sonra Eset. İnşallah bana 'Canım kardeşim Meral' demez. Canım kardeşim diyen atta'ya gidiyor. Uçuyor gidiyor. En son El Beşir’e dedi gitti. Dış politika şahsi dostlukla yürümez. Dış politika 'ey'lerle de yürümez. Dış politika akıl, mantık, sağduyuyla ve Türk milletinin çıkarlarını öne koyarak yürür. Etrafımızı düşman çevirmiş hale getiren bu muhteremler. Fakat ilginç bir yel oldu. Sayın Erdoğan’ın bir beyanını okudum. Diyor ki bir adası varmış Sudanlılar'ın; 'Onu bize verin restore edelim.' Soruyorum, elalemin adasına restorasyon yapmak için ada isterken, muhterem, 18 ada işgal altında bunun hakkında ne düşünüyorsun. 18 adayı işgalden kurtarmak için fikrin nedir. El alemin adasına restorasyon 18 ada Yunanlıların elinde. Yunanlılar sinir bozmak izin kuzu çeviriyor. Yunan savunma bakanı 'Sıkıyorsa gelin alın' dedi. Bizimkilerden çıt yok. Ona da biz cevap veriyoruz. Merak etme az kaldı. Sen de hadi bakalım sıkıysa verme."

'BU KHK'LAR ANAYASAYA AYKIRI'

Son çıkan 696 sayılı kanun hükmünde kararnameyle ilgili de açıklamalarda bulunan Meral Akşener, "Bir açık ara bu iktidarın, açık ara büyük bir milletvekili gücü var mecliste. Dışarıdan destekleyenler de var. Bu KHK’ları bu şekilde Cumhurbaşkanı imzasıyla çıkarmak yerine, zaten Meclisten geçebilecek imkanı varken neden meclisten geçirmiyorlar birinci soru.

Anayasa mahkemesi kanun hükmünde olağan üstü hal döneminde KHK’lar ile ilgili ben bir şey yapamam diye bir karar verdi. Ama meclisten geçen KHK’lar kanunlaştığı için Anayasa Mahkemesi iptal edebilir. Bu nedenle birinci yöntem KHK’yı Cumhurbaşkanı eliyle çıkartılmasıdır. Meclisten kaçırılması ve Anayasa Mahkemesi’nin gözetiminden kaçırılması demek bu KHK’ların Anayasaya aykırı olması demektir. Anayasaya karşı suç işlenmektedir." diye konuştu.

'KORKMUYORUM KARDEŞİM'

Kararnamedeki bu düzenlenmenin, herhangi bir sorunda vatandaşların birbirini katletmesine yol açabileceğini söyleyen Meral Akşener şunları söyledi:

"İki şimdi malum kararname  işte deniliyor ya 15 Temmuz’dan sonra fasılda tekrar benzeri bir şey olursa bürokratların sivillerin karşı koyması halinde, suç işlemesi halinde her türlü hukuki yaptırımdan azade olması anlamına geliyor. Öncelikle şunu söyleyeyim İyi Parti için bu madde yok hükmündedir. Yok hükmündedir. Kardeşim, FETÖ’yü bu ülkenin başına kim sardı? Yıllar boyunca birlikte beraber bu ülkede iş tuttunuz. Devletin kılcal damarlarına kadar bu hain terör örgütünün yayılmasına yol açtınız. Her toplantı da ağlaya ağlaya 'Hoca efendi dön' diyen sizsiniz. Bugün bu KHK ile insanlara silah kullanmayı serbest bırakırsanız. İnsanların silah almasını kolaylaştırırsanız. Dünden beri sosyal medyada kimin nasıl öldürüleceğini, kime nasıl kurşun sıkılacağına dair beyanlar oluyorsa, bu KHK’nın maddesi aynı zamanda herhangi bir problemde birbirini katletmesine neden olacaktır. Buradan ilan ediyorum. Bu milletin aziz evlatlarını ürkütmek korkutmak istiyorsunuz. Korkmuyorum kardeşim. Korkmuyoruz kardeşim."

'BUYUR BİRADER BUYUR BİZ BURADAYIZ'

Meral Akşener, "Tutturdunuz her düşman olduğunuza bir FETÖ suçlaması. Devlet ciddiyeti lazım, devlet ciddiyeti. Birisine FETÖ’cü diyorsanız gereğini yapın. Yapamıyorsanız iftiradan vazgeçin. Reza kardeşiniz kaçıp giderken istihbarat birimleri ne yapıyordu? Bizi takip ediyordu. Bizi takip etmekten Reza bey uçtu gitti. Cereyanlar ha bire kesiliyor da işte sesi kesmek zor. Bu aziz milleti korkutacaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar. Bizleri korkutacaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar. Biz Fatih Sultan Mehmet’in torunlarıyız hep birlikte. Somuncu Baba'nın torunlarıyız hep birlikte. Biz Osman beyin torunlarıyız hep birlikte. Biz Atatürk’ün kurduğu bu Cumhuriyet’in korkmaz vatandaşlarıyız hep birlikte" diye konuştu.

Akşener, "Biz çıktık yola siz de düşün peşimize. Düşün peşimize derken, gerçekten biz önde olacağız. Size gelmesi için konulan yanlışlığı önce biz karşılayacağız. İki de bir parmak sallayıp tehdit ediyorlar ya bittin sen diye. Biz de onlara diyeceğiz ki buyur birader buyur biz buradayız" dedi.

ŞEREFLİKOÇHİSAR'DA MOLA

Bu arada, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara'dan Aksaray'a giderken, E-90 Karayolu üzerinde bulunan terminalde kendisini bekleyen İYİ Parti Şereflikoçhisar İlçe Başkanı Avni Yıldırım, yönetim kurulu üyeleri ve vatandaşlarla sohbet etti. Partililerinin ellerini tek tek sıkan Akşener, “Türkiye İYİ olacak” diyerek kendisini coşkuyla karşıladıkları için teşekkür etti.

'BAHÇELİ, HERKESİ FETÖ'CÜ YAPMIŞ'

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin il teşkilatı binasının açılışının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Kanun Hükmünde Kararnamelere (KHK) karşı olan herkesi 'FETÖ üyesi' ilan ettiğini savunan Akşener, şunları söyledi:

"Bahçeli'nin tweet’lerinden gördüğümüz kadarıyla herkesi FETÖ'cü yapmış, KHK'lara karşı çıkan herkese. Bahçeli, ciddi bir kişi olduğunu insanlara düşündürtür. Ciddiyetin en önemli özelliği, surat asıklığı değildir. Kimmiş bu FETÖ'cüler; elindeki tüm bilgiyi, belgeyi, savcılıklara vermelidir. İktidara eklendiği kişi konumunda olduğu için bu konuda zorluk çekeceğini düşünmüyorum. İktidar partisi, bu kararnameyi benim gördüğüm kadarıyla iktidar partinin mensupları Sayın Bahçeli kadar savunmadılar. Bahçeli, lakap takmaları sever. '17- 25 Recep Tayyip Erdoğan' diye lakap takmıştı. Şiddetli tepki gösterdiği kişilerle daha sonra derin dostlukları olduğu belli. Bunu da kamuoyuna bırakıyorum."

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, açıklamalarının ardından Aksaray esnafını ziyaret etti.

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 26.12.2017 16:01
Anahtar Kelimeler:
Meral AkşenerSudanSorusu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İşo 2017-12-26 16:19:30

AKP'li olmayan iş adamı mı kaldı. İş yerleri artık ya devlette, ya da partilide. Ekonomi ile susturma ...

Misafir Avatar
evet 2017-12-26 18:30:25 @İşo

aha işte kılıçdroğlu 2
aynı kaynaktan çıkan itirazlar eleştiriler. yani fetönün partonlarının senaryoları. sırayla oynuyorlar.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Sanki Turkiyede 2017-12-26 17:52:04

ekilecek toprak, ekecek ciftcimiz yok, bir de yerli ve milli edebiyati yapiyorlar

Avatar
ohal derhal sonlandirilsin 2017-12-26 18:11:31

insanı görüş ayrılığı olanı ajanlikla vatan hainligiyle veya fetoculukla suclamak psikolojik terördur insanlari sindirme susturma korkutma politikasi kabul edilemez ülkemizdeki ohal in dünyada ornegi yok. khk ile cok onemli yasalar cikartiliyor varlik fonunun terörle ne ilgisi var ??atalarimizin bizlere mirasi bizlere sorulmadan satiliyor akp bizlere sormadan babalar gibi satiyor fabrikalar limanlar bankalar telekom hep ozellestirildi sanki ali babanin ciftligi millete danisiliyormu hayir 15 temmuz 2016 dan beri ohal sene oldu 26 aralik 2017 daha nereye kadar ülkemizi ohal ile yoneteceksiniz khk ile yasalar cikartiliyor meclis by pass milli irade by pass bunun dunyada ornegi yok mit polis ordu akp nin emrinde mecliste cogunluk akp nin emrinde akp istedigi an genis kapsamli terror yasasi cikartabilir bu yasa yasalara uygun ve milletin kabul edebilecegi bir yasa olmali . ozellestirmeler sayesinde devletin geliri azaliyor asgeri ucret tabikide dusuk olur emekli maaslari tabikide artmaz

Avatar
meral hanim gercekleri soylemis 2017-12-26 18:13:33

oylarimiz IYI partiye

Avatar
eyy akp meral hanim in sorularina 2017-12-26 18:16:14

cevap ver
ve
zarrab in rusvet verdigi bakanlarida yargiya tasi

Avatar
Namık Kemal Zeybek - AKP'yi Amerikalılar Kurdu 2017-12-26 18:28:45

Namık Kemal Zeybek - AKP'yi Amerikalılar Kurdu
https://www.youtube.com/watch?v=XP1UA8MC4Dg

Avatar
aydın 2017-12-26 18:12:24

fitneci aydin fitne seytanin isidir

Avatar
Keçi adası 2017-12-26 18:14:32

Keçi adasına gidemiyorsanız ben giderim meral akşener
https://www.youtube.com/watch?v=a9OkRPEvtPM