banner87

'Osmanlı'da Oğlancılık' kitabına şok yasak

Rıza Zelyut’un iki yıl önce çıkan “Osmanlı’da Oğlancılık”, muzır neşriyat ilan edildi. Başbakanlık'a bağlı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu kitabın yasaklanması ilişkin olarak, "Toplumsal yaşamın düzenli gitmesi için sadece yasalara uymanın yeterli olmayacağı" ifadesi kullanıldı.

'Osmanlı'da Oğlancılık' kitabına şok yasak

Rıza Zelyut’un iki yıl önce çıkan “Osmanlı’da Oğlancılık”, muzır neşriyat ilan edildi. Başbakanlık'a bağlı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu kitabın yasaklanması ilişkin olarak, "Toplumsal yaşamın düzenli gitmesi için sadece yasalara uymanın yeterli olmayacağı" ifadesi kullanıldı.

27 Şubat 2018 Salı 12:44
'Osmanlı'da Oğlancılık' kitabına şok yasak

Araştırmacı-yazar Rıza Zelyut'un 2016 yılının Kasım ayında Kaynak Yayınları tarafından basılan "Osmanlı'd Oğlancılık" adlı kitabı, Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun kararıyla "muzır neşriyat" kapsamına alındı. 

Analiz Basım Yayın Ltd. Şti.'nden yapılan açıklamada şöyle denildi: 

"Kaynakça bölümünde de açıkça belirtildiği üzere Osmanlı’da Oğlancılık adlı kitap, Osmanlı dönemi yazar ve şairlerinin eserlerinden yararlanılarak kaleme alınmıştır. Kitapta alıntılanan klasikleşmiş Osmanlı eserleri, halen kütüphanelerimizde koruma altındadır.

Osmanlı padişahlarınınkiler de dahil çeşitli şairlerin divanları, şehrengizler, başta Evliya Çelebi Seyahatnamesi ve Gelibolulu Ali’nin Ziyafet Sofraları olmak üzere Osmanlı kültür ürünlerinin incelenmesiyle hazırlanan Osmanlı’da Oğlancılık kitabının 'muzır neşriyat' ilan edilmesi,  Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun her şeyden önce Osmanlı kültüründen habersiz olduğunu göstermektedir.

Kitapta yer verilen son dönem kaynakları ise otorite oldukları herkesçe kabul edilen İsmail Hakkı Uzunçarşılı, Necdet Sakaoğlu, Halil İnalcık, Abdülbaki Gölpınarlı gibi isimlere aittir. Bunları şüpheli kaynak veya zararlı kaynak olarak göstermek, söz konusu kurulun sınırlarını aştığını gösteren başka bir örnektir.

Çocuklara yönelik taciz ve tecavüz olaylarına dair haberlerin ne yazık ki arttığı son dönemde, söz konusu kitap küçüklere zarar vermek veya onların manevi yapılarını olumsuz etkilemeyi değil, tam aksine o yapıyı deşifre ederek çocuklarımızı bu eğilimden korumayı amaçlamıştır. 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun ruhuna tümüyle uygun düştüğüne inandığımız kitabımızın muzır neşriyat ilan edilmesi ve poşet içinde satılması gerektiğine dair bu tasarrufla ilgili her türlü yasal hakkımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz."

KİTABIN ARKA KAPAK YAZISI

Osmanlı'da Oğlancılık adlı bu kitap, Osmanlı tarihinde şimdiye kadar gizlenen, esircilik ve devşirmecilik üzerinde yükselen cinsel sapmayı gündeme getiriyor. Araştırmacı yazar Rıza Zelyut, oğlancılık konusunu yeni arşiv belgeleri ışığında bütün yönleriyle ele alıyor.

- Oğlancılığın tarihi ve kültürel kökenleri nelerdir? Kutsal kitapların oğlancılığa yaklaşımı nasıldır?
- Osmanlı'yı yönetenler, oğlancılığı nasıl meşrulaştırdı?
- Oğlancılık ile kadının değersizleştirilmesi arasındaki ilişki nedir?
- Hangi Osmanlı padişahları oğlanlar için şiirler yazdı? Büyük Osmanlı şairleri, oğlanları hangi niyetle övdüler? Gulamparelik, sokaklara nasıl indi, şarkılara nasıl girdi?
- Batılı yazarların Osmanlı'da oğlancılıkla ilgili düşünceleri nelerdir?
- Oğlancılık konusu akademisyenler tarafından nasıl çarpıtıldı? Oğlancılığın günümüzdeki varisleri kimlerdir? Oğlancılık kimler arasında yaygındı ve oğlanlar nasıl kullanılıyordu?
- Acemi oğlanlar, içoğlanları, hamam oğlanları, tavşan oğlanlar, oğlancılığın çeşitleri, oğlancıların mekânları ve daha fazlası ilk kez açık olarak bu kitapta.

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Zübük 2018-02-27 13:01:20

Dün yorumlarda salagin biri hakiki türk kültürü yasansa böyle cinsi sapikliklar olmaz diye yorum yazmisti. Bu kitabi bulsun yastiginin altina koysun uyumadan önce okusun

Misafir Avatar
Halil 2018-02-27 14:24:31 @Zübük

Hangi toplumda olursa olsun , hayvanlar alemi dahil, cinsiyetler toplumdan tecrit edilince sapikliklar baslar. Bunu insanlarda ve hayvanat bahcelerinde görmek mümkün. Dini irki milliyetinin hic bir etkisi yoktur.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Muttalip 2018-02-27 14:13:16 @Zübük

Gaddar pomak sapikligin milliyeti olmaz, bunu dahi bilemiyecek kadar akillisin,

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Gaddar Pomak 2018-02-27 13:59:41 @Zübük

hakiki Türk külütüründe eşcinsellikle ilgili ne gördün? orta asyada eşcinsellik mi vardı? Türklerde zaten ilişkiler gönüllülük esasına dayalı ve samimidir. osmanlı sarayı ise orhandan sonra tamamen genetik kirliktir, masonluktur. osmanlıyı nasıl ele geçirdiler ve türkleri cahil ve passif bıraktılar sanıyorsun.

Beğenmedim! (5)
Avatar
Ramazan 2018-02-27 13:09:40

Osmanlida oglancilik AKP'de oglanciliga dönüsmüstür. Osmanliyi örnek alan tüm tarikat ve cemaatler Osmanlinin yolundan gittikleri icin birbirlerini ve kücük cocuklari kullanmaktadirlar. Son örnekleri Adnan Oktar ve diger vakiflar vs.

Misafir Avatar
ertuğrul 2018-02-27 18:14:15 @Ramazan

Osmanlıya ve bu günkü AKP yi ahlaki durumunu eleştireck hiç bir namuslu onurlu insan olmaz. ancak namus, onur vicdan yoksunu insanlıktan nasibi olmayanlar osmanlıyı ve AKP yi eleştirir onun adınada eleştiri değil iftira denir.

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
DİKKAT 2018-02-27 18:10:28 @Ramazan

YURT GAZETESİ ÇOK TEHLİKELİ! büyük fitne üretiyor.

Beğenmedim! (1)
Avatar
Tekin Baran . 2018-02-27 13:29:46

BILINMIYEN BIR SEY DEGILKI . HADIM EDILEN OGLANLAR BILINEN SEYLER.
KITANI YASAKLAMAKLA OSMANLININ NAMUSUNUMU KURTARDINIZ.

Avatar
Gaddar Pomak 2018-02-27 13:57:28

kutsal şeytan soyu sizi dinle uyutmuş, ibadetle oyalamış, başınızdakilerin yahudi mason olduğunu bilmenizi ister mi? leninden gorbaçova kadar bütün rus yöneticiler mason yahudiydi. fransada ve ingilterede hep masonlar iktidara gelir. ahmedinejat bile yahudidir. osmanlı sarayı da yahudi haline gelmişti çünkü çoğunun annesi yahudi idi. eşcinsellik lut kavminin bir hastalığıdır. Türkler mert ve ahlaklıdır, özgürlüğü kötüye kullanmaz, sapıtmaz.

Avatar
Gaddar Pomak 2018-02-27 14:04:31

Benim en çok kızdığım topal timurdur. ula eşek sıpası madem osmanlıyı yendin, yahudi piçi padişahi esir aldın, devir şu mason devletini Türkün devletini Türklere geri ver. kendi yönetsin, kendi savaşsın. yahudi padişahlar ve devşirme avrupalı çocuklarıyla ne işi olsun, neden geri döndün!

Misafir Avatar
kapkara 2018-12-13 18:43:28 @Gaddar Pomak

timurhan iyidir bre aliço.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
cevap 2018-02-27 14:18:49 @Gaddar Pomak

hakaret dolu yorumundan senin türk kültürü dedigin seyden faydalandigin belli. Bir yerden kamufle etmeye calisirken maya bir yerden cikiyor. zorla iyi oldugunu kanitlamaya calistigin zaman bir sorun oldugu belli oluyor..

Beğenmedim! (1)
Avatar
Gaddar Pomak 2018-02-27 14:08:49

Kazıklı Voyvoda dediğiniz adam neyin intikamını alıyordu sanıyorsunuz? çocukken osmanlı padişahına rehin verilmişti ve başına gelmeyen kalmadı. post travmatik duygu bozukluğu yaşıyordu. osmanlı padişahları sapıktı, eşcinseldi, çünkü annesi Türk olan osmanlı padişahları osman ve orhandır, gerisi yahudi.

Avatar
Gaddar Pomak 2018-02-27 14:10:33

Fenikelileri, nebatiler de eşcinseldi, hatta ataları akadlar, babilliler de. kartacalı barbar hanibal de eşcinseldi. roma da eşcinseldi çünkü masonların elindeydi. yahudi her gittiği yere sapıklığını da sinsice götürür.

Misafir Avatar
kapkara 2018-12-13 17:13:48 @Gaddar Pomak

timur'un tek derdi ebayezid idi. devamını anlatırım istersen.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Gaddar Pomak 2018-02-27 14:12:59

Çünkü eşcinsellik çok kullanışlı bir şantaj malzemesidir onlar için.