Milyonluk araziler Sarıgül’e 1 TL

Şişli'de Mustafa Sarıgül'e yakın olan ve Meclis'te çoğunluğu sağlayan Meclis üyeleri, mahkemenin iptal kararı ve Belediye Başkanı CHP'li Hayri İnönü'nün kanuna aykırı olduğu yönündeki uyarılarına rağmen, belediyeye ait taşınmazların satışına yeniden onay verdi.

Milyonluk araziler Sarıgül’e 1 TL

Şişli'de Mustafa Sarıgül'e yakın olan ve Meclis'te çoğunluğu sağlayan Meclis üyeleri, mahkemenin iptal kararı ve Belediye Başkanı CHP'li Hayri İnönü'nün kanuna aykırı olduğu yönündeki uyarılarına rağmen, belediyeye ait taşınmazların satışına yeniden onay verdi.

18 Temmuz 2018 Çarşamba 18:54
Milyonluk araziler Sarıgül’e 1 TL

Toplumsal'dan Baran Furkan Gül'ün haberine göre; Şişli Belediyesi'nde değeri 500 milyon dolara ulaşan binaların Mustafa Sarıgül'ün mütevelli heyeti üyesi olduğu İstanbul Şişli Vakfı'na 1 TL karşılığında devredilmesi yeniden gündeme geldi.

Bu karara karşı çıkan Şişli Belediye Başkanı CHP'li Hayri İnönü, mahkemeden olumlu dönüş almasına rağmen Mustafa Sarıgül'ün ekibinde yer alan CHP'li Meclis üyeleri binaları yeniden Sarıgül’e hediye etti.

Belediye Başkanlığı görevini uzun yıllar Mustafa Sarıgül’ün yaptığı Şişli’de, 2014’te başkanlığa Hayri İnönü seçildi. İnönü-Sarıgül arasındaki tartışmalı konulardan en büyüğü ise Sarıgül’ün kurucusu ve mütevelli heyeti üyesi olduğu İstanbul Şişli Vakfı’nın kurduğu Şişli Meslek Yüksek Okulu’na 30 yıllığına 1 TL karşılığında tahsis edilen ve değerinin 500 milyon dolara ulaştığı belirtilen 9 binaya ilişkin yaşanıyor. Sarıgül’ün belediye başkanı olduğu 2010-2013 yılları arasında, belediyeye ait 9 gayrimenkulün kullanım hakları, Şişli Belediyesi Meclis kararı ile Şişli Meslek Yüksekokulu’na devredilmişti.

MAHKEME KARARI: USULEN HATALI

Bu meclis kararında, belediyenin mülkiyetinde bulunan eğitim, sağlık, turizm, kültür, öğrenci yurdu gibi kamusal fonksiyonlara tahsis edilmiş taşınmazların mülkiyetlerinin belediye üzerinde kalmak üzere, gereğinde ihtiyaç oranında kullanılmak üzere İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu lehine kullanma hakkı tesisi oluşturulmasına karar verilmişti. Kullanma hakkı tesisi oluşturulması konusunda ise başkanlık makamı yetkili kılınmıştı. Ancak yeni başkan Hayri İnönü, göreve geldiğinde, Belediye Kanunu’na göre özel bir vakıf üniversitesine imtiyaz sağlayan böyle hukuksuz bir tahsisin yapılamayacağı görüşüyle, kararın iptali için mahkemeye başvurdu. Bu dava geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Mahkeme, tahsisin usulen hatalı olduğuna, bu hatanın Belediye Meclisi’nde düzeltilmesi gerektiğini belirtti.

MECLİS ÜYELERİ: İPTAL ANLAMINA GELMEZ

CHP’li üyeler ise mahkemenin kararının iptal anlamına gelmediği görüşünü savunarak, haziran ayı Meclis toplantısında CHP’li Belediye Başkanı Hayri İnönü’ye rağmen, 21’e karşı 14 oy ile tahsis kararını yeniden çıkardılar.

Kararın çıkarılmasına evet oyu kullanan 21 CHP’linin isimleri şöyle:

Bayram Özata, Celal Suer, Ömer Yazıcı, Erkut Usta, Tonguç Çoban, Murat Ali Talay, Emir Sarıgül, Cemal Vasken Barın, Halil Çakır, Ali Yavuz Meriç, Sadullah Ergün, Alaattin Alkılıç, Ali Ekinci, Beyhan Seher Aydın, Abdurrahman Dönmez, Sadettin Akyol, Şefika Keskin, Sayat Delice, Doğan Şavkın, Zekai Memiş ve Nilüfer Yanık.

Kararın çıkarılmasına ret oyu kullanan CHP’liler:

Selahattin Engez, Muharrem Çatalkaya, Dilek Çiçek, Hasan Ercan, Doğan Kılıç, Orhan Beğenmiş ve Hayri İnönü.

Kararın çıkarılmasına ret oyu kullanan AKP’liler:

Fatma Özden Ay, Herman Gürciyan, Necaattin Karlıoğlu, Abdülhamid Uğur, Hatice Kep, Adnan Yılmaz ve Aydın Kaya.

Kararın çıkarılmasına ret oyu veren AKP'li 7 üye ve Başkan Hayri İnönü ile birlikte 7 CHP’li de ret oyu kullandı. Karşı oy kullanan Başkan Hayri İnönü tahsislerin hukuka aykırı olduğunu, belediyenin menfaatleriyle bağdaşmadığını ve Belediye'ye ait taşınmazların kiraya verilmesi veya satılmasının ancak Emlak ve İstimlak Müdürlüğü ve Belediye Başkanının onayı ile Meclis gündemine alınabileceğini söyleyerek kararlara muhalefet şerhi koydu.

BELEDİYENİN OLMAYAN TAŞINMAZINI BELEDİYE ADINA SATMIŞLAR

Haziran ayında gerçekleşen oturumda Mahmut Şevket Paşa Mahallesi'nde bulunan binanın Şişli Meslek Yüksek Okulu'na ait olmasına rağmen Belediye Meclisi kararıyla yeniden bedelsiz olarak Şişli Meslek Yüksek Okulu'na verildiği de ortaya çıktı. 152 No'lu Belediye Meclisi kararına muhalefet şerhi koyan Başkan Hayri İnönü, ilgili taşınmazın 2012 yılında bedelsiz olarak Şişli Meslek Yüksek Okulu'na devredilmiş olduğunu belirterek, ''Belediyemize ait olmayan taşınmazın Belediye Kanunu'nun 57/d maddesi hükmü uyarınca Şişli Meslek Yüksek Okulu'na devrine dair alınan karar hukuken yok hükmündedir. Tapuda taşınmaz belediyemize ait olmadığından devir ya da tahsisle ilgili belediye meclisi tarafından herhangi bir karar alınması kanun mümkün değildir'' ifadelerini kullandı.

İNÖNÜ: ALINAN KARAR HUKUKEN YOK HÜKMÜNDEDİR

İnönü Meclis'te yaptığı konuşmada, Sarıgül'ün ekibinde yer alan Meclis üyelerini uyararak ''Alınan karar hukuken yok hükmündedir. Belediye ve devlet ihale kanunu hükümlerine aykırıdır. Meclis üyelerimizin yaptığı bu girişimi kabul etmem mümkün değil. Bu ne partimin ne benim sosyal belediyecilik anlayışıyla bağdaşıyor. 9 binanın Şişli halkına iadesi için mücadeleye devam edeceğimi bilmelisiniz'' ifadelerini kullandı.

SARIGÜL'ÜN EKİBİ ÇOĞUNLUKTA

Belediye yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Belediye Meclisi'nde yaşanan sıkıntıların kaynağı Meclis üyelerini eski Başkan Mustafa Sarıgül'ün belirlemiş olması. Mahkeme, usülden iptal kararı verse de Meclis üyeleri, Sarıgül'ün çıkarları doğrultusunda aynı kararı tekrar alabiliyor. Kanunen Belediye Başkanı'nın meclis gündemine getirebileceği bir konuyu Meclis üyeleri teklif-karar şeklinde meclisten geçiriyor.

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 18.07.2018 21:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tarik 2018-07-18 23:15:39

Mustafa Sarigül denen bu alcak herif cok tehlikeli birisidir ve kendi cikari icin vatani bile satar. Baris Terkoglu ve Baris Pehlivan'in "MAHREM" isimli kitabi okunursa bu adami cok iyi anlarsiniz. Birzamanlar ABD'ye gidip Beyazsaray yetkililerine beni Türkiyeye Basbakan sectirin ne isterseniz yaparim diyen bir serefsizdir bu alcak.

Misafir Avatar
TEHLKE varr chp oldukça 2018-07-19 09:26:24 @Tarik

HOHHHHOOOOO CHP NİN ESKİ GÖZ AĞRISI ESKİ GENEL BAŞKAN ADAYI, ESKİ CUMHR BAŞKAN DAYI. VAY BE TÜRKİYEYİ GERÇEKTEN ALLAH KORUMUŞ. AHA BU SARIGÜL VE GİBİLERİNİN FETÖDEN AŞAĞI YANIMI VAR?
BUDA DEVLETİ BATIRMAK İSTİYOR FETÖDA BİRİ FARKLI BİRİ FARKLI YOLDAN. İKİSİDE YANİ CHP DE HERSES TEHLİKELİ.

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
düşünmek bile stemeyizdeğilmi? 2018-07-19 09:12:04 @Tarik

Düşününki SARIGÜL TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN BAŞI!!!!!
AH CHP AHH BU ÜLKE SENİN YÜZÜNDEN NELER ÇEKMİŞ NELER.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
artık vaz geç chp den 2018-07-19 09:10:47 @Tarik

sahi ya bir zamanlar. SARIGÜL diye baygınlık geçiriyordu chp liler. hatta Cumhur başkanlığı seçiminde EKMELEDDİN in yerine sarı gülü bile düşündüler. işte bu chp hür değil, bağımsız değil kardeşlerim. bu chp ABD nin İsrailin emrinde onlara hizmet eden ajanlar topluluğudur.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
nerde ler? 2018-07-19 09:07:16 @Tarik

Bir zamanlar YANDAŞ VE HIRSIZ medyanın şişirdiği ve tüm chp lilerinde peşinden 4 nala koştuğu ölürcesine destekledikleri SARIGÜL işte bu . sayın garip chp ye oy veren seçmenler. lütfen reklama aldanmayın, kininizle hareket etmeyin, gaz a gelmeyin, yalana iftiraya inanıp dürüst insanları terk etmeyin. işte yıllardır chp ye gönül verenleri kandırıkçılar böyle yönlendirmiş. taa Erdal inöüden tutun murat karayalçın, bilmem kim kim kim Deniz Baykal, Kılıçdaroğlu bir ara bazı chp lileri Meral AKşenere yönelti bu zalim yandaş basın.. sonra M İNCE ve hala aklı başında adam yok chp de. hanımefendiler beyfendiler kardeşler artık chp yi parti tutar gibi tutmaktan vazgeçin. gelin milletin partisi olan AK PARTİ YE katılın.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Ossmann 2018-07-18 23:18:36 @Tarik

iste gercek bu, sana helal osun ! iyiki yorumunu okudum buna benzerini yazacaktim ama artik gerek yok, sana tesekkür ederim.

Beğenmedim! (0)
Avatar
2018-07-18 20:53:21

Bu herif tayyipden de beter ! Soyguncu !!!

Avatar
Muttalip 2018-07-18 20:50:05

Simdi vatanini , partisini seven chplilerin ayaklanmasi gerekmezmi ?

Misafir Avatar
@Muttalip x---##### 2018-07-18 23:22:16 @Muttalip

Simdi sesini cikarmiyan dümbükler, bilonun türgevine de ses cikarmamalidirlar ve cikaramazlar. Firsat bulunca bu ibnelerin hepsi ayni . TEK kurtulus halkin devrimi !!!!

Beğenmedim! (0)
Avatar
Gunther 2018-07-18 22:17:58

bu olaylar parti icin firsattir. Hemen bu meclis uyelerini partiden atmali, yoksa baskasindan farki olmaz.

Avatar
Ben bisey biliyorsam 2018-07-19 03:34:33

Bu memlekette eline firsat gecipde yemiyosan en adi salak sensin derim kardesim bu ulkenin duzeni onun icin yolsuzluk yapana sadece gipta ederim halal olsun derim hic ayiplamam .keske bende devletde yuksek bi makamda olsaydimmm ahhh ahhh ne guzel calip cirpardim keyfi alemler yapar sirketler kurar tum akrabalarimi zengin eder istedigim kariyla yatardim paranin gozunu seveyim

Avatar
fatih timur 2018-07-19 21:30:46

yahu şimdiye kadar nerdeydi bu haberler? nedense belediye seçimleri öncesi çıkmaya başladı çok enteresan...

Avatar
HAKAN 2018-07-19 00:08:57

TARIK KARDEŞ,AYNISINI 2000 LERDE EDOĞAN YAPMADIMI.HATTA CÜNEYT ZAPSU BUNU DELIĞE SÜPÜRMEYÎN ,NE ISTERSENIZ
YAPAR DEMEDIMI?MALESEF BUNLAR GIBILERI SEÇILENE KADAR MÜSLÜMAN VE DEMOKRAT.NE OLUYORSA SEÇIMDEN SONRA OLU YOR.NE HIKMETSE GELDIKLERI ORTAMI UNUTUYORLAR.FAKAT BU POLITIKACILARDAN HER DEVIRDE VARDI.BU GÜNE KADAR DEV
LETI SOYMAYAN ATATÜRK ,INÖNÜ,ECEVIT VAR.DİGERLERININ ALAYI HIRSIZ.

Avatar
Mavi göz,sarı saç. 2018-07-18 23:58:52

ZAVALLI HAYRI INÖNÜ.BILMIYORKI ÜZÜM ÜZÜME BAKA BAKA KARARIR.YAZIKLAR OLSUN O CHP LI BELEDIYE MECLISI ÜYELER
INE.KAFA YPILARI AKAPE KAFA YAPISIYLA AYNI.VAKIF DERNEK AYAKLARIYLA HAZINE SOYULUYOR. EKONOMIMIZ BOŞUNA VAH
IM DURUMDA DEĞİL. HEP BU KAFALAR YÜZÜNDEN.