Nesin Lisesi kuruluyor

Aziz Nesin'in bir hayali daha gerçek oluyor. Nesin Lisesi kuruluyor. Lisenin 2020 yılında açılacağını söyleyen Ali Nesin, "Felsefeye, sanata ve matematiğe özel önem vereceğiz" dedi.

Nesin Lisesi kuruluyor

Aziz Nesin'in bir hayali daha gerçek oluyor. Nesin Lisesi kuruluyor. Lisenin 2020 yılında açılacağını söyleyen Ali Nesin, "Felsefeye, sanata ve matematiğe özel önem vereceğiz" dedi.

09 Ocak 2019 Çarşamba 12:04
Nesin Lisesi kuruluyor

Liseden çok bir “köy”’, bir “yaşam alanı” kurmak isteyen Ali Nesin, Nesin Lisesi'ni anlattı.

Cumhuriyet'ten Figen Atalay'a konuşan Ali Nesin söyleşisi şöyle:

Aziz Nesin’in vasiyeti

-Neden lise açmaya karar verdiniz?

Babamın hayallerinden biriydi. Nesin Vakfı’nın son Yönetim Kurulu’nda “Yapmamız gereken en elzem, en önemli iş nedir” diye sormuştu. Kimse cevap veremeyince kendi vermişti cevabı: İlkokul kurmak.

Babamın vasiyetini harfiyen yerine getirdik. Şimdi hayallerini gerçekleştiriyoruz. Neredeyse hepsini gerçekleştirdik. Bir matematik enstitüsü istemişti mesela. Matematik enstitüsü olmasa da Matematik Köyü kurduk, daha da iyi oldu. Vakfın karşısındaki ve yanındaki arazileri almak istemişti ama parası çıkışmamıştı. Onları da aldık.

Yayınevi kurmak istiyordu kitaplarını basmak için, ama zaman ayıramıyordu. Onu da kurduk. Vakfa havuz istiyordu, tiyatro salonu istiyordu, spor salonu istiyordu. Hepsini yaptık.Türkiye’ye döndüğümün ilk yıllarında ilkokul işine el attım. Hatta arsası, projesi bile hazırdı. Ama fizibilitesini tutturamadım.

İlkokul da sırada...

O yıllardaki Çatalca şimdiki Çatalca değildi. Özel ilkokul o yıllarda Çatalca’da varlığını sürdüremezdi. Bunu tez zamanda anlayıp projeden vazgeçtim. Başarısızlığa hakkım yoktu çünkü. Başarısız olma gibi bir lüksüm yoktu. Bir yandan para kazanmak için cesur olmalıydım, diğer yandan da para kaybetmemek için korkak. Çok zor bir durum. Sanırım alnımın akıyla vakfı yaşattım, üstelik büyüterek, geliştirerek, zenginleştirerek yaşattım.

İlkokul projesini tamamen rafa kaldırmadık. İleride onu da yaparız. Benim zamanımda olmasa da benden sonra yapılır. Şimdilik lisede karar kıldık. Babamın vasiyetini, arzularını, hayallerini, babam diye yerine getirmedik. Çünkü bu hayaller olması gereken hayallerdi, “aklın yolu bir” dedirtecek hayallerdi. Yani hayallerimiz buluştu.

Niye lise? Çünkü 32 yıldır liselilere kitaplar yazıyorum, 23 yıldır liselilere ders veriyorum. Bunu da -ayıptır söylemesi- iyi yapıyorum. Gençleri seviyorum, onlar da beni seviyor. Onlarla iletişimim çok iyi. Ama onlarla bir iki hafta beraber olabiliyorum, sonra ayrılıyoruz, belki bir sonraki yaz yine görüşüyoruz. Ayrıca iyi bir lise de Türkiye’nin bir ihtiyacı. Bu durumda bir lise kurmak kaçınılmaz oldu.

Dünya çapında...

-Toplam maliyet ne kadar olacak? Ne kadar bağışa ihtiyacınız var?

Son dost mektubumda 4-5 milyon lira demiştim. Yanılmışım meğer, 8-9 milyon liraya ihtiyacım varmış. Vakfa komşu araziyi almak için halkımız 10 günde 3 milyon lira bağışta bulunmuştu. Bir lise için bu para toplanır sanıyorum.

-Okulun statüsü ne olacak? Öğrenciden ücret alınacak mı?

Normal lise olacak. En üst seviyeden eğitim vereceğiz, vizyonumuz dünya çapında olmak. Üniversite hocaları da ders verecekler. Felsefeye, sanata ve matematiğe özel önem vereceğiz tabii. Ücret tabii ki alacağız, başka türlü nasıl döndürebiliriz ki, ama ayrıca elimizden geldiğince burs da vereceğiz. Kâr amacı gütmeyen bir kurum olacak, ama kendi kendini döndürmesi lazım. Bir kurumun sonsuza kadar bağışlarla yürümesi çok zor, çok yorucu, ayrıca doğru da değil.

Açılış Eylül 2020

-Açılış tarihi için bir plan var mı?

2020’nin eylül ayında.

-Eğitim felsefeniz ne olacak?

Önce eğitimin amacından söz etmemiz lazım. Her okulun eğitim amacı aynı olmayabilir. Bizim amacımız, öğrencinin içindeki erdemi, cevheri, yeteneği çıkarmak olacak. Tam donanımlı karakterli kişiler yetiştireceğiz. Her ne iş yapacaksa, elinden geldiğinin en iyisini yapmaya çalışacak

Başarıya önem vermeyeceğiz, başarıya ulaşma çabasına önem vereceğiz. Buradan çıkan öğrenciler sadece Türkiye’ye değil, dünyaya değer katan, renk getiren kişiler olacaklar. 

Bu amaçlara ulaşmak için her şeyden önce özgürlük lazım. Olabildiğince özgür bir ortam yaratacağız. Sonra öğretmenlerle öğrenciler aynı mekânları paylaşacaklar, dost olacaklar. Aralarında arkadaşça bir usta çırak ilişkisi olacak.

Hobileri olacak

Aslında bir lise değil, bir köy, bir yaşam alanı kurmak istiyorum. Öğrenciler ve öğretmenler ve hatta yöneticiler lisede (yani Köy’de) dönüşümlü olarak çalışacaklar, bulaşıktan temizliğe, bahçeden mutfağa kadar her alanda yardım edecekler. Öğrenmek, anlamak, sorgulamak, düşünmek hayatın bir parçası olacak, bir varoluş biçimine dönüşecek.

Her öğrencinin çok yakından neredeyse profesyonelce ilgilendiği bir alan olacağı gibi (mesela tarih, mesela biyoloji) bir de ayrıca bir hobisi olacak (mesela keman ya da bitki koleksiyonu). Bunlar hayallerim. Gerçekte ne olur, bilmiyorum, göreceğiz.

‘Kendi sınavımızı kendimiz yapacağız’

-Öğrenciler nasıl alınacak? Hangi kriterlere bakılacak? Türkiye’nin her yerinden 8. sınıf mezunlarına açık olacak mı başvuru?

Tabii herkese açık olacak. Kendi sınavımızı kendimiz yapacağız. Şimdilik şöyle düşünüyorum: Normal sınavlarda belli bir puanın üstünde not alan diyelim 150 öğrenciyi Köy’de bir hafta boyunca ağırlayacağız. Onlara çeşitli dersler vereceğiz bu süreçte ve sonunda bir ya da birkaç sınav yapacağız. Başarılı olanları alacağız. Bu yöntemin gerçek hayatta uygulanıp uygulanamayacağını bilmiyorum. Yasal ya da fiziksel imkânsızlıklar olabilir. Ama şimdilik, bu ya da bunun türevleri olan bir sistem düşünüyorum.

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Neden düsünen insan yetistiriyorsunuz ! 2019-01-09 12:26:39

Bunla dinsiz canim hec okul yapilirmi? lan hayir isleyecekseniz her yobaza bi cami yaptirin olmazsa yaninda bir de yedegi olsun. Bak dinayetin bütcesi %35 artirilirken Bilim ve sanayinin bütcesi %50 indirildi niye ? Sigirlar cogalsin diye !

Misafir Avatar
@Neden düsünen insan ---e cevap---Soru? 2019-01-09 19:11:55 @Neden düsünen insan yetistiriyorsunuz !

Soruma cevap ver angut Mathematik kimya fizik ve biyolojiden bahsettim. O dedigin isleri ISID yapiyor ,okusalrdi insan olurlardi!
Delikanli ol soruma cevap ver...Salaksin salak!

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
@Neden düsünen insan ---e cevap***************--c. 2019-01-09 15:10:30 @Neden düsünen insan yetistiriyorsunuz !

Terörist GİTAR kabına uzun namlulu silahı koyup olay yapıyor bazen değilmi?
bunlar lise okul adı altında KOMİNİZMİ DİNSİZLİĞİ vatana İHANETİ anlatır. SEVİŞMEYİ, KÜRTAJI , NİKAHSIZ YAŞAMAYI telkin eder. ve sizin gibi epey ama epey salakda bunlara inanır değerlerinden ÖZ ünden uzaklaşır. raydan ve dinden çıkar. anladınmı ?
aziz nesin bu ülkeye sağ sol kominizim virüsünü soktu ülkeyi yüz yıl geri götürdü.

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
@Neden düsünen insan ---e cevap--c. 2019-01-09 12:59:54 @Neden düsünen insan yetistiriyorsunuz !

Angut , salak, mathematik, fizik biyolloji ve kimya ile üklesine nasil bir düsman kisi yetistiriliyorsa anlat san minnitar olayim delikanliysan acikla!"

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
@Neden düsünen insan ---e cevap 2019-01-09 12:49:43 @Neden düsünen insan yetistiriyorsunuz !

ula bunlar düşünen insan yetiştirmiyor salak . bunlar ülkesin ilkesine vatanına düşman insan yetiştiriyor. sen hala kominizmin uyuşturucusunun etkisindesin . vah zavallı vaaah.

Beğenmedim! (9)
Misafir Avatar
Yetmedimi? 2019-01-09 12:48:17 @Neden düsünen insan yetistiriyorsunuz !

Nesin bu toplumu zehirledi hala acısını çekyoruz yaşıyorz. defolup gitti birde aynı zehiri yeniten hortlatmak istiyorlar. ENGEL olunması lazım.

Beğenmedim! (9)
Avatar
Mevlana 2019-01-09 13:04:07

Kötü bir döneme girdiğinde ve her şey sana karşı gibi göründüğünde,
bir dakika bile dayanamayacakmışsın gibi geldiğinde,
SAKIN PES ETME!
Çünkü işte orası ‘gidişatın’ değişeceği yer ve zamandır.

Misafir Avatar
levazımcılar 2019-01-09 18:22:27 @Mevlana

yaşasın nesin vakfı ve ona bina bağışlayan gülriz sururi ve eşi .

Beğenmedim! (0)
Avatar
The İmam 2019-01-09 13:04:39

Akepe demek; din bezirganlığı, cehalet demek.

Avatar
Uyan artık yeter!..... 2019-01-09 13:05:05

Atamayan öğretmen arkadaş bak kim ballı maaşla nerelere atanıyor? Bütçede yük olur diyerek emekliliği verilmeyen EYT'li arkadaş saray bütçesinden kim nerelerde çalışmaya başladı? Siftahsiz dükkan kapatan esnaf arkadaş bak senin ödedediğin vergi ile kim ballı maaş alıyor? ürününü, mahsülünü istediği fiyatı vermeyen çiftçi ve besici arkadaş bak kim isteği ballı maaşla nerelerde görevlendiriliyor? saraya % 26 zam, çalışan ve emeklisine % 10 zammı alan arkadaşlar bakın kim ballı maaşlar alıyor? Enflasyon canavarı ile boğuşmaktan yorulan vatandaş gör bak kimler ballı maaş alıyor? Umudunu yitirmiş işsiz arkadaş bak kim ballı maaşlı iş buldu? Gerekli liyakati ve adam kayirmayi sindiremeyen zeki ve yetekli genç nesil bak kim liyakatsiz olmasına rağmen kim ballı maaşlı iş buldu? Umutlarını ve projelerini başka bahara bırakmayıp beyin göçünü planlayan genç nesil bak kim ballı maaşla iş buldu. YETER UYANIN ARTIK.

Avatar
Ülkücü Aydın 2019-01-09 13:43:36

Ateist komünist ve emperyalist bi toplum için çabalıyorlar ama kazanan biz olacağız.genclerimiz tarih ve edebiyatla yoğrulmalı karl marx yahudisinin bu embesiller icin dizayn ettigi marksist sistemde degil.sag cephe olarak marksizmle mucadelemizde kararlıyız

Avatar
KARA 2019-01-09 14:15:06

AZİZİN KENDİSİNİ GÖRMEYE GİDEN YOKTU Kİ OKULUNA GİTSİNLER.

Misafir Avatar
@KARA x-----cevap 2019-01-09 14:19:09 @KARA

Demekki rahmetli Aziz Nesin hakliymis! %70 salak!

Beğenmedim! (1)
Avatar
ülkücü aydın 2019-01-09 15:59:34

halkın yüzde yetmişini aşağılayan nefret tohumları eken aydın maskeli bu zavallı faşistler toplumumuzun başbelasıdır.solculardan ve arapçılardan kurtulmamız lazım aydınlık nesil sadece ülkülerle olur !!!

Avatar
salkimsacak 2019-01-09 17:57:50

yarin Fetöcu diye izin cikmaz el konur vatan haini ilan edilen Aziz Nesinin oglu olur