Reza Zarrab'tan Tayyip Erdoğan iddiası

ABD’nin New York kentindeki davada tanık olarak ifade vermeyi sürdüren Zarrab, Erdoğan'ın adını kullandı. Neden FBI korumasında olduğunu da açıklayan Zarrab, ölüm tehditleri aldığı için hapishaneden çıkarıldığını kaydetti.

Reza Zarrab'tan Tayyip Erdoğan iddiası

ABD’nin New York kentindeki davada tanık olarak ifade vermeyi sürdüren Zarrab, Erdoğan'ın adını kullandı. Neden FBI korumasında olduğunu da açıklayan Zarrab, ölüm tehditleri aldığı için hapishaneden çıkarıldığını kaydetti.

30 Kasım 2017 Perşembe 21:04
Reza Zarrab'tan Tayyip Erdoğan iddiası

ABD’deki Halkbank davasında tanık olarak ifade veren Reza Zarrab, ifadesinin ikinci günüde Halkbank üzerinden yapılan altın ticaretine Vakıfbank ve Ziraat Bankası'nın dahil edilmesi için dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'dan talimat aldığını iddia etti.

ABD New York'ta devam eden Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın sanık sandalyesinde oturduğu davada üçüncü gün başladı. Jürinin mahkeme salonundaki yerini almasından sonra bugün neden farklı kıyafetler giydiği sorusuna Zarrab, "Avukatlarım bugün farklı kıyafetler giyebileceğim konusunda beni bilgilendirdi. Bu yüzden bana getirdikleri farklı kıyafetleri giyiyorum" dedi.

Zarrab, farklı kıyafet giymesinin bir anlama gelmediğini, kendisine hapse geri dönüp dönmeyeceği konusunda herhangi bir vaatte bulunulmadığını söyledi.

Tanık olarak ifade vermeye devam eden Zarrab, neden FBI korumasında olduğunu açıkladı. Zarrab, ölüm tehditleri aldığı için hapishaneden çıkarıldığını ve FBI korumasına girdiğini ifade etti.

Adam Klasfeld isimli ABD’li adliye muhabiri, Twitter’dan Zarrab’ın mahkum kıyafeti giymediğini söyledi. Klasfeld, “Zarrab’ın yeni kıyafetleri koyu bir ceket ve açık renkli bir gömlek. Gömleğin üst düğmeleri açık. Artık hapishane kıyafetleri yok” mesajını paylaştı.

“CEZAEVİNDEYKEN TEHDİT EDİLDİM”

Yine ABD’li muhabirlerin bildirdiğine göre; Zarrab, New York’ta cezaevindeyken tehdit edildiğini açıkladı. Rezza Zarrab “Bu nedenle koruma altındayım” diye konuştu.

Canlı Blog

20:40 - Reza Zarrab, davanın tek tutuklu sanığı olan Mehmet Hakan Atilla’ya rüşvet verip vermediğine ilişkin soruya “Hayır buna ihtiyacım yoktu. Zaten ekonomi bakanına ve genel müdüre veriyordum” yanıtını verdi. Zarrab, Atilla’nın kendisinden rüşvet istemediğini de söyledi.

20:25 - Zarrab, çok fazla rüşvet ödediğini, kimi zaman ödemeyi yanlış kişilere veya yanlış tutarlarda yaptıklarını söylüyor.

20:11 - Hakan Atilla'nın avukatı Cathy Fleming, mahkemeye sunulan transkripsiyon ve e-maillere itiraz ediyor ancak yargıç talepleri kabul etmiyor.

20:03 - Zarrab’la yardımcısı Happani’nin görüşme kaydından:

19:55 -  Zarrab “Şemada da gösterdiğim gibi birçok İran bankasının Halkbank’ta hesapları var.”

19.49: Duruşmayı salondan izleyen gazeteci Katie Zavadski, ‘Zarrab’ın, İranlıların bankalardan kendilerine doğrudan transfer yaparak kendisini aradan çıkarmak istemesinden endişe duyduğunu’ yazdı. Daily Beast muhabiri, ‘bunun yaşanmaması için Zarrab, Süleyman Aslan ile çalıştığını’ belirtti.

19:40 -  Kısa aranın ardından duruşma yeniden başladı. Reza Zarrab, kısa bir aranın ardından, savcılığın dökümleri üzerinden soru sorduğu tapelerin ‘kendi konuşmalarını doğru yansıttığını’ söyledi.

ABD’nin söz konusu dinleme kayıtlarını nasıl edindiği Türkiye’de tartışma konusu olmuştu. Davada savcılık makamı dünden bu yana Zarrab’a bir dizi dinleme kaydının üzerinden de sorular soruyor.

19:30 - Reza Zarrab'ın Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili iddası sonrası duruşmaya 5 dakika ara verildi

19.13: Zarrab, Vakıfbank ve Ziraat Bankası’nın da aynı işlemlere katılması için Erdoğan ve Ali Babacan’ın kendisine bizzat talimat verdiğini söyledi.

19:10- Davayı takip eden gazetecilerin aktardıklarına göre, duruşmanın çeviri nedeniyle ağır ilerlediği ve simultane tercüme yapılamadığı belirtiliyor.

Savcı sorusunu sorduktan sonra sustuğu, tercümanın da çeviriyi yaptığı öğrenildi.. Zarrab'ın da cevabı verdikten sonra aynı şekilde çeviriyi beklediği ve savcılığın soru sormaya devam ettiği belirtildi.

19:00 - Savcı: O dönem Türkiye'nin Başbakanı kimdi?

Reza Zarrab: Recep Tayyip Erdoğan

18:45 - Reza Zarrab:  Ziraat Bankası ve Vakıfbank da bu işe dahil olmak istedi

18:40 - Zarrab, Halkbank genel müdürü Süleyman Aslan’ın Hindistan’la ilgili konuda aldığı büyük riskten ötürü ‘rahatsız’ hissettiğini söyledi. Zarrab, “Bir şekilde geleceğini garanti altına almak istiyordu” diye konuştu.

Zarrab Aslan hakkında, “Amerika’dan, İranlıların işlemlerine dair endişe konusunda sürekli uyarı alıyordu” dedi.

Bu sözleri Zarrab “Aslan para istiyordu” diye yorumladığını anlattı.

18:35 - Para dolar olsaydı Arap Türk Bankası'na ABD aracılığıyla aktarılması gerekiyordu, Euro olsa bu defa da Avrupa'dan geçmesi gerekecekti. Türk Lirası olunca Türkiye'de kalabiliyordu.

18:32 - Özgür Eker'le Sarraf arasındaki bir telefon konuşmasının kayıtlarına geçildi. Eker o tarihte (Ekim 2012) Arap Türk Bankası'nda çalışıyormuş.

18:30 - Para Türk lirası cinsinden olduğu ve EFT olarak gönderileceği anlamına geldiği için Halkbank, "Bizi ilgilendirmez, istediğiniz kişiye parayı göndeririz" diyebiliyordu. Çünkü uluslararası bankacılık düzenlemeleri konusunda bir kaygıları yoktu.

18:25 - ('Farklı bankaya transfer yapılmasının önemi neydi?' sorusuna cevaben,) Araya başka bir banka sokarak, paranın kaynağını gizlemek için.

18:20 - Hindistan'dan paralar Halkbank'a; Halkbank'tan da Arap Türk Bankası'na gönderiliyor. Buradan da Zarrab'ın hesabına aktarılıyor, altına çevriliyor ve ticarette kullanılıyor.

18.18 - Toplantıda konuşulan diğer bir konu da, Halkbank'ın, İran'ın uluslararası ödemeleri doğrudan yapması için düzenlemeleri esnetmesi.

18:16 -  Zarrab, Süleyman Aslan'ın bu anlaşmayı kabul ettiğini ancak bir koşulu olduğunu belirtiyor. Buna göre, "Halkbank'ta Hint şirket adına açılan hesap medya tarafından öğrenilirse, anlaşma çöpe gidecekti."

18:15 -  Zarrab bu ikinci bankadan parayı, altın karşılığında alacağını, sonra bunları nakde çevirip uluslararası ödemeleri yapacağını söyledi.

18:13 Savcı: Peki para Hindistan'dan Halkbank'a nasıl getirilecekti?

Zarrab: Hindistanlı şirket, Halkbank'ta hesap açacaktı. Hindistan'da ham petrolü alan şirket, parayı doğrudan Halkbank'taki hesaba yatıracaktı. Paralar başka bir Türk bankasına geçirilecekti. Sarraf da parayı bu bankadan alacaktı.

18:12 - Zarrab yine şema çiziyor: İlk olarak NIOC'a ait paranın Hindistan'dan, Halkbank'taki NIOC hesabına getirilmesi gerekiyordu. Ardından İran'ın talebi geldi. NIOC, Halkbank'ın uluslararası ödemelere doğrudan aracılık etmesini istiyordu.

18:11 -  "İranlılar baskı yaptı ve Halkbank'tan uluslararası ödemeleri yapmalarına olanak verilmesini istedi" diyor.

18:10 - Reza Zarrab: Halkbankçılar yapılanların basına sızmasından korkuyordu.

18:08 - Reza Zarrab: Toplantıda, (Aslan ve Atilla’yla) İran’ın ham petrol satışından elde ettiği paraların Hindistan’a nasıl transfer edileceğini konuştuk. İranlılar bastırıyordu Halkbank’a transferin gerçekleşmesi için.

18:04 - Reza Zarrab Halkbank’la bir toplantısından bahsederken savcı, “Kim vardı toplantıda” diye sordu.

Reza Zarrab: (Dönemin Halkbank genel müdürü Süleyman) Aslan ve (yardımcısı Hakan) Atilla

18.00 - Zarrab: Zafer Çağlayan ve İranlılar arasında birçok toplantı yapıldı. Bu toplantılara ben de katıldım.

17:58  - Zarrab'a, Onur Kaya ile yaptığı bir telefon görüşmesinin tapesiyle ilgili sorular soruluyor. (Not: Onur Kaya, Zafer Çağlayan'ın özel kalem müdürüydü).

17:55 - Zarrab yapılan işlemleri yine şema çizerek anlatmaya başlıyor

17:45 - Zarrab, NIOC'a dair ifadesinde Hindistanlı iş insanlarıyla da çalıştığını belirtti. Yapılan görüşmeler Hindistan'dan Türkiye'ye yapılacak para transferleriyle ilgiliydi. Sarraf, bu bağlantıyı da dünküne benzer bir şema ile çizerek anlatacak.

17:40 - Toplantıya Hindistan'dan işadamları da katıldı. Toplantıda, Hindistan'da toplanan paraların Türkiye'ye nasıl aktarılacağı konuşuldu.

17:39 - Zarrab, İran Ulusal Petrol Şirketi (NIOC) ve Naftiran şirketi yetkilileriyle ve Bijan Alipour, Recai adlı İranlı şahıslarla yaptığı bir toplantıyı anlatıyor.

17:37 - Zarrab, New York'taki hapishanede tehdit edildiğini bu nedenle hâlâ FBI koruması altında bulunduğunu söyledi.

17:36 - Zarrab, farklı kıyafet giymesinin bir anlama gelmediğini, kendisine hapse geri dönüp dönmeyeceği konusunda herhangi bir vaatte bulunulmadığını söyledi.

17:35 - Jüri mahkeme salonundaki yerini aldı. Hakimin bugün neden farklı kıyafetler giydiği sorusuna Zarrab, "Avukatlarım bugün farklı kıyafetler giyebileceğim konusunda beni bilgilendirdi. Bu yüzden bana getirdikleri farklı kıyafetleri giyiyorum" dedi.

17:30 - Hakan Atilla'nın yargılandığı davada tanık olan Reza Zarrab mahkemeye getirildi. Davada izleyiciler yerini aldı. Jürilerin salona girmesi bekleniyor. Zarrab'ın cezaevi tulumu giymediği görüldü.

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Camur Akp 2017-11-30 21:29:17

Camura batmış akape

Avatar
TANRI TÜRK ULUSUNU KORUSUN .tayyip 'in ŞERİNDEN 2017-11-30 22:34:08

Eee o zamanın BAŞBAKANI ,ŞİMDİKİ ZAMANIN CUMHURU RECEP TAYYİP ERDOĞAN DA ŞİMDİ DİYORKİ (( BİZ EN DOĞRU OLANI YAPTIK AMBARGOYU DELMEDİK )) KİM DOĞRU ,KİM YALAN SÖYLÜYOR ..?? GERÇİ tayyip bin yalancı ,dalavere ,düzenbazcı ,3 kâğıtcı, hayin ,hayatı ..kapkaççı olduğunu %10 BİLİYORUZ da..MERAK EDİLEN ŞİMDİ BÜTÜN bu itiraflara karşı yine tayyip hâlâ TÜRK ULUSUNUN BAŞINDA Mİ KALACAK hele ,hele merak ettiğim 2019 BAŞKAN .PADİŞAH Mİ OLACAK OFFF EYVAH Kİ NE EYVAH ..ŞİMDİ YANTIK TÜRK ULUSU OLARAK TANRI TÜRK MİLLETİNİ ŞEYTSNIN Ş ERİNDEN KORUSUN AMİN ..Ama artık tayyip in bu kadar sahtekarlıkları düzenbazlıkları ,3 kağıtcılıkları ,dolandırıcıkları ,aldığı rüşvetleri ,ETRİKALARI ARTIK APAÇIK MEYDANDA..!! (((((( tayyip bi niye hâlâ tutuklamıyorlar ..YARGI NEREDESİN YARGI )) ama kimi kimden tutulmamasını istiyoruz ki..?? Yargı tayyip ,anayasa ,tayyip savcı tayyip ,hakim ,tayyip polis ,asker koruyucu ,PAŞA, TSK..leri ..tek kelime ile cümle ile tayyip 16 SENEDİR TÜRK ULUSUNUN padişahı ..Padişaha ,padişahımı tutukla,diyeceğiz bu adam ŞEYTANIN TAA KENDİSİ ŞEYTANLA TANRI BİLE BAŞ EDEMEMİŞ ÇEHENDEMİN DİBİNE KOVMUŞ ..tayyip şeytan yaşadığı sürece tayyip başımızın belâsı TANRI TÜRK ULUSUNU bu şeytandan KURTARSIN ançak..tayyipden İMAMIN KAYIĞINA BİNDİĞİ ZAMAN KURTULACAĞIZ İNŞALLAH TANRI BÜYÜK ..zaten kafayı yedi bir gün kendi CANINI kendi alacak bu kadar bunalimli yaşam tarzından sonra TANRI GÖSTERSİN İNŞALLAH AMİN ..bakalım tayyip in sonu ne olacak ..??

Avatar
TANRI TÜRK ULUSUNU KORUSUN .tayyip 'in ŞERİNDEN 2017-11-30 22:33:52

Eee o zamanın BAŞBAKANI ,ŞİMDİKİ ZAMANIN CUMHURU RECEP TAYYİP ERDOĞAN DA ŞİMDİ DİYORKİ (( BİZ EN DOĞRU OLANI YAPTIK AMBARGOYU DELMEDİK )) KİM DOĞRU ,KİM YALAN SÖYLÜYOR ..?? GERÇİ tayyip bin yalancı ,dalavere ,düzenbazcı ,3 kâğıtcı, hayin ,hayatı ..kapkaççı olduğunu %10 BİLİYORUZ da..MERAK EDİLEN ŞİMDİ BÜTÜN bu itiraflara karşı yine tayyip hâlâ TÜRK ULUSUNUN BAŞINDA Mİ KALACAK hele ,hele merak ettiğim 2019 BAŞKAN .PADİŞAH Mİ OLACAK OFFF EYVAH Kİ NE EYVAH ..ŞİMDİ YANTIK TÜRK ULUSU OLARAK TANRI TÜRK MİLLETİNİ ŞEYTSNIN Ş ERİNDEN KORUSUN AMİN ..Ama artık tayyip in bu kadar sahtekarlıkları düzenbazlıkları ,3 kağıtcılıkları ,dolandırıcıkları ,aldığı rüşvetleri ,ETRİKALARI ARTIK APAÇIK MEYDANDA..!! (((((( tayyip bi niye hâlâ tutuklamıyorlar ..YARGI NEREDESİN YARGI )) ama kimi kimden tutulmamasını istiyoruz ki..?? Yargı tayyip ,anayasa ,tayyip savcı tayyip ,hakim ,tayyip polis ,asker koruyucu ,PAŞA, TSK..leri ..tek kelime ile cümle ile tayyip 16 SENEDİR TÜRK ULUSUNUN padişahı ..Padişaha ,padişahımı tutukla,diyeceğiz bu adam ŞEYTANIN TAA KENDİSİ ŞEYTANLA TANRI BİLE BAŞ EDEMEMİŞ ÇEHENDEMİN DİBİNE KOVMUŞ ..tayyip şeytan yaşadığı sürece tayyip başımızın belâsı TANRI TÜRK ULUSUNU bu şeytandan KURTARSIN ançak..tayyipden İMAMIN KAYIĞINA BİNDİĞİ ZAMAN KURTULACAĞIZ İNŞALLAH TANRI BÜYÜK ..zaten kafayı yedi bir gün kendi CANINI kendi alacak bu kadar bunalimli yaşam tarzından sonra TANRI GÖSTERSİN İNŞALLAH AMİN ..bakalım tayyip in sonu ne olacak ..??

Avatar
INAN 2017-11-30 22:35:32

REZZA EGERKI BURADA KALSAYDIN TCDE SENIN ISINI BITIRECEKLERDI KACDIN KURTULDUN AKPE TERÖRIST BIR OLUSUM SATDIK SAVDIK YEDIK ICDIK EYVALLAH DIYORLAR SIMDI YOK DOLARI ABD CIKARTIYOR YOK KUPAS VAR BASKA SÖZÜNÜZ KALMADI EKONOMI DIBE VURDU TESLIM BAYRAGINI CEKTINIZ

Avatar
TANRI TÜRK ULUSUNU KORUSUN .tayyip 'in ŞERİNDEN 2017-11-30 22:36:15

Eee o zamanın BAŞBAKANI ,ŞİMDİKİ ZAMANIN CUMHURU RECEP TAYYİP ERDOĞAN DA ŞİMDİ DİYORKİ (( BİZ EN DOĞRU OLANI YAPTIK AMBARGOYU DELMEDİK )) KİM DOĞRU ,KİM YALAN SÖYLÜYOR ..?? GERÇİ tayyip bin yalancı ,dalavere ,düzenbazcı ,3 kâğıtcı, hayin ,hayatı ..kapkaççı olduğunu %10 BİLİYORUZ da..MERAK EDİLEN ŞİMDİ BÜTÜN bu itiraflara karşı yine tayyip hâlâ TÜRK ULUSUNUN BAŞINDA Mİ KALACAK hele ,hele merak ettiğim 2019 BAŞKAN .PADİŞAH Mİ OLACAK OFFF EYVAH Kİ NE EYVAH ..ŞİMDİ YANTIK TÜRK ULUSU OLARAK TANRI TÜRK MİLLETİNİ ŞEYTSNIN Ş ERİNDEN KORUSUN AMİN ..Ama artık tayyip in bu kadar sahtekarlıkları düzenbazlıkları ,3 kağıtcılıkları ,dolandırıcıkları ,aldığı rüşvetleri ,ETRİKALARI ARTIK APAÇIK MEYDANDA..!! (((((( tayyip bi niye hâlâ tutuklamıyorlar ..YARGI NEREDESİN YARGI )) ama kimi kimden tutulmamasını istiyoruz ki..?? Yargı tayyip ,anayasa ,tayyip savcı tayyip ,hakim ,tayyip polis ,asker koruyucu ,PAŞA, TSK..leri ..tek kelime ile cümle ile tayyip 16 SENEDİR TÜRK ULUSUNUN padişahı ..Padişaha ,padişahımı tutukla,diyeceğiz bu adam ŞEYTANIN TAA KENDİSİ ŞEYTANLA TANRI BİLE BAŞ EDEMEMİŞ ÇEHENDEMİN DİBİNE KOVMUŞ ..tayyip şeytan yaşadığı sürece tayyip başımızın belâsı TANRI TÜRK ULUSUNU bu şeytandan KURTARSIN ançak..tayyipden İMAMIN KAYIĞINA BİNDİĞİ ZAMAN KURTULACAĞIZ İNŞALLAH TANRI BÜYÜK ..zaten kafayı yedi bir gün kendi CANINI kendi alacak bu kadar bunalimli yaşam tarzından sonra TANRI GÖSTERSİN İNŞALLAH AMİN ..bakalım tayyip in sonu ne olacak ..??

Avatar
INAN 2017-11-30 22:38:52

TÜRK ORDUSUNUN KURULUSUNDAN BU YANA YEMEK DUAMIZ TANRIMIZA HAMDOLSUN MILLETIMIZ VAR OLSUN AFIYET OLSUN DERDIK SIMDI TANRI KELIMESI KALKDI TÜRKCE OLDUGU ICIN DEGISMEYEN BIRSEY KALMADI ÜLKEDE TANRI TÜRK ULUSUNU KORUSUN

Avatar
hakan 2017-12-01 02:00:11

Devlet Bahçeli, 3 yıl önce Reza Zarrab için bakın neler demiş
https://www.youtube.com/watch?v=qNAk_3s8klI

Avatar
remzi 2017-12-01 02:01:09

http://vatanpartisi.org.tr/genel-merkez/haberler/genel-baskanimiz-dogu-perincek-tayyip-erdogan-in-ozel-timini-acikladi-14432