banner87

Putin Türkiye'de... Temeli bugün atlıyor ama ne alacak, ne götürecek?

Yıllardır tartışılan Akkuyu Nükleer Güç Santralı'nda ilk adım bugün atılıyor. Türkiye ile Rusya arasında 2010'da imzalanan anlaşmaya göre Akkuyu Nükleer Güç Santralı projesini, Rus devlet nükleer enerji şirketi Rosatom yürütecek. Temel bugün Erdoğan ve Putin tarafından atılacak. Peki nedir Akkuyu Nükleer Güç Santralı, ne işe yarayacak, kimin işine yarayacak, nasıl bir tahribat yaratacak?

Putin Türkiye'de... Temeli bugün atlıyor ama ne alacak, ne götürecek?

Yıllardır tartışılan Akkuyu Nükleer Güç Santralı'nda ilk adım bugün atılıyor. Türkiye ile Rusya arasında 2010'da imzalanan anlaşmaya göre Akkuyu Nükleer Güç Santralı projesini, Rus devlet nükleer enerji şirketi Rosatom yürütecek. Temel bugün Erdoğan ve Putin tarafından atılacak. Peki nedir Akkuyu Nükleer Güç Santralı, ne işe yarayacak, kimin işine yarayacak, nasıl bir tahribat yaratacak?

03 Nisan 2018 Salı 14:37
Putin Türkiye'de... Temeli bugün atlıyor ama ne alacak, ne götürecek?

16.55 - Akkuyu Nükleer Santrali'nin temeli resmen atıldı. Projede ilk harç döküldü. 

16.47- Akkuyu'ya canlı olarak bağlanıldı. Birazdan temel atılacak. 

'2023'TE EN BÜYÜK 10 EKONOMİDEN BİRİ OLMAYI HEDEFLİYORUZ'

16.40 - Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşma yapıyor.  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından notlar şöyle:

* Bugün tarihi bir ana şahitlik ediyoruz. Akkuyu’nun temelini burada bugün değerli dostum Putin ile birlikte atmanın bahtiyarlığını yaşıyorum. Rusya federasyonu ile birlikte birçok stratejik projeyi hayata geçiriyoruz.Ülkelerimiz Suriye’deki terör tehdidinin bir an önce sona erdirilmesi için de işbirliği içindedir. Ülkemizin güvenli sürdürülebilir enerjiye sahip olması için yaptığımız planlamalar içinde nükleer enerji önemli bir yer tutuyor. Akkuyu’da ilk reaktörün 2023 yılında devreye alınmasıyla Türkiye’de nükleer enerji kullanan ülkeler arasına dahil olacaktır. Akkuyu tüm üniteleriyle devreye girdiğinde tek başına ülkemizin elektrik ihtiyacının yüzde 10’nun karşılayacaktır. Şu an yüzlerce gencimiz Rusya’da nükleer enerji konusunda öğrenim görüyor. İnşallah bu gençlerimiz ülkemize dönerek önemli görevler üstlenecektir. Akkuyu projesine karar verdiğimiz andan itibaren Sayın Putin başta olmak üzere tüm Rus makamlarıyla yoğun temaslarımız oldu. Böylesine çetrefilli konuda hızlı mesafe almamızın sebebi iki tarafın işbirliğidir. Gece-gündüz demeden bu projeyi hayata geçiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız ve tüm yetkililerimize de teşekkür ediyorum.

"PROJE ÇEVRE DOSTU OLACAK"

16.36 - Rusya Devlet Başkanı Putin'in konuşmasından notlar: 

* İnşaata başlamamızla sizleri tebrik etmek istiyorum. Bugün sadece Türkiye’de ilk nükleer santralının inşaatına başlamıyoruz; Türkiye’nin nükleer sektörünü oluşturuyoruz. Bu tamamen yeni bir dönem. Yeni bir adım. Türkiye’nin ekonomisinin gelişmesinde yeni bir basamak. Santral Türk tüketicilerine hem ucuz hem de temiz elektrik sağlayacaktır. Siparişlerin büyük çoğunluğu Türk şirketleri tarafından alınacaktır. 350’yi aşkın Türk şirketi tedarikçi listesine dahil olmak istiyor. Yüksek kalifiye uzmanların yetiştirilmesinde de işbirliği yapmak istiyoruz. Rusya’da nükleer konusunda eğitim gören Türk öğrencilerine Akkuyu için teklifte bulunduk. TBMM milletvekillerine de teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Son derece iddialı bir hedefimiz var. 2023 yılında ilk enerji blokunun devreye girmesini hedefliyoruz.

16.30 - Kürsüye Rusya Devlet Başkanı Putin çıktı. 

'BUGÜN TARİHİ BİR ANA ŞAHİTLİK EDİYORUZ'

16.25 - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak açıklamasından notlar:

* Sayın Cumhurbaşkanım, bu rüyanın gerçeğe dönüşmesinde sizin liderliğiniz ve sahiplenmeniz en önemli rol olmuştur. Sözlerime son vermeden önce bir kez daha Sayın cumhurbaşkanım ve Sayın Putin'in gösterdiği katkılardan dolayı şükranlarımı sunuyorum. Bu güçlü işbirliği ortak bir gelecek için atacağımız adımlara önemli bir referans olacaktır. Emeği geçen tüm eski bakanlarımıza ve 1955'ten bugüne emek vermiş tüm siyasetçi bürokrat ve akademisyenlerimizi saygıyla anıyorum. Hayırlı olsun.

16.20 - Akkuyu Nükleer Santralı temel atma töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Bugün tarihi bir ana şahitlik ediyoruz. Nükleer enerjide yabancı ortaklarla gerçekleştirilecek yatırımlar yerli kapasitemizin gelişmesine olanak sağlayacaktır" dedi.

16.15 - Tören başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak konuşma yapıyor.

PUTİN BEŞTEPE'DE 

16.00 - Her iki lidere de heyetler tanıtılıyor. Birazdan iki lider basın toplantısı düzenleyecek. 

15.57 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin'i kabul etti. 

15.55 - İki ülkenin milli marşları eşliğinde resmi tören devam ediyor. 

15.53 - Putin havalimanından Beştepe'ye atlı birliklerle gidiyor. 

15.50 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin'i resmi törenle karşılıyor. 

PUTİN'İN UÇAĞI GECİKMELİ OLARAK 15.20'DE İNDİ

 "PROJE ÇEVRE DOSTU OLACAK"

16.36 - Putin'in konuşmasından notlar; 

Uzmanların görüşmelerine göre santral elektrik üretiminin yüzde 10'nunu karşılayacaktır. Bu Türk ekonomisi için son derece önemli bir adım. Akkuyu'da güvenlik önlemleri en üst düzeyde olacak. Proje çevre dostu olacak. 

15.30 -  Putin ve beraberindeki heyet daha sonra, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin (ÜDİK) yedinci toplantısı ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin resmi temel atma töreni için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne hareket etti. Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde resmi törenle karşılanacak.

15.25 - Moskova'dan 8 bakanla Türkiye'ye gelen Putin'i havaalanında Ankara Valisi Ercan Topaca, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve yetkililer karşıladı.  

15.20 - Rusya Devlet Başkanı Putin'i taşıyan uçak Esenboğa Havalimanı'na 15.20'de indi. Rus lider seçim sonrası ilk gezisini Türkiye'ye yapıyor. 

15.00 - Rusya Devlet Başkanı Putin’in uçağının 15.00 sularında Türkiye’ye inmesi bekleniyordu. Ancak Rusya'dan gecikmeli olarak kalktığından, inişi de beklenenden geç olacağı bildirildi. 
 

Türkiye kamuoyunda yıllardır tartışılagelen bir başlık Akkuyu Nükleer Güç Santralı... Mersin'in Gülnar ilçesi Akkuyu mevkiinde inşa edilecek olan projenin temeli, bugün Tayyip Erdoğan ve Vladimir Putin tarafından atılıyor. Projeyi Rus devlet nükleer enerji şirketi Rosatom yürütecek. 

Türkiye, projeye "stratejik yatırım" statüsü vermiş durumda. Bu da şu anlama geliyor: Rusya, Türkiye'den yardım alacak ve bazı vergi indirimlerine tabi olacak. Ayrıca Reuters'ın 2017'de yayımladığı bir habere göre Türkiye, Rosatom'a 15 yıl boyunca kilovat saat başına 12,35 sent (ABD dolarının yüzde biri) ödeyecek. Sonuçta Rusya bu projeden kârlı çıkacak taraf. 

20 milyar dolara mal olması beklenen Akkuyu nükleer projesinin, her biri 1200 megavat gücünde dört reaktörden oluşması planlanıyor. Türkiye ile Rusya arasında imzalanan anlaşmaya göre temel atıldıktan yedi yıl sonra ilk ünitenin devreye girmesi öngörülüyor. Ancak Türkiye bu hedefin 2023'e çekilmesini talep ediyor. 

NASIL BİR TAHRİBAT YARATACAK?

Greenpeace’e göre Akkuyu’da kurulması planlanan nükleer reaktörün WWER-1200 modeli daha önce hiçbir nükleer santralda denenmedi ve daha yüksek oranda radyoaktivite içeriyor. Nükleer atık yakıt çubuklarının reaktör çevresindeki havuzlarda saklanması halinde bile, en az 100 yıl geçse de canlılar için tehlikeli olabileceği belirtiliyor.

EN BÜYÜK ZARAR DENİZ EKOSİSTEMİNE

Santral en büyük zararı deniz ekosistemine verecek. Ovacık Körfezi, Kuzeydoğu Akdeniz Bölgesi’nin verimli üreme ve beslenme alanlarından birisi. Pek çok farklı balık türünün yumurta ve larvası akıntılarla o bölgeye taşınıyor. Nükleer santralda kullanılan arıtmanın ekosistem üzerinde büyük etkisi olacak. Öte yandan, aktif olan Ecemiş Fay Hattı’nın jeolojik riski bu proje nedeniyle artıyor. Olası bir kazanın sadece Türkiye’yi değil, Doğu Avrupa’yı, Rusya’yı hatta Afrika’yı bile önemli derecede etkileyebileceği belirtiliyor.

'WWER-1200 MODELİ REAKTÖR, DÜNYA ÜZERİNDE TEST EDİLMİŞ BİR REAKTÖR DEĞİLDİR'

Adana Barosu Çevre Komisyonu üyesi Av. İsmail Hakkı Atal, geçen yıl soL'un sorularını yanıtlamış ve nükleerin yaratacağı tahribatı detaylarıyla anlatmıştı. 

Av. Atal şunları söylemişti: 

  • 7 Eylül 2016’da Mersin Akkuyu’daki nükleer santralın ön lisansına iptal davası açtık. Mevzuat değişikliğinden söz etmiştim, önce önlisans veriliyor sonra ÇED ve lisans diye. Akkuyu nükleer santrali patlamaya hazır bir nükleer bomba aslında. Uluslararası nükleer komitesinin aktif fay hatları listesine aldığı, Kuzey Anadolu Ecemiş fay hattının 30 km batısına kurulması planlanıyor. Nükleer santral ve termik santral mücadelesini bir bütün içinde değerlendirmek gerekiyor. Dünyada en fazla iklim değişikliği ve küresel ısınmaya sebep olan sera gazı emisyonununa sahip enerji üretim tesisleri, nükleer santraller ve termik santrallar. Termik santralların yarattığı iklim değişiklikleri nükleer felaketleri tetikliyor. Bu yüzden bunları bir arada düşünmek lazım. Nükleer santralların nükleer atıklarının Fukuşima felaketinde olduğu gibi ekosistemlere karışma tehlikesi var.
  • 2002 yılında Çukurova Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümünden Prof. Dr. Hasan Çetin’in, Ankara’da Tübitak’ın da düzenleyicilerinden olduğu uluslararası bir toplantıda (Aktif Tektonik Araştırma Grubu 5. Toplantısı) 15-16 Kasım 2001’de sunduğu bir rapor var. Ecemiş fay hattında ilki 38 bin yıl önce, ikincisi 28 bin yıl, üçüncüsü 17 bin yıl önce olmak üzere 7 şiddetinde yıkıcı düzeyde 3 deprem gerçekleşmiş. Ve bu rapor diyor ki, tekrarlama periyodu 10 bin yıldır ve son 17 bin yıldır deprem olmamış. Yani her an yıkıcı bir deprem olabilir.
  • Akkuyu Nükleer Santralını yapacak olan Rosatom şirketinin yetkilisi, 11 Temmuz 2016’daki keşifte 15 kişilik bilirkişi ekibine ÇED raporunu anlatıyordu. Ben de oradaydım. Bilirkişilerden biri raporda depremsellik çalışması olup olmadığını sordu. Şirket yetkilisi ise konuya dair bilgisi olmadığını söyledi. Yani düşünebiliyor musunuz, santrali yapacak firma, santralın yapılacağı yere dair depremsellik çalışmasının olup olmadığını bile bilmiyor. Bu kabul edilebilir bir şey değil.
  • Bu keşiften 4 gün sonra darbe girişimi oldu. Ve hemen sonrasında jeofizik alanındaki bilirkişilerden birinin akademik unvanı elinden alındı. Bunun üzerine keşif jeofizik yönünden 5 Aralık 2016’da tekrarlandı. Bu defa deprem konusunda bilgi sahibi olmayan Türk yetkiliyi değil, Rusya’dan proje direktörünü getirdiler. Bu arada bir Profesör’ün, Hayrettin Kılıç’ın dosyada uzman görüşü var. Diyor ki Hayrettin hoca “Akkuyu’ya yapılması planlanan VVER 1200 tipi nükleer reaktör, dünya üzerinde test edilmiş onaylanış bir reaktör değildir.”
  • Mesela keşiften kısa bir süre önce Bellona.org isimli sitede, bu firmanın Rusya’nın Novorinsk kentindeki aynı tipte VVER 1200 tipi nükleer santralında bir arıza çıktığı haberi yer aldı. Hatta Rosatom şirketinin bu arıza haberini altı gün Rus kamuoyundan sakladığı da haberde yer aldı. Biz de keşif sırasında Rus yetkiliye bu olayı sorduk. Dedik ki, “Aynı şey Türkiye’de olabilir mi, olursa kamuoyundan yine saklar mısınız?” dedik. Daha Rus yetkili cevap vermeden bizim Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri atıldı ve bunun konuya ile bir ilgisi olmadığını iddia ettiler. Ancak Rus yetkili sorumuza cevap verirken “Her nükleer santralda kaza riski vardır, siz burada ticari risk satın alıyorsunuz” dedi. Yani Rus yetkili açıkça risk vardır diyor, bizim Bakanlık bunun konuyla alakası yok diyor.

'1978'DEKİ ŞAİBELİ ZEMİN ETÜDÜNE DAYANDIRILAN BİR SANTRALDAN SÖZ EDİYORUZ'

  • Daha da ilginci, yöre halkının tanıklıkları. Bunlar hem dava dosyasında yazılı hem de keşiflerde dile getirdik. Bu bölge aktif fay hattına çok yakın ama Akkuyu Nükleer Santralına ilk defa lisans 1976 yılında verilmiş. Ancak o yıllarda jeoloji bilimi o bölgedeki aktif fay hattını bilmiyor. Bölge halkının görgü tanıklıklarına göre, 1978 yılında bir taşeron firma zemin etüt çalışmasında, bölgeden çıkarılan örnekleri Sinop’tan gelen sağlam topraklarla değiştirmişler. Biz de buradan yola çıkarak buradaki karstik yapının ve görgü tanıklarının ifadelerinin dikkate alınmasını talep ettik. Dolaysıyla yeniden örnekler alınsın ve bilirkişi heyeti bunu incelesin dedik ama bu kabul edilmedi ve zeminden tekrar örnek aldıramadık. Yani 1978’de bir sahtecilikle alındığı söylenen zemin etüdü geçerliliğini koruyor ve şu an yapılacak santral bu çalışmaya dayandırılıyor. Yani şu anki davada kullanılan zemin etüdü, 1978’deki şaibeli zemin etüdü.

'DENİZ SEVİYESİNE NÜKLEER SANTRAL RESMEN İNTİHAR'

  • Ayrıca meselenin bir de küresel ısınma, küresel iklim değişikliği boyutu var. Dünyamızın ısındığı, deniz seviyesinin her geçen gün artığına dair pek çok bilimsel yayın mevcut. Bütün bu veriler ortada iken neredeyse deniz seviyesine nükleer santral yapmak resmen intihardır. Biz dava sürecinde bunu da ekledik. Bu arada 15 akademisyenden oluşan bir ekibe 80 küsur sayfalık rapor yazdırılmış, bizim aleyhimize. 5 Aralık’ta yenilenen keşifte, yarım saat boyunca iklim değişikliği-deniz seviyesi yükselmesi riskinin doğuracağı tehlikelerden bahsettik. Fukuşima faciası örneğinden yola çıkarak, tüm Pasifik Okyanusu'nun nasıl zehirlendiğini anlattık. Bunun üzerine raporun sonuna, 15 kişilik bilirkişi heyeti, iklim değişikliği nedeniyle deniz seviyesi yükselse bile bunun hiçbir zaman tsunami yaratmayacağını yazmışlar. Bu akıllara zarar, trajikomik ifade bilirkişilerin raporu okumadan imzaladıklarını gösteriyor. İklim değişikliği nedeniyle deniz seviyesinin kalıcı olarak yükselmesi ayrı bir şey, denizde meydana gelen bir deprem nedeniyle tsunaminin nükleer santralı vurup deniz sularının çekilmesi ayrı bir şey. Benim bir sosyal bilimci olarak bildiğim bu olayı, fen bilimleriyle 15 profesörün bilmiyor olması imkânsız olduğuna göre; bu durumun tek bir izahatı var. Bilirkişiler raporu okumadan imzalamış. Biz keşifte tsunamiden bahsetmedik ki. Yani bütün bu süreç neresinden tutarsan tut bir garabet şeklinde ilerliyor.

ROSATOM SORUŞTURMA ALTINDA

Rosatom şirketinin çeşitli skandallara imza attığı da kamuoyunda tartışılan başlıklardan biri. Uzunca bir dönem Rusya Federal Savcılığı’nın soruşturması altında olan Rosatom'un teknolojik, ekonomik ve politik skandalları bilinen gerçeklerden. Şirket yolsuzlukla ve nükleer reaktörler için adi malzeme satmakla suçlanırken, şirketin satın alma müdürü, makine yapım tesisi için düşük kalitede hammadde satın almak ve geri kalan parayı kendinde tutmakla suçlanarak tutuklanmıştı.

Dünyada örnekleri bilinen nükleer rektör çalışmaları gösteriyor ki, 1100 megavat gücünde bir nükleer reaktörün maliyeti ortalama 6 milyar dolar. Rosatom'un, Akkuyu’da inşa edeceği dört adet 1200 megavatlık nükleer reaktörü 20 milyar dolar gibi gerçekçi olmayan bir bütçeyle gerçekleştirmeyi planlaması da dikkat çekici bir husus. 

DÜNYADAKİ NÜKLEER SANTRALLARDA NELER OLDU?

2008’de ABD Kaliforniya eyaleti tarafından hazırlanan resmi rapora göre, Diablo Canyon nükleer santralının kurulduğu okyanus kıyısında 74 kilometre uzunluk ve üç kilometre açıklıktaki yaklaşık 225 kilometrekarelik deniz alanında yaşayan balık türlerinin yüzde 10,8’inin öldüğü saptandı.

Fukuşima felaketinden sonra da Almanya hükümeti yedi santralını kapatmış ve 2022’ye kadar tüm nükleer santrallarını kapatacağını açıklamıştı. İsviçre, üç yeni nükleer reaktör planını iptal etmiş ve 2034 yılına kadar nükleer santrallarını kapatacağını açıklamıştı. Japonya, yeni reaktörlerin inşaatını iptal etmişti. Çek Cumhuriyeti nükleer planlarından vazgeçmişti. 2011'de İtalya’da yapılan referandumda halkın yüzde 95’i nükleere hayır demişti. Fransa ve Rusya’da nükleer istemeyenlerin oranı yüzde 83, Japonya’da yüzde 84 olmuştu. 

ŞİRKETLER PROJEDEN ÇEKİLDİ

Akkuyu Nükleer Santralı projesinde Rusya’nın ortağı olan konsorsiyumdan Kolin İnşaat ve Kalyon İnşaat çekildi.

Akkuyu projesi, Rusya devlet nükleer enerji şirketi Rosatom ile birlikte geçen yıl ortasında projeye ortak olan Cengiz İnşaat, Kolin İnşaat ve Kalyon İnşaat’tan oluşan konsorsiyum tarafından inşa edilecekti. Cengiz-Kolin-Kalyon ortaklığının, projenin yüzde 49’unu alması öngörülüyordu, ancak ortaklığı resmi hale getirecek hissedarlar anlaşması henüz imzalanmamıştı.

Geçen Şubat ayında Kolin İnşaat ve Kalyon İnşaat konsorsiyumdan çekildi.

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 03.04.2018 17:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nurali Boz 2018-04-03 15:41:03

Ben hep yazarim yazmaya devam edecegim RECEB TAIB ERDOGAN SATILMIS BIR PIYON VE VATAN HAINIDIR ulkeyi bitirecek turkiye fay hatti uzerinde olan korkunc depremlere gebe bir ulkedir buraya nukleer santrali kurmak vatan hainligindende ote ulkenin intiharini hazirlayip ipini cekmektir uyan ey aptal turk uyan seni felaketten felaketlere surukluyor

Misafir Avatar
ahmet 2018-04-04 16:05:03 @Nurali Boz

ulan hain, projeyi istemeyen ülkelerde 50 şer 60 şar tane var, biz 1 tane yapacağız onada hainlik diyorsunuz. asıl hain sizsiniz.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
eşşeklere çüüüüşş! 2018-04-04 11:56:05 @Nurali Boz

Nurali Boz x---ÇÜÜÜÜÜÜÜŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞ EŞŞŞEK ÇÜÜÜÜÜŞ. DUR ORADA. . hainlerin kim olduğunu bu millet biliyor.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
merak ettim 2018-04-03 18:31:07 @Nurali Boz

Türkiyeye yatırımı neden istemiyorlar? hele hele bizim içimizde yaşayanlar? ALMANYADA 3. HAVALİMANININ YAPILMASINI İSTEMİYORDU. HADİ ONLARI ANLADIK AMA İÇİMİZDEKİLERİ ANLAYAMIYORUZ.

Beğenmedim! (7)
Misafir Avatar
koç 2018-04-03 17:48:31 @Nurali Boz

Hayırlı olsun

Beğenmedim! (9)
Avatar
Tarzan 2018-04-03 17:48:36

Türk müteahitler Rusların yaşaması için Rusyada inşaat yapıyor, Rus müteahitler Türkleri öldürmek için Nükleer santral yapıyorlar. İkinci bir Çernobil ise Akkuyu'ya yapılıyor. Rusların her yaptığı ellerinde patlıyor. Çernobilin en az 50 km. çevresinde canlı bile yaşamıyor. Akkuyu ve çevresindekiler aman dikkat!

Misafir Avatar
6 milyar dolar nere 2018-04-04 01:42:30 @Tarzan

20 milyar dolar nere ilginc akp israfta sinir tanimiyor bol kepce gidiyor

Beğenmedim! (0)
Avatar
Aytekin 2018-04-03 18:16:26

Bıdı bıdı yapıp durmayın kardeşim.
Evinizde tüp gaz kullanmıyor musunuz?
Bu da ona benzer birşey işte.
Tüpgaz da patlar,nükleer santral de patlar.
Ölen ölür,kalır sa sağlar bizimdir.
Hedef 3023!
Durmak yok,soymaya devam.
Benim merak ettiğim asıl konu başka,bu yirmi küsur milyar doların yüzde kaçı indra gandi tekniği ile kaçak Saray civarına indirildi?

Misafir Avatar
@Aytekin AT TEKİN - E-cevap 2018-04-04 11:59:10 @Aytekin

nasılda uydurmuş küstahlığını. karında bir tarafta senle yatarken elini öbür tarafta sevgilisine uzatmıştır diye düşünürsün sen. pezoluk yaptığını sanıyorsun, gavat olduğunu düşünüyorsun kendinin. kendin gavatsında başkalarınıda kendin gibi sanma gavat.

Beğenmedim! (0)
Avatar
avrupada 2018-04-03 17:55:21

avrupada nüklerenerjiden vazgecic var yenilenebilir dogal enerji günes rüzgar vs vs enerjiyi istiyorlar .atomenerji tehlikeli vede riskli rusyada japonyada görülen felakatlar i tüm dünya gördü yasadi .bu piojenin olmamasi daha iyidir türkiyem icin

Misafir Avatar
001 2018-04-04 01:33:46 @avrupada

bu memlekette çok mal insan var kimse sesini çıkarmıyor reis sıçtı memleketin içine Allah belasını versin inşAllah bu akp nin

Beğenmedim! (1)
Avatar
mete 2018-04-03 17:21:52

Rusyayla beraber batmaya yol bulduk.

Avatar
Antalyalı Attalos 2018-04-03 18:16:45

Nükleer santralin yapıldığı bölge(genelde tüm AKdeniz) dünyada belkide en çok güneş alan bölgelerden biri.Buna rağmen nükleeri tercih eden AKP li eblehler,iki gün sonra ortaya çıkmaya başlayan nükleer atıkları,(Avrupa ülkeleri Türkiye de dahil tüm 3.dünya ülkelerini nükleer çöplük olarak kullanıyor) alıp bir yerlerine sokarlar inşAllah.

Avatar
YALANCILARIN MUMU 2018-04-03 17:12:46

AVRUPADA Kİ NÜKLEER SANTRALLER DÜNYA İÇİN AKDENİZ AFRİKA İÇİN TEHLİKE DEĞİLMİ NEDEN ORALARDA EYLEM BAŞLATMIYORSUNUZ DEFAETLE KINAMA VE YAZILAR YAYINLAMIYORSUNUZ YALANCILARIN MUMU

Avatar
şerefsizler 2018-04-04 01:32:06

bu mersin halkı uyuyormu malmı nedir ulan nükler santral tehlikeli bir şeydir neden dur demiyorsunuz lan sizinde Allah belanızı versin reisinde Allah belasını versin

Misafir Avatar
muratizm 2018-04-04 22:06:34 @şerefsizler

o.ç nerene battı nükleer, reismi battı sana hain it şerefsiz vatan haini

Beğenmedim! (0)