Selahattin Demirtaş'tan 'devrim' mesajı

HDK Genel Kurulu'na mesaj gönderen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Fransız Devrimi ve Ekim Devrimi başta olmak üzere ezilenlerin tarih sahnesine yeniden çıktıkları dönemlere benzer bir dönemin yaşandığını belirtereken mesaj yayınladı.

Selahattin Demirtaş'tan 'devrim' mesajı

HDK Genel Kurulu'na mesaj gönderen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Fransız Devrimi ve Ekim Devrimi başta olmak üzere ezilenlerin tarih sahnesine yeniden çıktıkları dönemlere benzer bir dönemin yaşandığını belirtereken mesaj yayınladı.

17 Aralık 2017 Pazar 14:11
Selahattin Demirtaş'tan 'devrim' mesajı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDK Genel Kurulu'na gönderdiği mesajında, "Geçen yüzyıllarda yaşanan Fransız Devrimi ve Ekim Devrimi başta olmak üzere, ezilenlerin tarih sahnesine yeniden çıktıkları dönemlere benzer bir kaos dönemi yaşanıyor. Bu kaotik dönem ağır bedellere yol açsa da, beraberinde önemli ve devrim niteliğinde çıkış ve çözüm fırsatları yaratıyor" ifadelerini kullandı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), 8. Genel Kurulu, Ankara Plaza Otel'de toplandı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Genel Kurula mesaj gönderdi. 

"KAOTİK DÖNEM ÇÖZÜM FIRSATLARI YARATIYOR"

Demirtaş'ın mesajı ise şöyle: 

"Sadece Türkiye’de değil, Ortadoğu başta olmak üzere baskı ve zulmün, faşizmin kol gezdiği bütün coğrafyalarda ezilen halkların tarihsel çözüm ve kurtuluş mücadelesi devam ediyor. Etnik kimliklerin, inançların, yaşam tarzlarının, cinsiyet kimliklerinin, emeğin ve doğanın saldırı altında olmadığı hiçbir yer kalmadı neredeyse. Kapitalizmin içine girdiği krizleri yeni krizler üreterek aşmak adına yol açtığı savaşlar, kıyımlar ve yıkımlar insanlığın sorunlarını daha da ağırlaştırıyor. Bilim, teknoloji ve iletişimde yaşanan devasa gelişmeler kapitalizmin hizmetine sunulurken; ezilen geniş kesimler bu gelişmelerden bırakın nasiplenmeyi, daha da ağır baskılara uğrayabiliyorlar. Geçen yüzyıllarda yaşanan Fransız Devrimi ve Ekim Devrimi başta olmak üzere, ezilenlerin tarih sahnesine yeniden çıktıkları dönemlere benzer bir kaos dönemi yaşanıyor. Bu kaotik dönem ağır bedellere yol açsa da, beraberinde önemli ve devrim niteliğinde çıkış ve çözüm fırsatları yaratıyor. Türkiye ve Ortadoğu, özellikle de Rojava’da yaşanan deneyimler tarihsel direniş mirasını insanlığa model olabilecek bir devrim aşamasına getirmiştir.

"TEKÇİ ZİHNİYETİN MUTLAKA AŞILMASI GEREKİR"

Halkların Türkiye ve Kürdistan’da büyük fedakarlıklarla, emek ve bedelle yarattığı kazanımlar bugüne kadar kalıcı bir başarıya dönüştürülememişse, bunda en büyük sorumluluk halkların öncülüğünü yapma iddiasında olanlarındır. Bu kadar büyük mücadele mirasını doğru bir örgütlenme, doğru bir söylem ve eylem tarzıyla büyük zaferlere taşımak bütün öncü güçlerimizin tarihsel sorumluluğu ve ahlaki görevidir. Halkların Demokratik Kongresi, işte bu doğru öncülüğü yapma iddiasıyla yola çıkmış, son derece önemli bir mücadele ve demokrasi örgütüdür. Tarihsel olarak devraldığımız bu büyük mirası başarıya götürmek için tek başına bir siyasi partinin, tek kişilik liderliklerin veya tekçi zihniyetlerin mutlaka aşılması gerekir. Aslolan köyden sokağa, mahalleden kasabaya, şehirden ulusal düzeye, fabrikadan atölyeye, tarladan üniversiteye kadar her yerde halkın meclisler aracılığıyla öz örgütlenmesine kavuşmasını sağlamaktır. Halkın özyönetimi, yani kendisini yönetmesi dediğimiz de zaten tam olarak budur. Özyönetim belediyecilik değil, particilik değil, sivil toplum örgütçülüğü de değildir. Bunların hepsi olsa olsa halkın öz yönetiminin birer unsuru ve parçası olabilirler. Kürdistan’da DTK, Kürdistan’ı da kapsayacak şekilde bütün Türkiye’de HDK Meclisleri bu yönüyle esas demokrasi gücü ve asli mücadele örgütü olmak zorundadır.

'FAŞİZMİ TUZLA BUZ EDECEĞİZ'

Bizler, Halkların Demokratik Kongresi içinden çıkmış ve onun partisi olan HDP olarak DTK ve HDK’nin tabandaki örgütlenmesine en önemli görevimiz olarak yaklaşmak zorundayız. Bütün toplumsal kesimlerin meclisler şeklinde örgütlenerek birbirleriyle dayanışma ve koordine halinde yürütecekleri çalışmayı doğrudan demokrasinin olmazsa olmazı olarak görmeliyiz. Halk meclisleri sırf bir mücadele örgütü olarak da ele alınamaz. Meclislerin asıl rolü, kendi yerelinde söz, karar ve eylem gücü olabilmeleridir. HDK’nin bu yönlü çalışmalarında yetmezlikler, eksiklikler olduğunu biliyoruz. AKP faşizminin ve OHAL rejiminin bütün toplumu baskı ve korkuyla teslim almaya çalıştığı bugünlerde doğrudan halk örgütlülüğünün ne kadar önemli olduğu sanırım daha iyi anlaşılmıştır. DTK ve HDK, AKP faşist rejimi tarafından terörize edilmeye çalışılsa da; bizler hep birlikte bu çalışmalara sahip çıkarak eşit ve adil birlikte yaşamı, barış içerisinde bir geleceği güvence altına alabiliriz. Bu HDK Genel Kurulu’nun eksikliklerin aşılacağı, güçlü hamlelerin yapılacağı bir döneme vesile olacağına inanıyorum. Faşizmi tuzla buz edip özgürlük çizgisini zafere taşıyacağımız inancıyla sizleri selamlıyor, bütün Genel Kurul bileşenlerine, yoldaşlarıma en içten selam ve sevgilerimi gönderiyorum."

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
PKKLI SÖZDE VEKİL GEBER İNŞALLAH HAPİSLEREDE KANDİLDEKİ TERÖRİST KARDEŞİNLE İNŞALLAH 2017-12-17 17:54:02

Ulan pkklı terörist ermeni PİÇİ KODESTE bile rahat durmuyorsun .Pkklı terörist SÖZDE VEKİL bozuntusu foseptik demirtaş adı, şerefsiz sen kim OLUYORSUN da demokrasiden vs,vs den bahsediyorsun terörist. Önemce sen 56 kişinin Vahşice KATLEDİLMESŞNE sebep olan konuşmanın faturasını hâlâ ödemedin .EŞOLUEŞŞEK katil.Kodeste bile iplikçi karının götü gibi ötüyorsun ..Pkklı terörist KANDİLDEKİ terörist kardeşine ve değer pkklı teröristlere ilaç ,cephane, yiyecek ,içecek ve değer gereksinmelerini senelerce taşıdı en son kandil ziyareti resimleri giriyo kasetleri var resimleri var pkkfoseptiklerinin lider leri ile teröris onun bunun PİÇİ ermeni .Bir utanmadan ,sıkılmadan çıkmış demokrasiden ..şundan bunda faşistlikten bahsediyor. Ulan n amusuz, şerefsiz pkklı terörist faşitlik,ırkcılık,bölücülük katliyamcılık teröristlik vatan HAYİNLİĞİ hepsi senin gibi kuyruklu pkklı puştlarında..bölücü o..rospu PİÇİ katıl, KATLİYAMCI puşt..kapa LAĞIM kokan AZINI otur KODESTE önündeki boku ye..geber TANRIDAN dileğimiz KODESTE GEBER lan tokühumuna paramı VERDİK GEBER.

Avatar
Vicdan.sahibi 2017-12-18 01:57:21

6milyon.oy.almıs.birisine.ediren.kūfūrer.misriyre.Sabinegörūsme.yaptıranra.niyeemiyor.kahlorsun.irkçıkrık.yaşaşın.hakların.kardeşliyi