banner87

Milli Eğitim Müdürlüğü'nden skandal kitap

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğünün içerisinde solcuları şeytan topluluğu olarak gösteren kitap dağıtıldı. CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet tepki göstererek "Ne edebten haberiniz var, ne hayattan. Yalanlarınızı çocuklarımızdan uzak tutun" dedi

Milli Eğitim Müdürlüğü'nden skandal kitap

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğünün içerisinde solcuları şeytan topluluğu olarak gösteren kitap dağıtıldı. CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet tepki göstererek "Ne edebten haberiniz var, ne hayattan. Yalanlarınızı çocuklarımızdan uzak tutun" dedi

20 Ocak 2018 Cumartesi 11:50
Milli Eğitim Müdürlüğü'nden skandal kitap

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Edeb-i Hayat Okumaları projesi dâhilinde dağıtılan “Diriliş Neslinin Amentüsü” adlı kitapta yer alan ifadeler nedeniyle tepki göstererek gerekli işlemlerin yapılması çağrısında bulundu. CHP Milletvekili Hürriyet, "Edeb-i Hayat diyerek çocuklarımızın beynini yıkayan kitapları dağıtıyorsunuz ama, ne edebten haberiniz var ne de hayattan" diyerek tepkisini gösterdi.

BU KİTABIN DAĞITILMASI ANASAYAL SUÇ

Kocaeli'de Edeb-i Hayat isimli öğrencilere kitap okumayı sevdirmeyi amaçlayan  proje kapsamında orta okul ve liselerde Sezai Karakoç’un Diriliş Neslinin Amentüsü isimli kitabı dağıtıldı. Sağcılıktan övgüyle bahsedilen kitapta, solculuk 'şeytan topluluğu' olarak bahsedilmesine CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet'ten sert bir kınama mesajı geldi. CHP'li Hürriyet, ortaokul ve liseye giden öğrencilerin okuması için dağıtılan kitabın, çocukların beynini yıkamak üzere dağıtıldığını ve bunun kasıtlı olarak da yapılmış olabileceğini söyledi. Hürriyet,     "Bir kitap düşünün ki, içerisinde kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim ile insanları kandırmaya çalışarak, sağcılığı hakikate uyanlar olarak tanımlıyor, solculuğu ise çıkarcı ve şeytani insan topluluğu olarak gösteriyor. Bu saçmalıkları henüz siyasi tercih noktasında karar vermemiş çocuklarımıza empoze etmek, açık açık ayrımcılık yapmak demektir. Ve bu da Anayasal bir suçtur. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü de bu suça ortak olmuştur" dedi

SORUMLULAR HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATIN 

Daha önce Kütahya'da da kadına davar muamelesi yapılan kitapların yeni evlenen çiftlere dağıtıldığını da hatırlatan CHP Milletvekili Hürriyet, "Daha önce kadını aşağılayan kitapları insanlara dağıtmakta bir sakınca görmediler. Şimdi aynı sakıncayı çocuklarımızın beyinlerini abuk sabuk kitaplarla yıkarken görmüyorlar. İnsanları yalanlarla çevreleyerek ötekileştirmek, ötekileştirilen insanları birbirine düşman etmek, üstelik bunu çocuklarımızın, kişilik ve karakter oluşumlarının hızla yaşandığı bir dönemde yapmak çok tehlikelidir. Okullarda dağıtılan ne idüğü belirsiz bu kitabın acilen toplatılması ve konu hakkında tüm  sorumlular hakkında  soruşturma başlatılması gerekmektedir. Edeb-i Hayat diyerek kitap dağıtılıyor ama, bu kitabı dağıtanların ne edepten ne de hayattan haberleri yok!" diyerek tepkisini gösterdi.

NE OLMUŞTU?

Kocaeli’nde protokol kapsamında öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırma ve Türkçe’yi güzel, etkili kullandırma gerekçesiyle ortaokul ve liselere dağıtılan kitap sağcılığı methederken solcuları şeytanla eş tuttu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ‘Türkçeyi doğru, güzel, etkili kullanma becerisini kazandırmak, kitap okumayı sevdirmek, öğrencilere kelime dağarcıklarını zenginleştirme’ gerekçesiyle protokol imzaladı. Bu kapsamda ‘Edeb’i Hayat Okumaları’ adıyla Valilik oluru ile proje uygulamaya kondu. Proje çerçevesinde okullara Sezai Karakoç’un Diriliş Neslinin Amentüsü isimli kitabı dağıtıldı. Ortaokul ve lise öğrencilerinin okuması istenilen kitapta sağcılıktan övgü ile bahsedilirken Batı tarzı sağcılık ve solculuğun yergisi yapılıyor.

'SAĞ-SOL YOKKEN TANIMLARI YAPILMIŞ'

Sağ ve sol kavramlarının olmadığı dönemde Kuran'da sağ ve solun tanımlandığını ileri süren kitapta ilginç ifadeler yer alıyor. Kitapta yer alan ifadelerden bir bölümü şu şekilde: “…İnsanları da şöyle bölümlüyorum: Hakikate uyanlar; sağcılar, karşı çıkanlar; solcular, bu uğurda bütün çıkarlarını hatta canlarını feda edenler, hakikat yarışçıları, öncüler. İşte bu anlamda sağcıyım. Batılı anlamda sağcılık solculuktur benim gözümde. …Gerçek sağ, Kuranda tanımlanmıştır. Kuranda sağcılar; Allah topluluğu, solcular da şeytan topluluğu olarak, sağcıların topluluğu uğurlu topluluk, solcu topluluk da uğursuz topluluk olarak vasıflandıırlmıştır. Driliş; uğurlu, iyilikçi topluluğu gerçekleştirme yoludur. Diriliş, şeytanın topladığı ve uğursuzluk saçan her topluluğu dağıtma, Allah’ın ipine sımsıkı sarılan topluluğu kurma yolu, yöntemi, savaşı demektir…”
 

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
derhal 2018-01-20 12:21:28

SORUMLULAR HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATIN

Avatar
Cehil 2018-01-20 13:46:10

Diyanet'ten sonra MEB da cahil kalmış. Cahiliye devri geri geldi artık.

Avatar
meb 2018-01-20 15:45:39

de tarikatcilar calisiyormu incelensin

Avatar
köylü 2018-01-20 13:40:10

bu günler alevileri,n demokrat kürtlerin iyi günleri şeriatçıla iç savaş başlattıkların da tamamen imha olacaklar önce işleri ekmekleri ellerinden alınacak sonra önde olanlar hapse atılacak dışarıda kalanlarda önce şeriatçıların sivil güçleri tarafından katledilecek ondan sonra resmi elbiseliler tarafından katledilecekler görünen köy kılavuz istemez

Avatar
Kul 2018-01-20 13:41:30

Kuran'da "sol tarafindakiler": ezilmişler ve adil gelir dağılımı yandaşları, "sağ tarafindakiler" ise sermaye babaları, yandaş din adamları ve muktedirlerdir. Her yozlaşmamis dinde de böyledir. Her halk hareketinde de.