banner87

Sabahattin Ali, Mustafa Kemal'den mektupla af dilemiş!

Türk edebiyatının en önemli yazarlarından Sabahattin Ali’nin 14 Nisan 1933’te Konya Cezaevi’nden Mustafa Kemal Atatürk’e yazdığı mektup ortaya çıktı.

Sabahattin Ali, Mustafa Kemal'den mektupla af dilemiş!

Türk edebiyatının en önemli yazarlarından Sabahattin Ali’nin 14 Nisan 1933’te Konya Cezaevi’nden Mustafa Kemal Atatürk’e yazdığı mektup ortaya çıktı.

10 Ağustos 2018 Cuma 15:19
Sabahattin Ali, Mustafa Kemal'den mektupla af dilemiş!

Ali’nin Cumhurbaşkanlığı arşivinde bulunan mektubunu Habertürk yazarı Murat Bardakçı bugünkü köşesinde yayımladı.

Bardakçı, Ali’nin cezaevine girme nedenini şöyle anlattı: “Konya’da kızlarla erkeklerin bir arada eğitim gördükleri ortaokulda Almanca öğretmeni olan Sabahattin Ali 1932’de ‘Hey anavatandan ayrılmayanlar / Bulanık dereler durulmuş mudur?’ mısraları ile başlayan ve Mustafa Kemal’e, İsmet İnönü’ye ve bazı devlet adamlarına hakaretler eden bir şiir yazdığı iddiası ile tutuklanmış, 12 ay hapse mahkûm olmuş, Yargıtay cezasını iki ay ilâvesi ile 14 aya yükseltmiş ve yazar bu ceza sebebi ile devlet memurluğundan da çıkartılmıştı. Ali, Atatürk’e altına 15 kuruşluk eski harfler zamanında basılmış bir pul yapıştırarak gönderdiği mektubunu Konya Cezaevi’nden yazıyor, ‘Ben böyle bir şey yapmadım’ diyor, Atatürk’ten affını istiyor ama affedilmiyor.”

Ali’nin Atatürk’e yazdığı mektup şöyle:

“Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal Hazretlerine,

Zât-ı âlinizi îmâen ve telmihen tahkiri mutazammın (imâ ve kastederek hakaret eden) bir şiiri yazmış ve okumuş olmak cürmü ile bir sene hapse mahkûm edildim. Mahkeme zabıtlarının sathî bir tedkiki bile bu kararın nasıl bir zihniyetin tesiri altında verildiğini isbat edebilir. Fakat, Temyiz Mahkemesi tarafından tasdik edilmiş olması, hükmün isabetsizliğine dair daha çok söz söylemekten beni alıkoymaktadır. Beni en çok üzen yediğim ceza değil, sizin büyük isminizin şahsî intikam vasıtası olarak kullanılabilmesi ve buna müsamaha edilmesi keyfiyetidir. Kablî (önfikirli) hükümlerden, sakat düşüncelerden ve lüzumsuz korkulardan uzak bir heyete herzaman kabahatsizliğimi ispat edebilirim. Fakat bütün bunlara lüzum kalmadan işi sizin yüksek kararınıza bırakmayı tercih ettim: ‘Ben böyle bir şey yapmadım’ diyor ve buna inanmanızı rica ediyorum. Benim şimdiye kadar yalan söylediğim görülmemiştir. Ne karakterde bir adam olduğum da Maarif Vekâleti’nden sorulabilir. Herhalde bana inanacağınızı ümit ediyorum. Şimdilik kendi sözlerim ve teminatımdan başka müeyyidesi (yaptırımı) olmayan bu iddiam inanılacak kuvvette görülmediği takdirde yine size müracaat ediyor ve affımı rica ediyorum. Eninde sonunda hakkımı ispat edeceğimi bilmesem böyle bir ricada bulunmazdım. Beni affedecek kadar büyük ve iyi kalpli olduğunuzdan eminim.

Ellerinizden öperim efendim. 14 Nisan 1933.

Konya Hapisanesi’nde mevkuf, Konya Muhtelit Ortamektep Almanca Muallimi Sabahattin Ali”.

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 10.08.2018 15:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
aydın 2018-08-10 18:15:43

ataturkcu duşunce dernegi nin davet ettigi yazarlar sebahatin aliyi chp liler katletti diyor,ataturkcu duşunce dernegi feto tarfından ele geçirilmişti,yeni yönetim bakalım nasıl olacak