Seçim öncesi dağıtılan kömürlerde bile yolsuzluk!

AKP’nin seçim öncesi yoksul ailelere dağıttığı kömürler ile ilgili önemli bir ayrıntı ortaya çıktı. Sayıştay’ın raporuna göre, kömürlerde yüksek oranda kayaç belirlendi.

Seçim öncesi dağıtılan kömürlerde bile yolsuzluk!

AKP’nin seçim öncesi yoksul ailelere dağıttığı kömürler ile ilgili önemli bir ayrıntı ortaya çıktı. Sayıştay’ın raporuna göre, kömürlerde yüksek oranda kayaç belirlendi.

19 Ocak 2019 Cumartesi 23:53
Seçim öncesi dağıtılan kömürlerde bile yolsuzluk!

AKP’nin seçim öncesi yoksul ailelere dağıttığı kömürler ile ilgili önemli bir ayrıntı ortaya çıktı. Sayıştay’ın raporuna göre, kömürlerde yüksek oranda kayaç belirlendi.

AKP hükümetinin, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) aracılığıyla özellikle seçim dönemlerinde dağıttığı kömürlerin içerdiği kayaç oranının çok yüksek olduğu belirlendi.

Birgün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre, Sayıştay denetçilerinin Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’na ilişkin denetim raporu, yoksullara dağıtılan ve santrallara verilen kömür üzerinden şirketlere fazladan kar sağlandığını ortaya koydu.

Kurumun rodövans ya da hizmet alımı yöntemleriyle kömür ürettirdiği firmalarla imzaladığı sözleşmelerde ay boyunca belirli bir kalori ortalamasını tutturmak şartının konulmasının kalori bazında çok değişken aralıklarda kömür üretimi yapılmasına yol açtığı belirlendi. Kurumun madenden çıkan kömürü satılabilir ürüne dönüştürme oranları incelendiğinde TKİ’nin kendi olanaklarıyla yaptığı üretimlerde kömürün daha temiz üretildiği, üçüncü şahıslara yaptırılan üretimlerin ise daha çok kayaç içerdiği görüldü.

Kurum tarafından santrallere verilen kömürlerde dönüşüm oranları yüzde 100’e yakınken zenginleştirme işlemi sonucu yoksullara dağıtılmak üzere verilen kömürlerde bu oranın yüzde 40-45 aralığına kadar düştüğü belirlendi.

100 TONUN 37 TONU ATIK
Rodövans yöntemi ile kömür üretim yaptırılan firmaların ürettikleri kömürün bir bölümünü Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na, bir bölümünü linyit işletmelerine, onların da termik santrallere verdiği vurgulanan raporda, şirketlere çıkar sağlayan süreç şöyle anlatıldı:

“İşletmelerin ürettirdiği bu kömürleri termik santralında kullanmak üzere alan SEAŞ gibi firmaların belirli bir kalorinin altında verilen kömürleri almak fakat karşılığında hiçbir ödeme yapmamak gibi sınırlamalar getirmesi dolayısıyla kömürler verimli bir şekilde değerlendirilememekte ve dolayısıyla üretimi için müteahhitlere ödeme yapılmasına rağmen, işletmeler bazı vardiyalardaki kömür satışından hiçbir gelir elde edememektedir.

TKİ’nin kömür üretimi yaptırdığı firmalarla akdedilen sözleşmelerde kalori ayarlamasının ‘ay’ bazında yapıldığı, oysa bu firmalardan alınan kömürün enerji santralına satılırken ‘vardiya’ bazında fiyatlandırıldığı, bu uygulamanın zaman zaman müteahhitlerin düşük kalorili kömür vermesi gibi kurum aleyhine olan sonuçlar doğurduğu tespit edilmiştir. Eynez bölgesinde faaliyet gösteren özel bir madencilik firmasının 2017 yılı içerisinde gerçekleştirmiş olduğu tuvönan (işlenmemiş cevher) üretimi 7,4 milyon ton iken bunun karşılığında elde edilen satılabilir kömür miktarının 4,5 milyon ton olduğu görülmektedir. Bu veriler yaklaşık olarak 3 milyon ton kömürün hiç değerlendirilemediğini veya üretilen her 100 ton kömürden 37 tonunun atıldığı anlamına gelmektedir.”

SAYIŞTAY: ZARARI ÖNLEYİCİ TEDBİR ALIN
Sayıştay’ın geçmiş yıllarda da raporlarında yer alan aylık kalori hesabı yerine en fazla üç günlük kalori ortalamasının esas alınması önerisinin hayata geçirilmediği, bu yönde herhangi bir çalışmanın olmadığının da altı çizildi. Denetçiler, kurum zararının oluşmaması için müteahhitlerle yapılacak yeni sözleşmelerde müteahhitlere düşük kaliteli kömürler için ödeme yapılmasından doğan zararı önleyici tedbirlerin alınmasını istedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dogru Söyler 2019-01-19 23:58:24

FETÖ=AKP yapilanmasi ile islamin sartlari degisti ve sunlar oldu. 1. Hirsizlik, 2. Rüsvet, 3. Yolsuzluk, 4. Vatan hainligi, 5. Erdo ya inanmak

Avatar
Kardelen 2019-01-20 04:13:57

Kömür karşılığında oy isteniyor . Alanlarda kabul ediyor deyilmi .Ülkeye yapılan en büyük haksızlıktır bu . Ne olur birde hiç bir şey istemeden yardimi fazlasıyla yapsanız İnanın herkes mutlu olarak yatağında uyuyacak .

Avatar
Kardelen 2019-01-20 04:19:14

Karşılığı olmadan verilen yardımlar hanenize sevap olarak geçer yok tersini yapıyorsanız günahı misliyle boynunuza olduğunuda biliyorsunuz deyilmi affı hiç yoktur .

Avatar
ali 2019-01-20 00:19:51

Misafir olarak gittiğim rize pazar ilçesinin bir köyü de ihtiyaç sahibi oldun olmadın her eve kömür köyün muhtarı tarafından dağıtıldı.
Aslında köy zengin ve her ev çay çiftçiliği yapmakta. Çoook kınadım.

Avatar
aliveli 2019-01-20 01:45:14

Alman ikinci televizyon kanalı ZDF'in Ekonomi Bakanlığı’nın verdiği yanıta dayandırdığı haberine göre 2017'de Almanya'dan Türkiye’ye yapılan silah satışı 62,3 milyon euro değerindeyken, 2018'de Ocak ile Ekim ayının sonu arasındaki süreçte Türkiye’ye satılan silahların 202,2 milyon euro ederinde olduğu belirtildi. Bu da Almanya'dan Türkiye’ye yapılan silah ihracatında bir sene içerisinde en az üç kat artış kaydedildiğini gösteriyor. Ekonomi Bakanlığı'nın verdiği yanıtta 2018’in ilk 10 ayında yapılan satışların "neredeyse hepsinin donanma ile ilgili mallar" olduğu belirtildi.

Avatar
Yunus Emre 2019-01-20 12:15:46

Şükreden ol sabreden ol ama hiç bir zaman onursuz gurursuz olma. İnsanlığını asla unutma, dönüp baktığında arkana, başının dik olduğunu görmen yetecek sana.