Suriyelilerin Türkiye'den gitmeye niyeti yok: Yüzde 74'ü vatandaşlık istiyor

Türkiye’de sayıları 3.5 milyonu bulan Suriyelilerin durumunu İnsani Gelişme Vakfı ve IPSOS araştırdı.

Suriyelilerin Türkiye'den gitmeye niyeti yok: Yüzde 74'ü vatandaşlık istiyor

Türkiye’de sayıları 3.5 milyonu bulan Suriyelilerin durumunu İnsani Gelişme Vakfı ve IPSOS araştırdı.

21 Temmuz 2017 Cuma 03:27
Suriyelilerin Türkiye'den gitmeye niyeti yok: Yüzde 74'ü vatandaşlık istiyor

İnsani Gelişme Vakfı ve IPSOS'un 10 ilde yaptığı araştırmada Suriyelilerin yüzde 64’ünün geleceğe umutla baktığını, yüzde 52’sinin ise geleceğini Türkiye’de gördüğünü gösterirken, kayıt dışı, ucuz işgücü olarak çalıştırılan Suriyelilerin günlük satın alma gücünün ise 2 doların altında olduğu gerçeğini ortaya koydu. Suriyelilerin yüzde 74'ü de Türkiye'den vatandaşlık istediğini belirtti.

Hürriyet'ten İpek Yezdani'nin haberine göre; İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) ve IPSOS Araştırmalar Enstitüsü tarafından Türkiye’deki Suriyeli mültecilerle ilgili bugüne kadar yapılan en kapsamlı araştırmalardan biri olan “Mülteci Hayatlar Monitörü”, Suriyeli mültecilerle ilgili çarpıcı sonuçları ortaya koydu. Araştırmaya göre Suriyeli mültecilerin yüzde 74’ü vatandaşlık istiyor, yüzde 70’iyse Türkçe bilmiyor. Suriyelilerin günlük satın alma gücü 2 doların altında, kayıtlı ve kayıtsız olarak çalışanların oranıysa yaklaşık yüzde 31. Suriyelilerin hane halkı büyüklüğüyse Türklerin iki katı. Araştırma, 27 Nisan-20 Mayıs 2017 arası mülteci nüfusunun yüzde 79’unu barındıran 10 ilde (İstanbul, Şanlıurfa, Hatay, Gaziantep, Adana, Mersin, Kilis, Mardin, Bursa, İzmir) yaklaşık 1300 kişiyle yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirildi. İNGEV Kurucu Başkanı Vural Çakır, araştırmaya göre kamp dışında yaşayan Suriyelilerin yaklaşık yüzde 90’ı kayıtlı olduğunu, Doğu şehirlerinde geçici kimliği olanların oranının yüzde 93, Güney’de yüzde 90, Batı’daysa bu oranın yüzde 84 civarında olduğunu söyledi.

2 DOLARIN ALTINDA

Suriyeli mülteci bir ailenin gıda, içecek, kişisel temizlik gibi kalemlerin dahil olduğu aylık hane tüketim harcaması 867 TL. Kişi başı harcaması ise 140 TL. Yani Suriyeli mültecilerin günlük kişi başı satın alma gücü günlük 2 doların altında, sadece 1.33 dolar (yaklaşık 4.6 lira). Suriyelilerin yüzde 70’iyse ‘çalışma koşullarım buradaki halka göre çok daha kötü’ diyor.

VATANDAŞLIK İSTİYORLAR

Araştırmaya göre Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin yüzde 74’ü Türk vatandaşlığı istiyor, bu oran 15-17 yaş grubunda yüzde 80’e kadar çıkıyor. Suriyelilerin yüzde 52’si kendinin ve ailesinin geleceğini Türkiye’de görüyor, yaklaşık yüzde 45’iyse “Suriyeli olduğum için buradaki halk beni dışlıyor” diyor. “İmkanım olsa bir Avrupa ülkesine taşınmak istiyorum” diyenlerin oranı yüzde 42, “kesinlikle istemem” diyenlerse yüzde 44 gibi önemli bir kesim. “Çocuklarımın Türkiye’de hayatına devam etmesini istiyorum” diyenlerin oranı yüzde 52. “Geleceğe umutla bakıyorum” diyenlerin oranıysa yüzde 64. Araştırmanın çarpıcı sonuçlarından biri de Suriyeli mültecilerin ortalama hane halkı büyüklüğünün Türkiye hane halkı büyüklüğünün (3.5 kişi) neredeyse iki katı oranında, yaklaşık 6.2 kişi olması.

BANKA HESAPLARI YOK

Araştırmaya göre Türkiye’de kişisel hesabı olan Suriyeli mültecilerin oranı sadece yüzde 4. Bir bankaya ait kredi kartı olanların oranıysa yüzde 2’den daha az. Vural Çakır, “Suriyeli mültecilerin tamamına yakını finansal sistemin dışında kalıyor. Oysa mülteci girişimciliği önemli bir konu. Suriye vatandaşlarının bankada hesap açması için tek başına geçici koruma kimliği yeterli değil ikamet belgesinin bulunması da gerekiyor. Mültecilerin finansal dışlanmışlığının giderilmesi gerekli” diyor.

YÜZDE 6’SI YARDIM ALIYOR

TÜRKİYE’deki 10 Suriyeliden neredeyse 9’u şimdiye kadar hiçbir sosyal yardım almadığını ifade ediyor. Düzenli veya düzensiz olarak sosyal yardım alanların oranı sadece yüzde 13. Yani Türkiye’deki Suriyelilerin sadece 180 bini (yüzde 6’sı) düzenli ayni veya nakdi yardım alıyor. Suriyelilerin sosyal yardım olanaklarının başında Kızılay Kartı geliyor. Şu anda kamp dışında yaşayan Suriyeli mültecilerin yüzde 9’unda, yani 270 bin kentli mültecide Kızılay Kart bulunuyor.

YÜZDE 31’İ ÇALIŞIYOR ÇOĞU KAYIT DIŞI

Araştırmanın çalışma yaşamı ile ilgili bölümü ise Suriyeli mültecilerin kayıt dışı çalıştığını ortaya koyuyor. Araştırmanın sonuçları şöyle; 

* Türkiye’de mültecilerin toplam yüzde 31’i şu an iş piyasasına dahil. 

* Çalışanların yüzde 17’si Türkiyeli bir işverenin yanında çalışırken, yüzde 5’i Suriyeli bir işverenin yanında, yüzde 5’i de kendi hesabına çalışıyor. 

* Suriyeli mültecilerin yüzde 50’si çalışmıyor ve iş arıyor. Suriyeli erkeklerinse yüzde 50’si çalışmıyor, yüzde 24’üyse iş arıyor. 

* Suriyeli mülteci kadınların yüzde 8’i çalışırken yüzde 9’u işsiz. 

* Suriyeli kadınların yüzde 73’ü ne çalışıyor ne de iş arıyor. 

* Türkiye’deki yaklaşık 650 bin Suriyeli kayıtlı veya kayıtsız olarak istihdamda yer alıyor.

* Suriyeliler arasında istihdam alanında yüzde 98 düzensizlik mevcut.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Aydın 2017-07-21 05:18:53

Bunlara ses çıkartmazsak azınlık olacağız ilerde böyle giderse

Misafir Avatar
diana... 2017-07-21 08:48:08 @Aydın

malcolm her yorumu 3 defa yazman gerekmiyor.. rahatsızmısın nesin? sistem arızaların mı var yoksa?

Beğenmedim! (0)
Avatar
MALCOLM-XX 2017-07-21 08:04:23

Suriyelilerin Türkiye'den gitmeye niyeti yok: Yüzde 74'ü vatandaşlık istiyor
Türkiyede sayıları 3.5 milyonu bulan Suriyelilerin durumunu İnsani Gelişme Vakfı ve IPSOS araştırdı.

-------------------------

İYİ DE , EV SAHİBİ OLAN TÜRKLERİN % 75 - 90'I DA BU SURİYELİLERİ, AKP BASKISIYLA, YETERİNCE VE ZORAKİ - EDEBİMİZLE MİSAFİR ETTİK, YETER ARTIK ! BİZE MİSAFİR OLARAK GELDİKLERİ SÖYLENMİŞTİ , KALICI VATANDAŞ OLACAKLARI DEĞİLDİ ; NE YANİ ŞİMDİ BU AKP'NİN, MİLLETİMİZE OLAN 2. DAYATMASI MIDIR YANİ ?!... REFERANDUMA GİDİLSİN LÜTFEN !!!...

Misafir Avatar
diana lady** az hosgörülütfen 2017-07-21 09:34:48 @MALCOLM-XX

olur insan gönderi gitmemiştir, belkide sistemden kaynaklı. adam herzaman bunu yapmıyor bir kere olmuş. diana ingilizlerde hoş isim ama Türkiyede hiç uygun değil. diana! yokmu aklı başında isim?

Beğenmedim! (0)
Avatar
MALCOLM-XX 2017-07-21 08:06:24

Suriyelilerin Türkiye'den gitmeye niyeti yok: Yüzde 74'ü vatandaşlık istiyor Türkiyede sayıları 3.5 milyonu bulan Suriyelilerin durumunu İnsani Gelişme Vakfı ve IPSOS araştırdı.

-------------------------

İYİ DE , EV SAHİBİ OLAN TÜRKLERİN % 75 - 90'I DA BU SURİYELİLERİ, AKP BASKISIYLA, YETERİNCE VE ZORAKİ - EDEBİMİZLE MİSAFİR ETTİK, KUSURA BAKMAYIN ,YETER İSTEMİYORUZ ARTIK !
BİZE MİSAFİR OLARAK GELDİKLERİ SÖYLENMİŞTİ , KALICI VATANDAŞ OLACAKLARI DEĞİLDİ ; NE YANİ ŞİMDİ BU AKP'NİN, MİLLETİMİZE OLAN 2. DAYATMASI MIDIR YANİ ?!...

REFERANDUMA GİDİLSİN LÜTFEN !!!...

Avatar
MALCOLM-XX 2017-07-21 08:08:27

Suriyelilerin Türkiye'den gitmeye niyeti yok: Yüzde 74'ü vatandaşlık istiyor Türkiyede sayıları 3.5 milyonu bulan Suriyelilerin durumunu İnsani Gelişme Vakfı ve IPSOS araştırdı.

-------------------------

İYİ DE , EV SAHİBİ OLAN TÜRKLERİN % 75 - 90'I DA BU SURİYELİLERİ, AKP BASKISIYLA, YETERİNCE VE ZORAKİ - AMA EDEBİMİZLE DE MİSAFİR ETTİK ; LÜTFEN KUSURA BAKMAYIN ,YETER, İSTEMİYORUZ ARTIK !
BİZE MİSAFİR OLARAK GELDİKLERİ SÖYLENMİŞTİ , KALICI VATANDAŞ OLACAKLARI DEĞİLDİ ; NE YANİ ŞİMDİ BU AKP'NİN, MİLLETİMİZE OLAN 2. DAYATMASI MIDIR YANİ ?!...

REFERANDUMA GİDİLSİN LÜTFEN !!!...

Avatar
MALCOLM-XX 2017-07-21 08:22:42

SURİYELİLERDEN BAŞKA DAHA YOK MU, YOK MU FASLI, TUNUSLU, ŞİNCANLI, ARAKANLI, AFGANİSTANLI, PAKİSTANLI MÜLTECİ KARDEŞLERİMİZ FİLAN ?!...

HANİ TÜRKİYE'MİZ MÜLTECİ VE DEVŞİRMELER TEKNESİ, YURDU (!) HALİNE GETİRİLMİŞTİR YA AKP TARAFINDAN !!!...

MİLLETE DE SORDUĞU FİLAN DA YOKTUR MAŞALLAH !

AKP'NİN BU YAPTIĞI,

''KABUL EDENLE, ETMEYENLER, KABUL EDİLMİŞTİR .'' OLDU BİTTİSİNDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR MAALESEF !!!...

Avatar
millet/yurttaş/halk ... 2017-07-21 08:45:46

MALCOLM...bu defa iyi yorum yazmışsın.
referanduma da akp. gitmez..işine gelmez. ancak ileride seçim olacak,akp. bu seçimde boynu bükük benzi soluk çıkacaktır..eski anap partisi gibi..onlarında PAPATYALARI vardı..şimdi o papatyadan tek birisi dahi kalmadı.
Allah büyüktür... her kul yaptığından sorumludur.
asla akp.ye eskisi gibi oy vermeyecek bu millet.

Avatar
YENİ TÜRKİYE DEYİZ 2017-07-21 09:12:18

1-Bölgenin nüfus yapısı değiştirliyor
2-Türkiye in nüfus yapısı değiştiriliyor
3-Göçmen mülteci sığınmacı maskeli terörsitlere vatandaşlık verilecek
4- Sözde azınlıklr yaratılacak
5- Partileri mecliste yer alacak
6-yeni anaYasa yürürlükte
7-her parti kendi kderini tayin hakkını kulllnck
8-Türkiye eyletlere ayrılacak

Misafir Avatar
haksızlık içindesiniz. uyanın. 2017-07-21 09:31:58 @YENİ TÜRKİYE DEYİZ

hasan buradamı ? hasan kusura bakma ama ben buradaki yorumculara yine manyaklar diyeceğim. bunlar kör, bir çubukla dürtülen öküz gibi hareket eiyorlar. hemen gaz a geliyorlar. suriyeliler büyük bir devlet poliikasıdır ve güvenilir bir hükümetimiz var. bu manyaklar asıp biçip giydiriyorlar. ben böylelerine manyak diyorum. bunlar solcu kesim sözde insan hakları ama insanlıksuçluları bunlar.

Beğenmedim! (2)