banner87

PKK'dan hapis yatan yazardan skandal İlker Başbuğ yorumu

PKK'dan 13 yıl hapis yatan Kurtuluş Tayiz, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a, "askerlikten anlamazdı" dedi.

PKK'dan hapis yatan yazardan skandal İlker Başbuğ yorumu

PKK'dan 13 yıl hapis yatan Kurtuluş Tayiz, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a, "askerlikten anlamazdı" dedi.

14 Şubat 2018 Çarşamba 22:07
PKK'dan hapis yatan yazardan skandal İlker Başbuğ yorumu

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, TSK’nın başlattığı “Zeytin Dalı Harekatı”na ilişkin yaptığı açıklamada şöyle demişti: “Afrin'de Mehmetçik çatışıyor, askerimiz çatışıyor, şehit oluyor. Asker çatışırken, şehit olurken siyasidir falan gibi söylemlerin tartışılma zamanları değil. Asker canını almış, görevini almış, görev için çatışıyor. Şehit oluyor, kanını akıtıyor. Böyle konuların gündeme getirilmesini doğru bulmuyorum.”

Bu ifadelerinin ardından önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, sonra Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, İlker Başbuğ’u hedef almıştı. Devlet Bahçeli, Başbuğ’a, “Partimizin Afrin üzerinden siyasi hesaplar yaptığını söyleyenler karaktersizdir. Neymiş, Zeytin Dalı Harekâtı siyasete alet edilmemeliymiş. Bunu söyleyen eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a sormak lazım. Afrin'i siyasete alet edenler kimlerdir? Kimi kastediyorsun?” derken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “Yazıklar olsun, gereken cevabı alacaktır” demişti. Başbuğ da, Erdoğan ve Bahçeli ikilisinin bu tepkilerine yanıt vermişti.

Tartışmaya AKP’ye yakınlığıyla bilinen Akşam gazetesinin yazarı Kurtuluş Tayiz de girdi.

PKK terör örgütünden 13 yıl hapis yatan Akşam yazarı Kurtuluş Tayiz, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ’a, “askerlikten anlamazdı, siyaseti de bilmiyor” dedi. PKK’dan hapis yatan Tayiz, yazısının devamında Başbuğ’a, “bozgunculuk, fitne çıkarma” gibi suçlamalarda bulundu.

Kurtuluş Tayiz’in İlker Başbuğ’a ilişkin yazısının ilgili bölümü şöyle:

“FETÖ’nün Genelkurmay Karargahı’nı ele geçirdiği dönemde İlker Başbuğ, Genelkurmay Başkanı’ydı. FETÖ’nün oynadığı oyunlara, çevirdiği dolaplara aklı ermeyince talihsiz bir şekilde gözünü hapishanede açmıştı. Dönemin Başbakanı Erdoğan, FETÖ’yü tarumar etmeseydi hapishane kapıları ona ömür boyu açılmayacaktı.

Şimdi bu çok bilen general, kalkıp ‘Afrin operasyonunu siyasete alet etmeyin’ gibi ucuz laflarla devlet içindeki birliği, milli beraberliği bozmaya çalışıyor. İlker Başbuğ, CHP’nin 2019’daki cumhurbaşkanı adayı olmak için mesaj veriyor herhalde kendince. Bu millet biliyor ki İlker Başbuğ ne devlet yönetiminden, ne askerlikten, ne stratejiden anlayan bir isim. Siyasete girmek istiyorsa illa bozgunculuk yapması, devlet içinde fitne çıkarması gerekmiyor. 2019’a herkes gibi aday olabilir, siyasete girebilir; ama ülkenin beka mücadelesini buna alet etmese iyi olur.”

İLKER BAŞBUĞ NE DEMİŞTİ?

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ Adıyaman ziyareti sırasında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Suriye'nin Afrin kentindeki terör örgütlerine yönelik 20 Ocak'ta başlattığı “Zeytin Dalı Harekatı”nı değerlendirmişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin harekattan başarı ile çıkacağını ve bundan kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini belirten İlker Başbuğ, "Tabi Afrin denildiğinde Afrin’de bir yerleşim yeri var. Nüfusunun 180 bin civarında insanın yaşadığı bir şehirden bahsediyoruz. Elbette bu harekat en ince detaylarına kadar planlanmıştır. Planlandığı şekilde icra edilecektir" demişti.

“HAREKATTA İKİ DURUM ÇOK ÖNEMLİ”

Operasyondaki zayiat ve bölgenin yerleşim olmasının önemine değinen Başbuğ, "Bu harekatta iki durum çok önemli. Bunlardan bir tanesi tabi her komutan bu harekatlarda hep şunu düşünür; 'Birinci olarak ben bu harekatı en az zayiatla yapayım.' Çünkü o Mehmetçikler, subay, astsubayı, o komutanlara emanet edilmiş, onlara canları emanet edilmiş. Dolayısıyla birinci amaç yani hedef gözlemlediğiniz husus, bu zor bir harekattır. Ama bu harekatı dediğim gibi en az can kaybı ile en az yaralı vererek yapmamız lazım. Bu biraz yavaşlatır harekatı otomatik olarak. Bu önemli bir husus. İkincisi de tabi bir yerleşim yeri, şehrin içindeki harekat şuanda o safha da değiliz. İleriki günler de nasıl olacak göreceğiz. Onları bekleyeceğiz. İkinci önemli olan husus da bu harekatlarda orada yaşayan masum insanlar. Diğer YPG başta olmak üzere terörist, yani onları ayırt etmek, onlar da isterler ki halka zarar verilsin. Tabi bu halka zarar vermekten kaçınmamız lazım. Bu tip harekatta halka zarar vermekten kaçınmak derken, şehit de verirsiniz, bu böyle zor bir harekattır" diye konuşmuştu.

BAŞBUĞ: TÜRKİYE KARARLI

Türkiye'nin terörle mücadelede kararlı olduğunu kaydeden Başbuğ, "Türkiye kararlıdır. Çünkü dibimizdir. Hatay sınırımızda bir noktadan bahsediyoruz. Sabırlı olacağız. Silahlı Kuvvetlerimiz daha önce olduğu gibi bu harekattan da başarı ile çıkacak. Bu sınır ötesi harekatlarda karşılaşılan durumdur. Bir süre geçtikten sonra harekatı bitirin, yok çıkın. Bunlar hep yaşanan olaylar, söylenir bunlar. Siz planladığınız şekilde bunlara biraz kulaklarınızı tıkayarak ama dediğim gibi oradaki sivil halka zarar vermeden Mehmetçiğimizin, askerimizin, subayımızın, canlarını koruyarak askeri zayiatla bu harekat ümit ediyorum planlandığı gibi yapılacak" şeklinde konuşmuştu.

Bu konuların siyasete alet edilmemesi gerektiğinin altını çizen Başbuğ, şöyle devam etti: "Afrin'de Mehmetçik çatışıyor, askerimiz çatışıyor, şehit oluyor. Asker çatışırken, şehit olurken siyasidir falan gibi söylemlerin tartışılma zamanları değil. Asker canını almış, görevini almış, görev için çatışıyor. Şehit oluyor, kanını akıtıyor. Böyle konuların gündeme getirilmesini doğru bulmuyorum. Türkiye geleceğin güçlü bir devleti olacak. Bugün de durumumuz zaten ortada, böyle bir devlet varken, siz küçük emeller peşinden gidip bunu YPG'ye, PYD'ye adeta Türkiye karşısında böyle bir tartışılması bile çok rahatsız ediyor. Bu rahatsız edici bir şey, bu mukayese edilecek, karşılaştırılacak bir konu değil. Bunu daha evvelde söyledik, ümit ediyorum sağduyulu hareket, sağduyulu bu olaya bakış nerede? Amerikan Birleşik Devletleri başta olmak üzere hakim olur ve bu yanlış maceradan vazgeçilir. Çünkü aynı şey devam ederse bakın Amerika Birleşik Devletleri çok şey kaybeder."

Türkiye'nin öyle ihmal edilecek bir ülke olmadığını aktaran Başbuğ, "Türkiye gözden çıkartılacak bir ülke değil. Bu coğrafyada siz böyle bir hata yaparsanız, bölgeyi kaybedersiniz. Bunu söyledik, yine söylüyoruz. Ama bugün maalesef siyaset günlük hareket ediyor, günlük menfaatler, çıkarlar peşinde koşuyor. Günlük şeyle işte: 'DEAŞ'le mücadele ettik, bunları kullandı. İyi güzel ama bunu uzun vadede alırsanız, bu tabi Türk halkını çok rahatsız ediyor. Türk halkı rahatsız oluyor ama biz bu filmi ilk defa görmedik. Peşmerge de aynı durumda oldu yani, o da bir gerçek. Biz şunu söyledik; 'Burada Suriye'nin kuzeyinde bir koridor oluşuyor.' Hatta bu koridora dedik ki; 'PKK terör örgütü koridoru demek lazım ismen.’

Çünkü PKK var burada. YPG dediğiniz nedir? YPG, PKK'nın 8'inci kongresinde 2002 yılında kurulmaya karar alınan, 2003 yılında kurulan bir yapılanmadan bahsediyoruz. Onun silahlı gücüde YPG, bunlar PKK'nın uzantısıdır. Tabi Türkiye Suriye sınırı boyunca gelip PKK'nın bir toprağa sahip olması, burayı kontrol etmesi, orada bir idare yapı kurup, silahlı güç oluşturması, bu ne demektir? Şimdi Suriye'nin kuzeyinde bu oluşan koridorda tabi bu Fırat'ın batısı var, doğusu var. Ayrı konu, uzun konu, Türkiye bunu kabul edemez. Ama tarihsel olarak baktığınız zaman Paris Konferansı, Sevr anlaşmasına gidin, hep böyle. Irak'ın kuzeyinden başlayan, Suriye'nin kuzeyine devam eden bir toprak parçası, tabi bunu denize de açmanız lazım, denize nereden açacaksınız, Akdeniz'den, o zaman her açıdan uygun bir yapılanma oluşu."

Ordunun mayasının sağlam olduğunun altını çizen Başbuğ, şöyle devam etti: "Daha öncede söylediğim gibi bu ordunun mayası o kadar sağlam ki kendisine yapılan bütün hainliklere rağmen, bunu tekrar söyledim, dünyanın hiçbir yerinde ordusuna böyle hainlik yapılan başka bir ülke yok. Bu da bir gerçek. Buna rağmen bakınız 2015 yılından beri silahlı kuvvetlere ne zaman görev verilse, silahlı kuvvetler her şeyi unuttu, dikkate almadı, yapılanları bir kenara koydu, yüreklerine taş bastı. Kendisine verilen görevi en iyi şekilde yapmak için canla başla uğraşıyor, didiniyor. Kanını akıtıyor, şehit veriyor, yani olayı böyle değerlendirmemiz gerekiyor. 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminde Türkiye uçurumun kenarından döndü. FETÖ'cüler temizlendi veya temizlenmeye devam ediyor. Silahlı kuvvetlerde ne kadar kalmış onları ben bilemem. Onu ancak şu anda görevde olan arkadaşlar bilirler. O konular üzerinde herkes bir yorum yapıyor."

 

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 14.02.2018 22:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TÜRK MİLLETİYİZ BİZ 2018-02-14 23:14:57

Sen Türkiye Cumhuriyeti Devletinin askeri olmadığın için dağlarda eşkiya olarak dolaşıp askerimize kahpe tuzaklar kurup şehit eden vatan haini bölücü terör örgütü mensuplarını kendince bir şey sandığın için Türk ASKERİNİN ve ÇANAKKALE RUHUNUN ne demek olduğunu kin ve nefret ekicileri dahil anlayabilmeniz mümkün değil.

Misafir Avatar
Al sana bir hiyar 2018-02-15 08:08:20 @TÜRK MİLLETİYİZ BİZ

Alayiniz kahpesiniz..

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
CIA'nın, çarpıcı Türkiye raporu 2018-02-15 02:46:26 @TÜRK MİLLETİYİZ BİZ

CIA'nın, çarpıcı Türkiye raporu. Referandumda evet diyenler iyi izlesin.
https://www.youtube.com/watch?v=xaOTfbInCYk

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
bop 2018-02-15 02:43:32 @TÜRK MİLLETİYİZ BİZ

İlker Başbuğ, Amerika Kürdistan'ı kurabilmek için Türk ordusuna operasyonlar yaptı. Part 5.
https://www.youtube.com/watch?v=zRfZmPZqB3Q

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
İlker Başbuğ Paşamiz zamaninda hakliydi hep hakli 2018-02-15 02:40:45 @TÜRK MİLLETİYİZ BİZ

İlker Başbuğ "Bulunan silahların hiçbiri Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine kayıtlı değil"
https://www.youtube.com/watch?v=mNRqpBlUXL8

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
İlker Başbuğ Paşamizi çok seviyoruz 2018-02-15 02:34:52 @TÜRK MİLLETİYİZ BİZ

TÜRK MİLLETİ SİZİNLE GURUR DUYUYOR Paşalar kolay yetişmiyor değerini bilelim

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Başbuğ Paşamiz çok yaşa 2018-02-15 02:33:53 @TÜRK MİLLETİYİZ BİZ

geçmişte fetullahçı çete onurlu türk subaylarına iftira attı, camileri bombalayacaklar diye, 15 temmuzda gördikki kendileri camileri, halkı, emniyeti, meclisi bombaladı.artik iftiraya kimse kanmaz İlker Başbuğ Paşamizi ölümüne destekliyoruz Paşamizin yanindayiz
İlker Başbuğ Paşanın konuşması Allah Allah diye camiye...
https://www.youtube.com/watch?v=x1V-qrlBAvs

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Arkadaş gibi komutan, İLKER BAŞBUĞ 2018-02-15 02:19:33 @TÜRK MİLLETİYİZ BİZ

Arkadaş gibi komutan, İLKER BAŞBUĞ, Mardin'de Bayram Ziyareti
https://www.youtube.com/watch?v=_QNrckonMo4

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
İlker Başbuğ Paşimizi çok seviyoruz 2018-02-15 02:17:26 @TÜRK MİLLETİYİZ BİZ

TÜRK MİLLETİ SİZİNLE GURUR DUYUYOR Paşalar kolay yetişmiyor değerini bilelim

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
İlker Başbuğ Paşamizi hiç kimseye 2018-02-15 02:13:44 @TÜRK MİLLETİYİZ BİZ

yedirtmeyiz TÜRK MİLLETİYİZ BİZ NOKTA

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
İlker Başbuğ'u Duygulandıran: ATATÜRK'ün SON MESAJ 2018-02-15 02:10:48 @TÜRK MİLLETİYİZ BİZ

https://www.youtube.com/watch?v=A3R7h4L1xc8

Beğenmedim! (0)
Avatar
siz ilker pasaya kurban olun 2018-02-15 00:23:14

Turk Milleti ilker Pasanin degerini biliyor

Avatar
texas 2018-02-14 22:53:07

vay serfsiz dönek hain akp yalakacisi it

Avatar
kibar feyzo 2018-02-15 00:25:50

hastir

Avatar
Akp yalakası densiz hırsızlıktan yatmıştır 2018-02-15 00:56:52

PKK terör örgütünden 13 yıl hapis yatan Akşam yazarı Kurtuluş Tayiz, İnsanı çok güldürüyorlar böylede pkk lı hiç görmemiştim.......Adam has AKP li nerede yattığıda belli değil ..Ya üstüne mal geçirmekden dolandırıcılıktan ya rüşvetden ya da sarkıntılıktan yatmıştır.Belkide esrar eroin den yatmıştırAkşam gazetesinde çalışabiliyorsa zaten öncedende o kafayapısından birisi...Resimde de hiç 13 yıl yatan birine benzemiyor densiz Akp yalaksı..

Avatar
ilker başbuğa laf söyletmem 2018-02-15 01:06:27

İlker başbuğ harbi komutandır dobra yürekli adamdır arkasındayım kimse dil uzatamaz dil uzatacak adamın dilini kopartırım

Avatar
aydın 2018-02-15 00:39:56

bindik bir alemete gidiyoz kıyamete

Avatar
nazim 2018-02-15 02:04:51

Turkiye tam ABSURD ülke oldu. Asker olmayan askerlikten, politikacı olmayan politikadan, okul bitirmeyen doktorlar, herkes herseyi biliyor valla . bilgi olmadan fikir sahibi oluyor. bu ulkenin sırtı yere gelmez artık.